Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
“SHPIRTPARAJSA”-NJĖ PERLĖ E VEĒANTĖ LETRARE
Publikuar më 03 nėntor, 2017 nė orėn 01:59 ( ) Prof. Bedri Tahiri | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Botim i ri

Sot, mė 27 tetor 2017, nė shtypshkronjėn Lena Grafic (botim i ArtClub “Rifat Kukaj”), doli libri mė i ri i krijuesit dhe studiuesit tė palodhur, z. Xhemail Peci “SHPIRTPARAJSA”.

Si redaktor, librin e lexova nė dorėshkrim dhe me plot gojėn e them se ai paraqet njė perlė tė veēantė nė letėrsinė tonė moderne. Ėshtė njė studim i stėrholluar, ku ėshtė shkrirė njė erudicion i paparė i njė hulumtimi e studimi tė gjatė nėpėr margaritarėt e pėrbotshėm pėr tė dhėnė njė tekst unikat, tė nevojshėm pėr ēdo lexues tė vėmendshėm, madje edhe pėr studiuesit e mirėfilltė letrar e specialistėt e eseistikės.
Derisa libri tė bie nė duart e lexuesve, pėr kureshtarėt, po paraqes vetėm fragmentin qė e kemi vėnė nė pasballinė:
Pėrpara se tė shfaqej Aurora, shumė kohė pėrpara baletit elegant tė fluturave, pėrpara se bletėt tė fillonin thithjen e pjalmit tė luleve; pėrpara se ylberi tė ndiente dhimbje pėr lotėt e shiut duke ia falur si ngushėllim buzėqeshjen e ngjyrave tė veta, pėrpara se tė shfaqej fjala e zjarri i shenjtė i frymėzimit dhe, pėrpara se mbi artin poetik tė shfaqej si njė kurorė e shenjtė drite bekimi hyjnor, u shfaq ajo, Mbretėria e Fillimit dhe Paralaksa e Dashurisė: Shpirtparajsa!
Shpirtparajsa i shtriu kėshtu krahėt e saj tė bardhė pėrmbi gjithė universin. Ajo merr dhe rimerr kėshtu konturet e para tė shfaqjes sė saj: nė tė kaltėrtėn e syve ajo mban pasqyrat e qiellit dhe tė detit bashkė. Shpirtparajsa bėhet kėshtu dėshmitarja mė e mirė se: Krijuesi i Universit ėshtė Poeti mė i Pėrsosur!
Nga thellėsitė e shpirtit tė saj si dhe nga shtresat mė delikate tė kėtij shpirti, Shpirtparajsa dėshmon pėrjetėsinė!
Po: Libri i Shenjtė i ka tė gjitha!
Le tė shterrin tė gjitha krojet, tė gjitha ujėvarat, tė gjithė lumenjtė, detet dhe oqeanet, le tė pushojnė tė gjitha simfonitė dhe operat botėrore, e bashkė me to edhe kėngėt e zogjve e tė kanarinave. Shpirtparajsa i ka tė gjitha tė ruajtura nė magjinė e zėrit tė sferave qiellore. Nė oktavat e njė zėri tė tillė, ajo shpalos njė simfoni hyjnore tepėr tė veēantė sa dhe tė papėrsėritshme.
Duke e mbėshtjellur universin me krahėt e saj dhe duke e mbajtur botėn si njė buqetė me lule, Shpirtparajsa shpėton ēdo gjė.
Sepse ajo ka hyrė nė universin e pėrjetėsisė, shekuj drite mė parė!
Urime e tė lumtė pena Xhemail Ali Peci!
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Bedri Tahiri
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 101 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
THESAR I TRASHĖGIMISĖ ETNOKULTURORE ILIRO-SHQ...
E merkurė, 17 janar 2018 - 23:04
JUBILEU I 70-VJETORIT TĖ ANSAMBLIT FOLKLORIK AUTOKTON “RUGOVA” Nė 2 dhjetorin e vitit qė sapo e lamė pas, nė Pejė, nė njė atmosferė tamam festive shqipt...
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi