Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Me ilirė meta nuk ka ribashkim, as integrim nė BE, ashtu sikur nuk pati republikė tė pavarur tė Kosovės me autonomashėt shqipfolės (1945-1999)!
Publikuar më 28 nėntor, 2017 nė orėn 07:37 ( ) Prof. Dr. Mehdi Hyseni | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Barometri diplomatik

-Kėtė e vėrtetoi edhe periudha 27-vjeēare e Shqipėrisė jashtė Bashkimit Evropian (1990-2017).

-Pse deri mė sot Shqipėria nuk ėshtė anėtare e BE-sė, sepse ėshtė njė shtet ku fjalėn kryesore e kanė korrupsioni, hajdutėria, krimi i organizuar, droga, shfrytėzimi i njeriut prej njeriut, skllavėria (shitja e qindra femrave shqiptare nė Maqedoni dhe nė Serbi, edhe pse njė tregtim i tillė i qenieve njerėzore, ėshtė i ndaluar me konventat ndėrkombėtare), varfėria, papunėsia, eksodi i institucionalizuar…etj.

Shtetarėt dhe liderėt politikė tė formatit tė Ilir Metės, le tė propagandojnė sa tė donė, duke i bėrė qejf vetes, kolonialistėve sllavė ballkanikė, si dhe atyre, qė u besojnė dhe i votojnė verbėrisht, jo mė pak se 27 vjet, por Shqipėria londineze dot nuk do tė hyjė nė BE, sepse nuk i pėrmbush kriteret dhe standardet themelore, tė kėrkuara pėr t’u integruar nė BE, edhe pse ėshtė anėtare e Aleancės sė Atlantikut Verior (NATO), qė nga prilli i vitit 2009.

Vetėm aleanca sllave ballkanike i kėrcėnon, i paragjykon dhe i frikėson shqiptarėt nėse kėrkojnė ribashkimin e tyre tė SHQIPĖRISĖ ETNIKE.
Prandaj, as Ilir Meta e as Edi Rama nuk kanė arsye, qė tė mbėshtesin njė politikė tė tillė imperialiste sllave kundėr interesave jetike tė ribashkimit kombėtar dhe shtetėror tė shqiptarėve nė Ballkan.

Ribashkimi gjithėkombėtar shqiptar nuk ndjell konfrontim, as luftė, por pajtim, paqe, prosperitet dhe integrim me tė gjitha vendet e Evropės!

Kėrkesa e ligjshme pėr ribashkimin e kombit dhe tė Shqipėrisė Etnike, nuk nėnkupton “konfrontim”, ashtu siē ka deklaruar naivisht Ilir Meta, por integrim legal dhe paqėsor me Bashkimin Evropian (BE).

Kjo ėshtė e vėrteta, jo opsioni propagandistik antikombėtar i Ilir Metės, qė ka pėr qėllim frikėsimin e shqiptarėve, qė tė heqin dorė nga kėrkesa e tyre historike, legjitime, kushtetuese dhe demokratike pėr ribashkimin e kombit shqiptar dhe tė Shqipėrisė Etnike.

Pse Presidenti Ilir Meta kuturu paragjykon “konfrontim” tė Shqipėrisė me BE-nė, nėse Tirana zyrtare ligjėrisht kėrkon shkolonizimin dhe ribashkimin e tė gjithė shqiptarėve nė njė shtet kombėtar, kur kjo ėshtė nė pėrputhje tė plotė, edhe me Kushtetutėn e Republikės sė Shqipėrisė: “Me aspiratėn shekullore tė popullit shqiptar pėr identitetin dhe bashkimin kombėtar, me bindjen e thellė se drejtėsia, paqja, harmonia dhe bashkėpunimi ndėrmjet kombeve janė vlerat mė tė larta tė njerėzimit.”(Kushtetuta e Republikės sė Shqipėrisė /Preambula/, “Pegi” Tiranė, 2002, f.5).

Sipas “dioptrisė diplomatike” tė Presidentit Meta, po ekzistuakanė “dy rrugė kryesore” kinėse pėr t’u integruar nė Evropė dhe pėr t’u ribashkuar kombi shqiptar nė Ballkan.

E para, “O bashkohemi nė Evropė, dhe e dyta, o nėpėrmjet njė rruge qė do na fuste nė konflikt me tė gjithė”.( https://www.kosova-sot.info/lajme/229442/sipas-presidentit-te-shqiperise-ilir-meta-keto-jane-rruget-e-bashkimit-kombetar/).
- E, ore president miop dhe kulltukofag sui generis, po, pikėrisht kjo politikė vetėmohuese dhe vetėdenoncuese i ka lėnė shqiptarėt e copėtuar dhe tė kolonizuar nėn sundimin e egėr, barbar dhe gjenocidal tė sllavėve pushtues tė Ballkanit.

Kjo ėshtė njė fantazi alogjike dhe absurde e presidentit Ilir Meta, sepse pa ribashkimin e tė gjithė shqiptarėve nė njė shtet kombėtar sikurse vendet e tjera ballkanike (Bullgaria, Kroacia, Sllovenia, Serbia etj.), Shqipėria londineze (1913) nuk do tė ketė asnjė gjasė reale, qė tė integrohet nė BE. –Po, edhe sikur Shqipėrinė e Ilir Metės ta kishte pranuar BE-ja si gjysmėshtet tė tillė, problemi kolonial dhe i ribashkimit tė shqiptarėve dhe i Shqipėrisė Etnike, do tė ngelte i pazgjidhur si kėtu e 100 e sa vjet mė parė. – Kush do tė fitonte nė kėtė rast? – Dihet, amalgama sllave ballkanike me aleatėt e saj tė Evropės, jo kombi shqiptar e as Shqipėria Etnike e Ismail Qemalit, e Isa Boletinit, e Hasan Prishtinės dhe e Avni Rrustemit…

-Kjo nuk mund quhet politikė e drejtė, racionale, realiste, vizionale dhe e pranueshme e presidentit Ilir Meta, qė t’i frikėsojė shqiptarėt, duke shpifur dhe paragjykuar konfrontimin me tė gjitha shtetet e Evropės, nėse gjysmė Shqipėria e tij londineze (1913) dhe tė gjithė shqiptarėt me tė drejtė kėrkojnė ribashkimin e tyre nė njė shtet kombėtar-SHQIPĖRINĖ ETNIKE, sepse kjo ėshtė e drejtė historike dhe legjitime e shqiptarėve mbi territoret autoktone tė Shqipėrisė Etnike. Kėtė tė drejtė kombit shqiptar, nuk kanė drejtė t’ia mohojė as Evropa e as bota.

Ilir Meta frikėson shqiptarėt kundėr ribashkimit sikurse dikur autonomashėt e Kosovės, qė i luftonin shqiptarėt patriotė me heroin kombėtar Adem Demaēi nė krye, tė cilėt kėrkonin lirinė dhe pavarėsinė e Republikės sė Kosovės (1958-1999).

Mirėpo, kjo politikė dhe propagandė e Ilir Metės kundėr ribashkimit kombėtar, ėshtė e pranueshme vetėm pėr politikėn koloniaiste dhe imperialiste tė shteteve fqinje sllave ballkanike dhe tė partnerėve tė tyre evropiano-ndėrkombėtarė, qė historikisht (1878…) me luftėra, me agresione dhe me gjenocid kanė copėtuar territoret indigjene tė SHQIPĖRISĖ ETNIKE.

-Ilir Meta, mund t1% kėnaqet me fitoret e korrupsionit dhe tė vasalitetit (sepse kanabisi ia garanton), por, ama, duhet mbajtur parasysh faktin se kombi shqiptar, do tė vazhdojė rrugėn dhe luftėn pėr ribashkimin e tij dhe tė Shqipėrisė Etnike deri nė fitoren e plotė sikurse dikur Italia, dhe sot Gjermania (1989-2017).

Ribashkimi i kombit shqiptar nuk e destabilizon, por e forcon, e qetėson dhe e shpėton Ballkanin nga “termetet” militariste dhe kolonialiste tė “antantės” ruso-sllave (1876-2017).

Paragjykimin e Ilir Metės, - “konfrontimi i shiptarėve me tė gjitha shtetet e Evropės”, nė rast tė kėrkesės sė tyre pėr ribashkim, (ndoshta) ka mundur ta shpėrpallė presidenti i Serbisė, Aleksandar Vuēiq, por, jo edhe presidenti i Shqipėrisė, ILir Meta, sepse nuk ėshtė e drejtė, as ligjshme e as demokratike, qė pėr hir tė hyrjes sė gjysmė Shqipėrisė (1913) nė BE, edhe nė shekullin XXI, tė sakrifikohej mė se gjysma e kombit shqiptar dhe e SHQIPĖRISĖ ETNIKE. -Po tė ndodhte njė nonsens i kėtillė, kjo do tė ishte tradhti dhe shitje e gjysmės sė kombit dhe e gjysmės sė SHQIPĖRISĖ ETNIKE.

Edhe sot, presidenti Ilir Meta ėshtė kundėr ribashkimit kombėtar, vetėm pėr ta rujatur kolltukun, jo stabilitetin e Ballkanit e as tė Evropės!

Kėtė orientim strategjik tė politikės sė tij ANTIRIBASHKIM, pėr fat tė keq, ish-kyreministri i Shqipėrisė, Ilir Meta (tani president i Shqipėrisė) e bėri tė ditur nė Konferencėn ndėrkombėtare tė vendeve ballkanike me temė “Strategjia e qeverisjes nė fillim tė shekullit XXI”, bėrė nė Athinė tė Greqisė, mė 4 prill 2001, me ē’rast pohoi se “Zgjidhja e problemit tė tė gjitha bashkėsive shqiptare nė Maqedoni, nė Serbi, nė Kosovė dhe nė Mal tė Zi, nuk qėndron nė bashkimin e tyre nė njė shtet tė pėrbashkėt, sepse kjo nuk ka kurrfarė gjasash ngaqė sėrish shkakton mllefin e sė kaluarės.”(Shih mė hollėsisht nė https://telegrafi.com/syndromi-antibashkim/ (5 janar 2010).

Nuk ka asnjė dilemė se kjo deklaratė e Ilir Metės ėshtė me karakter antihistorik, antikombėtar dhe antishtetėror, sepse ka shpėrfillur tė drejtėn historike tė kombit shqiptar mbi Shqipėrinė Etnike, si dhe ka hedhur poshtė dhe ka mohuar “ Trurin vlerėsues shqiptar-Akademinė e Shkencave tė Shqipėrisė, e cila ka vlerėsuar se, jo vetėm se ekziston, por ende nuk ėshtė nė rrugėn e zgjidhjes “Ēėshtja Kombėtare Shqiptare”.

Kjo, ėshtė edhe arsyeja kryesore, pse Akademia e Shkencave e Shqipėrisė nė vitin 1998 ka miratuar Platformėn e saj pėrkatėse pėr zgjidhjen e “Ēėshtjes Kombėtare Shqiptare nė Ballkan”, ku thuhet se “ Deri sot ky bashkim nuk ėshtė arritur jo pėr faj tė shqiptarėve. Pėrkundrazim gjysma e trojeve etnike shqiptare ndodhet ende nėn zgjedhėn e disa shteteve tė huaja. Si rrjedhim, ēėshtja kombėtare shqiptare ėshtė njė ēėshtje ende e pazgjidhur…”(Platrofmė pėr Zgjidhjen e Ēėshtjes Kombėtare Shqiptare, ASHSH, Tiranė, 1998, f.50.). (http://www.botasot.info/opinione/772488/dekorata-urdhri-i-pavaresise-e-pamerituar-per-ilir-meten/ ).

Sė fundi, vėshtirė ėshtė tė nxirret konstatimi i ekuilibruar pėr armiqtė e ribashkimit kombėtar dhe tė SHQIPĖRISĖ ETNIKE, por me tradhtarė, me milionerė korrupcionistė dhe me shfrytėzues tė popullit, kurrė nuk do bėhet ribashkimi kombėtar, e as hyrja e gjithė kombit shqiptar nė BE.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Dr. Mehdi Hyseni
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 219 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi