Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
FASHIZMI JURIDIK BULLGARO-MAQEDONAS I ZAEVIT
Publikuar më 08 nėntor, 2017 nė orėn 04:29 ( Para 12 ditė e 15 orėve ) Tafil Duraku | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Reagim

Gjykata antishqiptare e Shkupit ėshtė dėshmia mė e freskėt e fashizmit dhe racizmit politiko-juridik bullgaro-maqedonas kundėr popullit autokton shqiptar, tė cilėn duhet ta shohin amerikanėt, BE dhe e gjithė bota demokratike, ku, shqiptarėt e “Grupit Kumanova” u dėnuan nė mėnyrė drakonike e fashisto-raciste, vetėm pse janė shqiptarė.

Por, kėtu, duhet t’u bėjmė pyetje publike tė gjitha shteteve tė botės qė e njohėn Maqedoninė e pushtuar shqiptare si shtet bullgaromadh antishqiptar dhe pse e mbrojnė kaq shumė atė “shtet” tė huaj, tė krijuar artificialisht, nė tokėn e pushtuar shqiptare? Pse nė atė “shtet” dėnohen vetėm shqiptarėt dhe jo fashistėt serbomėdhenj, sllavomėdhenj e bullgaromėdhenj tė Zaevit tė dyfishtė racisto-fashist-“demokrat”, antishqiptar, tė cilit, sapo iu dha mundėsia, iu ējerrė maska antishqiptare, duke i dėnuar shqiptarėt e “Grupit Kumanova”, me hiē mė pak se 746 vite burgim…

Ky gjest i Shkupit zyrtar qet nė shesh vazhdimėsinė antishqiptare shekullore tė Jugosllavosė dhe tė shqiptaro-titizmit antishqiptar, nė vijimėsinė e tij antishqiptare.

Ndjekja, persekutimi dhe dėnimi i shqiptarėve qė po bėhet qėllimshėm nė ish-republikat e Jugosllavisė antishqiptare, po bėhet me qėllim e skenarė tė njohur se edhe pas “pavarėsimit” tė tyre nga Jugosllavia, politikat antishqiptare kanė mbetur tė njėjtat dhe mė tė sofistikuara se kurrė mė parė, mė antishqiptare se kurrė mė parė, ku, pėr fat tė keq, kanė gisht, bile, tė maskuar trash, udhėheqėsit e partive “politike”, “patriotike” e “shqiptare” nė Maqedoni, ata “shqiptarė” rretherrotull dhe ndėrkomnbėtarėt e gullumuēuar nė Shkup e rajon.

Po, ku janė politikanėt shqiptarė nė kėtė mes? Cili ėshtė roli i tyre antishqiptar kėtu? Ku po fshihet trupi i tyre “politik”, “patriotik” e “kombėtar” nė krejt kėtė mes antishqiptar rretherrotull, nė Shqipėrinė e copėtuar nė gjashtė shtete “patriotike”, “demokratike” e “shqiptare”, ku po e loz rolin e “maces me miun” shqiptaro-titizmi “shqiptar”, LKJ-isto – LDK-ist&Co?...

Beogradit, Shkupit, Podgoricės e Athinės antishqiptare duhet t’u tregohet fort e qartė vendi nė tė gjitha trojet e pushtuara e tė copėtuara shqiptare dhe atė vend duhet t’ua tregojė Tirana zyrtare e Shqipėrisė sė shqiptarėve. Armiqėsia qė po e tregojnė (tregtojnė) haptas dhe prapa perdeve, nė ēdo hap politik, diplomatik, policor e ushtarak, pėr pėrndjekjen me skenarė tė shqiptarėve nė trojet e tyre etnike, duhet t’u kthehet me tė njėjtėn masė, nė mos edhe mė ashpėr. Kėto lojėra dhe kėta skenarė antishqiptarė datojnė gjatkohė nė historinė e Maqedonisė sė pushtuar shqiptare. Vatrat e kėtij burimi racist e fashist bullgaromadh antishqiptar janė tė hershme, qindravjeēare, dhe, kėtė, mėse miri e zbardhė gjykimi i “Grupit tė Kumanovės”.

Tė njėjtat politika dhe skenarė racistė e fashistė antishqiptarė i kanė udhėhequr, njėri pas tjetrit: Kiro Gligorovi, Llazar Mojsovi, Kėrste Cėrvenkovski, etj., pėr t’i vazhduar mė pas Nikolla Gruevski dhe tash, antishqiptari i radhės, Zoran Zaevi.

Prandaj, si ka mundėsi qė shtetet mike tė Shqipėrisė dhe tė shqiptarėve, kudo qė janė, t’i hanė karremėt antishqiptarė bullgaromėdhenj tė Gruevskit e Zaevit, njėrin pas tjetrit, madje, si ka mundėsi qė po ata karremė antishqiptarė t’i hanė e t’i pėrpijnė fare pa pėrtypur edhe politikanėt “shqiptarė”, “patriotė” e “kombėtarė” tė njohur, qė, me kėto qė po lejojnė, duhet t’ua rrahėsh edhe kolltuqet ku rrinė ulur, prej tė cilave kolltuqe vetėm sa po e rjepin popullin shqiptar, sa po e copėtojnė Shqipėrinė e po i pėrēajnė shqiptarėt, kudo, qė u “prijnė” pėr mozomokeq!...

Krejt kjo e tregon qartė se me Maqedoninė e pushtuar shqiptare dhe me shqiptarėt kudo nė trojet e tyre etnike po lozin thi e qen, vendorė, rajonalė e ndėrkombėtarė, tė lidhur me njėri-tjetrin, “pariotikēe” e “shqiptarēe”, pasi po mungon i Pari i Shqipėrisė dhe i shqiptarėve, udhėheqėsi Epokal Shqiptar, Enver Hoxha!...

Njė ndihmesė tė pakompromis pėr realizimin e skenarėve antishqiptarė tė Beogradit, Podgoricės, Shkupit, Prishtinės dhe tė Preshevės e kanė dhėnė e po e japin “patriotėt” shqiptaro-titistė tė LKJ-LDK-sė&Co, qė kanė qenė lart-poshtė nė pushtetin dhe nė zinxhirin “politik”, “kulturor”, “diplomatik”, “policor” e “ushtarak”… antishqiptar tė RSFJ-KSAK-sė, me kėlyshė e me kudra, tė cilėve skenarė, pėr fat tė keq, po u del krah edhe Tirana, BE e edhe SHBA, dhe, ky ėshtė kulmi i marrisė vendore, rajonale e ndėrkombėtare nė tokat e trepushtuara e tė gjashtėcopėtuara shqiptare…

Nė kėtė kontekst, mendojmė se ka ardhur koha e skajshme kur kėtė realitet tė hidhur antishqiptar nė tokėn e pushtuar shqiptare (Ēamėri, Kosovė, Maqedoni, Serbi, Mal tė Zi dhe Sanxhak) duhet ta kuptojnė SHBA, BE dhe e mbarė bota demokratike, sepse, kėtu, gjithēka bjen nė vendin e vet kur priten kufijtė e mbrendshėm tė Shqipėrisė Etnike dhe del nė horizont e zbardhet plotėsisht e qartė SHQIPĖRIA e shqiptarėve, ku mund tė jetojnė tė gjitha pakicat qė dėshirojnė tė jetojnė dhe t’i gėzojnė tė drejtat e tyre njerėzore.

Sepse, vetėm kur kuptohet drejt ky realitet, pushon persekutimi i shqiptarėve dhe ndėshkimi i tyre si nė “rastin” e “Grupit tė Kumanovės”, ku kanė gisht edhe “patriotėt shqiptarė” nė Maqedoni dhe kudo nė rajonin e copėtuar tė Mesdheut Iliro-Shqiptar, prandaj, pyetja qė shtrohet kėtu, ėshtė: Pse SHBA, BE dhe ndėrkombėtarėt e mbėshtesin gjithė kėtė antishqiptarizėm dhe jo vetėm nė “rastin” e “Grupit tė Kumanovės”?... Pse ndihmohet kaq shumė e nė mėnyrė kaq perfide shqiptaro-titizmi antishqiptar i “par(t)ive politike” e “patriotike” antishqiptare?...

Burojė, mė 5 Nėntor 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Tafil Duraku
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 234 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
EDHE ĒKA DUHET TĖ BRAKTISIN SHQIPTARĖT, ZONJA...
E hėnė, 20 nėntor 2017 - 20:10
REAGIM Mė 16 nėntor 2017, nė lajmet qendrore tė RTK, u citua Frederica Mogherini, tė ketė thėnė, citojmė: “Tė dyja palėt (Kosova dhe Serbia, vėr. ime, T...
Ndodhi ajo ēfarė ėshtė pritur!
E dielė, 19 nėntor 2017 - 01:56
Shpallja e dėnimit ndaj tė rinjve shqiptarė, Adeas, Frashėrit, Egėzonit dhe Atdheut, edhe njė dėshmi se "gjyqėsori" jugo-kosovar, po i rikthehet praktikės ...
Masakra juridike
E premtė, 17 nėntor 2017 - 19:44
Sot, mė 17 nėntor, nė Prishtinė ndodhi njė masakėr juridike, qė fyen rėndė drejtėsinė, qė fyen rėndė mendjen e shėndoshė, qė fyen rėndė Kosovėn. Viktima t...
Jo dialog me Serbinė, por me Shqipėrinė
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:27
Barometri diplomatik Pėr tė ekzistuar si shtet i pavarur dhe sovran, Kosova, patjetėr, duhet tė dialogojė me Shqipėrinė, jo me Serbinė, derisa kjo de f...
Zgjohuni, ta shpėtojmė Shqipėrinė!
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:25
Zgjohuni shqiptarė! Nėse nuk vendosni pėr hapin tjetėr, do tė qėndroni gjatė gjithė jetės nė njė kėmbė. Ndėrto Shqipėrinė, mos lejo ta shesin, mos e le tė ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi