Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kujdes politikanė tė Kosovės, mendoni me tru e jo me bark
Publikuar më 26 nėntor, 2017 nė orėn 01:02 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Janė arsye tė shumta qė qarqe tė ndryshme politike deshirojnė ta destabilizojnė Kosovėn dhe aty gjendja tė kalojė nė njė anarki tė plotė. Gjykata speciale dhe zgjedhjet lokale janė dy faktorėt kryesorė qė mund tė ndodhė njė gjė e tillė prandaj duhet pasur shumė kujdes nė veprime. U pa se nė zgjedhjet lokale pati shumė surpriza dhe shumė ndryshime politike por shumė kandidatė ishin afėr me njėri - tjetrin qė e bėn garėn shumė tė rrezikshme pėr pranimin e rezultateve tė njėrės apo tjetrės parti politike. Kohė mė parė pata bėrė njė analizė politike pėr zgjedhjėt nė Prizren qė doli 100 % e saktė.Vetėm disa qindra vota do ta ndajnė Prizrenin tek fitorja e njėrit apo kandidatit tjetėr.Situatė e njejtė ėshtė edhe nė Prishtinė.

Prandaj Prishtina dhe Prizreni janė njė mollė sherri e cila mund tė rrėshqet nė njė anarki tė plotė dhe mos t'i dihet fundi. Politikanėt tonė duhet ta kuptojnė se nuk ipet shteti pėr pushtetin. Nė kėtė rastė partitė qė po humbin nuk po e pranojnė rezultatin siē ndodhi me LDK nė Istog dhe PDK nė Rahovec. E di qė ėshtė e dhimbshme pėr LDK humbja e bastionit tė saj vendlindjes sė ish kryetarit tė saj Rugova, aq sa ėshtė e dhimshme edhe humbja e PDK nė Skenderaj nė vendlindjen e ish kryetarit tė saj Thaqi. Por nė demokraci nuk ka pushtet tė pėrhershėm ai ndryshon sipas votės sė qytetarve nga njėra tek partia tjetėr, kėtė duhet ta kuptojnė liderėt e partive politike nė Kosovė. Tensionimi u rritė edhe mė shumė me rastin e arrestimit dhe dėnimit tė deputetėve tė Vetvendosjės.
Njė gjė duhėt tė dihet qartė , flas fillimisht pėr procesin zgjedhor, si nė Prishtinė ashtu edhe nė Prizren votat duhet tė numrohen komplet deri nė votėn e fundit, qoftė ato me kusht qoftė ato tė diasporės apo votat e personave me aftėsi tė kufizuar dhe mė pas tė vazhdohėt me pranimin e ankesave tė partve politike pėr njė rinumrim tė pėrgjithshėm. Edhe ky rinumrim le tė ndodhė nėse dikund ėshtė gabuar apo keqpėrdorur vota nė mėnyra tė ndryshme le tė bėhen pėrmisimet qoftė pėr njėrėn apo tjetrėn parti politike.
Dhe le tė dalė njė kryetar i pakontestuar i cili e ka fituar shumicėn qoftė edhe me njė votė mė tepėr. Politikanėt e Kosovės duhet ta ruajnė shtetin e Kosovės si sytė e ballit se pėr kėtė shtet ėshtė derdhur gjaku i shqiptarėve nėpėr shekuj, ėshtė bėrė mund i madh nga shumė veprimtarė qė janė torturuar dhe burgosur dhjetra vjet me radhė nga pushtuesit serb, ėshtė dhėnė njė ndihmė e fuqishme nga miqtė tanė ndėrkombtarė, prandaj nuk duhet lejuar qė pėr teke apo interesa tė njėrės apo tjetrės parti tė shkatrrohet vendi.
Tek e fundit liderėt politikė nuk janė tė perjetshėm ata mund tė ndėrrohen dhe tė vijnė gjenerata tė reja me njė vizion tė ri politik, por shteti duhet ta vazhdoj rrugėtimin e tij deri nė ribashkimin me shtetin amė Shqipėrin.
Edhe atėherė Kosova duhet ta ketė shtetėsinė e saj nė njė lidhje Konfederative me Shqiperinė.Pėrfundimishtė iu bėj njė thirrje tė gjitha partive politike nė Kosovė qė tė mendojnė me tru dhe jo me bark. Mendimi i barkut e ka sjellė Kosovėn nė kėtė gjendje qė ėshtė sot , ku qytetarėt e Kosovės janė tė vetmit thuajse nė tėrė Evropėn ku duhet tė presin nė rreshta tė gjatė pėr tė pritur marrjen e njė vize pėr tė bėrė njė vizitė vėllait,motrės, djalit, apo vajzės qė gjindet nė botėn perėndimore apo pėr tė gjetur njė punė dikund pėr tu kujdesur pėr gjendjėn e familjeve tė tyre qė dita ditės po kaplohen nga skamja dhe mjerimi.

Nue Oroshi

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 39 vizitorë
Lexuar: 192 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi