Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Orė letrare festive me rastin e Ditės sė Flamurit nė Vjenė
Publikuar më 03 dhjetor, 2017 nė orėn 22:51 ( ) Prof. Hazir Mehmeti | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Njė kurorėzim afirmativ i konkursit letrar mbėshtetur nga Ministria e Diasporės. Nė prozė, tregimi “I huaj” me autor Hazir Mehmetin, ēmimi i parė. Nė poezi, vjersha “Nė shkon ti...” me autor Besim Xhelilit dhe “Serenatė” e Hazir Mehmetit fituese tė ēmimit tė parė. Mirėnjohje pėr gjithė konkurruesit.
“Evropa ka nevojė pėr shqiptarė autentik, pėr shqiptarė tė vetvetes”
(Adem Demaqi. Vjenė, 20 nėntor 2012, nga takimi me kryesinė e Lidhjes)

Nė njė ambient tė bukur ku flet arti, nė “Der Kunstraum”, nė qendėr tė Vjenės u mbajte orė festive letrare e organizuar nė Javėn e Kulturės Shqiptare nė Austri, nga Lidhja e Shkrimtarė dhe Krijuesve Shqiptarė “Aleksandėr Moisiu” dhe Kėshillit Koordinues tė Shoqatave Shqiptare nė Austri. Programi u prezantua me shije nga moderatoria, Kaltėrina Durmishi. Tė pranishmit me njė minutė heshtje nderuan tė ndjerėn Dr.Vlora Mehmeti-Tėrshani, e cila ishte pjesė e realizimit tė disa aktiviteteve letrare qė nga themelimi i Lidhjes. Nė emėr tė nikoqirit, pėrshėndeti Hubert Thurnhoffer, pronari i ,,Der Kunstraum’’ Galeri duke falėnderuar pėr prezencėn dhe bashkėpunimin: “Ju falėnderoj pėr prezencėn tuaj nė hapėsirat e sallės sonė ku ofrohet ambient i mrekullueshėm pėr ata qė adhurojnė artin”, tha mes tjerash ai. Nė fjalėn e tij Anton Marku, kryetar i Lidhjes sė Shkrimtarėve dhe Krijuesve Shqiptarė nė Austri, uroi tė pranishmėve 28 Nėntorin-Ditėn e Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe falėnderoi tė pranishmit. “Ėshtė nderė pėr ne tė jemi pjesė e programeve tė Kėshillit Koordinues tė Shoqatave Shqiptare nė Austri, ku sonte do kurorėzojmė Konkursin Letrar me shpalljen e fituesve. Falėnderojmė Ministrinė e Diasporės e cila e mbėshteti kėtė eveniment. Lidhja jonė po shėnon suksese nė botime ku tani kemi dy antologji nga krijuesit shqiptarė, “Iliricum I” dhe “Iliricum II”. Nė gjashtė vjet jetė Lidhja jonė mbajti orė letrare tė shumta nė gjithė Austrinė”. Kėtė mbrėmje e nderoi me pranin e tij dhe Dr. Musa Ahmeti, ligjėrues nė UN-e Budapestit i cili kishte ardhur enkas pėr kėtė ngjarje.
Zyrtari, z. Shani Hamitaga, pėrfaqėsues i Ministrisė sė Diasporės sė Kosovės i uroi tė pranishmit, mes tjerash shtoi: “Ndihem i nderuar sonte tė ju uroj dhe pėrshėndes nė kėtė ditė feste nga ky vend mik siē ėshtė Austria e cila e pėrkrahu vazhdimisht kombin tonė nė momentet vendimtare historike, andaj njė falėnderim i veēantė kėtij vendi mik...Shumė bijė e bija nga mėrgata lanė rahatinė dhe me dashuri iu bashkėngjitėn radhėve nė luftė pėr liri tė cilėn e gėzojmė sot. Edhe tani rinia jonė po shkollohen nė gjithė botėn dhe po merr dije qė nesėr tė mund tė kontribuojnė nė vendin e tyre. Sot shumė bijtė e bijat mėrgimtare po radhitėn nė Top-listen, nė shkencė, sport, kulturė, art nė tė gjitha vendet. Mirėnjohje pėr tė gjitha ato familje qė japin aq shumė pėr vendin, progresin, pėr tė ardhmen tonė”. Nga Ambasada e Shqipėrisė z. Idlir Kaba, sekretari i dytė i saj, ua uroi festėn. “Sot ėshtė festė e veēantė pėr shqiptarėt, shpallja e pavarėsisė u bė pėr tė gjitha trevat shqiptare, por fatkeqėsisht njė vit mė vonė u njoh vetėm njė territor i ngushtė. Fatmirėsisht kjo padrejtėsi historike u rregullua, ne tani kemi dy shtete, njė komb dhe detyrat tona janė tė shumėfishta drejtė ruajtjes sė vlerave kombėtare dhe lidhjes me diasporėn. Shembulli mė i mirė nga diaspora ėshtė ai i rilindėsve tanė, edhe pse ishin jashtė trevave shqiptare dhanė shumė pėr ēėshtjen kombėtare. Dhe sot pėrgėzimet e mia pėr Lidhjen e Shkrimtarėve kėtu e kudo nė diasporė pėr afirmimin e vlerave artistike e tė gjuhės sonė”. Z. Imer Lladrovci, konsull nė emėr tė Ambasadės sė Republikės sė Kosovės uroi tė pranishmit. “Qė nga nėntori i krye heroit kombėtar Gjergj Kastrioti – Skėnderbeu, nėntori i Vlorės, nėntori i ditėlindjes sė Komandantit Legjendar, Adem Jashari, janė bazamenti i krenarisė sonė kombėtare. Sot Kosova e njohur nga shtetet mė tė fuqishme tė botės do ec drejtė demokracisė e zhvillimit”. Tingujt e flautės luajtur nga studentja, Fortesa Softa freskuan tė pranishmit nė ambientin e bukur.
Programi letrar filloi me promovimin e romanit tė autori, tani i njohur, nga Budapesti, Driton Smakaj, romani i tij i tertė i radhės “D11” tė cilin shkurtas e prezantoi poeti Besim Xhelili. “Driton Smakaj, u lind nė Abri tė Drenicės, aktualisht jeton e punon nė Hungari, ishte pjesėtar i Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės qė nga ditėt e para tė luftės deri nė mbarimin e saj. Ėshtė veprimtar e krijues i njohur, ky ėshtė romani i tij i tretė”. Pėr njė analizė pėrmbajtjesore tė romanit foli Dr. Etleva Lala, ligjėruese nė UN e Budapestit, Katedra e Albanologjisė. Ajo nė fjalėn e saj e pėrshkroi veprėn tė njė niveli tė bukur artistik dhe pėrmbajtjesorė si nga ana gjeografike tė shtrirjes sė temė, po ashtu me elemente figurative tė realizuara me sukses. Njė roman qė duhet pėrkthyer nė gjuhėt tjera”. Nė fjalėn e tij autori, Driton Smakaj, falėnderoi tė gjithė ata qė e ndihmuan realizimin e veprės dhe promovimin e saj.
Ora letrare vazhdoi me leximin e poezive nga disa autor mes tyre ishte edhe Bardha Mance e cila kishte ardhur nga Athina, pastaj lexuan Gjin Morina, Vjollca Koni, Mėrgim Osmani, Marigona Ramadani, Rreth realizimit tė fituesve tė konkursit nga juria nė pėrbėrje: Dr.Ina Arapi, Entela Kasi dhe Hasan Qyqalla, foli Dr. Ina Arapi. “Konkurrimi ishte tėrėsisht anonim dhe ne kemi vlerėsua sipas kritereve letrare artistike tė krijimeve nė poezi dhe prozė. Fituesve sukses tė reja”, tha mes tjerash. Shpėrblimi i parė nė prozė i takoi Hazir Mehmetit me tregimin “I huaji”; i dyti: Edona Reshidi me tregimin “Ajo”; tė tretin: Angjelina Marku, me tregimin “Helena”. Nė poezi shpėrblimi i parė me pikė tė njėjta u takoi dy krijuesve; Besim Xhelili me poezinė “Nė shkon ti...” dhe Hazir Mehmeti me poezinė “Serenatė”; tė tretin autorja Violeta Allmuēa me poezinė “Miklimi i Jetės”. Pėr tė gjithė konkurruesit u ndanė mirėnjohje: Marigona Ramadani, Anton Marku, Alban Kastrati, , Vjollca Koni-Ajasllari, Uran Krasniqi, Melita Sulejmani, Mėrgim Osmani. Shkodran Elshani. Nėn pėrkujdesjen e Besim Xhelilit, nga punimet e konkurruesve u nxor fletushka “Konkursi 2 letrar 2017”, tė cilėn Lidhja... ua shpėrndau tė pranishmėve si dhuratė mbrėmje. Nė fund u dha njė koktej rasti shoqėruar me pije vendore. U organizua dhe kėndi i librave nga autorėt e shumtė qė jetojnė nė Austri.
Lidhja e Shkrimtarėve dhe Krijuesve Shqiptarė “Aleksandėr Moisiu” ėshtė njė shembull i mirė pėr gjithė diasporėn nė rrugėn e saj nė afirmimin e krijimeve letrare nga kombi ynė nė ambientet shumė kulturore nė Austri. Disa nga autorėt shqiptarė janė tani mė anėtarė tė asociacioneve letrare mė tė njohura nė Austri, PEN-Club-it dhe Lidhjes sė Shkrimtarėve nė Austri, janė pjesė e antologjive nė gjermanisht krahas krijuesve tė njohur vendės.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Hazir Mehmeti
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 30 vizitorë
Lexuar: 190 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
DRENICA E PUSHKĖS DHE E PENĖS
E martė, 20 shkurt 2018 - 19:56
(Vėshtrim pėr librin e Bedri Tahirit, Toponimia e Galicės, Prishtinė, 2014) Prelud Pena mėmėdhetare gjithmonė u ngre njė himn pushkėve liridashėse, kri...
Atdhedashuria!
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:40
Njė ide kuptimplote, qė duhet pėrshėndetur Prindėrit shqiptarė jashtė shtetit amė, pa marrė parasysh se nėn sundim apo nėn ē`regjim kanė jetuar, nė vaz...
POEZI E RRYER E TĖ VJELAVE TĖ URTISĖ LASHTĖSO...
E dielė, 18 shkurt 2018 - 11:47
PĖRURIM Mė 20 janar 2018, u bė pėrurimi i tri pėrmbledhjeve poetike tė autorit Halil Kajtazi. Autori Halil Kajtazi ėshtė emėr i njohur i folklorit shqip...
Mbushur me mallėngjim
E premtė, 26 janar 2018 - 00:26
.
Pradigma “GJURMĖ TĖ PASHLYESHME”
E shtunė, 20 janar 2018 - 20:47
Veprimtaria ime brenda ngjarjeve tė bujshme nė fundvitet ’80-ta Ditar (Memoare) Shtėpia Botuese Shoqata e tė Burgosurve Politikė e Kosovės Prishtinė ...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi