Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
EDHE ĒKA DUHET TĖ BRAKTISIN SHQIPTARĖT, ZONJA MOGHERINI?
Publikuar më 20 nėntor, 2017 nė orėn 20:10 ( ) Tafil Duraku | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
REAGIM

Mė 16 nėntor 2017, nė lajmet qendrore tė RTK, u citua Frederica Mogherini, tė ketė thėnė, citojmė: “Tė dyja palėt (Kosova dhe Serbia, vėr. ime, T. D.), duhet tė braktisin nga diēka”(Sic!)…

Evropa dhe Brukseli, pėrmes pėrfaqėsuesve tė tyre, po tregohen antishqiptarė tė regjur dhe ende nuk e kemi plotėsisht tė qartė se kush i paguan ata qė tė jenė, vazhdimisht, me hu nė krah, kundėr shqiptarėve dhe tė drejtave e lirive tė tyre, qė u takojnė sikurse u takojnė tė gjitha kombeve tė tjera tė Evropės dhe tė botės.

Edhe ēka duhet tė braktisin shqiptarėt, zonja Mogherini? Mos po i mbroni politikat e vjetra tė Evropės Plakė, antishqiptare, tė “Kurvės sė Motit”, siē e quante i madhi Fishta, para njė shekulli, e cila, duke punuar kundėr Shqipėrisė dhe shqiptarėve, gjithnjė e gjithmonė mbrapa krahėve tė tyre, ėshtė duke punuar edhe kundėr vetvetes, e, ti, zonja Mogherini, nuk e di kėtė!... Po ua rikujtojmė se Evropa Plakė, gjithmonė, edhe mė herėt, e, veēanėrisht, qė nga 1878 (Kongresi i Berlinit), Konferenca e Ambasadorėve e Londrės (dhjetor 1912-maj 1913) dhe Konferenca e Paqes e Parisit (1919-1920), sikurse nė Luftėn e Parė Botėrore (1914-1918), dhe nė Luftėn e Dytė Botėrore (1939-1945), e, edhe pas Luftės sė lavdishme tė UĒK-sė (1997-1999), ka punuar e po punon, intensivisht, me tė gjitha kapacitetet e saj antishqiptare, kundėr Shqipėrisė dhe kundėr shqiptarėve.

Kur e themi kėtė, e kemi parasysh faktin se pushtimi i gjatė shekullor romak dhe bizantin i iliro-shqiptarėve, sidomos ai turk dhe bashkėpunimi turkoshak me fqinjėt gjakpirės e pushtues tė shqiptarėve, krijoi “shtete” tjera artificiale nė territoret e pushtuara e tė copėtuara shqiptare. Dhe, ju, tė gjithė, pa pėrjashtim, si pėrfaqėsues tė Evropės duhet ta dini se Serbia ėshtė krijuar “shtet” plotėsisht (territorialisht) nė territorin e pushtuar puro shqiptar, tė spastruar prej shqiptarėve etnikė, qė nga rrjedha e Danubit, gjė qė e dėshmon mėse miri kėnga me titull “Prej Prokuple, deri nė Nish”, ku shqiptarėt etnikė luftuan pėr mbrojtjen territoriale tė Shqipėrisė, ku, Zeqir Kurti (Zeqir Llausha, bajraktari i vėrtetė i Llaushės) luftoi heroikisht dhe jua kujtoj kėtu vargjet e rapsodit popullor shqiptar, qė pėrsėriten si refren i kėngės: Ēo’e Zeqir bajrakun, s’mun’ e lu’j prej gjakut!...

Nė territore tė pushtuara e tė falura shqiptare u krijuan edhe “Greqia”, “Mali i Zi”, “Maqedonia” etj. Dhe Evropa qė ju pėrfaqėsoni, fatkeqėsisht, shkon kah kanė shkuar rrotat e saj tė para, plotėsisht antishqiptare. Kėto sjellje tė pahijshme politiko-diplomatike tė pėrfaqėsuesve tė saj sikurse ju, po shkaktojnė pezm e revoltė tek shqiptarėt, dhe, ju, sikurse nuk po i “jepni pesė para”(sic!) pėr dėmin e pariparueshėm qė po ua shkaktoni Shqipėrisė dhe shqiptarėve, tė copėtuar nė gjashtė “shtete” antishqiptare!...

Kjo politikė e Brukselit antishqiptar, pėrditė, po transmetohet pėrmes po zėdhėnėsve tė tij antishqiptarė, e, madje, ėshtė bėrė shumė bezdisėse dhe e padurueshme, kohėve tė fundit, duke u imponuar shqiptarėve qė t’i braktisin tokat e tyre gjeoautoktone stėrgjyshore nė interes tė fqinjve pushtues dhe fashistė. A mendoni, zonja Mogherini, se shqiptarėt do t’u durojnė pambarimisht? Se Shqipėrinė dhe shqiptarėt do t’i mbani dhunshėm tė copėtuar dhe pa shtetin shqiptar qė u takon, sikurse edhe kombeve tė tjera?...

Pėr interesat tuaja pushtuese e pėrēmuse antishqiptare, po manipuloni me “institucionalistėt” e “Republikės sė Kosovės”, me politikėn e saj qė po e shohim pėrditė, me gjyqėsinė e saj, me policinė e saj dhe rasti mė i freskėt i politikės tuaj antishqiptare, ėshtė dhurimi i tokės sė paluajtshme tė komunės sė Prishtinės, pėrkatėsisht, tė Universitetit tė Prishtinės “Hasan Prishtina”, nga e ashtuquajtura Gjykata Komunale e Prishtinės, qė iu “fal” kishės sė ndėrtuar serbe, nėn masa tė dhunshme tė Serbisė pushtuese e gjakatare, fashiste, tė cilėn ju dhe Brukseli po e mbėshtesni pėrditė, tash e dy dekada e mė shumė. Dhe, duhet ta dini se mbėshtetja e juaj qė po i bėni Serbisė, e Brukselit zyrtar, ėshtė plotėsisht antishqiptare dhe po shkon nė kahe tė kundėrtė tė realitetit, nė kahet e gėnjeshtrės serbe dhe gjurmėve tė ortodoksisė fashiste serbo-greke…

Dhe, pėr ēudi, ju po u bini po atyre borive antishqiptare qė u kanė rėnė paraardhėsit tuaj pushtues e fashistė!...

A e dini ju politikanėt qė po e udhėheqni Evropėn dhe botėn “demokratike” se ku i bie Meridiani ‘0”(ZERO)? A e dini se ai Meridian ėshtė nė Iliriko-Shqipėri dhe prej aty buron dija dhe e mira, qė njerėzimit ia ka sjellur tė gjitha kėto tė mira e begati, dhe, ju, paturpėsisht, kėshtu, vazhdoni ta ndėshkoni Shqipėrinė dhe popullin shqiptar, qė ėshtė pasardhės dhe vazhdues i drejtpėrdrejtė i ilirėve tė lashtė dhe i paraardhėsve tė tyre njerėzorė?... A e dini kush dhe cilėt janė fara(j)onėt dhe masonėt, zonja Mogherini, dhe, nga cilat fjalė iliro-shqipe burojnė?...

Nėse nuk i dini kėto, e, edhe mė keq nėse nuk doni t’i dini tė gjitha, qė i ka vėrtetuar shkenca e derisotme, vaj halli pėr juve dhe pėr politikat tuaja antishqiptare, tė cilat janė burime terrori e fashizmi politiko-diplomatik e ushtarako-policor antishqiptar.

Kėshtu dhe me kėto politika tė rafinuara antishqiptare, zonja Mogherini, po na detyroni tė flijohemi e vetėflijohemi, nė atė mėnyrė, sa t’u ēojmė nė trepidhatsamės, pėr ta mbrojtur e bėrė Shqipėrinė e shqiptarėve dhe popullin tonė me liri!...

Sepse, zonja Mogherini, e keni shumėtepėruar me gjithēka antishqiptare qė keni punuar e vepruar deri mė sot, dhe po vazhdoni hapave tė paraardhėsit tuaj antishqiptarė. Sepse, ne e dimė, zonja Mogherini, se liria nuk u lihet pėr administrim sharėsve dhe varrmihėsve tė saj(!), tė cilėt, ju, po i mbėshtesni, pėr t’ia bėrė popullit dhe Atdheut tė vet kėto tė zeza e tė zezdita tė njėpasnjėshme, dhe, ky ėshtė kulmi i pafytyrėsisė e turpit tuaj! Pra, lirinė, duhet t’i lejoni e t’i ndihmoni ta administrojnė ata qė kanė luftuar pėr tė e pėr bashkimin e atdheut e tė popullit tė vet!... Dhe, vetėm kjo do t’u lėvdojė dhe do t’u mbajė mend pėr evropianė! Pėrndryshe, vaj halli pėr ju dhe pėr politikat tuaja antiShqipėri dhe antishqiptare, qė po i ndiqni me porosi.
Edhe ēka duhet tė braktisin shqiptarėt, zonja Mogherini?...

Burojė, mė 19 Nėntor 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Tafil Duraku
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 45 vizitorë
Lexuar: 343 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi