Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Skandali i kriminelėve tė UDB-sė dhe familjes Rugova me sheshin “Ibrahim Rugova” (4)
Publikuar më 17 nėntor, 2017 nė orėn 18:13 ( ) Isa Mulaj | Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kompania ndėrtimore “Conex Sh.p.k.” me para tė veta i kreu punė Haki Rugovės nė fshatin Syriganė nė vlerė 80 000 euro, ia siguronte 100 vota LDK-sė nga 100 punėtorėt, dhe ia dha 20 000 euro n’zarf pėr fushatė. Si deshti “me i rru” pėr veti 100 000 euro tė pastra pėr kompleksin memorial “Ibrahim Rugova” East Bytyqi, dhėndrri i Haki Rugovės dhe kushėriri i pedofilit Ibrahim Bytyqi? Ibrahim Rugova ishte konvertuar nė katolik si hakmarrje pėr linēimin qė ia kishin bėrė familja e tij kur e kishin deportuar nga Cerrca nė Llukavc si “racė e devijuar.”

Skandali me sheshin “Ibrahim Rugova” nė Istog nuk fillon nė Istog por nė Cerrcė. Disa prej jush keni dėgjuar se projekti pėr sheshin nė qendėr tė Istogut ėshtė ndėrprerė shkaku i skandalit qė e pėrcolli. Pak kush prej jush e dini qėllimin e atij sheshi, madje mund tė mos e dini fare se ideatorėt, hartuesit dhe zbatuesit e projektit, tė cilėt janė familjarė, kushėrinj dhe miq tė Ibrahim Rugovės, para njė gjysmė shekulli kanė shkaktuar skandal me vetė Ibrahim Rugovėn. Tani, cili po u intereson mė shumė? Skandali me Ibrahim Rugovėn nė Cerrcė, apo skandali me sheshin “Ibrahim Rugova” nė Istog? Sidoqoftė, nė kėtė analizė do tė trajtohen tė dyja, sepse aktorėt janė tė njėjtė nė tė dyja rastet, e kėta janė rugovasit e Cerrcės, me fjalė tjera, kusherinjėt dhe miqtė e Ibraim Rugovės. Atėherė, po i trajtojmė sipas kronologjisė.
Familjarėt dhe kushėrinjėt e Ibrahim Rugovės kanė qenė dhe janė racistė kundėr Ibrahim Rugovės. Ata e leēitėn Ibrahimin nė moshė tė re, duke e detyruar tė emigroj nga vendlindja e tij Cerrcė nė fshatin Llukavc tė dajtė e tij. I vetmi linēim i rugovasve tė Cerrcės. Gjersa kjo histori dihet deri-diku nė Istog, pjesa tjetėr e publikut kosovar nuk di asgjė pėr rininė e Ibrahim Rugovės tė “internuar” nė Llukavc nga familja dhe fqinjėt. Adnan Merovci mund tė vazhdoj t’iu tregoj se si ka qenė “Nė hap me Rugovėn” nė Prishtinė, Beograd, Rambuje e Vatikan, por jo nė Llukavc. Shkaqet e linēimit tė Ibrahim Rugovės nga familja dhe kusherinjėt e tij ishin banale. Linēimet dhe distancimet brenda familjes ndodhin pėrditė dhe kudo nėpėr botė pėr shkaqe tė ndryshme si: ekonomike, politike, ideologjike, kombėtare, shkencore, etnike, tė kriminalitetit, por rrallė herė mund tė hasni ndonjė linēim racor brenda familjes si nė rastin e Ibrahim Rugovės. Ibrahimi ishte linēuar pėr shkak se kishte “devijuar si racė” nga rugovasit tjerė, dhe dyshohej se i pėrngjante rrogėtarit qė familja e tij e mbante nė shtėpi pėr t’ua ruajtur bagėtinė. Shikoni Haki Rugovėn. Me shtat dhe trup ėshtė sa dy Ibrahim Rugova. Vėllai i Hakisė, Ganiu, ėshtė i madh, siē thotė zhargoni popullor, “sa njė kali”, diku dy metra i madh. Edhe babai i Ibrahimit, Uka, ka qenė poashtu i madh me shtat “sa njė kali”, ndėrkaq Ibrahimi sa gjysma e tij. Ibrahimi nuk ishte as fajtor e as krenar pėr racėn e tij. Mė vonė, ai do tė ngritet nė krye tė LDK-sė dhe tė Kosovės, duke ua ftofur rugovasve tė Cerrcės tė cilėt e kishin linēuar me kohė nė baza raciste pėr tė mos u identifikuar me tė kinse si maxhup. Shkaku i kėsaj, as Ibrahimi kur hipi nė pozitė, nuk ka dashur kurrė tė identifikohet me rugovasit e Cerrcės. Tani ishte radha e Ibrahim Rugovės t’ia kthej borxhin rugovasve tė Cerrcės dhe tė distancohet nga ta. Ende pa e konsoliduar si duhet LDK-nė, nė vitin 1994 Ibrahimi, me rastin e vizitės nė Vatikan, ishte konvetuar nė katolik duke e ndrruar emrin nė Pjetėr Rugova, dhe atė personalisht me bekimin nga Papa Gjon Pali i II-tė. Kėtė hakmarrje ndaj ruvovasve tė Cerrcės Ibrahimi e kishte nė mendje gjithmonė ose prej momentit kur e kishin internuar nė Llukavc, por nuk kishte mundėsi as autoritet pėr ta bėrė njė gjė tė tillė nė Vatikan te Papa derisa u bė i njohur nė Kosovė. Kur u bė i njohur, ai kėrkoj ndihmėn e klerit katolik tė Kosovės, mė konkretisht tė Imzot Mark Sopit dhe Dom Lush Gjergjit t’ia aranzhojnė disi njė udhėtim nė Vatikan dhe takim me Papėn. Kjo u bė e mundur mė 1994 kur Papa u njoftua se po vjen dikush pėr konvertim, jo individ i thjeshtė sepse tė tillė ka miliona e Papa s’ka kohė as t’i shoh, por udhėheqėsi i mulsimanėve tė Kosovės, Ibrahim Rugova. Qė nga ajo kohė kur u konvertua, Ibrahimi ishte vėnė nė tėrėsi nė shėrbim tė Vatikanit, ēka u vėrtetua me faktin se ai mbante lidhje me tė para, gjatė, dhe pas luftės nė Kosovė, madje edhe me ndėrmjetėsimin e regjimit tė Millosheviqit. Nėpėr media dhe portale tė ndryshme serbe ende qarkullon ky citat:
“Inače, Rugova nikada nije bio u džamiji, a najveći muslimanski praznik Bajram čestitao bi vernicima sa Kosova tek pošto bi to uradio američki ambasador.”
Nuk e di aq mirė serbishten, por mė duket se pėrkthimi nė shqip mund tė jetė: “Pėrndryshe, [Ibrahim] Rugova kurrė nuk ka qenė nė xhami, ndėrkaq festėn mė tė madhe tė muslimanėve Bajramin ua ka uruar besimtarėve vetėm pasi njė gjė tė tillė e kishte bėrė ambasadori amerikan.” Ibrahimi me mė dėshirė dhe shumė mė lehtė do tė konvertohej nė ortodoks pėr inati tė rugovasve sa pėr distancim, por njė gjė e tillė vetėm sa do ta legjitimonte dhe bėnte publike mishėrimin e tij me LKJ dhe serbė, dhe nuk i shkonte emri Petar. Popi serb i Istogut qė ia kishte aranzhuar takimin me Millosheviqin ishte i kėnaqur me variantin Pjetėr tė emrit Petar, sepse kryqi ėshtė njė. Megjithatė, pėr familjen dhe kushėrinjėt e tij nė Cerrcė, Ibrahimi nuk ishte produkt i religjionit tė cilin mund ta ndėrronte sa herė tė donte, por ishte racė. E raca nuk ndėrrohet me njė vizitė, deklarim, uratim apo nėnshkrim. Pėr kėtė arsye rugovasit e kishin linēuar dhe internuar Ibrahimin nė Llukavc, pra si racė. Kėto lojėra tė Ibrahimit me religjion, nuk u pėlqenin aspak amerikanėve, sidomos ēifutėve, tė cilėt nėpėrmjet admbasadorit Philip Golberg vendosėn ta eliminojnė fizikisht me helmim. Eliminimin e tij tė qėllimshėm e konfirmon edhe Nexhat Daci. E ju e dini fort mirė se ēka ndodhi pastaj me Nexhat Dacin pasi ky e sifoj qėndrimin amerikano-ēifut rreth vdekjes sė mistershme tė Ibrahim Rugovės. Personi i ngarkuar nga zionistėt pėr ta kamufluar vdekjen e parakohshme tė Ibrahimit, Alush Gashi, dikur njė figurė tepėr e njohur publike nė LDK dhe ministėr i shėndetėsisė, prej atij momenti nuk dihet ku ėshtė dhe ēka bėnė.
Ju e dini se Haki Rugova doli nė skenėn e LDK-sė vetėm pas vdekjes sė Ibrahimit. LDK-nė nė Istog e udhėhiqnin sė pari Ferat Hajzeraj (para lufte dhe pak pas lufte), e mė vonė Fadil Ferati. Para luftės, gjatė kohės kur LDK-ja arrinte pėrfaqėsimin dhe mbėshtetjen deri nė 95%, Haki Rugova ishte nė Partinė Parlamentare tė Kosovės (PPK), e vetmja parti ndoshta opozitare qė mezi dallohej se ėshtė parti (tė tjerat ishin edhe mė tė vogla dhe tė parėndėsishme pėr kah madhėsia dhe pėrfaqėsimi). Linēimi ndėrmjet rugovasve tė Cerrcės dhe Ibrahim Rugovės vazhdonte. Tė vetmit qė i kishte iri Ibrahim Rugova ishin rugovasit e Cerrcės, prandaj Hakiu ishte mė PPK.
Praninė e raporteve tė ftofta shkaku i linēimit dhe internimit nė Llukavc qė i kishin bėrė rugovasit e Cerrcės Ibrahim Rugovės, e konfirmojnė tė gjithė ata qė e njohin sado pak historinė e tyre. Adnan Merovci nuk ka qenė “nė hap me Rugovėn” nė atė epokė, por kanė qenė tjerėt. Pas ngritjes sė Ibrahimit nė politikė dhe krijimin e famės, pavarėsisht se ēfare, shumė ithtarė tė tij filluan ta quajnė edhe profet ose pejgamber. Shumė trushpėrlarė e quajnė edhe sot, duke menduar se ai ka bėrė mrekullira dhe e meriton nderin e profetit, ndėrsa varrin e tij nė Velani e konsiderojnė si Qabe. Simpatizantėt e tij nga Istogu u rekomandojnė muslimanėve qė tė mos shkojnė nė Qabe tė Arabisė Saudite, por nė Qaben e Velanisė. Ja rekomandimi i njė rugovisti nga Istogu drejtuar njė grupi tė haxhinjėve qė planifikonin tė shkonin nė Qaben e Mekės:
- Kah doni me shku kėtė verė?
- N’Qabe t’Arabisė.
- Pse kaq larg t’u e pasė Qaben n’Prishtinė.
- E ku more n’Prishtinė?
- N’Velani, te vorri i Ibrahim Rugovės, qaty o Qabja.
- Jo prap s’bon, se atje n’Qabe t’Mekės osht ni ven ku duhet me gjujt dreqin me gurė, e n’kėtė Qaben e juve s’ekziston ai ven.
- Eeee, n’daq me gjujt dreqin me gurė, shko n’Cerrcė e gjuj rugovt.
- Hahaha! Thash mos po thu duhet me gjujt SHIK-un me gurė a naj dreq t’jetėr.
- Jo, jo. Mos pėrzi SHIK as kurrfarė adaleti tjetėr ktu, veē dije qė n’daq me kry adetin pėr me gjujt dreqin me gurė, shko e gjuj rugovt e Ibrahim Rugovės nė Cerrcė!
Ky tregim vazhdon tė qarkulloj si analogji pėr Qaben dhe haxhillėkun, se Qaben dhe dreqin e keni te rugovt ose nga e njėjta familje, ku e para gjendet nė Velani (varri i Ibrahim Rugovės), ndėrsa dreqi te rugovt e Cerrcės. Nėse rugovt e kanė linēuar Ibrahim Rugovėn pėr “devijim nga raca” ose si maxhup, pėr nga karakteri, dyfytyrėsia dhe veprat rugovt na dalin edhe ma maxhup, ose dreqėr tė cilėt kushdo qė e viziton varrin e Ibrahim Rugovės nė Velani, nė tė njėjtėn ditė duhet tė shkoj pėr ta gjuajtur dreqin me gurė ose rugovt e Cerrcės. Tė shohim karakterin e rugovasve nė kuadėr tė punėve publike dhe shtetėrore nėse meritojnė me i gjujt me gurė.

Skandali i dytė i familjes Rugova ose sheshi “Ibrahim Rugova”

Rugovasit ose rugovt e Cerrcės siē quhen nė Istog, filluan ta duan Ibrahim Rugovėn vetėm pas vdekjes sė tij sepse kėshtu mund t’ia shihnin hajrin. Sa ishte gjallė, sidomos nė moshė tė re, e kanė leēitur dhe internuar nė Llukavc pėr shkaqe racore. Kur vdiq Ibrahimi, Haki Rugova filloj tė ngjitet majave tė pushtetit nė LDK, duke u bėrė edhe nėnkryetar i saj nė nivel tė Kosovės. Pėr kėtė inflitrim nė LDK, Ibrahim Rugova po rrotullohet dhe sikletoset nė varrin e tij nė Velani pasi njėri prej armiqve tė tij mė tė mėdhenj iu ka infiltruar dhe ia ka uzurpuar partinė. Hakiut nuk i mjaftuan aferat e shumta korruptive tė pėrfitimit nga K. K. i Istogut. Pėrfitimin mė tė madh politik dhe material e sheh nė keqpėrdorimin e emrit tė Ibrahim Rugovės, gjersa elektorati i LDK-sė mendon se po i bėnė ndonjė nder Ibrahimit tė ndjerė, duke mos e ditur se po tė ishte gjallė Ibrahimi sot, Hakiu as birėn e minit nuk do tė kishte mundur ta gjėjė. Kaq e kanė dashur njėri-tjetrin Ibrahim dhe Haki Rugova. Tė shohim se ēka fshihet prapa sheshit “Ibrahim Rugova” nė Istog nga familja e Haki Rugovės. Kėto qė do t’i paraqesim nė vazhdim do tė plotėsohen edhe me dokumente zyrtare pėr Prokurorinė, kėshtu qė, tė gjithė ju qė komentoni dhe keqinterpretoni privatisht nėpėr kafene skandalin e sheshit, u mbetet mundėsia ta bėni kėtė edhe nė seancat dėgjimore qė mund tė jenė tė hapura pėr publikun.
Projekti i sheshit Ibrahim Rugova nė Istog deri mė tani ka kaluar nė dy faza. Nė fazėn e parė, projektin ideor e kishte pėrgatitur Esat Bytyqi. Ky emėr nuk duhet t’iu mashtroj dhe t’u duket i zakonshėm, sepse Esat Bytyqi ėshtė dhėndrri ose burri i vajzės sė Haki Rugovės. Esati e kishte regjistruar arkitekturėn nė Prishtinė por nuk kishte bėrė asgjė. Emigron nė Austri ku arkitektura mund tė kryhet “mė lehtė” nė Vienna Technical University. Atje ai nuk ėshtė i intereresuar pėr studime sa pėr pėrfitime tė jashtėligjshme, gjė tė cilėn nė Austri ėshtė vėshtirė ta realizosh nė dėm tė shtetit. Por nga atje ai mund tė pėrfitoj ilgeliasht nė Kosovė. Nga kush? Nga baballaku i tij, kryetari i K. K. tė Istogut, Haki Rugova. Tenderin pėr planin ose projektin ideor pėr kompleksin memorial (sheshin) “Ibrahim Rugova” e ka lansuar K. K. i Isotgut ose Haki Rugova, ndėrsa pėrfituesi i tij ishte dhėndrri i Hakisė, Esat Bytyqi, kushėriri i pedofilit Ibrahim Bytyqi, ose personi qė e shihni nė fotografinė e mėposhtme.

Esat Bytyqi, dhėndrri ose burri i vajzės sė Haki Rugovės, kushėri i pedofilit Ibrahim Bytyqi.


Se sa ka kushtuar dhe sa para i ka marrė Esati nė fazėn e parė tė projektit, mund tė gjendet lehtė, por me rėndėsi tė madhe qė duhet tė theksohet ėshtė se vetė Esati ka deklaruar se po e bėnė njė projekt tė tillė vullnetarisht, ose pėr nder dhe respekt ndaj Ibrahim Rugovės. Projekti fillon tė zbatohet nė mesin e nėntorit 2015. Nė kėtė fazė ka punuar edhe Hajrush Shoshi i LDK-sė nga K. K. i Istogut. Hajrushi ėshtė personi nga fotografia 2.

Hajrush Shoshi, edhe nė fotografi identifikohet me Haki Rugovėn.


Hajrush Shoshi ėshtė menaxher i kompanisė “Intering-Construction” nė Dobrushė. Secili prej jush do tė mendonte se kėtu bėhet fjalė pėr konflikt tė pastėr interesi nė projektin pėr sheshin “Ibrahim Rugova”, se rasti mund tė ndiqet penalisht, dhe aktorėt e pėrfshirė shumė lehtė mund tė dėnohen nė bazė tė ligjit. Pėrkundėr se ėshtė konflikt i pastėr interesi, pushteti i UDB-sė ka vazhduar ta intensifikoj edhe mė tutje konfliktin e interesit nė projektin e sheshit. Nė fazėn e parė tė zbatimit, tenderi i jepet kompanisė ndėrtimore “Macon Inc”, pronė e Gani Rugovės. Ups! Mos ėshtė edhe ky far kushėriri i Hakisė? Jo kushėri por vėllai i Hakisė, pra ka dalė nga i njėjti bark. Qėllimi kompanisė “Macon Inc” ishte shitja e betonit. Njė shitje tė tillė ia mundėson Haki Rugova, duke ia dhėnė tenderin pėr kryerjen e punėve e vrazhda nė sheshin “Ibrahim Rugova” (mihja, betonimi, armatura, ngritja e mureve, vėnia e pllakave tė betonit), ose sipas gjendjes nė tė cilėn gjendet edhe sot kompleksi, si nė fotografinė e radhės.

Kompleksi memorial “Ibrahim Rugova” nė qendėr tė Istogut.


Kompania “Macon Inc” i ka “rru”, madje edhe para fillimit tė punimeve, paratė e projektit nga K. K. i Istogut, qė do tė thotė se Haki Rugova i mori paratė publike pėr vete se nuk iu pritke pėr t’i bėrė “nder” Ibrahim Rugovės. Vetė Ibrahim Rugova u tranu e dul mendsh fare atje nė varr pėr “nderin” qė po ia bėnė Haki Rugova nė Istog! Sipas deklarimeve publike tė Haki Rugovės (pėr kallxo.com), deri mė tani ose ku ka mbetur zbatimi i projektit, janė shpenzuar 300 000 euro. Istogu ėshtė komunė e vogėl, me buxhet tė vogėl, tė cilit Qeveria ia ndanė 9,3 milionė euro nė vit, prej tė cilave 62% i shpenzon nė paga dhe mėditje. Njė pjesė tjetėr pėr projektet palidhje si ky nė forografinė 3, nga i cili duhet tė pėrfitojnė armiqtė mė tė mėdhenj tė Ibrahim Rugovės, rugovt e Cerrcės dhe lidhjet e tyre. Meqenėse projekti ka mbetur nė gjysmė pėr shkak tė mungesės sė fondeve, komuna e Haki Rugovės kishte shpallur tender pėr fazėn e dytė tė projektit. Atė tender e kishte fituar kompania ndėrtimore “Conex Group Sh.p.k.” me seli nė Prishtinė. Disa ishin ankuar pse njė kompani nga Prishtina duhet tė fitoj tender dhe tė marrė punė nė Istog, duke u munduar t’i hedhin pluhur syve publikut rreth tė vėrtetės pėr “Conex-in.” “Conex-i” ėshtė i regjistruar nė Prishtinė, por bazėn dhe mjetet themelore i ka nė Gurrakoc tė Istogut, aty afėr shtėpisė sė Fadil Feratit. Pronari dhe menaxheri i saj, Driton Fetahaj nuk ėshtė i Prishtinės por i komunės sė Istogut. Arsyeja pse punėt pėr fazėn e dytė iu dhanė “Conex-it”, ishte jo se kjo kompani ka qenė dorė e djathtė e LDK-sė nė Istog, por se rugovt e komunės planifikonin tė pėrfitonin nga kjo nė mėnyrė private sepse nuk kishte fonde publike pėr vazhdimin e projektit. Ato fonde qė ishin pėr fazėn e parė, pos punėv e teknike, shkuan edhe pėr llogari tė Esat Bytyqit, Hajrush Shoshit, Gani Rugovės dhe Haki Rugovės. Tash duhej kėrkuar pėrfitime nga “Conex-i” sepse pėrfitimet e klikės sė LDK-UDB-sė dhe rugovasve tė komunės sė Istogut kanė qenė tė mira nė tė kaluarėn nga e njėjta kompani, prandaj edhe llogarisnin se do tė jenė edhe tani. Sė pari, tė shohim se si “Conex-i” ka qenė, deri mė 2017, i vėllazėruar tej mase me LDK-nė e Istogut, dhe ka sakrifikuar mė tepėr se qė duhet.
Nė fshatin Syriganė (njihet edhe si Suhogėrll) tė komunės sė Istogut qė gjendet nė kufi administrativ me komunėn e Skėnderajt, kompania “Conex Group Sh.p.k.” i ka kryer komunės sė Istogut (ose komunės sė rugovasve tė Cerrcės) punė ndėrtimore nė vlerė prej 80 000 euro, me para tė veta, pra me paratė e kompanisė. Punėt e kryera pėrfshijnė asfaltim dhe ndėrtimin e mureve anėsore prej betoni. Kė nuk e kanė lėnė sytė, mund tė shkoj nė Syriganė dhe tė shoh punėt qė janė realizuar. E kur i shihni ato punė tė realizuara, duhet ta dini se ato i ka bėrė “Conex-i”, dhe duhet ta keni parasysh se komuna nuk ka investuar asnjė cent nė ato punė. Shpresoj se nuk jani aq naiv, tė marrė e tė verbėr tė besoni nė shpifjet dhe refrenin e zakonshėm tė shumė istogasve tė hupt qė thonė: “na e shtroj rrugėn Haki Rugova”, dhe disa prej tyre me tė “menēur” qė do tė thoshin: “jo Haki Rugova e as komuna, por paratė e buxhetit ose qytetarėve.” Kėtu nuk ėshtė fjala pėr asnjėrėn nga ato. Kėrkoni dokumentet, buxhetin e shpenzuar dhe transkasiont financiare nga K. K. i Istogut pėr kėto punė, dhe do tė gjėni leshin! Pėr kėto punė qė ia kishte bėrė “Conex-i” Haki Rugovės nė dobi tė banorėve tė fshatit Syriganė, Hakiu i kishte premtuar kompanisė se do t’ia kthejė me tė mirė. Ndėrkohė, “Conex-i” kishte vazhduar ta mbėshtesė LDK-nė e Istogut edhe nė forma tjera. Nė zgjedhjet e kaluara, ia ka dorėzuar Hakisė 20 000 euro para tė gatshme pėr fushatė, ose pėr blerjen e votave, dhe 100 vota nga 100 punėtorėt e saj. Ky ishte njė prej burimeve tė atyre qė ju e keni vėrejtur nė terren dhe keni qenė dėshmitarė se si LDK-ja dhe Haki Rugova po ēkepin pare pėr me i ble votat. Burimet tjera gjėni ju. Kjo mbase ėshtė bazė pėr ndjekje penale sepse Kodi Penal parasheh dėnime pėr manipulime, shantazhe, dhe kanosje tė votuesve.
Dikujt kur i bėnė mirė, e shndėrrron atė pėrvojė nė shprehi pėr tė mos u ngopur kurrė dhe kėrkon mė shumė. Kėshtu edhe Haki Rugova me “Conex-in.” Erdhi koha me “ia kthy me t’mirė Conex-it.” Nė fazėn e dytė tė projektit pėr sheshin “Ibrahim Rugova”, lajmėrohet Esat Bytyqi dhe i rekomandon “Conex-it” se mund t’ia siguroj xhamat pėr sheshin nga Austria. Nė formė vullnetare dhe nė shenjė respekti qė e ka pėr Ibrahim Rugovėn! Dhe shihni se ēka ndodhė. Esati, tė cilin edhe njėherė po ua rikujtojmė se ėshtė dhėndrri ose burri i vazjės sė Haki Rugovės, ose kushėriri i pedofilit Ibrahim Bythyqi, e njofton “Conex-in” se e ka gjetur nė Austri llojin e xhamave qė do tė pėrdoren si material pėr t’u vendosur nė sheshin e Istogut. Ēmimin e ofertės pėr sasinė e xhamit qė nevojitej e kishte dhėnė nė vlerė 135 000 euro. Kėto tė dhėna i ka “Conex-i” tė ruajtura edhe nė email. “Conex-i” e njofton Esatin se do t’ia kthejė pėrgjigjen brenda dy ditėve. Ndėrkohė, hulumton “Conex-i” pėr furnizues tjerė pėr atė lloj xhami. E gjenė njė kompani nė Shqipėri, e cila rastis tė jetė pėrfaqėsuese e autorizuar e kompanisė nė Austri prej tė cilės Esati donte ta sjellte njė ofertė me ēmim prej 135 000 euro. Kompania nga Shqipėria njofton se xhamin e kėrkuar mund ta siguroj nga njė firmė nė Austri – e njėjta prej nga donte ta sillte Esati. Sasia e kėrkuar e xhamit te kompania nė Shqipėri dhe tė cilėn kjo u zotua se do ta siguroj, ishte e njėjtė me atė tė Esatit. Ndryshonte vetėm ēmimi. Kompania pėrfaqėsuese nė Shqipėri ishte nė gjendje ta ofroj sasinė pėr 35 000 euro, ndėrsa Esati pėr tė njėjtėn e kishte ēmimin 135 000 euro, qė do tė thotė se fiks 100 000 euro duhej t’i merrte Esati pėr veti. Ky ėshtė Istogu i vogėl dhe i varfėr qė varet nga buxheti i Qeverisė, ku prej njė projekti i rruan 100 000 euro ilegalisht. “Conex-i” duke e parė ofertėn nga kompania e Shqipėrisė dhe synimin e qartė pėr plaēkitje nga dhėndrri i Haki Rugovės, nuk u pajtua. Nė shenjė hakmarrje, baballaku i Esatit, Haki Rugova, ia ndėrpret dhe anulon kontratėn “Conex-it.” Kjo pra ėshtė e vėrteta e pjeshme por kryesore pse kanė ngecur punimet dhe zbatimi i projektit pėr kompleksin memorial ose sheshin “Ibrahim Rugova” nė qendėr tė Istogut.
Hakmarrja e Haki Rugovės kundėr “Conex-it” nuk pėrfundon me kaq. Si shpėrblim pėr punėt nė Syriganė, rysheftin prej 20 000 euro para tė gatshme pėr blerje tė votave dhe detyrimin e 100 punėtorėve tė kompanisė pėr tė votuar pėr LDK-nė, LDK-ja, konkretisht rugovt e Cerrcės nė komunėn e Istogut me nė krye Haki Rugovėn, mė 2017 ia kanė vėnė tė gjitha vijat e kuqe kompanisė “Conex Group Sh.p.k.”, pra kjo kompani jo vetėm qė nuk mund tė marrė mė projekt nė komune, por as tė konkurroj. Pėr pasojė, projektet e mbetura ose nė vijim tė “Conex-it”, si pėr shembull, asfaltimi i rrugėve lokale nė fshatin Shushicė, ka mbetur pa u realizuar deri vitin e ardhshėm diku kah vera pėr shkak tė vijave tė kuqe qė i ka vėnė komuna dhe nuk ia ka lėvruar fondet. Rrugėt e shtruara me zhavor dhe tė ngjeshura kanė filluar tė dėmtohen nga shirat dhe bartja e drunjėve me traktorė. Kur janė nė pyetje rugovt, “Conex-i” realizonte projekte nė infrastrukturėn publike me paratė e veta. Po ashtu, kur ėshtė nė pyetje mafia rugoviste, komuna ia jep tė gjitha paratė pėr projekt pėrpara, e rugovt mund ta fillojnė punėn kur tė dojnė, ta lėnė atė nė gjysmė, dhe tė mashtrojnė kompani tjera pėr plaēkitje.
Kjo qasje e mafisė rugoviste nė komunėn e Istogut mbase ėshtė shumė e dėnueshme dhe e ndėshkueshme sipas ligjeve nė fuqi tė Republikės sė Kosovės. Asnjė komune dhe institucion, madje edhe privat, nuk guxon t’i vėjė krye nė vete vija tė kuqe ndonjė subjekti afarist nė ekonominė e tregut. Ju do tė thuani se komuna ėshtė pronė private e mafisė rugoviane, prandaj veprojnė kėshtu, por problemi ėshtė pak mė thellė. Prapa kėsaj qėndron UDB-ja, qėllimi i sė cilės ėshtė shkatėrrimi i shumicės shqiptare nėpėrmjet tė pėrzgjedhurve tė saj.
Duhet tė jeshė naiv, ama tepėr naiv, tė besosh apo tė hamendėsh se ai projekt ka tė bėjė diēka me Ibrahim Rugovėn apo pėr nder tė tij. Hajde tash dysho ti se vendi ku duhet gjuajtur dreqi me gurė nuk janė rugovt e Cerrcės. Po jeton nė realitetin e sotėm, a po? A po i sheh dhe pėrjeton gjėrat, apo ka nevojė me t’i hapė sytė me burmashin? A po dyshon edhe nė linēimin dhe internimin e Ibrahim Rugovės pėr shkaqe raciste? Ibrahim Rugova ka ikė prej tyre si prej dreqit. E pra, kjo ėshtė filozofia rugoviane nė bastionin e LDK-sė nė Istog. Ia mbushė gushėn pare t’thata, e brenda momentit t’pret n’fyt nė shenjė shpėrblimi dhe mirėnjohje. Po ti qe si ke 20 000 euro t’thata me ja dhanė LDK-sė dhe ke nevojė edhe pėr bukėn e gojės, ēka pret? Me ja dhanė votėn, a po? Kafshėt e egra kanė pak dinjitet njerėzor, po ti? Ty po tė interesuaka vetėm kah po i marrė unė informatat. Informatat janė gjithandej dhe ti s’ke nevojė tė vuash pėr to. Ja pėr shembull, pėr “Conex-in”, daja i pronarit tė kompanisė, thoshte ta pėrmendi atė si burim informacioni pėr kėtė qė u raportua nė kėtė analizė, i cili punon nė “Conex.” Meqenėse kishte qejf ta pėrmendi si burim informacioni, po ia plotėsoj dėshirėn. Florimi i Januzit, duke bėrė shaka, thoshte:
Florimi: Shkruje aty “daja i pronarit” se s’po i pėlqen me thanė Bashkimi!
Unė: More s’ka lidhje a ėshtė “daja i pronarit”, “Bashkimi i Smajlit”, a “Bashkimi i Zymerviqe.”
Florimi: Ka lidhje se Bashkim t’mirė s’ka!
Bashkimi: Pse, a Florim t’mirė ka?
Florimi: Krejt Bashkimat janė t’kqi, t’u fillu pej Bashkimit tonė (e kish fjalėn pėr vėllain e tij, Bashkimin e Januzit), Bashkim Fino, Bashkimi i Zelfisė, hahahaha!
Bashkimi: E Florim t’mirė ku ka? Florimi i Ali Syls, a i mirė po t’doket a!
Florimi: E ti, Bashkimi i Tahir Syls, hahahaha (edhe tė tjerėt qeshnin).
- Ai Bashkimi qė ja ka pas ēnukė arusha njė copė bythė n’Rovicė, ndėrhyri njėri.
Florimi: Po, uahahahahaha! Paj unė po t’thom ton kohėn se njeri t’mirė me emrin Bashkim s’ka!
Kėshtu u pėrmbyll biseda pėr skandalet e mafisė rugoviane. Duhej pak humor nė pėrmbyllje sa pėr tė mos i lėmė tė pranishmit qė tė ēmenden nga dėshprimi dhe frika e krimeve qė po i bėnė mafia rugoviane. Ti nėse je vetėm pak i arsyeshėm, duhet tė rekomandosh qė ai shesh tė mos vazhdoj, por tė grumbullohet kjo mafi e UDB-sė dhe tė varroset aty, dhe tė bėhet vend pėr ta gjuajtur dreqin me gurė. Ju mund tė shkoni nė Arabi Saudite pėr ta vizituar Qaben, por vendi ku duhet gjuajtur dreqi me gurė ėshtė nė Istog, e jo diku nė Meke. Sė pari duhet gjuajtur dreqin me gurė, e pastaj the qafėn shko kah tė duash. Kurrfarė haxhillėku nuk tė pranohet pa e gjuajtur dreqin me gurė. Vendin po e din. Pa e gjuajtur dreqin me gurė, nuk guxon tė shkosh nė Qabe, pos nėse je abnormal, sepse rrugėn pėr nė Qabe ta ka zėnė dreqi.

Pėr fund, se gati harrova:
[i]Adnan Merovci, ti ishe nė hap me [Ibrahim] Rugovėn, a po? Trus bythėn more injorant, e mos rrej, se ti ki nevojė me t’i hapė sytė me Hilt! [/i]
Vijon...

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Isa Mulaj
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 40 vizitorë
Lexuar: 8,517 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DERVISH AVDYL HASANI I GRISE DHE ...
E hėnė, 22 janar 2018 - 19:28
Po tė ngjitėsh dhe tė kthehesh nga cilido pikė horizonti nė Malėsinė e Gjakovės (Tropojė) ka pikė takime me mite, qė rrjedhin nga histori tė vėrteta. Mė du...
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
Cila ėshtė e vėrteta, si u votua dhe pse u vo...
E premtė, 29 dhjetor 2017 - 03:37
Greg Valliere, analistė dhe strateg i parė politik i Grupit tė Kėrkimeve tė Institutit “Potomac”, nė SHBA, i cili ėshtė edhe njė ndėr 10 analistėt mė tė mi...
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! .....
E hėnė, 25 dhjetor 2017 - 01:02
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhim...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi