Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
SI U SHPĖRNDA NĖ BOTĖ, “ZĖRI I KOSOVĖS”, ORGAN I LRSHJ-LPRK.
Publikuar më 19 nėntor, 2017 nė orėn 01:51 ( ) Faridin Tafallari | Histori |
Rrit madhësinë e shkronjave
ADRESAT DHE POSTIMI I ‘‘Z. K.“ NĖ VITET 1982-84
KY SHKRIM RIBOTOHET PAS 6 VITEVE, ME NJE SHTOJCĖ (HYRJE)!?..SEPSE, ĖSHTĖ E NJĖJTA SITUATĖ NĖ KOSOVĖ...PRA, SI NĖ ATĖ KOHĖ... EDHE SOT!? PA NDONJĖ PĖRMIRĖSIM TĖ SITUATĖS AKTUALE!!!
MJERISHT KRERĖT TANĖ PO VAZHDOJNĖ ME POMPOZITETE, ME TĖ NJĖJTAT FJALĖ E PREMTIME DHE PA VEPRIME NDRYSHIMI TĖ GJENDJES AKTUALE TĖ KOSOVĖS!? PO, KA NJĖ “ARRITJE” SE...SE NA JANĖ SHTUAR MILIONERĖT!? PO VEPROJNĖ DHE JANĖ BĖRĖ MILIONERA DUKE E XHVATUR VENDIN DHE POPULLIN...ME VEPRIME DJALLĖZORE GJATĖ 17 VITEVE TĖ SHKUARA, PA BĖRĖ ASGJĖ NĖ TĖ MIRĖN E VENDIT SI NĖ ASPEKTIN POLITIK DHE NĖ ATĖ EKONOMIK..!!!

...SILLEN E MBĖSHTILLEN PĖR ĒMIMIN E PATATEVE ME VĖLLEZĖRIT E NJĖ GJAKU, ME SHQIPTARĖT E MATANĖ DRINIT DHE NUK MERREN VESH, KURSE ME SLLAVĖT E JUGUT SILLEN SI ME QENĖ BASH VĖLLEZĖR QĖ, SI BASHKON AS GJUHA E AS GJAKU!??
...DHE POLITIKA NUK IU BĖN ASPAK PĖRSHTYPJE DHE AS NUK I BRENGOS!? I BRENGOS DIALOGU ME SERBINĖ!!! JO, NUK BĖJNĖ DIALOG ME SHQIPĖRINĖ AMĖ SE, SI TĖ RIBASHKOHEMI, SI NJĖ KOMB I VETĖM, QĖ JEMI, POR VRASIN MENDJEN SE ĒKA DUHET ME I FALĖ ENDE SERBISĖ!!! JO, SHKINĖS SERBI DUHET T’I THUHET “KTHEMA BORXHIN” SE SHUMĖ BORXHE NA KA!!!...
JO. JO MĖ NUK DO TU JAPIM AS EDHE NJĖ PĖLLĖMBĖ TOKĖ NGA AJO COPĖ KOSOVĖ, QĖ NA KA MBETUR...ASHTU SI I KANĖ NĖNSHKRUAR FSHEHTAS, TINZISHT, ATO MARREVESHJE ME KRERĖT E DY PALĖVE SI ME SERBINĖ, ME SLLAVĖT E MAQEDONISĖ DHE ME ATA TĖ MALIT TĖ ZI!!! NĖ VEND QĖ, KRERĖT TANĖ T’I KĖRKOJNĖ SERBISĖ DHE KĖTYRE FQINJĖVE KTHIMIN E TROJEVE TONA, TĖ UZURPUARA PREJ KĖTYRE ARMIQVE TANĖ,TĖ CILĖT EDHE SOT E KĖSAJ DITE NA URREJNĖ E I KANĖ HALĖ NĖ SY SHQIPTARĖT, DIALOGOJNĖ PĖR FQINJĖSI TĖ MIRĖ!?
E PĖR KĖTĖ DIALOG NĖ MES SERBISĖ DHE KOSOVĖS NĖ BRUKSEL, DO TĖ BISEDOJNĖ THAĒI E VUĒIĒ!?..E PĖR ĒFARĖ TOLERIMI DO TĖ BISEDOJNĖ KĖTA DY KRERĖ SHTETESH, NJĖRI FRIKACAK SI LEPUR E TJETRI QEN GRABITQAR!?! ...TOLERANCĖ ME SERBINĖ, ME SERBO SLLAVĖT!..DERI KUR??! DHE JA ME Ē’POLITIKĖ MERREN...!? PĖR 17 VITE KOHĖ E HUMBUR, DUKE SHKUAR HERĖ NĖ BEOGRAD E HERĖ NĖ BRUKSEL!?...DHE PO E NJĖJTA SITUATĖ!...
JO JO NUK KA NDRYSHIME!!! POR VETĖM KORRUPSIONI PO LULĖZON, POLITIKĖ E POLITIKANĖ ME RRENA E ME MASHTRIME! PO MASHTROJNĖ JO VETĖM POPULLIN POR EDHE VETVETEN KĖTA POLITIKANĖ SAHANLĖPIRĖS, QĖ, ME SIGURI, NĖ FUND EDHE VETE KANĖ PĖR TĖ RĖNĖ NĖ GREMINĖN E HAPUR NGA VETĖ ATA!!! KĖTA, TANĖT, QĖ I KEMI NĖ KRYE, SHUMICA JANĖ TRADHĖTARĖ DHE DASHTĖ ZOTI, IUA THEFTĖ QAFĖN!!!
TASH POPULLI PO E SHEH VETĖ PĖR ĒDO DITĖ SE, SI PO KACAFYTEN ME NJĖRI TJETRIN!? SEPSE PO JU PĖRPLASEN NĖ FYTYRĖ ATO TĖ ZEZAT, QĖ KANĖ BĖRĖ...! PO I NXJERRIN VETĖ TĖ ZEZAT E BĖRA, PA JUA KĖRKUAR, SEPSE NUK KISHTE KUSH TĖ UA KĖRKONTE MĖ PARĖ, POS “VV”!!! E VETMJA PARTI ME NUMRIN MĖ TĖ MADH TĖ PĖRFAQĖSUESVE NĖ KUVENDIN E KOSOVĖS, “LĖVIZJA VETĖVENDOSJE”, TĖ CILĖN PO E URREJNĖ ME TĖ NJĖJTIN EMĖR, ME TĖ NJĖJTAT FYERJE E SHARJE… ATA, ISH TITISTĖT E MOĒĖM EDHE SOT PO VEPROJNĖ BASH SI VĖLLEZĖRIT E TYRE SERBO-MAQEDONĖ DHE GREKO-ORTHODOKSO-FASHISTĖT, QĖ NA URREJNĖ PĖR VDEKJE NE “SEPERATISTĖVE”!?...
KA EDHE ZĖRA ATY KĖTU, NGA DISA PATRIOTĖ E ATDHETARĖ TĖ FLAKTĖ, QĖ JU DHIMSET ME TĖ VĖRTETĖ KOSOVA DHE POPULLI, TĖ CILĖT PO IU THONĖ:” EIIII ZOTĖRI! KAH PO SHKONI?! NDALNI TURRIN SE... KJO TOKĖ KA ZOT DHE ZOT JEMI NE...NE SHQIPTARĖT, NDAJ STOP ME KĖTO VEPRIMET TUAJA, EDHE MĖ FASHISTE SE VETĖ FASHIZMI, PĖR VENDIN E TĖ PARĖVE TANĖ!!! JO! NUK JU LEJOHET JOOO, KURRĖN E KURRĖS TĖ VAZHDONI TĖ SHKELNI MBI GJAKUN E DERDHUR NĖ SHEKUJ E ME DEKADA PĖR KĖTĖ TOKĖ, QĖ NUK PO IU DHIMSET ASPAK, E KENI DĖGJUAR FJALĖN “NGADALĖ BEG SE, KA HENDEK”...MOS HARRONI SE, JU VJEN EDHE JUVE DITA E SHPĖRBLIMIT!!! E SHIHNI SOT, JA SI JU ERDHI TAMAM SI AJO FJALA, QĖ E THOTĖ POPULLI “FAJTORIN MOS E VET, SE TĖ TREGON VETĖ”!!!... DHE JA, JU ERDHI KOHA E TURPIT!!! DHE E THĖNA TJETĖR “MOS E VET, SE TĖ KALLXON VETĖ”...DHE KJO PO BĖHET! SEPSE, JU KA HUMBUR BESIMI NĖ MES VETE, NĖSE KANĖ PASUR NDONJĖHERĖ....! VETĖ PO I TREGOJNĖ SE, JU ĖSHTĖ MBUSHUR KUPA ME MĖKATET, QĖ I KANĖ BĖRĖ KĖTIJ POPULLI!.. PRANDAJ PO I TREGOJNĖ POSHTĖRSIRAT E NJĖRI TJETRIT, SE CILĖT ISHIN KĖTA HORRA EDHE NĖ TĖ KALUARĖN!...PO KĖTA M...TA, JANĖ E ASHTU KANĖ QENĖ!!! POR E KANĖ SHFRYTĖZUAR KOHĖN PĖR 17 VITE, DUKE E LĖNĖ POPULLIN NĖ HARRESĖ, NĖ ERRĖSIRĖ, NĖ MJERIM. E VARFĖRI..!!! DHE VETĖ KANĖ VRAPUAR,SI QENTĖ PĖR ZORRĖ, DUKE E THYER QAFĖN PAS HAJNISĖ, KURVNISĖ...KUSH E KUSH TĖ MBUSHĖ KUPĖN MĖ SHUME ME PARA E FEMRA...!?
Kėta qė i kanė bėrė dhe po i bėjnė kėto tė zeza, nuk kanė qenė luftėtarė tė vėrtetė !?JO, kurrė!!!...Unė nuk i kam njohur asnjėrin nga kėta, qė po thirren si baballarėt e kombit, qė po enden nėpėr sallat e kuvendit, pra, gjatė gjithė atyre veprimtarive, qė janė bėrė brenda e jashtė nė diasporė nė SHBA si dhe nė shtetet e Perėndimit... dhe as i kam dėgjuar, po nėpėr kėto veprimtari, emrat e kėtyre, qė sot po sillen si gjelat nė pleh, pa ia ditur rėndėsinė detyrės, qė e ka marrė pėrsipėr! Jo kėta janė njerėz kapadainj e megallomanė, tė paskrupull, qė e quajnė veten e tyre si baballarėt e kombit, si nė parlament dhe nė qeveri!?... Por, pėr ta, kam dėgjuar vetėm atėherė kur vidhnin farmerka nė Zvicėr a gjetiju...!? Po, kam pasur fatin (duke e kėrkuar), pėr tė i gjetur njerėzit e popullit, ata bijtė e Shqiptarisė, ku jam takuar dhe kemi shkėmbyer mendime, ku dhe jemi ndihmuar pėr raste tė veēanta!...E sot, disa nga ata janė heronj e dėshmorė tė popullit! Kjo pėr mua ka qenė nder i madh, ka qenė dhe ėshtė KRENARI!!! Unė do t’i pėrmend vetėm disa nga kėta, qė rregullisht i kam nė mendje dhe nė zemėr e nuk do t’i harrojė kurrė, siē ishin Jusuf e Bardhosh Gėrvalla, Kadri Zeka, Remzi Ademaj, me tė cilėt kam bashkėvepruar...Jam takuar me Salih Ēekun, me Zahir Pajazitin, hero i popullit dhe me shokėt e tij Edmond Hoxhėn, Hakifin, Zejnullahun...Kam takuar Fehmi e Xhevė Lladrovci-Krasniqi, po ashtu hero tė popullit. Kam takuar edhe disa nga vėllezėrit e Xhevės Halimin, Atomin, e tė tjerė, si dhe motrėn Shqipe tė Xhevė Krasniqit, tė birtė e Abdyl Krasniqit, me tė cilin gjatė kohės tė luftės kemi bashkėvepruar, jemi takuar dhe ju kemi trokitur nė derė pėr tė iu kėrkuar arrnė luftėtarėve tė UĒK-sė, dhe ndihma tė tjera shtetarėve mė tė lartė tė shtetit amė Shipėrisė! Kam takuar Remzi Ademaj, komandant Petriti, dėshmor, shok i veprimtarisė sė hershme me Jusuf e Bardhosh Gėrvallėn e tė tjerė, qė janė shumė emrat e tė gjithėve... Kam takuar edhe kam bashkėvepruar nė Gjermani dhe jo vetėm nė Gjermani, por me Sali Ēekun jemi takuar nė Shqipėri e Kosovė nė gardhin, qė na ndante Shqipėrinė mėmė me bijėn e saj Kosovėn kreshnike, jam takuar edhe me Agim Ramadanin, hero i popullit dhe tė tjerė, edhe me komandantin e tyre Tahir Zemajn...Kam takuar edhe Azem Sylėn dhe Xhavit Halitin, nėpėr hotelet dhe hijet e freskėta nėpėr Tiranė, nė atė vapėn e rėndė, duke bėrė sefo, pa ju hėngėr palla, pėr luftėn e ashpėr e tė pėrgjakur, qė bėhej nė vendin e tyre (kėtė tė dytin, Halitin, e kam takuar disa herė edhe nė Gjermani...)
Prandaj kėsaj i thonė turp qė, tė quhen kėta vjedhės luftėtarė a komandantė!?
Ata, luftėtarėt e komandantėt e vėrtetė, u vranė gjatė kohės sė luftės, nė front, ballė pėr ballė me armikun, sepse, ata, qė i rrokėn armėt vėrtet pėr tė luftuar pėr komb e lirinė e atdheut, ata, shumica ranė nė fushėn e nderit. Dhe nga ata, qė mbetėn tė gjallė. shumė bėnė vetėvrasje nga se luftėtarėt e tyre, shokėt e tyre, i lanė anash, i lanė nė harresė, ashtu tė varfėruar, pa nder e respekt!?...Luftėtarėt e lirisė u varfėruan skajshmėrisht sa qė nuk mund t’i pėrballonin kushtet mė minimale pėr tė jetuar ata vetė dhe familjet e tyre!!!...
Jo, mos tė harrojnė tė gjithė ata, qė shkelėn dhe e pordhosėn gjakun e lirisė pėr kėto 17 vite gjatė dhe pas luftės! Nė veēanti krerėt tanė, duke e filluar nga presidenti, presidenca, qeveria, kuvendi i Kosovės martire... mos tė harrojnė as ata ministra e zv..ministra dhe deri tek nėnpunėsit mė tė vegjėl, kurrė tė mos harrojnė dhe tė mendojnė mirė se, kjo liri u fitua me shumė gjak dhe me sakrifica tė mėdha,jo vetėm nė lftėn e UĒK-sė,por me dekada...Mos harroni se, i keni zėnė vendet vendet e atyre, qė kurrė nuk ju ndanė punės, veprimtarisė e aktivitetit!?... Dhe sot... ku janė sot?!? Jo nuk i njihni, nuk i dini kush dhe cilėt ishin, jo jo...!? Ndaj po luani me lirinė, qė ua sollėn tė tjerėt dhe nuk po njihni asgjė tjetėr pos vjedhjes, hajdutnisė, korrupsionit, kurvnisė, hashashit e drogės, makinave nga mė tė shtrejtat e mė luksozet e parave tė pista me bollėk!?..Hahen e grinden si qentė politiqenėt tanė dhe... kurrė nuk gjetėn kohė qė tė bisedohet pėr ato trojet arbėrore, tė ndara nga tė katėr anėt nėpėr shtetet e fqinjeve tanė, ku trojet tona shqiptare i mbajnė tė okupuara dhe nėn trysninė e egėr tė armikut tė pabesė, i mbajnė tė robėruar, ku edhe ata shqiptarė, qė i pėrfaqėsojnė kėta shqiptarė, nėpėr kėto republikat sllave, shumica e tyre janė edhe mė armiq se armiku i vėrtetė!!! Shahen e fyhen para kamerave me nėnė e me babė dhe robtė e shtėpisė pa fije turpi, vetėm e vetėm pėr tu pasuruar e pėr tu ngjit deri nė majat mė tė larta tė shtetit?!
Eh sa shumė u tradhėtuam!?...Sa shumė u zhgėnjyem me kėta tė pa njerzishėm, qė shahen e grushtohen, duke u quajtur me njeri tjetrin kriminel, vrasės, spiun udbashė e tjera flliqėsira nga mė tė ultat!?... Ēka nuk dėgjon sot e pėr gjithė ditė nėpėr seancat e kuvendit, nėpėr ato foltore fare dhe askush nuk mban pėrgjegjėsi pėr kėto!!! Sepse, ta quash tradhėtar njė njeri, ėshtė fjalė shumė e rėndė jo nuk ka mė e rėndė se tradhėtar, dhe, nė se nuk je tradhėtar, atėhere, tė lutem, pėrse e duron...ose duhet t’i kėrkojė pėrgjegjėsi x nėse nuk ėshtė ashtu, sipas akuzave tė bėra, ose ėshtė ashtu pasi i duron pėrndyshe akuzuesi, duhet tė pėfundojė nė burg...pėrndryshe, ky tjetri tė pėrgjigjet pse e quan tradhėtar “pa qenė”!
Jo vetėm sot, por kurrė nuk mė janė hequr nga mendja fjalėt e babait tim, atė ditė tė ftohtė marsi tė vitit 1973, kur mė pėrcolli pėr nė mėrgim, fjalėt e atij malsori tė vuajtur tė Struzhės, por bujar e fisnik, fjalėt e babės tim, qė do t’i mbyllte sytė e do tė shkonte nga kjo jetė, pa mė parė mė ...”BIR, MOS HARRO KURRĖ, KUDO QĖ TĖ JESH, JE SHQIPTAR...E TOKA JOTE, VATANI ėshtė i SHENJTĖ! BIR, vatani ėshtė edhe mė i shenjtė se shtėpia...sepse sė pari vjen Vatani, biri im...!! Pa Vatan nuk ke as shtėpi!”
***
Nė tė gjithė veprimtarinė patriotike dhe atdhetare, nė rrugėn e gjatė dhe tė vėshtirė drejt lirisė dhe Ēėshtjes Kombėtare, njė rol tė padiskutueshėm dhe vendimtar ka luajtur shtypi ilegal i kohės, duke filluar nga “Bashkimi”, organ i Frontit tė Kuq Popullor, botuar nga Ibrahim Kelmendi., si dhe “Lajmėtari i Lirisė” dhe “Zėri i Kosovės”, tė botuar nga Jusuf Gėrvalla, nė Gjermaninė Federale si dhe “Liria”, organ i OMLK, Organizatės Marksiste Leniniste tė Kosovės,botuar nga Kadri Zeka nė Zvicėr. “Zėri i Kosovės”, i botuar nga Jusuf Gėrvalla, ishte organ i Lėvizjes Nacional Ēlirimtare tė Kosovės dhe Viseve tė tjera Shqiptare nėn Jugosllavinė e atėhershme, dhe qė nga qershori i vitit 1982, organ i Lėvizjes pėr Republikėn Socialiste Shqiptare nė Jugosllavi,LRSHJ, e mė vonė, organ i Lėvizjes Popullore pėr Republikėn e Kosovės, LPRK.
Shpėrndarja dhe postimi i ekzemplarėve tė ZK, pėr mėrgimtarėt, bashkėkombasit tanė kudo nėpėr botė, qe njė detyrė patriotike tepėr e rėndėsishme dhe e domosdoshme pėr ato vite tė vėshtira, qė pėr dikė mund tė jetė dukur e thjeshtė, por nė realitet ishte njė punė e mundimshme dhe shumė e rrezikshme pėr kohėn.
Andaj sot, kur kujtojmė me krenari, demonstratat e fuqishme tė PRANVERĖS sė 1981, dėshiroj tė kujtoj dhe tė sjell nė vemendjen e lexuesit edhe shpėrndarjen e kėtij organi’, ”Zėrit tė Kosovės”, tė botuar fillimisht nga Jusuf Gėrvalla nė Gjermaninė Federale, si njė veprimtari e kryer me aq vetmohim e pėrkushtim nga unė dhe nga shumė bashkėkombas tė mi mėrgimtarė, patriotė e atdhetarė, tė cilėt kontribuan pa pra nė shėrbim tė atdheut dhe kombit!
Shpėrndarja e “Zėrit tė Kosovės” kudo nėpėr botė, u bė me anė tė postės. Ashtu sikurse e thashė dhe mė lart, edhe pse dukej njė detyrė e thjeshtė, ajo ishte me shumė telashe, e komplikuar dhe tepėr e lodhėshme. Sė pari duhej tė shkruheshin adresat, pėr tė cilat duhej kushtuar njė vemendje e veēantė, qė ato tė ishin tė sakta, pra pa gabime. Secilės adresė duhej dėrguar aq ekzemplarė sa kėrkonte. Pesha e paketimit tė ekzemplarėve duhej tė ishte tepėr e saktė, deri nė gramin, peshėn e lejuar, se pėrndryshe posta nuk t’i pranonte... dhe tė shkonte dėm gjithė ajo punė e mundimshme e paketimeve... Ishte shumė i rėndėsishėm ruajtja tepėr sekrete e adresave, nė mėnyrė, qė kėto adresa marrėse tė kėtij shtypi, tė mos dekonspiroheshin e tė binin nė sy tė fqinjėve tė tyre, se pėrndryshe edhe rrezikonin... dhe jo vetem kėta persona rrezikonin por edhe familjen e tyre nė vendlindje!? Pra, pėr tė gjitha kėto duhet tė isha tepėr i vemendshėm dhe i kujdesshėm, sepse i kryeja tė gjitha veprimet vetė, pa ndihmėn e askujt!
Pėr kujdesin e madh, qė duhej treguar, lidhur me ruajtjen e adresave gjatė shpėrndarjes sė ZK, po citoj pjesėrisht dy letra, qė mė kanė dėrguar nė atė kohė, dy anėtarė tė KP sė Lėvizjes. Letra e parė ėshtė e dėrguar nga Xhema…! “..... I dashur shok, ja kėto janė disa nga adresat, qė m`u dukėn mė tė rėndėsishmet pėr dėrgimin e Z K, Shumė prej kėtyre njerėzve ti ndoshta i njeh, prandaj pėr atė qė tė kam thėnė se, kanė dėrguar tė holla, nė se e sheh tė arsyeshme dėrgojua Z.K… Kėto adresa pos S.( Xhafer Durmishi, shėnimi im, F.T.), nuk guxon t’i ketė askush, sepse siē po e sheh, njerėzit po i ndėrrojnė edhe 100 fytyra…Pra vetėm ju tė dy… Pėrshėndetje vėllazėrore Xhema ( Xhafer Shatri, shėnimi im F.T.).
Letra e dytė:”...…adresat nuk t`i dėrgova, nga se nuk i kisha kompletuar siē po t`i dėrgojė tani…dėrgesat duhet tė bėhen pėrmes ‘Flugpost’(Postajrore).Pėrndryshe nuk shkojnė para muajit…Unė mund tė tregoj pastaj kur dhe ku. Sa i pėrket sasisė, se sa numra duhet dėrguar secilit, po i vė anash me laps tė thjesht numrin…, siē e shoh unė tė arsyeshme…Do tė kushtoj ca,..pyet sė pari sa ėshtė pesha maksimale e ‘Drucksache’ pėr nė SHBA. Si ‘Päkchen’(paketė e vogėl), me ēmime tė lirė, pesha maksimale ėshtė njė kgr. dhe kushton, nė 15.DM....
Sa i pėrket shpėrndarjes kėndej,duhet tė dimė se, ku i keni dėrguar e do t`i dėrgoni, qė mos mbetet asnjė anė pa to. (mos tė dėrgohen dy herė)…
Pėrshėndetje Shoku (Ibrahim Kelmendi, shėnimi im F.T.).
Kėshtu pra, ato adresa mė ishin besuar mua, si njė detyrė, tė cilėn duhej ta kryeja me shumė besnikėri dhe nė konspiracion tė thellė, ku persona tė tjerė
nuk duhej t’i dinin aspak, pėr mos tė rėnė nė gjurmė as armiku e as tradhtarėt shqipfolės.
Kjo detyrė e rėndėsishme dhe e rrezikshme kryhej vullnetarisht dhe me dėshirėn e zjarrtė pėr rrugėn, tė cilėn e kishim pranuar, ne, si anėtarė tė Lėvizjes dhe si anėtarė tė Kėshillit tė Pėrgjithshėm sė Lėvizjes pėr Republikėn Shqiptare nė Jugosllavi...qė mė vonė u kalua nga LRSHJ nė LPRK, Lėvizja Popullore pėr Republikėn e Kosovės, ku nė tė nėnkuptohej qė, brenda kėsaj Republike tė bashkoheshin edhe tė gjitha trojet etnike shqiptare nė Republikėn e Kosovės!
“Zėri i Kosovės”, shpėrndahej nė Shtutgart e rrethinė edhe nga aktivistėt e Lėvizjes, bėhej shpėrndarja dorazi aty ku ishin pranė adhuruesit dhe dashamirėt e Lėvizjes, ku edhe ata e ndihmonin shumė proēesin e shpėrndarjen sė Z K. Ka pasur raste qė, nėpėr banesat kolektive tė Deimler-Bezit (haimeve), ku ka pasė shumė punėtorė, tė ardhur nga atdheu ynė, Kosova, nga trojet etnike Shqiptare, si nė Sindelfingen, pra kudo, nėpėr banesa ku banonin shqiptarė, bashkėvendasit tanė, (heime) ekzemplarėt e Z.K , i fusnim edhe nėn dyer.... Veprohej kėshtu, sepse, nė atė kohė duke banuar sė bashku nė njė dhomė, 3 - 4 bashkėkombas, ishte shume mė i pakėt rreziku i dyshimit tė tyre mes veti, bile pėr kėtė mėnyrė shpėrndarje na porosisnin vetė ata bashkėkombas, tė cilėt dėshironin shumė ta lexonin Z K!
Duhet dhe ja vlen tė pėrmendim se, ka pasur edhe nga bashkėkombasit tanė, tė cilėt kanė rrezikuar mjaft duke i marrė me vete disa ekzemplarė tė Z K, pėr t’i ēuar nė vendlindje!? Kėshtu Z K, u shpėrnda tek bashkatdhetarėt tanė nė shumė vende tė Evropės, por edhe nė shumė vende tė kontinenteve tė tjerė, si nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės, nė Argjentinėn e largėt etj.
Ndaj pėr t’i rikujtuar emrat e atyre bashkėkombasve (por tė mė falin, se ndoshta jo tė gjithėve, sepse kanė qenė tė shpėrndarė me mijra ekzemplare tė Z K) edhe pse shumicėn e tyre nuk i njoh e nuk mė njohin vendosa qė, nė kėtė X 30 X vjetor tė demonstratave tė pranverės 1981, tua shėnoj emrat me shumė kėnaqėsi dhe respekt, tė cilėt nė ato vite i konsideroja jo vetėm si shokė tė idealit tė madh por edhe si vėllezėr e motra. Prandaj po pėrfitoj nga ky rast t’i pėrshėndes me dashurinė mė tė madhe tė atdhetarit dhe njėherit edhe si bashkėveprimtar e shok ideali i Jusuf e Bardhosh Gėrvallės dhe Kadri Zekės, por edhe i shumė dėshmorėve e aktivistėve, veteranėve tė luftės dhe veprimtarisė e pėrpjekjeve tona tė pėrbashkėta, nė rrugėn drejt lirisė, pavarėsisė e Ēėshtjes Kombėtare!
Emrat dhe adresat po i shėnoj sipas alfabetit, gjė qė mund edhe tė kem bėrė ndonjė gabim apo edhe ndonjė harresė!?. Ndaj pėr kėtė ju kėrkoj falje!
Qėllimi im ėshtė qė emrat e kėtyre bashkėkombasve veprimtarė, tė cilėt kanė kontribuar, t’i shėnoj nė shenjė respekti, qė tė dihen e tė mos lihen nė harresė
veprimtarėt patriotė, ashtu siē ka vepruar rėndom deri mė sot qeveria Thaēi!!! Duhet tė bėhet diferencimi mes atyre spiunėve shqipfolėsa, tė cilėt, nė atė kohė tepėr tė vėshtirė pėr ne, luftėtarėt e lirisė, na shikonin si “armiq” tė Jugosllavisė, e kush... ata qė spiunonin shokėt, ata qė iknin anash kur ne protestonim, ata qė na shikonin nga larg e na ironizonin se, gjoja po jua “prishim” bashkim-vėllazėrimin me shkijet, ata qė nuk na bashkangjiteshin, ata frikacakė qė nuk hynin nė rreshtat e gjatė tė demonstruesve nėpėr qytetet e metropolet evropiane e botėrore...!?
... Dhe sot ata gjakshprishurit mburren e rrahin gjoksin pėr kėtė liri e (pa)varėsi tė zymtė e tė cunguar tė Kosovės sonė martire, tė vuajtur e tė stėrmunduar... Ata qė kurrė se merituan e nuk e meritojnė, krekosen sot pėr lirinė e (pa)varėsinė... se na qenkan ata luftėtarėt e”vėrtetė” tė lirisė, kur deri dje i gėzoheshin Jugosllavisė titiste, duke hyrė e dalė nėpėr ambasadat e konsullatat jugosllave, duke bėrė spiunime tė fėlliqura pėr shokėt tanė....
E sot tė kėtillė i gjen edhe nė qeverinė Thaēi, tė kyēur nė vende tė mira pune... e luftėtarėt e vėrtetė, ata qė sakrifikuan gjithēka enden tė papunė, pa pėrkrahje, nė mjerim e varfėri, nė harresė totale, ashtu sikurse edhe familjet e dėshmorėve tė UĒK – sė dhe tė rėnėve pėr liri!?
E them me bindje tė plotė se, nė ato vite tė stuhishme tė veprimtarisė sonė patriotike e atdhetare, askush nuk ka vepruar duke menduar pėr ndonjė vend pune e as pėr ndonjė post, pėrpos idealit tė madh, ēlirimit tė vendit nga hordhia serbo – sllave! Shumica e atyre veprimtarėve, tė cilėt kontribuan e sakrifikuan duhet domosdoshmėrisht tė nderohen e tė respektohen... Por sot fatkeqėsisht, pėr ta, po mungon ky nderim e respekt!? Por ajo qė ėshtė edhe mė e keqja, nuk i njeh askush, nuk i ka ftuar asnjė prej pushtetarėve qė, sė paku ta njohi si njė veprimtar, si njė atdhetar i vėrtetė... Raste tė tillė ka mjaft, por unė po pėrmend vetėm njė... Po pėrshkruaj rastin e kremtimit tė 3 vjetorit tė shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės, nė konsullatėn e Republikės sė Kosovės, nė Shtutgart.. Ftesėn e mora nga konsullata.. dhe konfirmova pjesėmarrjen time... Me thėnė tė vėrtetėn u befasova shumė, kur e pashė sallėn qė ishte e mbushur plot e pėrplot...Nuk kishte vend pėr tu ulė, por njė zonjė, tė cilėn e falenderoj, mė bėri njė vend duke ndenjur ajo vetė nė kėmbė!?... Disa nga ata, qė tash e kishin tė gatėshme, nuk ngurruan as tė dilnin nė foltore... dhe me ato fjalė tė shprehnin “gėzimin” e Pavarėsisė!?... Para se tė kryhej, tė pranishmėve iu drejtua me pak fjalė pėrshėndetėse, konsulli ynė Fiket Kajtazi. Pasi pėrfundoi muzika, ku qe i ftuar kėngėtari i mirėnjohur Kastriot Tusha, kaluam nė sallėn ku ishte i shtruar koktej!? Tavolinat ishin tė mbushura me shumė lloje te ushqimeve dhe pijeve.... Por ajo qė mė befasojė dhe mė trishtojė shumė ishte se... nuk i pashė shokėt, me tė cilėt kishim vepruar dekada e vite me radhė!!? Kishte edhe nga ata, qė ishin tė pranishėm, dhe ishin tė panjohur pėr mua...nuk kishte nga shokėt e dikurshėm, qė shkonim dikur nga njė qytet nė tjetrin, nga njė shtet nė tjetrin pėr tė demonstruar, qė nuk kursenin as pėr ndihmat shumė tė nevojshme...Ishim aty vetėm dy shokė... dhe unė tre!?!
Mė vonė, u informova nga vetė ata, shokė se, nuk i kishte ftuar e as informuar askush!!!...Ata, qė edhe natėn e bėnin ditė, duke vepruar sa nė njė vend nė tjetrin, ata aktivistėt mė tė dalluar... nuk ishin ftuar!!?....Dhe aty... nuk mungonin ata, qė nė kohėn e ish-Jugosllavisė rrinin ditė e natė me konsujt jugosllavė, ata qė rrinin gju mė gju duke pirė e besa edhe duke u puthur me shkja e shkina sllave... ishin ata qė ne, nė atė kohė na duhej tė ruheshim prej tyre, pėr tė mos rėnė nė syrin e tyre prej spiuni... ishin ata qė na ndiqnin e na spiunonin dhe sot... ata ishin grumbulluar aty, si korba tė zinj... duke ngrėnė e duke pirė…!?! E tmerrshme!!!...Kishte aty nga ata sojsėzėt!!!...
...Ndėrsa shokėt, bashkėveprimtarėt e Jusuf Gėrvallės nuk i kishin ftuar fare!!! Nuk ishin tė ftuar ata, qė vepruan, luftuan, protestuan sa e sa herė para dyerve tė konsullatės jugosllave pėr mijėra tė burgosur, pėr mijra tė vrarė, pėr prijėsat tanė, TRE YJET E PAVDEKĖSISĖ, JUSUF E BARDHOSH GĖRVALLA E KADRI ZEKA, qė dora gjakatare e UDB-sė dhe e tradhėtisė i vrau mė 17 janarin e kobshėm tė vitit 1982, pak mė larg nga vėndi ku kremtohej tre vjetori i shpalljes sė Pavarėsisė sė Kosovės!!!
... Megjithė dhimbjen qė ndjej, pėrsa u shpreha mė lart, them dhe jam i bindur se, populli im vetė, di mė sė miri t’i vlerėsojė, t’i nderojė e t’i respektojė ata qė luftuan e kontribuan pa kursyer asgjė pėr kėtė vend, qė populli im kurrė nuk mund t’i harrojė ata, atdhetarėt e vėrtetė, qė nuk njohėn interesa, por u prinė nga motoja “ATDHEU MBI GJITHĒKA”...Dhe do tė vijė njė ditė qė gjykimi i kėtij populli do tė bjerė mbi
Thaēin e tė gjithė ata, qė harruan e qė tradhėtuan idealet e shenjta tė luftės sė tij e tė gjakut tė derdhur pėr kėtė tokė!!!
ADRESAT E POSTIMEVE TĖ ZK, GJATĖ VITEVE 1982 - 1984
1. AbaziAbdylkadri, “Furkan” Marabit Muhaxherin Damaskus SYRIE(5)
2. Adem Kelmendi, T.O. Box.95, Focskray, Virginia, 22150, USA-(5)
3. Agim Osmani, Schmidenstr. 156 7000 Shtutgart (5)
4. Agim Gashi, 1927 Stepher Dr. Montgomery, Ili.60538 U.S.A (5)
3. Ahmet Sadiku,Gineheimer Landstr. 42 1653, 6. Frankfurt, 90(30)exp.
4. Ahmet Krasniqi, Hotel Flaminus, Via Frncinet Nr. 23, Prima porta, Roma Italy(30)
5. Ahmet Muharremaj, 8 Rue du Prebotin Nr. 77160 France (20)
6. Ahmet Zharku, 207 E.Mosholu Pkwy Bronx, N.Y.10467 U.S.A. (30)
7. Ajet + Meni, 1330 S. Central AV.Cicero, Ili. 60650 U.S.A.(15)
8. ALBANSKA KULTUR 4285 Förneningen «Adem Demaēi« BOX 20314 SCHWEDEN
9. AL.Kosovar, Youth in TheFree World 439West46 Street NewYork N.Y.10036USA(5)
11. Aleks Efthim 13330 Nadine St. Huntigton W. Mi 48070 U:S:A: (5)
12. Alivebi Beadini, Motenburgerstr.12 Hamburg 50 (Halit) (10)
13. Avdyl Nuhaj, Drahenfelstr.1/A,D-6700 Ludwigschafen tel.573194(5)
14. A.Zenelaj (pėr Shaqėn)8 Avenue Maurice Thorez 69120 Voulx EN VELIN Lyon Francei(30)
15. Azir Aziri, Chee de Haeht 486 1030 Brukselles Belgien (15)
16. Bashkimi Kombėtar Shoqria « Bajram Curri » P.B. Box Hastings Vic. 3915 Australia (10)
17. Bajram Lata, Kastellstr.11, 7972 lsny Algäau (20)
18. Bajram Shala, Schmiden str.90 D-7000 Shtutgart 49.0711563927(5)
19. BELLA VITA (Restaorante) 1409 York Avenue New Xork, N.Y. U.S.A. (5)
20. Besim Rexha, Heidelstr.4 D-5520 Velbert 1 (5)
21. Brahim Shehu, Kastellstr.11, D-7972 Allgäu (5)
22. Brahim Zeqiri, Av Du LIGNON 21 Geneve SUISSE tel.564011
23. B. Bedzeti Dotmumnderstr.69, 4000 Düseldorf (30)
24. B. Krasniqi, Po Box 1314 Bunbury 6230 W.A. Australia (20)
25. Dem Dinaj, Am Buchagn str.32 D-5963 Venden 1 Krs OLPE (5)
26. Dem Haziraj, Herweg str. 4 D-7306 Dekendorf (5)
27. Dino Egriu 10 Ocean Parkway Brooklyn, N.Y. 11218 U.S.A. (5)
28. Ejup Ahmeti, 18 Rue Acasias Nr.205, CH-1225 Geneve, (5)
29. Emrush Ramniqi, Schutzenstr. 27,6700 Ludwigschafen (5)
30. Enxhėll Kolaneci, Botschaftstrat S.V.AL.Jacquingasse 41, 1030 Wien Austri
31. Enver Avdullahu 3.Rue des Pitons Ch-1205 Geneve te.2952o5
32. Esat Bilalli, 270,6 Th,Palisades NY.06750 N.Y. U.S.A. (5)
33. Familja KALAJ, 40 East Ave. 81 St. NewYork,N.Y.10027 USA. (10)
34. Fadil Rashani 10,rue John-Grasset CH-1205 Geneve.tel.299374 (5)
35. Fadil Hajredini, 1, Chemin desOuches CH-1203 Geneve.tel.968547
36. Faridin Fafallari, Haiterbacherstr.75, 7270 Nagold te. 07452 66108
37. Faik Misini, (19.41)22-684962
38. Faik Hamiti, nė Shtutgart tel.(19)49.711.252784 miku.?Frikacak!!!
39. Fehmi Sadiku, Av Du 00Mars 24 CH200 Neuchtal tel.38/246570 (5)
40. FONDI i PERBASHKET SHQIPTAR P.O.Box197 Brooklyn ,N.Y. 11218 Lisle.U.S.A.
41. Gazmend Lleshi, 1330, S.Central Chikago 60650 U.S.A. (5)
42. Gürkan Saraēoglu, Mahmut Pasa cad. No.82, Istanbul (5)
43. Gjergj Kalaj, 125 Goldner Av. Pontiak, Mich., 48054 U.S.A. (20)
44. Gjergj Kalaj 40 E.End Av.81st. Ny.Manhetan U.S.A. 5?
45. Gjeto Sinishtaj, 315 E. 68 St. New Xork, N.Y. 10021 U.S.A. (20)
46. Hajrulla Tėrpeza, D-8264 Waldkraiburg, Rangenueg (5)
47. Hamid Krasniqi, Rübinhomle 30 D-7074 Albsdadt 2 (2)
48. Hasim Mjaku, Markgrafenstr. 54, 7750 Konstanz (5)
49. Hasim Sufta, 1145 sok. No.94 Yeniseheir, Izmir-Türkiye (2)
50. Hatixhe Morina,Schubertstr.18,6000 Frankfurt-Main (10)
51. Haqif Demka AROSA (19)41.81/313769?
52. Hysk Halimi, tel. …..315970?
53. Hamz Laqi. 49.52462308………?
54. Hajriz Demiri, C.2.25.D.68 Manhaim 1.tel.49.621.21526
55. Idriz Halimi tel. (19) 41.22/3147713
56. Ilaz Devaja, tel. (19)-22- 320700
57. Iljaz Kamberi, Schödlerstr.30 Wandsbek 20 2.Hamburg (150)
58. Ismajl Hoxha, Helingen str.25, 6630 Saarlouis-Roden (5)
59. Isah Latifi 49 (42.1)655036
60. Ismajl Hyseni, 18 Rue Jean Jaqnet Ch.1201 Geneve-tel.320975
61. Ismail Imeri, P.O.Box 511 Lisle Ilinois 60532 U.S.A. (20)
62. Imer Berisha 1 Walker Court Greinwich, conn.606830 U.S.A. (2)
63. Imer Isufi 1611 Mary An Lan Lockport, Ill., 60441 U.S.A. (5)
64. Imerjah Qamili, Kölnerstr. 313, D-4000 Düseldorf (30)
65. Isa Bulan, Karl-Theodorstr. 4 D-6908 Wiesloch
66. Jahir Prenku, Robertstr.21, 5000 Köln 91 tel.0221857226
67. J. Röhm Kristofstr. 41 Shtutgart-Fellbach (2)(miq gjerman)
68. Kadri Avdullahu, te.923694
69. Kamber Kamberi, tel. (19) 41. 45/ 513358
70. Kolė Paloka, seestr.42, D-7033 Kernen (5)
71. Kolė Gjojcaj, 36762 Waltham, Sterling HTS. Mich. 48077, U.S.A.(20)
72. KPD. Welingoferstr. 103, 4600 Dortmund 30 (2)
73. Klubi „Emin Duraku“ Düseldorf“Graf-Adolfstr.63-65.4.Düseldorf
74. Klubi „Idriz Seferi“, Rue Rubens 41, 1030 Bruksels-Beg. (150)
75. Klubi „Perparimi“ Weststr.150 Zürich, tel.01-352411
76. Latif Qelaj, Alte Landstr. 101, 2072 Bargteheide
77. LIRIA 397/B W.Broadwey S. Boston, Mass. 02127 U.S.A. (10)
78. Lutfi Dauti, 55 Cathrineav Weternbury. Conn 06704 USA.(100)
79. Lekė Syla hasangasse 33,1100 Vienė-Austri
80. Maksut Zulfaj, Vulkan str. 32 D-2820 Bremen 70 (15)
81. Mahmut Kryeziu, Frolihstr. 12, 89 Augsburg (10)
83. Mark Mirdita, 16 Rue De Chaudronees Ch. 1205 Geneve
84. Murat Kryeziu, Nordwestring. 30, 7042 Bernhaussen (10
85. Mejdi Raxha, Hidere Wasse 30/682, 7032 Sindelfingen
86. Muharrem Gjocaj, Klarastr. 9-72, 8000 Münhen 19 (150)
87. Muharrem Ramaj, Pasenstr. 13, 2800 Bremen 44 (5)
88. Musa Xheviti, Militet str. 10 Delroth, 4047 Dormogen 11 D.(2)
89. Mr. Lefter Dema, Monroe, 2146-3-B, 1428Buenos Aires, Argentina(10)
90. M. H. Bilali, 48 Fairviev Av. New York N.Y. 10016 U.S.A. (3)
91. Muhamet Ramiqi, Cite Ouest« G »Ch.1196 Gland (VD)tel. 642957
92. Mulaj.? Jesgostr. 11, 1. Berlin (40)
93. Mustaf Rexha, Rue de Indenerie 5 Geneve-Suisse tel.564011
94. Mursel Nuhaj, tel. 0211-658751
95. Milaim Shabani, Cite Ouest « G » 1196 Gland (VD) Suisse
96. Miftar Avdullahu, B. D. Santei Gorge 44 Geneve Suisse
97. Milaim Hoti, tel. 410233
98. Nami Ramadani, Karlsbaderstr. 12, 7300 Esslingen (15)
99. Namuk Ēaliskan, Gökalp Mahlesi 44/2, sok.No.33-D-1, Zeytinburgnu. Istanbul Tyrkie (2)
100. Nezir Neziri, Martin Hemmstr. 81, 8070 Ingolstadt (7)
101. Nezir Nuhaj, tel. 0211-658477
102. NueCamaj+Pjeter B. 510 East 86 Street NewYork, N.Y. 10028 USA
103. Nur Hanim, Cigdem sok. Nr.24/6, Pendik, Istanbul (5)
104. Nijazi Sylqa, Gülvenik Cad. Yaylagül, sok. No.3/19-20, Asagi Ayranci Ankara (10)
105. N. Neziri, Max-Peschelstr. 27, 8858 Neuburg (50)
106. Nikole Shtufi, Hercherstr. 1B Hanover (tel.o511-323372)(5)
107. N. Dibrani, Untenführungstr. 18 4600 Olten. CH (5)
108. Peter d`Albano, 765 Agate st. apt San Diego. Cal 92109 U.S.A.
109. Peter Platzman, Erlbüggerstr. 15a. 4370 Marl. (2)
110. Q. Malaj F. Grem Stationsweg 14. 5210Troisdorf, tel0224,173832(10)
111. Qerim Berisha, 1123 Berndard Drive, Westbury, U.S.A. (10)
112. Q. Kerqova, Co“Red Apple INN”8. stret, Monroe Wis, 53566USA5)
113. Raiz Deva, Zefer Mahlesi, Marangoz Bursa (2)
114. Ramiz Kurtulus, Gazi Osman Pasa cad. No. 16 Aliböjköy, Istanbul(2)
115. Ramazan Ajdini, Il. Kristin Dr. 822Schaumburg. Ill. 50195 USA.(10)
116. Reis Bega, 99 Medison Av. New York N.Y. 10016 USA. (3)
117. Rexhep Gecaj, Lunzernstr. 80-7035 4020 Linz Austria
118. Rexhep Rama, Dorfstr. 54, 4656 Starkihre. CH (2)
119. Rexhep Ibrahimi Königes str. 81 Kaiserslautern (5)
120. R. Tafallari, Karthauserstr. 40, 55o3 Konz
121. Reshat Sahitaj, Rue Masui 116 1100 Bruxseles Begique
122. Rifat Buzuku, Rohrwegg 44, 3470 Hökster (5)
123. R. Sharaj, 21 Kristin Dr. 822 Schaumburg Ill, 60195 USA(5)
124. Rrustem Gashi, Motorstr. 59 Zimmer 205, 8 München 40
125. Shaban Neziri (K. L.) Klingenstr. 23, 7101 Massenbachhauesn (5)
126. Shaban Yldrim, bayerstr. 5, 8000 München (2?)
127. Shaqir Salihu, 7408Laybton Drive Sprinfield Virginia 22150 USA(20)
128. Shaip Hashani, 6137 S. Kolin, Chikago Ill. 60629 USA. (20)
129. Shaip Zeqiri, Herrenbergerstr. 40. Zim, 305, 7400 Tübingen (30)
130. Shemsedin Kryeziu, Hotel Z. Hircshen Sant Julistr 21Salzburg(10)
131. Shote Camaj, 510 East 86 St. New York.,N.Y. 10028 USA.(10)
132. Sadik Zeneli, (Uka) Münzerstr. 12, Bö 7100 Heilbronn (5)
133. Sadri Hajrizi, Löhstr. 3a, 5090 Leverkusen 1. (20)
134. Sami Hashani, 128BD. de Stalingrad bad. lesc.1 ap.3, 94200, Ivry S/Saine Frankrei(10)
135. Sami Xhaferi, 1902 Brandley Dr. 60538 Montgomery Ili., USA (2)
136. Saēir Kastrat, Feridiye cad. No. 93,Taksim Istanbull (2)
137. Selim Koca, Haim Sindelfingen..... (30)
138. Selami Beēiri, Rue du Ruissen N. 92, 75018 Paris (5)
139. Selmani L+Z+N. Dalipi, 11.Rue Dizernes 1205 Geneve Suisse
140. Smajl Ngucati, Kelenstr. 19, 7000 Shtutgart 1 (5)
141. Sitki Belallari, Fa.Wallner Martingasse 16, 2700 Wr. Neuestadt Austri
142. Sokol Gashi, Mindelsheim str. 12, D-8938 Buchloc (1)
143. Sylė Neziri, Mommssengasse 21-14, 1040 Wien Öshtrei (10)
144. Sylė Nuha, Gustav Poesgenstr,-Düseldorf (19)49. 211-382556(150)
145. Sylė Thaēi, Kolskstr. 26, 46. Dortmund 14 (40)
146. Tafil Berisha, Malemsaijmstr. 35, 7253 reningen, W-Germany (5)
147. Tejfar Dervishi, 74 4t4 Ave. Paterson. N. J. 07524 USA.
148. Tefik Saraēoglu, mahmutpasa cad. No. 82, Istanbul
149. Tus Amet, Rue de skater ventes 53, 1080 Bruxelles Molemberk
150. Vedat & Sadrije Saliu, tel. 0711-886727
151. Vebi Mustafi, Oberbilker Allee.6, 4000 düseldorf 1
152. Vebi Bajrami, Günder Schharovskistr.6 (20)
153. Vėllazrit Sela, 824 Ceney IslandAve. Brooklyn, N.Y. 11218 USA (30)
154. Xhafer Basha, Unterbiberger str. 26, 8000 München 83 (20)
155. Xhavit Ramabaja, Auf Dem Felde 23, Gütrsloh 12. (30)
156. Xhavit Kabashi, 316-6-92street, ap.26. New York,city. 10028USA (10)
157. Xhafer Demolli, Kopernikustr. 29, 2800 Bremen
158. Xhafer Rrahmani, tel. 38.75893
157. Xhafer Demolli, Kopernikustr. 29, 2800 Bremen
158. Xhafer Rrahmani, tel. 38.75893
159. Xhavit Fera, tel (19) 41. 297305
160. Xhemajl Duraku, Box 66, 26035 Ödakra-Schveden. (30)
161. Xhemail Musliu, Poststr. 58, 7250 Leonberg (5)
162. Xhevdet Hoxha, 29559 Lamer, Livonia Mi 48152. U.S.A
163. Xhezair Ahmeti, 1830 Brooklyn, N. Y. 11210 U.S.A (5)
159. Xhavit Fera, tel (19) 41. 297305
160. Xhemajl Duraku, Box 66, 26035 Ödakra-Schveden. (30)
161. Xhemail Musliu, Poststr. 58, 7250 Leonberg (5)
162. Xhvdet Hoxha, 29559 Lamer, Livonia Mi 48152.
163. Xhezair Ahmeti, 1830 Brooklyn, N. Y. 11210 U.S.A (5)

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Faridin Tafallari
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 47 vizitorë
Lexuar: 367 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
BETEJA E 22 SHKURTIT 1999 TREGOI SE LUFTETARĖ...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:37
Beteja e lavdishme e UĒK-sė, nė mbrojtje tė Shtruerės (Shtitaricės),Lugmirit (Dalakut) Akrashticės, Bukoshit,Liqenjėve dhe Taraxhės sė Vushtrrisė Pas ofanz...
SHTIGJEVE TĖ HAPURA NGA DĖSHMORĖT, DUKE SHKRI...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 01:30
Pėrkujtim nė 34 vjetorin e rėnies sė Dėshmorit tė Kombit, Bajram Bahtiri – Besniku Mbi popullin tonė kanė kaluar shumė furtuna, por, sado tė mėdha qė is...
Martirėt e Lirise dhe Demokracisė
E dielė, 14 janar 2018 - 16:11
Nė 70 vjetorin e ekzekutimit Nata e 14 janarit tė vitit 1948. Njė natė e zezė. Qielli qante papushim. Retė nxinin mbi Gjirokastėr. Gjėmimet ushtonin me ...
Nėntorėt e shenjtė tė pėrgjakur dhe tė pėrl...
E shtunė, 23 dhjetor 2017 - 02:18
Muaji Nėntor mund tė shpallet edhe muaji i shenjtė pėr shqiptarėt kudo qė jetojnė. Nuk ka nevojė ndonjė shpjegim ose arsyetim pėr shenjtėrimin e kėti mu...
Vlerat e njė promovimi
E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:09
SUEDI - Malmö (Dr. Nusret Pllana, Terrori i Serbisė pushtuese nė Kosovė 1844-1999”, Intervenimi i Nato-s nė Kosovė, dokumentari Dėshmitė e Heshtura dhe Fl...
më shumë nga - Histori »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi