Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Njė tregim pėr mikun tim
Publikuar më 14 nėntor, 2017 nė orėn 19:16 ( ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
E njoha shumė vite mė parė nė kondita tė jashtėzakonshme. Isha i burgosur nė qelinė nėn rampėn e shkallės, qė tė ēonte nė katin e dytė tė godinės sė sigurimit. Fare pranė saj, nėn shesh pushimin, ndodhej njė qeli tjetėr, qė formonte me qelinė time germen L. Dritaret e vogla me hekura ndodheshin aq pranė njera tjetrės, sa nėpėrmjet tyre mund tė komunikoje ose shkėmbeje ndonjė send. Atė e prunė njė natė vonė. Duhet tė kishte kaluar mesi i natės. Dėgjova kėmbėt e gardianėve qė zbrisnion shkallėt dhe mendova se mos vinin pėr tė mė marrė mua. U ngrita ngadalė dhe pashė nga dritarja. Atė po e binin duke e hequr zvarrė. E kishin torturuar aq shumė, sa nuk mund tė qėndronte dot nė kėmbė. E pėrplasėn nė qelinė ngjitur dhe u larguan nga kishin ardhur.

U afrova nė dritare dhe i fola me zė tė ulėt qė tė mos mė dėgjonte roja e brendėshmje qė kishte kaluar nga qelitė e tjera:
- Hej, kush jeni? Nga vini?
Asnjė pėrgjigje. Nga qelia pranė vinte njė rėnkim i mbytur, por atė nuk e shikoja. E pėrsėrita edhe njė here pyetjen. Mbas pak pashė njė fytyrė tė gjakosur, qė u ngrit me vėshtirėsi dhe duke u mbajtur mbas hekurave tė dritares
- Ujė! - tha me gjysmė zėri.
Vėshtrova rreth e rrotull dhe kapa shtėmėn e vogėl qė mbaja me ujė dhe u mundova t’ia jepja, por hekurat nuk e lejonin. Sytė mė vajtėn te kėpucėt e mia. Mora njerėn, e mbusha me ujė dhe ia dhashė. E piu me njė frymė. Ia mbusha pėrsėri dhe e piu po ashtu deri sa e mbaroi tė gjithė shtėmėn.
- Faleminderit, nuk do t’ju a harroj kurrė! - mė tha.
Mbasi e mori pak veten mė tregoi emrin e tij. Ishte njė moshatari im, nxėnės i vitit tė parė tė shkollės tregėtare. Biri i njė ish tregėtari tė njohur tė qytetit. Ishin gjashtė veta nė familje., dy prindėrit, njė motėr dhe tre vėllezėr. Motrat e tjera ishin tė martuara. U kishin shtetėzuar gjithēka, fabrikėn e vajit, dyqanin, ullinjtė dhe tani jetonin vetėm me rrogėn e sė motrės apo duke shitur herė mbas here plaēkat e vyera tė shtėpisė. Njė vit mė parė i kishin dėnuar edhe njėrin nga vėllezėrit.
Ēfarė krimi kishte kryer qė e kishin burgosur? Asgjė mė tepėr, por vetėm e vetėm se kishte guxuar tė shkruante nėpėr fleta fletoreje, vargje patriotike tė marra nga poetė tė ndryshėm, tė cilat i ngjiste nėpėr muret e qytetit, sė bashku me dy shokė tė tjerė tė moshės sė tij. Ja se ēfarė shkruante nė njerin prej tyre:

“ E dashura mėmėdhe,
Tė dua dhe kėshtu si je,
Por kur tė tė shoh tė lirė,
Do tė tė dua mė mirė! “

Kaluam sė bashku nė qelitė pranė njėra tjetrės pėr gjashtė muaj. Pastaj mua mė dėnuan dhe mė hoqėn prej andej. Mbas pak kohe u dėnua edhe ai, por fati e solli qė tė endeshim nėpėr burgje dhe kampe tė ndryshme, por asnjėherė tė mos takoheshim sė bashku.
U takuam mbas shumė vitesh. Ishte martuar, lindur fėmijė. Punonte si murator nė sektorin e investimeve tė ndėrmarrjes bujqėsore “ Vlora “.
Viti 1990. Njė erė e re lirie filloi tė fryjė mbi vendin tonė. Sytė e mikut tim filluan tė
ndriēojnė nga shpresa pėr tė ardhshmen,. U angazhua me pėrkushtim nė Shoqatėn e tė Pėrndjekurve Politikė tė vendit si antar i forumeve drejtuese tė saj. Nuk u angazhua nė asnjė prej forcave tė reja politike tė krijuara nė atė kohė.
Ngjarjet e vitit 1997 e tronditėn sė tepėrmi. U tėrhoq nga tė gjitha aktivitetet dhe u mbyll brėnda vetes sė vetė. Vitet e fundit nuk e takova mė. Mė thanė se kishte shkuar pėr tė banuar nė fshatin e gruas sė tij.
Vendosa tė shkoj pėr ta takuar. Mora autobuzin e linjės dhe u nisa. Banonte nė shtėpinė e vjehrit tė tij. Kur u afrova te porta e shtėpisė dėgjova njė zė qė kėndonte njė kėngė tė vjetėr. Trokita. Asnjė pėrgjigje. Trokita pėr sė dyti dhe pėrsėri asnjė pėrgjigje. Atėhere hapa portėn dhe hyra brėnda. Bėra disa hapa dhe qėndrova pranė portės sė hapur tė njėrės nga dhomat e shtėpisė. Aty pashė mikun tim tė ulur pranė njė tavoline me kokėn tė futur midis pėllėmbave tė duarve tė tij. Disa letra tė shkruara ishin pėrhapur mbi tavolinė. Miku po kėndonte me njė zė tė ulėt:

“ Nė kohėn e pleqėrisė,
Mė zunė hallet e rėnda,
Pėr shkakun e Shqipėrisė,
Qė s’u bė si ma kish ėnda! “

U kollita qė ta zgjoja nga ėndrrat ku ishte zhytur. U kthye, mė pa me habi dhe u ngrit nė kėmbė. Pėr njė ēast mbetėm, tė dy pa folur.
- A pranoni miq! - i fola mė nė fund.
- Miqtė e mirė nė shtėpi tė mirė, - u pėrgjigj duke mė pėrqafuar me mall.
U ulėm dhe filluam tė bisedojmė. Sejcili tregonte ngjarjet e veta. Folėm dhe qamė hallet ashtu si nuk i kishim qarė ndonjėherė. Pėr herė tė parė aty mėsova disa anė tė karakterit tė tij qė nuk i kisha njohur mė parė.
- Kur u lirova nga burgu, - filloi tė tregonte miku pėr veten e tij, - kėrkova tė vazhdoj shkollėn e mesme. Ishte njė dėshirė e madhe e imja. Pas shumė pengesash mė nė fund mė lejuan. Por gjatė katėr viteve tė shkollės ndieja mbas vetes diskriminimin qė mė bėhej nga njė pjesė e mėsuesve apo edhe deri nga nxėnėsit e klasės. Vendosa qė kėsaj t’i kundėrvihesha me rezultate tė larta. E mbarova shkollėn shkėlqyeshėm.
U ngrit hapi njė sirtar dhe nxorri prej andej dėftesėn e pjekurisė qė e ruante me kujdes tė madh. Ma tregoi pa mė thėnė asnjė fjalė. Kur e hapa njė drithtėrimė mė pėrshkoi tė gjithė trupin. Dėftesa fliste vetė. Pranė ēdo lėnde ishte shėnuar nota “ 10 “ dhe pranė saj shėnimi “ shumė mirė “.
- Po pastaj? E pyeta pa e ditur edhe vetė pėrse.
- Pastaj? Asgjė. Isha i vetmi i klasės qė nuk m’u dha e drejta e studimit pėr shkollėn e lartė. Megjithatė njė gjė tė tillė e prisja.
Mbasi qėndroi njė cope herė pa folur vazhdoi:
- E paharruar do mbetet pėr mua mbrėmja e maturės. Meqėnėse ne, maturantėt e shkollės sė mbrėmjes, ishim pak, kėtė e zhvilluam sė bashku me ata tė ditės. Kur mbrėmja arriti kulmin e saj, siē ishte zakon nė raste tė tilla, filloi ndarja e fletėve tė nderit. Emri im nuk u dėgjua. Nxėnėsit filluan tė pėshpėrisin me zė tė ulėt. Tė gjithė i dinin rezultatet e mia. Unė qėndroja i heshtur nė qoshkun ku ndodhesha. Atėhere drejtori i shkollės pėr tė pėrmbysr kėtė gjendje, ndėrhyri me shpejtėsi dhe propozoi qė, sipas dėshirės, tė recitohej ndonjė poezi, tė tregohej ndonjė anekdote, a po gjėra tė tjera tė kėtij lloji. Pėr tė dhėnė
shembullin e filloi vetė me njė tė tillė. Pastaj vazhduan dhe tė tjerė. Gjėndja ndryshoi.
Papritmas mė lindi idea se duhej tė bėja diēka., duhej t’i kundėrvihesha kėtij diskriminimi. U ngrita dhe thashė se do recitoja diēka. Nuk foli asnjeri. Fillova tė recitojė poezinė “ Ultima Verba “ tė Viktor Hygoit, strofėn e fundit tė sė cilės e kisha pėrdorur dikur nė traktet e mia:

“ Njėmijė po tė mbeten, do mbetem edhe vetė,
Edhe njėqind tė bėhen, nuk tundem jo q’aty,
I dhjeti do tė jem, po qe se mbeten dhjetė,
E nė mbet vetėm njė, unė do jem ay! “

Njė veprim i tillė nuk e di se si mė shpėtoi nga njė burgim i dytė. Ndoshta fati im.
U ngrit, hapi njė dollap, nxorri dy gota dhe njė shishe raki dhe mbasi i mbushi m’u drejtua:
- Gėzuar, le tė pimė pėr kėtė takim!
- Pėr miqėsinė tone! - u pėrgjigja unė.
Biseduam gjatė. I tregova pėr jetėn time. Folėm pėr shoqatėn tonė, pėr partitė politike, pėr Shqipėrinė.
- Kur hyra dėgjova qė po kėndoje njė kėngė tė vjetėr, - i thashė.
- Jetuam njė gjysmė shekulli nė skėterrė dhe kur shkrepi dita e lirisė, menduam se mė nė fund ajo do tė na jepte edhe neve atė dritė qė na kishte munguar. Por u zhgėnjyem. Me lirinė u spekullua. Ajo u bė pronė e varrmihėsve tė saj. Ata u bėnė papritur ithtarėt e saj, kurse ne mbetėm nė hije. Lirinė duhet ta administrosh mirė, pėrndryshe mund ta humbėsh nė ēdo ēast. Kėshtu e pėsuam edhe neve.
Mė 20 shkurt 1991 rrėzuam monumentin e diktatorit. Atėhere menduam se bashkė me tė rrėzuam edhe pėrbindėshin qė na kishte shtypur pėr gati njė gjysėm shekulli. Por koha tregoi se kishim rrėzuar vetėm bronxin e atij monumenti, ndėrsa shpirtin e zi tė tiranit e kishim lėnė tė lirė tė endej nėpėr vendin tonė, pėr tė komplotuar dhe pėrgatitur katastrofėn e madhe kombėtare tė vitit 1997. Ndaj mė pėlqen shumė ajo kėngė e vjetėr tė cilėn e kėndoj shpesh herė me veten time.
Mė vjen shumė keq, por nė kėtė valle u futėn edhe disa nga njerėzit tanė. Me siguri ata i kishin mbetur borxh diktaturės dhe tani po ia kthenin atė. Edhe njėherė liria pushoi sė ekzistuari. Edhe njėherė filloi tė shtypet mendimi i lire. Edhe njėherė filloi tė sundojė shtypja dhe diskriminimi. U rikthyen pėrsėri vitet e para tė mes shekullit tė kaluar. I vetmi ndryshim ishte se ndėrsa atėhere flitej me gjuhėn e mbrojtjes sė fitoreve socialiste, sot flitet me gjuhėn e pseudodemokracisė qė sundon vendin. Dhe kjo ėshtė shumė mė e rrezikshme. Sot nė Shqipėri mungon nocioni i ligjit dhe ku nuk ka ligj, nuk mund tė ketė as shtet.
Miku heshti pėrsėri. Kthyem gotat e rakisė. Pinim dhe vazhdonim bisedėn tonė, e cila sa vinte dhe bėhej mė interesante.
- Sot Shqipėrinė e sundon dora e zezė. Eshtė po ajo dorė qė masakroi mijra qytetarė shqiptarė, qė shkatėrroi ēdo gjė tė mirė qė kishte ky komb. Hidhe vėshtrimin nėpėr Shqipėri. Rinia po fluturon nga sytė kėmbėt, pėr tė siguruar njė jetė mė tė mirė, por qė shpesh herė gjen vdekjen. Ata qė qėndrojnė kėtu janė tė uritur dhe nuk gjejnė mjet pėr tė shpėtuar nga kjo gjendje. Korrupsioni po futet nė ēdo qelizė tė jetės. Po kryhen vrasje nga mė mafiozet. Trafikimi i njerėzve dhe drogės, si dhe prostitucioni janė nė rend tė ditės. Kjo dorė e zezė duhet prerė.
- E si mund tė arrihet kjo simbas teje? - e ngacmova unė.
- Natyrisht jo ashtu si ėndėrronte shoferi furgonit tė mishit nė “ Dimrin e Madh “ tė Kadaresė. Mė vjen keq qė shkrimtari i madh nuk arriti tė kuptojė karakterin tonė. E ē’ėshtė pėr ne hakmarrja e vogėl kundėr spiunėve pa moral, hetuesve tė pashpirt apo gjykatėsve kukull, karshi pėrēmimit tė madh tė kombit kundėr sistemit tė urryer qė e shpėrfytyroi nėpėrmjet krijimit tė tė ashtuquajturit njeri tė ri socialist?
Heshti sa pėr tė marrė pak frymė, pastaj vazhdoi:
- Kur u emėrua komandant i forcave aleate nė Gjermani, gjenerali Ajzenhauer i vuri si detyrė tė parė vetes denazifikimin e Gjermanisė. Kurse ne nuk e bėmė dekomunistifikimin e Shqipėrisė. Pėr kėtė mungonte dėshira sepse njerėz tė ndershėm pėr kėtė ka plot. Por ata janė lėnė nė hije. Vendin e tyre e kanė zėnė ata qė nė vitin 1992 fshiheshin si struci, ndėrsa sot kanė veshur petkun luksoz tė demokratit.
- Pendė kėndezi kunadhja vėnė, - e ndėrpreva unė duke
cituar vargjet e fabulės sė famshme.
- Pikėrisht ashtu. Para pak kohe gjatė njė ndeshje futbolli nė stadiumin e Romės u ēfaqėn disa parrulla naziste. Kjo mjaftoi qė tė ngrinte nė kėmbė opinionin publik dhe bashkė me tė edhe qeverinė italiane. Kurse te ne vazhdon tė hymnizohet diktatura nėpėrmjet gazetave dhe televizioneve, nėpėrmjet shkollave dhe konferencave. Nė rradhė tė parė tė kėsaj fushate janė vetė pushtetarėt.
Padashur vura buzėn nė gaz. Ai e vuri re, mė pa me vėmendje dhe vazhdoi:
- Ata nuk kanė kurajon tė pranojnė se ishin dritshkurtėr, kur besonin verbėrisht nė komunizmin e dėshtuar qė nė lindjen e tij. Ata nuk kanė kurajon tė pranojnė tė vėrtetėn edhe atėhere kur janė tė bindur pėr ekzistencėn e saj. Ata janė gati tė pranojnė ēdo lloj flirti, vetėm e vetėm tė mos u preken interesat e tyre tė ngushta.
- Po e vėrteta? - e pyeta unė.
- Ajo do tė dalė kur tė vendoset demokracia e vėrtetė. Kur tė shkrijė dėbora do tė zbulohen si lulet edhe plehrat. Kėshtu ėshtė edhe demokracia. Ajo shpėrndan mjegullėn, ndan tė vėrtetėn nga gėnjeshtra, tradhėtinė nga patriotizmi. Ajo ndėshkon fajtorėt.
- Ēfarė po shkruan ? - e pyeta mikun duke dashur tė ndėrrojė temėn e bisedimeve.
- Jetėn time dhe tė miqve tė mi. Shtrydh kujtesėn dhe nxjerr ngjarjet mė tė rėndėsishme qė mė kanė ndodhur mua, apo m’i kanė treguar miqtė e mi. Janė ngjarje qė nuk duhen harruar. Janė njė dhuratė pėr brezat e ardhshėm. Eshtė detyra e jonė t’i shkruajmė, pėr t’iu a kaluar atyre. Nuk janė kushedi se ēfarė, por mendoj se duhen treguar. Por mė parė lejomė tė tė tregoj njė ngjarje qė mė ka ndodhur shumė vjet mė parė.
Pėrplasėm pėrsėri gotat e rakisė duke uruar njeri tjetrin, pastaj miku vazhdoi:
- Vazhdoja vitin e parė tė shkollės sė mesme tė mbrėmjes. Mėsues Milo Duni, mėsues i nderuar i letėrsisė qė, mbas disa vitesh, do provonte edhe ai burgun, po shpėrndante fletoret e hartimit. Ishte njė temė e lirė mbi fillimin e vitit tė ri shkollor. Pėr habinė time vura re se nė fletoren time nuk kishte vėnė notė. Nė vend tė saj ishte shkruar me laps blu:
- Gjuhė dhe stil i sigurtė. Vazhdo tė shkruash tregime.
Ndėrsa mė poshtė vazhdonte tė shkruante me laps tė kuq tė vendosur nė thonjėza
“ Po tė kesh kohė tė lirė! “
Mė bėri pėrshtypje ky detaj. Isha relativisht i ri, pa preokupime tė mėdha familjare dhe si rrjedhojė kisha plot kohė tė lirė. Ē’donte tė thoshte mėsuesi me fjalėt nė thonjėza, shkruar me laps tė kuq?
Megjithatė ndoqa kėshillėn e tij. Shkrova njė tregim ku personazhi kryesor ishte njė
fėmijė jetim, prindėrit e tė cilit ishin vrarė gjatė njė bombardimi nė kohėn e luftės. E dėrgova pėr botim nė gazetėn “ Letrari i ri “ qė botohej nė atė kohė. Mbas disa ditėsh mora njė pėrgjigje lakonike ku thuhej se shkrimi im nuk mund tė botohej mbasi i mungonin disa kėrkesa tė kohės.
Atėhere e kuptova se ē’donte tė thoshte mėsuesi me fjalėt nė thonjėza E kuptova se pėr shkrimet e mia do tė qėndronte e ndezur drita e kuqe qė do ndalonte botimin e tyre. Kėshtu qė nuk shkrova mė. Ndoshta bėra gabim. Mund tė kisha shkruar dhe t’i ruaja nė shtėpi pa i botuar. Por kėshtu e mendova.
Solla njė shembull fare tė rėndomtė ku sistemi totalitar mbyste mendimin e lirė qė nė lindjen e tij. Pėr t’ia arritur kėsaj ai kishte shpikur njė formulė po aq totalitare tė artit, pėr t’iu kundėrvėnė mendimit tė lirė, formulėn e realizmit socialist, njė formulė absurde qė ndrydhi talentet e mėdha dhe qė krijoi vepra standarte qė nė me tė shumtėn e rasteve nuk kishin asnjė vlerė.
Ktheu goten e rakisė dhe e piu tė gjithėn. Unė e vėshtroja me vėmendje. Nuk kisha dėshirė tė flisja, por rrija dhe dėgjoja atė me njė endje tė madhe.
- Diktatura pėrdori tė gjitha mjetet pėr mbytjen e ēdo shkėndije tė lirisė. Ajo i shpalli luftė inteligjencės sė trashėguar nga e kaluara e vendit, duke e eliminuar atė plotėsisht. Nuk janė tė rralla rastet kur shkencėtari, fillozofi, shkrimtari, gazetari apo artisti dėrgoheshin para togave tė ekzekutimit. Tė tjerė do provonin pėr vite me rradhė qelitė e errėta tė burgjeve, denigrimet e kampeve tė internimit, nga ku njė pjesė e mirė prej tyre nuk do tė ktheheshin mė kurrė.
Por talentet e mėdha i rezistuan ēuditėrisht shtrėngimeve abstrakte nė format nga mė tė ndryshmet. Ata mė stoikėt pranuan mė mirė plumbat apo prangat e hekurta nė vend tė nėnshtrimit apo lirisė sė pėrdhunuar. Tė tjerė heshtėn dhe nuk shkruan mė. Njė pjesė e tretė nuk bėnė kurrė art tė imponuar, duke marrė me vete edhe pasojat. Arti i tyre kishte tė koncentruar brėnda vetes njė kod tė brėndshėm demokratik tė lirisė dhe bukurisė njerėzore. Njė kategori tjetėr zgjodhi njė rrugė mė tė maskuar dhe mė pak tė rrezikshme. Brėnda veprave tė tyre qė, natyrisht nuk mund tė dilnin jashtė suazės nė tė cilėn jetonin, nėpėrmjet alegorizimeve apo formave tė tjera indirekte, jepnin mesazhe tė qarta tė domosdoshmėrisė sė mendimit tė lirė.
Veprat e kėtyre talenteve patėn meritėn se mbajtėn gjallė ndėrgjegjen kombėtare tė vendit, qoftė edhe si ushqim i ėndrrave mė intime tė individit, se njė ditė ato do tė bėheshin realitet. Ato frymėzonin dashurinė pėr kombin, qė nė atė varfėri shpirtėrore ku e kishte katandisur sistemi, shqiptarėt tė gjenin veten duke pasuruar shpirtin me ndjenjėn e sė bukurės, urtėsisė, dijes dhe mendimit tė lirė.
Miku im vazhdonte tė fliste e tė fliste me njė pasion tė madh dhe unė rrija dhe e dėgjoja.
- Por ēudia mė e madhe mė ndodhi nė Marsin e vitit 1991. Ishin krijuar partitė e para opozitare. Kishin filluar tė dilnin gazetat e para tė djathta. Mendova se kishte ardhur koha e ime. Bėra njė shkrim ku flitej pėr televizionin shqiptar dhe problemin e refugjatėve. E dėrgova pėr botim nė njerėn prej tyre. Mbas njė fare kohe mora pėrgjigjen e mėposhtme nga kryeredaktori i saj:

“ Ju faleminderit pėr bashkėpunimin tuaj! Nuk mund ta botojmė pėr dy arsye. E para ne nuk polemizojmė me televizionin shqiptar dhe e dyta ngjarja kryesore qė pėrballoni nė shkrimin tuaj, ajo e refugjatėve, ėshtė trajtuar te ne dhe tani mendojmė tė trajtojmė probleme tė tjera. “

U habita pa masė. Polemizimi i gazetės me televizionin vazhdoi edhe pėr njė kohė tė gjatė, ndėrsa problemi i refugjatėve, vazhdon tė trajtohet edhe nė ditėt tona. Siē e shihni ishte njė pėrgjegje e ngjashme me atė tė shumė viteve mė parė.
Megjithatė kėsaj here nuk hoqa dorė. Shkruaja dhe i botoja nė gazeta tė ndryshme qė tani ishin shumuar, sidomos nė gazetėn “ Liria “.
Kėto tregime i kam shkruar edhe pėr fėmijtė e mi. Dua qė ata ta njohin mė mirė periudhėn nė tė cilėn ka jetuar babai i tyre dhe tė mos gabojnė aty ku unė mund tė kem gabuar. Vajzat i kam shumė larg, nė Amerikė, ndėrsa djali punon nė Tiranė. Jeton atje me gruan dhe vajzėn. Nguli kėmbė qė tė na mbante edhe ne atje, por unė e kundėrshtova. Mė ishte mėrzitur jeta pa kuptim e qyteteve tona, zhurma e saj e madhe politike. Tani jetoj i qetė kėtu, larg gazetave qė nuk vinė kurrė, bile edhe lajmet i dėgjoj fare pak nė televizor. Kėshtu shijoj kėtė ajėr tė pastėr dhe dėgjoj kėtė kėngė bilbilash, ku frymėzimi tė vjen vetė. Gruaja ka shkuar pėr tė parė vajzat dhe kthehet mbas dy javėsh.
Vura re se ishte i kėnaqur me kėtė lloj jete. Kishte gjetur qetėsinė shpirtėrore. Nė atė kohė ra zilja e celularit.qė mbante me vete. Ishin vajzat. I qeshi fytyra dhe filloi tė bisedojė me to me gjallėri.
- Vajzat, - mė tha kur mbaroi bisedėn. - marrin ēdo dy javė. Dje mori edhe djali. Ai merr mė shpesh. Ka merak pėr mua.
U ngrit, hapi njė sirtar dhe nxorri prej andej njė sėrė shkresash tė shkruara me makinė shkrimi.
- Janė krijimtaria ime, fjalime, kumtesa, tregime e tė tjera tė shkruara nga unė.
I mora dhe fillova tė lexoj titujt e tyre. Pastaj iu drejtova atij:
- A mund t’i lexoj?
- Po, patjetėr, - u pėrgjegj ai.
Atėhere u hoqa mėnjanė dhe fillova tė lexoj shkrimet e mikut tim.
Ora ra dymbėdhjetė. Kishte ardhur mesnata. Ndėrkaq miku kishte pėrgatitur darkėn. Vazhduam bisedėn tonė deri afėr mėngjesit.
- Pėrse nuk i boton? - i thashė
Nguroi tė mė pėrgjigjej. E pashė qė nuk vendoste dot. Shkėputja nga jeta e pėrditėshme e kishte bėrė tė pavendosur.
- A t’i marrė unė pėr t’i botuar?
Nuk mė ktheu pėrgjigje. Unė kėmbėngula deri sa mė nė fund e bėra tė pranonte.
Isha njohur me tė shumė vite mė parė, por vetėm sot po njihja karakterin e tij tė lartė, shpirtin e tij tė zjarrtė, mendjen e tij tė hollė, mendimet e tij tė thella. Vrisja mendjen se ē’mund tė ishte bėrė ky njeri po tė mos e pengonte koha. Herė e pėrfytyroja si shkrimtar, herė si mjek, herė si psikolog dhe herė si financier, dhe kisha bindjen qė nė sejcilėn degė qė tė kishte ndjekur ai do tė shkėlqente. Mjafton t’i hapej rruga, t’i jepej dora qė i mungoi. Por atė e rrėzoi burgu, e vrau diktatura. Edhe pas ndryshimeve nuk u kujtua njeri pėr ta ngritur, pėr t’i gjetur vendin qė i takonte. Pas kaq vitesh diskriminimi ai kishte nevojė pėr kėtė pėrkrahje. E krahasoja mikun tim me disa pseudo-intelektualė me tituj tė fituar me tema absurde si ‘’ Lufta e klasave ‘’ dhe ‘’Kolektivizimi i bujqėsise’’ e tė tjera dokra si kėto dhe mė dukeshin fare tė vegjėl para tij. Megjithatė ata vazhdojnė t’i ruajnė edhe sot kėta tituj dhe tė drejtojnė shtetin, ndėrsa miku im vazhdon tė jetojė nė fshat i vetmuar.
Ēdo tė bėjė shteti pėr tė dhe pėr qindra tė tjerė si ai? Ata kanė nevojė pėr drejtėsi, pėr barazi, pėr integrim tė plotė ekonomik dhe politik nė jetėn e vendit. Ėshtė detyra e shtetit t’i kthejė sytė nga ata. Pėrndryshe mjerė Shqipėria!
Tė nesėrmen u ndamė nga njėri-tjetri. Donte tė mė pėrcillte, por unė nuk e lashė. U largova duke shkuar nė mendje gjithė atė natė tė kaluar me tė, ndėrsa ai u ul pėrsėri nė tavolinėn e punės duke vazhduar kėngėn qė ia kisha ndėrprerė unė:

‘’ Shqipėria do tė bėhet,
Po vallė do ta gėzoj unė??? ‘’

RESHAT KRIPA

Tiranė, mė 14 dhjetor 2003

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 27 vizitorë
Lexuar: 118 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:17
.
TĖ FLASIM ME NJĖ ZĖ, TĖ KEMI VETĖM NJĖ ZĖ, AT...
E shtunė, 06 janar 2018 - 03:51
“Edhe dega, kur shkėputet nga trungu qan, bėrtet, bėn “ krrau” ... Po kėrcet edhe trungu, bir, qan bėrtet...” Drama: “ Gjaku i arbrit ” Fadil Kraja...
Magjia e vargjeve tė njė poeteshe “tė panjoh...
E premtė, 05 janar 2018 - 06:06
Para do kohėsh dhe pikėrisht mė 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, nė Portalin “Fjala e lirė”, kishte botuar njė artikull, me titull “Njė u...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi