Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Poezi nga Xhevahir Cirongu
Publikuar më 06 nėntor, 2017 nė orėn 21:50 ( ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.


Mė dehu era e vjeshtės

Era e detit befas tek unė erdhi
Me mall dallgėsh ajo mė pėrqafoj;
Buzėqeshjen e puthjen e ndezur
Mė la nė buzė, pastaj s’e di nga shkoj!

Ėshtė erė vjeshte dhe bėn pak ftohtė
Nė perėndim retė gri varur seē rrinė,
Vajtueshėm nga qielli papritur pikon lot
Kjo vjeshtė e parė sėrisht seē zuri tė qajė.

Natyra e zhveshi kostumin e gjelbėr
Era e detit e dehur prap erdhi,
Me tė zjarrta ngjyra i veshi pemėt
Te ngjyrat e gjetheve tė vjeshtės
Edhe Van Gogh e ngjeu penelin.

Gjithė ngjyrat e fustanit vjeshtak
Vallzojnė nėpėr degėt e pemėve,
Sa bukur i shkon vjeshtės kostumi i artė!?
Marrėzisht mė dehu era te Ura e Psherėtimave ,
Dhe shirat e vjeshtės sėrisht u kthyen prapė.

Durrės, 02 Tetor 2017

Shėnim: Ura e Psherėtimave, Venecie, Itali.
Piktor Holandes, Vincent Van Gogh


Na fton shekulli i ri…

Atje nė lindje ku dielli pėrflak
Vjeshta u ul kėmbkryq mbi lumin Jance,
Njė zė mė thirri e ndali tek unė pak
Vargu i trishtimit aty ende seē pikonte;
Dhe….sakaq vargu i poetit Du Fu
E puthtėte e dhe e pėrqafontėte…!

…Dhe drama mizore luante me fatet
Tek mjegullat lart nė malin Jingtin;
Ē’kishte ndodhur me fatet njerėzore?!
As vet s’e di,e sėrisht mali seē u ngjall
U zgjua me vargun e poetit Li Boi.

Vargjet e poetėve tė lashtėsisė
U bėnė njėsh me lumin Jance,
Bashkė me erėrat e malit Jingtin,
Perandoritė ngrihen e bienė
Si gjethe vjeshte nė rrugėtim.

Dėshmia historike fle tek ai mur Kinez
Veē vargjet e poetėve suferinės qėndruan;
Sa edhe sot ato janė si shpirt i hajmalisė.
U grisėn perandoritė si cerga merimangash
Eja, si rreze dielli ngjyrė gjaku nė perėndim
Tė flasėsh me valėt e Lumit tė Verdhė,
Na fton tė gjithėve ky shekulli i Ri
Jo, s’do tė thotė, se kjo ėshtė hipokrizi.

Durrės, Tetor 2017


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 116 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:17
.
TĖ FLASIM ME NJĖ ZĖ, TĖ KEMI VETĖM NJĖ ZĖ, AT...
E shtunė, 06 janar 2018 - 03:51
“Edhe dega, kur shkėputet nga trungu qan, bėrtet, bėn “ krrau” ... Po kėrcet edhe trungu, bir, qan bėrtet...” Drama: “ Gjaku i arbrit ” Fadil Kraja...
Magjia e vargjeve tė njė poeteshe “tė panjoh...
E premtė, 05 janar 2018 - 06:06
Para do kohėsh dhe pikėrisht mė 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, nė Portalin “Fjala e lirė”, kishte botuar njė artikull, me titull “Njė u...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi