Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Ndodhi ajo ēfarė ėshtė pritur!
Publikuar më 19 nėntor, 2017 nė orėn 01:56 ( ) Sejdi Veseli | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Shpallja e dėnimit ndaj tė rinjve shqiptarė, Adeas, Frashėrit, Egėzonit dhe Atdheut, edhe njė dėshmi se "gjyqėsori" jugo-kosovar, po i rikthehet praktikės sė vjetėr, asaj tė para Luftės sė Famėmadhes UĒK!

Pėr mua si bashkėkombės i kėtyre studentėve tė shkėlqyeshėm dhe njohės solid i artit tė ushtarakut, tė gjitha pėrpjekjet e prokurorisė pėr arsyetimin e tė "gjeturave", tė siguruara nėpėrmjet ndonjė zarfe, qė ua pėrplasėn fytyrės mujsharėt-urdhėrdhėnės tė saj, mė duken tė sajuara sipas porosisė! Vlen pėr t’u cekur se sidomos nė gjyqėsi dhe nė organet e ndjekjes janė tė sistemuar asi tė cilėt nuk do tė duhej. Thjesht, nė njė shtet normal njė gjė e tillė nuk do tė lejohej! Gjithashtu vlen pėr t’u theksuar, se kėta sojsėz, kaherė e kanė tė neutralizuar terė sistemin nervor tė fytyrės sė tyre dhe, pėr kėtė arsye ajo u ėshtė bėrė si sholla e kėpucėve-pa as edhe njė ndjenjė. Gjithashtu duhet theksuar, se kjo kastė sojsėzėsh me vetė-dėshirė ka pranuar tė dresohet, qysh nė kohen e pushtimit qė tė pranojnė nė kėtė formė tė gjitha detyrat e “rėndėsishme “ pėr shtetin nga shefat e “mėdhenj”, kėshtu qė ata nuk skuqen fare, para as edhe njė poshtėrimi nga qė u bėhet nga urdhėrdhėnėsit e tyre. Pėr kėta sojsėz, komb e Atėmemėdhe janė leku dhe nen-sofra me tė mbeturat qė kanė lėnė shefat e mėdhenj tė tyre. Tė tillė janė kėta tė mjerė, andaj me sjelljen e tyre tė pėrkujtojnė lopėt e futura nė njė fushė me bari tė njomė, pėr tė cilat me rėndėsi ėshtė tė kenė ēka pėr tė kullotur, ndėrsa pse u kėrcejnė dhjetėra mėzetėr nė shpinė nuk mėrziten fare. Prandaj, si tė tillė qė janė, as qė mund tė pritet qė tė kenė ndjenja tė njerėzishme pėr tė gjithė ata tė cilėt kanė ndėrgjegjen e shėndosh dhe qė duanė tė vendosin vetė pėr tė ardhmen e tyre!
Tė “gjeturat” e publikuara nė mjetet e informimit, ashtu si edhe shumė njerėz tė cilėt nuk i thonė derrit dajė dhe mua mė bėjnė tė dyshojė, se ato janė tė sajuara duke u bazuar nė argumente tė shpikura. Si tė tilla, pėrballė drejtėsisė ato janė tė pa qėndrueshme!
Siē edhe ėshtė publikuar nė media, nė tė “gjeturat” e prokurorisė, nė mes tjerash thuhet, se natėn kritike u godit ndėrtesa e Kuvendit tė Kosovės nga njė raketė “Zolja”- e cila lanēohet nga krahu. Pėr ēudi, “zbuluesit” e kėsaj tė “dhėne” kanė harruar apo nuk kanė ditur ta cekin, se M 80 “Zolja” e cal. 64 mm, ėshtė njė raketė e prodhuar nga serbijanėt, nė kohėn e ish Jugosllavisė.
Pas kėsaj thėnie, pashmangshėm lind pyetja?
Ēfarė ishin pėrmasat e dėmit tė shkaktuar nga goditja e kėsaj predhė, e cila siē edhe dihet ka radius tė veprimit efikas deri nė 220 metra largėsi, si dhe efekt depėrtues deri nė 300mm, nė blindat e prodhuara nga ēeliku homogjen?
Pėrgjigja e “hetuesve”, prokurorėve dhe gjyqtarėve tė Gjykatės Themelore tė Prishtinės, vėrtetė ėshtė jo vetėm joprofesionale, por shumė e mjerė! Jo vetėm pėr vetė ata, por edhe pėr institucionet e Kosovės, nė veēanti dhe popullin e saj nė pėrgjithėsi!
Thonė: u thye e njė tulle e gjysmė dhe katėr gjysmė-dritaret e Kuvendit tė Kosovės, nė rrethin e ngushtė tė pikės sė goditur!
E them pa hezituar, se me siguri, diēka tjetėr do tė ndodhte po tė goditej ky mur nga njė raketė e cal 64 mm!!! Pėr mos me thėnė, do tė hapej edhe njė “gjysmėdritare” nė murin e goditur.


Foto e Kuvendi tė goditur ( e huazuar nga shtypi)

Nė fund dua tė shpreh pjesėmarrjen time nė dhembjen e familjarėve dhe dashamirėve tė tė dėnuarve, si dhe shpresėn qė sa mė shpejt tė lirohen dhe t’u kthehen familjeve dhe veprimtarisė sė tyre tė pėrditshme.
Kam bindjen e plotė, se familjet e kėtyre tė rinjve atėmemėdhedashės, edhe kėtė goditje, jo tė lehtė qė morėn sot nga pushteti i vendit pėr tė cilin, jo pak kanė sakrifikuar, do ta pėrballojnė me stoicizėm, duke e shndėrruar dhembjen nė forcė dhe krenari!

17 nenėtor 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Sejdi Veseli
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 235 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi