Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Libri « Mashtrimi i Madh » edhe nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės
Publikuar më 09 nėntor, 2017 nė orėn 18:38 ( ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Iris, ekonomiste me origjinė shqiptare qė jeton dhe punon nė SHBA, e cila ka pasur mundėsinė ta lexojė nė dorėshkrim versionin anglisht tė librit « Mashtrimi i Madh » (« Blood Libel » - Shpifje gjaku) dhe qė dha sugjerimet e veta ende pa u botuar, dorėzoi nga njė ekzemplarė tė librit nė dy shkolla prestigjioze amerikane.

Njė kopje e librit "Blood Libel" tani ndodhet edhe nė Bibliotekėn e « Harvard Kennedy School of Government » nė Cambridge tė Massachusetts dhe nė Departamentin e shkencave politike tė « Massachusetts Institute of Technology ».
Falė pėrkushtimit tė Irisit studentėve tė interesuar pėr ngjarjet nė Ballkan u ofrohet njė qasje shkencore me argumente tė pakontestueshme pėr gjenocidin serb nė Kosovė dhe legjitimitetin e ndėrhyrjes ushtarake tė NATO-s pėr tė ndėrprerė kėtė gjenocidi.

Bardhyl Mahmuti

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 26 vizitorë
Lexuar: 144 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:17
.
TĖ FLASIM ME NJĖ ZĖ, TĖ KEMI VETĖM NJĖ ZĖ, AT...
E shtunė, 06 janar 2018 - 03:51
“Edhe dega, kur shkėputet nga trungu qan, bėrtet, bėn “ krrau” ... Po kėrcet edhe trungu, bir, qan bėrtet...” Drama: “ Gjaku i arbrit ” Fadil Kraja...
Magjia e vargjeve tė njė poeteshe “tė panjoh...
E premtė, 05 janar 2018 - 06:06
Para do kohėsh dhe pikėrisht mė 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, nė Portalin “Fjala e lirė”, kishte botuar njė artikull, me titull “Njė u...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi