Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Nėnė Shqipėri
Publikuar më 29 nėntor, 2017 nė orėn 06:32 ( Para 12 ditė e 5 orėve ) Mehmet Bislimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.


Nėnė Shqipėri
(me rastin e 105 vjetorit tė shpalljes sė pavarėsisė sė njė tė tretės sė tokave shqiptare)

sa e sa trima ikėn me sy hapur
sa e sa trimėresha nuk i mbyllen sytė
sa e sa heronj nuk i prehu qetėsia
sa e sa gjenerata toka nuk i qetėsoi
as sot
nuk u bė Shqipėria
dhe sytė nuk i mbyllen dot
aspiratat e Dėshmorėve tė kombit
nuk i realizuam
Shqipėria nuk u bė as sot

nėntori erdhi
dhe do ikėn prapė
e prapė do vjen nėntori i ri
prapė do bien shqipet si me le
atdhedashėsit do tė bėhen fli
do biem pėr ty tokė arbėrore
do biem
deri atėherė
kur tė bėhemi njė
do biem pėr ty
nėnė Shqipėri
nėnė Shqipėri

Prekaz, 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mehmet Bislimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 64 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dallgė poetike
E dielė, 10 dhjetor 2017 - 00:23
(Duke lexuar vėllimin “Thashė, tė bėhem edhe unė poet!” tė shkrimtarit Viron Kona). Kėto ditė lexuesit dhe kritika u njohėn me vėllimin poetik “Thashė,...
MOTI I VOCĖRR I CEN DESKUT
E premtė, 08 dhjetor 2017 - 08:48
Nė shenjė rrespekti pėr herojntė tė cilėt shtrinė dorėn e pajtimit nė vitin 1990, reagoj ndaj librit Pajtimet nė Motin e Madh. Cen Desku pasi k...
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 05 dhjetor 2017 - 19:40
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Orė letrare festive me rastin e Ditės sė Flam...
E dielė, 03 dhjetor 2017 - 22:51
Njė kurorėzim afirmativ i konkursit letrar mbėshtetur nga Ministria e Diasporės. Nė prozė, tregimi “I huaj” me autor Hazir Mehmetin, ēmimi i parė. Nė ...
Nėnė Shqipėri
E merkurė, 29 nėntor 2017 - 06:32
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2017 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi