Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
2 NĖNTORI
Publikuar më 02 nėntor, 2017 nė orėn 01:44 ( ) Mehmet Bislimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.


2 NĖNTORI

bacė Osmani,
nesėr ėshtė 2 nėntori ...
a thua do tė trokas dikush
nė derėn e vjetėr prej druri
aty pranė tek dera
tek oborri
tek trualli

po
ka dhe s’ka mundėsi
tani nė breg tė diellit
bėhet fushatė
hahet mish i pjekur
dikush edhe e ha
bukėn thatė
dikush pi raki
dikush bėnė tregti
dikush lypės
dikush zotėri
dikush servil
dikush hafi

nė breg tė diellit
ku dielli ngrohtėsinė fali
ranė
bijtė e kėsaj toke
ranė
Afrim e Fahri djali

... mos qoftė e thėnė
tė kenė harruar ata kėtė ditė
ata
qė dikur bukėn e ngrohtė
nga duar e nėnė Qamilės
kanė ngrėnė!
ata qė me bacė Osmanin dikur
netėt kanė zbardhė
jo
edhe nėse ėshtė kėshtu
nuk dua tė besoj
jo
nuk dua qė sonte gjumin
me ndrojtje ta bėj
sonte jam me ty bacė Osmani
atje tek shelgu nė oborr
ulu e ndeze njė cigare
dhe
me hijen time fol
se dheu pėr tė gjallė na treti
kaq tė shkapėrderdhur
ky 2 nėntor
tė shkapėrderdhur
na gjeti
mos qajė pėr ata qė ranė
qajė pėr ne
qė jemi e nuk jemi gjallė!

nėntor, 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mehmet Bislimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 30 vizitorë
Lexuar: 116 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi