Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
A I THA TĖ GJITHA TĖ VĖRTETAT E “MASHTRIMIT”, Z. HASHIM THAĒI?
Publikuar më 03 nėntor, 2017 nė orėn 01:47 ( ) Tafil Duraku | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Akuzave tė paradoditshme tė Presidentit Hashim Thaēi, drejtuar BE-sė dhe ndėrkombėtarėve, iu dha publicitet vendor, rajonal dhe ndėrkombėtar. Madje, ato akuza i publikuan edhe media e agjenci, gazeta dhe portale tė njohura, si AP, The New York Times, The Washington Post, AFP, Yahoo, News, France 24, etj. Publiciteti qė iu dha atyre akuzave tė drejta tė z. Thaēi qet nė shesh edhe “fytyrėn” e vėrtetė tė disa mediave e portaleve vendore, tė afėrta me UDB-nė e me KOS-in shqiptaro-titist, se, kinse, Presidenti Thaēi i ka akuzuar edhe miqtė e Kosovės, citojmė: “Si asnjėherė mė parė, ai ka goditur shtetet mike tė Kosovės, tė cilat kanė kėrkuar krijimin e Gjykatės Speciale…” Po, ēfarė gjykate speciale ėshtė ajo Gjykatė qė ndjek luftėtarėt e UĒK-sė, tė cilės po i gėzohen vetėm UDB-ashėt dhe KOS-istėt, me farė e me fis, me tė gjitha mediat dhe portalet e tyre, deri edhe nė tė ashtuquajturin Kuvend?!...

Madje, njė (k)”analist” tjetėr me shkollė tė madhe, kryepėrpjetė, qė nuk di tė shkruajė as tė mendojė shqip, thotė, citojmė: “Kėto fjalė janė arsye e mjaftueshme qė presidenti i njė vendi demokratik t’i jepte dorėheqje, pėr shkak se ka hyrė nė njė proces “tė padrejtė historik pėr Kosovėn” dhe “pėrkundėr opinionit masiv politik dhe qytetar ndaj kėsaj Gjykate”, pra, edhe duke vepruar nė kundėrshtim me vullnetin e shumicės sė qytetarėve. Nėse nuk pasohet nga dorėheqja, cili ėshtė kuptimi i kėsaj pendese? Dhe a ka vėrtetė pendesė?”…

Dhe, e shihni, ju, shqiptarė, kėtė ahmakllėk “akademik”, sepse, pikėrisht, mashtrimet e kėtij soji shqiptaro-titistėsh me diploma tė mėdha e me “dije” tė pakufij kanė sjellė procese skandaloze, politiko-historike, pėr Shqipėrinė, pėr luftėn e lavdishme tė UĒK-sė, e, lėre mė procese “tė padrejta historike pėr Kosovėn”(Sic!)… Dhe, ky soj (k)”analistėsh” ka zgjedhur luftėn politiko-mediatike kundėr z. Thaēi dhe kundėr Drenicės heroike…

Por, kėtu, ėshtė me rėndėsi tė dimė pse i ka rrokur gjithė ky zor (k)”analistėt” dhe “mediat” e “pavaruara” tė “Republikės sė Kosovės”, vazhduese dhe trashėgimtare tė drejtpėrdrejta e tėrthore tė politikave shqiptaro-titiste tė UDB-sė dhe tė KOS-it “patriotik” dhe “kombėtar” dhe pse u ka hyrė gjithė ai lepur nė bark(!) pėr luftėn speciale, mė shumė se dydekadėshe, kundėr luftės sė lavdishme tė UĒK-sė dhe kundėr bartėsve tė saj?!...

Dhe, ėshtė mirė e qėndron gjithė ai publicitet qė iu dha akuzave tė drejta tė z. Thaēi kundėr BE-sė dhe kundėr “miqve” qė po i mbajnė shqiptarėt dhe Shqipėrinė varur me litarin e quajtur jo vetėm “Republika e Kosovės” me shqiptaro-titistė e pasardhės tė tyre nė krye, pėr t’u dhėnė hapėsirė dhe pėr t’i mbajtur gjallė ėndrrat pushtuese e fashiste tė Serbisė, Malit tė Zi, Bullgarisė (Maqedonisė!) e Greqisė ndaj territoreve tė pushtuara e tė copėtuara shqiptare(Sic!)…

Por, kėtu, duhet ta zbardhim tė vėrtetėn tjetėr qė z. Thaēi hezitoi ta thotė, ku edhe e kanė burimin dhe ku kanė gjetur mbėshtetje tė fortė tė gjitha mashtrimet evropiane e ndėrkombėtare. Dhe, ato qė na shqetėsojnė si shqiptarė, janė disa sosh qė duan pėrgjigje tė menjėhershme: Mos, vallė, z. Thaēi, nuk e tha atė qenėsoren qė duhej thėnė edhe dy dekada mė parė? Ku qėndron, kėtu, filozofia politike e Presidentit dhe e “krahut tė luftės”?... A ėshtė ngutur, apo, ėshtė vonuar shumė Presidenti i Kosoves, qė, kėtu, na del shumė i njėanshėm, duke “kapėrcyer” e “harruar” mashtrime e meshtrime, ku e kanė pasė burimin edhe mashtrimet ndėrkombėtare dhe ato tė BE-sė qė e akuzon sot, nė veēanti, e, tė miqve tė Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve.

Duke i parė me njė gjakftohtėsi dydekadėshe (vetė)sjelljet e z. Hashim Thaēi, mendojmė se z. ThaēI nuk ėshtė dashur t’i fshehė mashtrimet e vendorėve shqiptaro-titistė, LDK-istė&Co, tė cilat mashtrime u kanė (para)prirė dhe u (para)prijnė edhe sot mashtrimeve vendore, rajonale, Evropiane dhe ndėrkombėtare dhe ky ėshtė gabimi i tij publik i radhės, sepse, duke i akuzuar “miqtė” tanė ndėrkombėtarė, dhe armiqtė e Shqipėrisė e tė shqiptarėve, se nuk i kanė mbajtur premtimet, duke i fshehur kėshtu mashtrimet e vendorėve politikė e ushtarakė shqiptaro-titistė e UDB-asho - KOS-istė&Co, tė cilat mashtrime u kanė (para)prirė e u (para)prijnė dhe sot edhe mashtrimeve ndėrkombėtare, dhe, paraprakisht, akuzave tė ngritura jo vetėm nga Karla Del Ponte dhe mė pas nga Dick Marty!...

Mashtrimet e para e tė dhjeta i kanė bėrė e po i bėjnė shqiptaro-titistėt UDB-asho - KOS-istė e LDK-istė&Co e tyre tė tė “burgosurve politikė shqiptarė”dhe mashtrimi i parė LDK-ist pas tė cilit kanė vrapuar theqafas ndėrkombėtarėt ka qenė rreshtimi i FARK-ut dhe farkistėve nė UĒK, e, edhe i kategorisė sė tė “burgosurve politikė shqiptarė” (pėr ta marrė kalanė nga mbrenda!), pastaj, nė vijimėsi, mashtrimi tjetėr dhe i pafalshėm ka ndodhur me shkeljen e Betimit tė UĒK-sė, ku, hapave tė kėtyre mashtrimeve kanė ecur, njėra pas tjetrės, edhe mashtrimet vendore, rajonale, evropiane e ndėrkombėtare dhe ky realitet i hidhur i qet si tepėr tė vonuara e shumė tė njėanshme akuzat pėr mashtrim nga BE tė Presidentit Hashim Thaēi!...

Mashtrimeve vendore, rajonale, evropiane dhe ndėrkombėtare u kanė (para)prirė mashtrimet paci(t)fiste tė “Presidentit historik” Dr. Ibrahim Rugova dhe tė ushtrisė sė tij, FARK-ut&Co, pastaj, ato mashtrime i ka thelluar edhe mė Komisioni i LDK-sė “pėr krimet e luftės sė UĒK-sė”, nė krye tė tė cilit Komision ka qenė Eqrem Kryeziu. Atyre mashtrimeve LDK-iste&Co u ka dhėnė frymė po aq antishqiptare edhe aleati i Ibrahim Rugovės nė Tiranė, Sali Berisha, me pėrfaqėsuesit e “ligjshėm” tė tij, Lulzim Basha dhe Argita Berisha-Malltezi&Co, qė, si pėrkthyes tė UNMIK-ut, kanė krijuar dosje e dosje nė kurriz tė UĒK-sė!… Madje, mashtrimet e “patriotėve” dhe “shqiptarėve” tė mėdhenj kanė qenė pėr dhjetėra e mijėra herė mė antishqiptare sesa ato tė ndėrkombėtarėve, tė cilat, me plot tė drejtė, i thekson z. Hashim Thaēi. Por, pse i fshehė mashtrimet e “patriotėve” e “shqiptarėve” tė mėdhenj vendorė tė LDK-sė&Co?!

Po, a ka mashtrim mė tė rėndė e mė tė madh sesa t’u besosh njerėzve tė LDK-sė&Co e “tė burgosurve politikė shqiptarė”, tė cilėt e kanė mashtruar dhe futur nė rrugė qorre UĒK-nė dhe luftėn e drejtė tė saj pėr liri e pėr bashkim kombėtar. Po, a ka mashtrim mė tė madh sesa t’u besosh njerėzve si Sali Berisha, i cili i ka arrestuar luftėtarėt e UĒK-sė, e, ndėr ta edhe Adem Jasharin, Hashim Thaēin e shumė shokė tė tyre tė luftės. Madje, nė territorin e Shqipėrisė londineze, nga prita tė zeza, janė vrarė edhe luftėtarė tė paepur tė UĒK-sė, si Ilir Konushefci, etj., siē janė vrarė nga LDK-ja luftėtarėt e UĒK-sė, nga prita tė organizuara, nė e pėr “Republikėn e Kosovės”!...

Jo se nuk qėndrojnė akuzat e Presidentit Hashim Thaēi nė kurriz tė BE, por, ato na dalin qesharake, karshi akuzave pėr mashtrim qė duhet t’i bėhen LDK-sė&Co dhe shqiptaro-titistėve UDB-asho – KOS-istė me kategorinė e tyre tė tė “burgosurve politikė shqiptarė”, tė shpėrndarė anekėnd Atdheut, me detyra “patriotike” e “kombėtare”, pėr t’ia bėrė Atdheut dhe kombit shqiptar njėmijenjė tė zeza, mashtrime tė pafalshme, radhazi, tė cilat, duke mos i pėrmendur, po mbulohen aq trash, sa, njė ditė, kurdo qė do t’u thuhet emri dhe mbiemri i vėrtetė, do tė kundėrmojnė aq rėndė dhe aq antishqiptarēe, sa nuk do kemi ku ta fusim kokėn, ku tė rrimė e ku tė fshehemi prej kundėrmimit tė tyre tė rėndė dhe antishqiptar. Populli shqiptar thotė: Mutin, sa mė shumė e mė trash ta mbulosh, kur ta ēkapuritėsh - i vjen erė edhe mė e keqe e mė e rėndė! Kjo ėshtė si kjo puna e “mbulimit” tė shqiptaro-titistėve&Co e tė “burgosurve politikė shqiptarė”!...

Prandaj, i quajmė tė njėanshme, selektive dhe shumė tė vonuara akuzat e z. Hashim Thaēi kundėr mashtrimeve tė BE-sė, tė cilave mashtrime u kanė (para)prirė e u (para)prijnė mashtrues tė njohur e tė panjohur tė LKJ-sė - LDK-sė shqiptaro-titiste&Co e tė “burgosurve politikė shqiptarė” dhe shumė (k)”analistė” me shumė diploma e tituj “shkencorė” nė xhepa, e, pa asgjė nė kokat e tyre boshe, tė “mbjella” serbo-jugosllavēe e shqiptaro-titistēe!…

Burojė, mė 1 Nėntor 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Tafil Duraku
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 47 vizitorë
Lexuar: 293 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
PĖR TRIMAT, JUSUF E BARDHOSH GĖRVALLA DHE KA...
E merkurė, 17 janar 2018 - 07:50
(Nė 36-vjetorin e vrasjes sė TRE YJEVE TĖ PAVDEKĖSISĖ) Koha ecėn pa u ndalė.....Vitet rrokullisen njėri mbas tjetrit, pa u ndjerė e pa na marrė leje asp...
PERCAKTIMI DHE SHENJIMI I KUFIRIT- ATRIBUT I ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 07:35
Tashmё, ёshtё bёrё plotёsisht e qartё qё marrёveshja e nёnshkruar, me 26 gusht 2015, nё V...
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi