Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Urime kombi im!
Publikuar më 26 nėntor, 2017 nė orėn 20:20 ( ) Prof. Hazir Mehmeti | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
22 Nėntori i 109 vjetėve pėrpėlitje kombėtare
Nėntori i vitit 1908, dita e njėzet e dytė. Kalldrėmit tė Manastirit ecje, kėrcitje, ecje, trokitje kohe.
Aty mėsimi porosi e Naumit, Naimit, Fishtes, sy kombi pėr nesėr.
“Lindi, lindi dragoi!, u dėgjua gjerė nė Olimp. Olimpia i kėndoi nė harfė Zeusit shqip. Po, po shqip! Zoti foli shqip. Zeusi rishėnjtėroi, Aleksandri i Madh.

Kuēedra mbrehte thonjtė, e fortė krahhėnė tė verdhė Azie,
Mbi Manastir ra nata, xhamat e thyer lotuan pėr zot shtėpie, pėr dashuri, pėr njerėzi.
Ne varur nė kanxhe inatesh e fisesh, nxjerra sy ujqėrisht e fėmija shqiptar, zot i dheut tė Kongresit tė Alfabetit pa abetare, i poshtėruar nė tokėn e vet.
Big brother e Sallone luksi, kriminelė auditorėve, parlamentit, shtetit, mbjella zi kombi cakėrrojnė gotat e mbushura me djerse e gjak qytetari.
Mbi zemrat shqiptare ABETAJA jeton bashkė me idealet e rilindėsve tanė, bashkė me gjakun e djersėn e patriotėve dje e sot. “Vrameni po mblidheni gjakun se do t’u duhet nipėrve pėr tė shkruar gjuhėn shqipe”. Porosi shekujve! Urime Papa Kristo Negovanit!
Urime kombi im!


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Hazir Mehmeti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 28 vizitorë
Lexuar: 109 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi