Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Liri per socialdemokratin Sadri Ramabaja
Publikuar më 09 nėntor, 2017 nė orėn 18:47 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Letėr e hapur Gjykatės speciale nė Prishtinė dhe prokurorit Sylė Hoxha
Shumė i nderuari prokuror Sylė Hoxha, shumė tė nderuar gjykatės dhe gjykatėse nė Gjykatėn speciale nė Prishtinė
Qė nga 8 tetori 2017 ėshtė privuar nga liria Dr. Sadri Ramabaja. Dr. Ramabaja gjendet nė paraburgim.
Nė aktakuzėn prej vetėm 3 faqesh Dr. Sadri Ramabaja akuzohet „pėr planifikim vrasjesh tė zyrtarėve tė rangut tė lartė tė Republikės sė Kosovės dhe nė gjithė Kosovėn." Ai gjoja paskėsh pėrgatitur akte terroriste kundėr rendit kushtetues dhe tė sigurisė tė Republikės sė Kosovės.

Pėr tė gjithė ata qė e njohin personalisht socialdemokratin dr. Sadri Ramabaja kėto akuza tingėllojnė absurde. Aktakuza kundėr dr. Ramabajės ėshtė e motivuar politikisht. Rrethanat e rastit: Nė mars tė kėtij viti shqiptari kosovar Murat Jashari shtiu kundėr Azem Vllasit nė zyrėn e tij tė avokaturės nė Prishtinė. Azem Vllasi qe plagosur nė krah. Autori i veprės qė prej shumė vitesh gjendet nėn trajtim psikologjik nė Zvicėr.
Qė nga incidenti prokuroria kosovare konstruktoi njė organizatė tė hamendėsuar me emrin "Syri i popullit". Gjatė kėsaj kohe njė numėr i madh mediash kosovare hodhėn akuza sikur prapa kėtij sulmi qėndrojnė individė tė njohur qė pėr vite tė tėra ishin tė detyruar tė qėndrojnė nė emigracion. Azem Vllasi (ish-udhėheqės i Lidhjes sė Komunistėve tė Kosovės, si dhe lider i lartė i rinisė jugosllave) qė prej muajsh ka akuzuar pėrmes shtypit dr. Sadri Ramabajėn pėr "bashkėplanifikim tė sulmit".
Prova pėr pohime tė tilla nuk kanė prezantuar as Azem Vllasi (sot kėshilltar qeverie) as prokurori Sylė Hoxha. Ata zotėrojnė vetėm njė tė ashtuquajtur indicie tė vetme. Ata i referohen njė restorani turistik tė preferuar, Restoranit Cafe Villa Panorama nė lagjet periferike tė Prishtinės. Prokurori pretendon se dy ditė pėrpara sulmit, pėrndryshe tė ekzekutuar nė mėnyrė amatoreske, "Sadri Ramabaja ėshtė parė nė Villa Panorama nė periferi tė Prishtinės sė bashku me Murat Jasharin". Ky fakt as nuk pėrfaqėson njė provė dhe as njė indicie pėr t'u marrė seriozisht.
Dr. Ramabaja e njihte Murat Jashrin qė nga koha e qėndrimit tė tij nė emigracion nė Zvicėr. As nuk ekzistojnė transkripte pėrgjimesh dhe as ēfarėdo prove se Dr. Ramabaja ia ka siguruar ndonjė armė Murat Jasharit. Akuzėn e tij z. Prokuror e drejton kundėr njė akademiku dhe njė socialdemokrati. Edhe argumenti i tij se Dr. Ramabaja kinse ishte pėrpjekur tė arratisej nuk ėshtė argument. Nė Kosovė tashmė kanė vdekur tė burgosur politikė nėn mbrojtjen e shtetit.
Kėshtu ndodhi nė rastin e Astrit Deharit nga VV (Lėvizja pėr Vetėvendosje) nė Burgun Hetimor tė Prizrenit me 5 nėntor 2016. Sipas opinionit tė tė gjithė ekspertėve tė pavarur, Astrit Dehari nuk vdiq nga vetėvrasja, por pėrmes ushtrimit tė jashtėm tė dhunės, dhe si rrjedhim, pėrmes njė vrasjeje tė porositur politikisht. Akuza kundėr Dr. Ramabajės nuk ka kurrfarė baze. Lirojeni menjėherė Dr. Ramabajėn! Nė tė kundėrtėn, do tė rrezikoni qė tė fitoni nė Evropė po atė nam qė ka fituar Tribunali Special i diktatorit turk Erdogan.

Nėnshkruesit e parė tė peticionit: -

Prof. H.C. Max Brym, lektor i ftuar shumėvjeēar nė Universitetin Publik tė Prishtinės -Agron Sadiku, Redaktor i web-portalit Kosova- Aktuell -
Ricky Burzlaff, Kryetar i Shoqatės "Pėrgjegjėsi pėr refugjatėt e.V" Leipzig -
Andrea Müller Kėshilltar politik Ish-raportues i Televizionit Zviceran (nė mes tjerash dhe pėr Kosovėn 1998-2001) -
Florian Pollok Sekretar sindikal Pėrfaqėsues Qarkut tė Bajernit Departamenti 13/ -
Osman Osmani, punonjės social dhe aktivist politik shqiptaro-zviceran i sė majtės -
Skender Hajdari, editor i portalit informativ prointegra.ch ne Zvicer dhe ish i burgosur politik shqiptar ne ish-JugosllaviVėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 42 vizitorë
Lexuar: 275 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi