Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Shpirti i Atdheut ėshtė mbi ne
Publikuar më 06 dhjetor, 2017 nė orėn 15:16 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Trojet tona janė tė kapura nga hajnat dhe gėnjeshtarėt antikombėtarė. Bashkoju thirrjes pėr tė shpallur njė mesazh tė mirė pėr tė varfrit. Pėr tė bėrtitur se tė burgosurit do ta fitojnė lirinė, dhe tė verbrit tė shikojnė sėrish - pėr t`i lėnė tė lirė tė shtypurit.

“Demokracia” nė Kuvendin e Shqipėrisė dhe Kosovės ėshtė si nė njė spital mendor. Atje pacientėt janė nė shumicė, dhe mjekėt kanė pėr tė thanė gjithnjė e mė pak.
Sistemi jonė shoqėror kontribuon qė gėnjeshtrat tė inkurajohen dhe shpėrblehen. Gėnjeshtra ėshtė vetėvrasje morale sepse shkatėrron gjithė dinjitetin tonė njerėzor. Mos i thirrni gėnjeshtarėt dhe hajnat zotėri, kundėrmimi i plehut nuk ėshtė i njėjtė me kundėrmimin e luleve apo pranverės.
Nė njė vend ku mbisundon mjerimi, diskriminimi, padrejtėsia, papunėsia, varfėria dhe ku mu pėr kėtė shkak populli ėshtė gati tė vjedhė ēdo gjė, atje shteti vetė ėshtė objekt i mė tė shkathėtit.
Patriotėt shqiptarė kanė njė zemėr tė ngrohtė pėr atdheun e tyre (Shqipėrinė, Kosovėn dhe trojet tjera), tė cilin ata dėshirojnė ta ruajnė pėr pasardhėsit e tyre. Nė kontrast me fanatikėt religjioz dhe kozmopolitėt, qė tė paguar nga armiqtė e jashtėm, pėrpiqen tė shuajnė veēoritė e ndjenjat kombėtare tė shqiptarėve. Respektivisht, shkombėtarizimin dhe tjetėrsimin e tyre nė ēdo gjė tjetėr, vetėm shqiptarė tė mos mbeten.
Kudo nė botė feja ėshtė nė shėrbim tė ēėshtjes kombėtare, vetėm te shqiptarėt ngjanė e kundėrta.

Shqipėria dhe domosdoshmėria e shtetit kombėtar. Jam pėr njė mbrojtje tė shtetit kombėtar, duke theksuar se alternativat e provuara nuk ekzistojnė. Anėt e dėmshme tė nacionalizmit nuk janė bazė e mjaftueshme pėr tė hedhur nė greminė shtetin komb.
Besnikėria ndaj popullatės shqiptare ėshtė veēanėrisht e rėndėsishme. Besnikėria kombėtare ėshtė themeli i demokracisė dhe lirisė. Institucionet shumėkombėshe dhe fuqia e tyre nė rritje i bėjnė njerėzit tė ndihen se e humbasin kontrollin mbi jetėn e tyre.
Demokracia ekziston falė besnikėrisė kombėtare; njė besnikėri qė duhet tė jetė e pėrbashkėt pėr qeverinė, opozitėn, tė gjitha partitė politike dhe tė gjithė votuesit. Aty ku kombėsia ėshtė treguar e dobėt ose nuk ka ekzistuar, demokracia nuk ka arritur tė lėshojė rrėnjė. Sepse pa besnikėri kombėtare, opozita ėshtė njė kėrcėnim pėr qeverinė dhe diskutimi politik asnjėherė nuk shkakton njė mirėkuptim tė pėrbashkėt.

Megjithatė, ideja e kombit ėshtė nėn sulm nė disa vende perėndimore. Ose ajo perceptohet si njė formė primitive e unitetit shoqėror ose dėnohet edhe si shkak i luftės dhe konfliktit, prandaj sipas trurit tė globalistėve duhet tė prishet (shpėrbėhet) dhe tė zėvendėsohet me forma mė tė “avancuara” dhe universale tė juridiksionit.
Nė rėnien e njė qytetėrimi, tė paaftėt dhe tė pabesėt janė vendosur pėr tė sunduar dhe pėr tė udhėhequr, ndėrkaq kompetentėt dhe tė kualifikuarit janė vėnė mėnjanė.
Nė praktikė, mbėshtetėsit ideologjik tė globalizmit nuk kanė asnjė besnikėri ndaj popujve tė tyre.
Njė shqetėsim qė ne jemi gati tė harrojmė se kush jemi, e hedh poshtė tė kaluarėn tonė dhe e humb ndjenjėn kombėtare tė identitetit tonė. Nė vend tė kėsaj, ne jemi nė procesin e lindjes sė njė Evrope ku vendimet e politikave merren larg nga shumica e njerėzve. Kjo sė bashku me imigracionin e huaj nė Evropė, do tė minojė ndjenjėn tonė kombėtare tė identitetit, dhe kėshtu demokracinė tonė dhe lirinė tonė.

Humbja e identitetit kombėtar ėshtė humbja mė e madhe e njė kombi dhe kjo nuk mund tė shmanget nė formėn bashkėkohore tė kolonizimit dhe multi-kultit. Njerėzit mezi mund ta ndjekin shpejtėsinė me tė cilėn ai fillon ta pėrdorė gjuhėn e dikujt tjetėr (gjuhėn e huaj) si tė tijėn, tė identifikojė veten me personalitetet historike tė njerėzve tė tjerė duke harruar tė vetėn, tė njohė mė mirė literaturėn e okupatorit tė tij se sa letėrsinė e vet, tė ketė prirje tė dėgjojė mė tepėr muzikėn e huaj se sa tė veten, tė lavdėrojė historinė dhe vlerat kombėtare tė njė tjetri shpesh duke u tallur me tė veten, t'u ngjajnė tė tjerėve nė vend tė vetes.

Shqiptari dhe Atdheu tij, nuk ėshtė mė pėr shitje si njė produkt tjetėr, pėrkundrazi, shqiptari varfanjak ishte arsyeja qė kohėt e fundit Perėndia ka ardhur edhe nė tokat tona tė shenjta, brenda dhe jashtė kufirit tė imponuar nga tė huajt dashakeq. Vetė Perėndia na tregoi se sa vlejmė. Ka ardhur koha tė bėhemi njė bashkėsi e njerėzve tė barabartė, pėrfshirė udhėheqėsit.

Aurel Dasareti
USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike
(dasaretiaurel@yahoo.com.au)


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 40 vizitorë
Lexuar: 159 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Referendum, duam ribashkim gjithėkombėtar
E premtė, 26 janar 2018 - 00:37
Barometri diplomatik *** Akademik Mark Krasniqi: “ Krijimi i Shqipėrisė etnike, do tė ishte zgjidhja mė e drejtė e problemit kolonial tė popullit shqip...
Flakėkashtizmi i protestave tek ne
E premtė, 26 janar 2018 - 00:33
E ē’nuk ėshtė thėnė e po thuhet pėr protestėn e pritėshme tė 27 janarit: se do tė bėhet nami, do t’i tregohet vendi kryeministrit aktual dhe Shqipėria do t...
Nuk mbahet njė minutė heshtje pėr nazistėt qė...
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:06
Serbi, Pozharevac, Burgu «Zabela» Maj 1985 Pėr ēdo pėrvjetor tė vdekjes sė satrapit Josip Broz Tito organizohej rituali i mbajtjes sė njė minutė heshtj...
KU ĖSHTĖ SOT DIASPORA...?!
E merkurė, 24 janar 2018 - 14:01
ĒKA U BĖ ME DIASPORĖN E PAS LUFTĖS SĖ VITIT 2000?!...KU ĖSHTĖ AJO DIASPORA REVOLUCIONARE, KU JANĖ GJITHĖ ATA BASHKATDHETARĖ, QĖ AQ SHUMĖ E DESHĖN VENDLINDJ...
PSE NE SHQIPTARET JEMI INDIFERENT NĖ RAPORT M...
E merkurė, 24 janar 2018 - 13:58
Pse ne shqiptarėt kemi qenė dhe vazhdojmė tė jemi indiferent ''tė shkomtarizuar'' nuk reagojmė protestojmė kundėr mbjelljes betonizimit bunkerizimit kolon...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi