Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Pas 100 vitesh filloi tė punojė ora e drejtėsisė pėr shqiptarėt
Publikuar më 03 nėntor, 2017 nė orėn 01:45 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Nuk ka mė asnjė shpresė as politika,, as prokurorėt, as Kryeprokurori A.Llalla dhe as Kryeministri Berisha, dhe as Unioni i Gjyqtarėve tė Shqipėrisė pėr tė sabotuar dhe penguar zbatimin e Ligjit tė VETTING-ut. Gjykata Kushtetuese e Shqipėrisė rrėzoi ankesėn e Unionit tė Gjyqtarėve tė cilėt kėrkonin shfuqizimin e 25 neneve tė tre ligjeve pasi sipas tyre ato ishin drastike.

Pra, dėshtoi pėrpėlitja e fundit edhe e gjyqėsorit nė Shqipėri kundėr VETTING-ut.
Pas fitores politike kunder politikanėve tė kriminalizuar, VETTING-u e fitoi edhe betejėn ligjore me Unionin e Gjyqtarėve shqiptarė, Reformė e cila u mbėshtet nga SHBA, BE dhe Komisioni i Venecias.

Dita e djeshme 30 Tetori 2017 shėnon orėn e kthesės dhe shpresės sė madhe pėr shqiptarėt.
Nuk po shkojmė thellė dhe larg nė Histori, por po ta shohim edhe vetėm Historinė 100 vjeēare tė Shtetit, politikės, drejtėsisė dhe tė shoqėrisė shqiptare problem mė i madh ka qenė Drejtėsia. Shqiptarėt edhe pse 100 vjet shtet kanė vuajtur dhe e kanė pėsuar nga padrejtėsitė.

Aq e vėrtetė ėshtė kjo, pasi kur e kanė studiuar edhe mendimtarė, politikanė dhe diplomatė tė huaj vendin tonė ,Shqipėrinė dhe Historinė e saj janė habitur se si ėshtė e mundur qė edhe ka mbijetuar shteti ynė, i cili nė shumė raste ka rėnė dhe ėshtė ringritur mundimshėm dhe pėvuajtshėm.

Mbijetesa e Shtetit shqiptar ėshtė meritė e vetėm shqiptarėve tė cilėt duruan gjithfarė regjimesh, klikash dhe pushtetesh tė politikanėve tė cilėt pėr interesa tė tyre nuk kursyen por sakrifikuan dhe tradhėtuan interesat dhe imazhin kombėtar, tradhėtuan dhe spekuluan tmerrėsisht me sakrificat dhe vuajtjet e popullit tė vet.

Aq e tmerrshme ishte gjėndja e drejtėsisė shqiptare sa qė edhe vetė shoqėria ishte paralizuar nga padrejtėsia dhe nga krimi i politikės dhe i drejtėsisė, prej sė ciės shqiptarėt braktisin Shqipėrinė dhe marrin arratinė nė Europė.
Si rezultat e pasojė i kėij raliteti u desh ndėrhyrja vendimtare e SHBA-sė pėr ta miratuar Reformėn nė Drejtėsi, fitoren e VETTING-ut, ngritjen e institucioneve tė tij dhe fillimin e funksionimin e tij.

Aleati ynė i madh SHBA pasi e pa se ēfarė politikanėsh ordinerė, halabakė, injorantė, tradhėtarė dhe hajdutė e tė kriminalizuar tė cilėt e kishin kapur shtetin, shoqėrinė dhe drejtėsinė shqiptare, dhe pasi pėrcaktuan diagnozėn e sėmundjes sė rėndė e tė pashėrueshme nė Shqipėri, nė politikė, pushtet, drejtėsi dhe nė shoqėri, e cila ishte padrejtėsia, ata gjetėn dhe ilaēin pėr kurimin e saj, qė ishte Dekriminalizimi i politikės shqiptare dhe VETTING-u i sistemit tė Drejtėsisė, pra sundimi i Ligjit, i cili ėshtė ilaēi qė e ruan dhe shėron edhe vetė demokracisė, pra, ligji dhe sundimi e zbatimi i tij njėlloj dhe barabar pėr tė gjithė, qė ėshtė vetė thelbi i VETTING-ut.

Mė nė fund falė tėrėsisht vullnetit dhe kėmbėnguljes sė SHBA dhe tė BE-sė ,tashmė me fillimin e funksionimit tė VETTING-ut , fillon tė punojė edhe ora e koha pėr shqiptarėt, pėr shtetin modern shqiptar dhe pėr kombin shqiptar, sepse VETTING-u do tė ketė pasoja jo vetėm pėr Drejtėsinė por edhe pėr shoqėrinė, pėr politikėn, pėr demokracinė dhe pėr Shtetin, sepse ata do tė fillojnė tė funksionojnė me fillimin e funksionimit tė VETTING-ut.

VETTING-u ėshtė pėr shqiptarėt fitorja e dytė pas asaj tė Pavarėsisė, sepse me fitoren e Drejtėsisė fillon vrullshėm edhe konsolidimi i lirisė, pavarėsisė, progresit, emancipimit, demokracisė dhe i integrimit tė Shqipėrisė. Dhe pėr kėtė i detyrohemi shumė Aleatit tonė tė madh, SHBA-ve.

VETTING-u ėshtė fitore shumė e madhe sepse shteti, shoqėria, drejtėsia, sistemi politik, demokracia dhe drejtėsia do tė filliojnė tė punojnė dhe t’i binden qė tė gjithė pa dallim Ligjit.

Kjo do tė ndodhė me ēdo kusht pasi garant i funksionimit tė ligjit do tė jenė SHBA dhe mbikqyrėsit apo vėzhguesit ndėrkombėtarė, ONM , Operatori Ndėrkombėtar i Monitorimit, tė cilėt janė tė paanshėm dhe tė pavarur nga politika dhe nga korrupsioni i shqiptarėve dhe tė cilėt do tė vlerėsojnė komisionet e VETTING-ut.

Skėnder S.KAPITI

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 42 vizitorë
Lexuar: 135 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
PĖR TRIMAT, JUSUF E BARDHOSH GĖRVALLA DHE KA...
E merkurė, 17 janar 2018 - 07:50
(Nė 36-vjetorin e vrasjes sė TRE YJEVE TĖ PAVDEKĖSISĖ) Koha ecėn pa u ndalė.....Vitet rrokullisen njėri mbas tjetrit, pa u ndjerė e pa na marrė leje asp...
PERCAKTIMI DHE SHENJIMI I KUFIRIT- ATRIBUT I ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 07:35
Tashmё, ёshtё bёrё plotёsisht e qartё qё marrёveshja e nёnshkruar, me 26 gusht 2015, nё V...
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi