Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
MOTI I VOCĖRR I CEN DESKUT
Publikuar më 08 dhjetor, 2017 nė orėn 08:48 ( ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Nė shenjė rrespekti pėr herojntė tė cilėt shtrinė dorėn e pajtimit nė vitin 1990, reagoj ndaj librit Pajtimet nė Motin e Madh.

Cen Desku pasi ka ,,mbrojtur me sukses’’, temėn pėr master ,,Lėvizja pėr pajtim 1990-1992’’ ka botuar librin: Pajtimet nė Motin e Madh 1990.
Libri ėshtė botuar nė shtėpinė botuese ,,Faik Konica’’ nė Prishtinė 2015, pėrbėhet nga katėr kapituj me 219 faqe. Duke u bazuar nė titullin e librit, lexusi shpreson se do tė shfletoi njė libėr qė pasqyron, nė detaj Epokėn e Pajtimėve 1990. Por C.D. pasi fare pak i ka dhėnė hapėsirė Epokės sė Pajtimėve 1990, prandaj ,,Moti i Madh’’, reduktohėt nė ,,Motin e Vocėrr ?!

C.D. nė librin e tij na ,,shfaqėt’’ gjithėpėrfėshirės me kronika ngai Iliria, Epoka e Skėnderbeut, L.SH. Prizrenit, duke vazhduar me Kanunin e Lekė Dugagjinit e deri te glorifikimi i ,, portretit ‘’ tė Anton Ēettės. Kanuni i L. Dukagjinit ,,shtrihėt‘’ nė plot 35 faqe, 1/6 e librit.
Ē’lidhje kishte Epoka e Pajtimėve me Kanunin e L. Dukagjinit ? Pastaj hapėsirėn tjetėr tė librit e ,, zotėron ’’ A. Ēetta, i cili nga fillimi deri nė fund tė librit plot 100 herė figuronė emri i A .Ēettės.
Mbase do ti shkonte ,,pėr fytyre’’, librit sikur tė titullohej ,,Monografi pėr Anton Ēettėn ‘’.
Nė bazė tė titullit, pėrmbajtjes, libri ka njė shpėrputhje tė madhe. Kapitujt me tituj dhe nėntituj nuk kanė lidhėshmėri, pėrkundrazi shkėputje reciproke. Protagonistėt e Epokės sė Pajtimit, qė shtrinė dorėn pėr pajtim nė ,,Motin e Madh’’ janė krejtėsisht tė margjinalizuar?! Si mundė tė ketė ,,Mot tė Madh’’ pa heronjė tė vėrtet tė saj?! C.D. pasi fare pak i ka dhėnė hapėsirė heronjėve tė heshtur, por tė madhėrishėm, prandaj ,,Moti I Madh’’ reduktohėt nė ,,Motin e Vocėrr’’
Reagimi im fokusohet nė nėntitujt: Fillet e Lėvizjes pėr pajtim, dhe Kėshilli i pajtimit nė Malishevė.
a) Fillėt e Lėvizjes pėr Pajtim.
C.D. nė lidhje me zanafillen e ideve pėr pajtim, realizimin e tyre shkruan: ,,Ka shum ide e hipoteza, kush ishin tė parėt , pretendent pėr ta marrė flamurin janė grupi i Pejės ?! Pastaj vazhdon: ,,Sa i pėrket idesė se nė burgje u bisedua pėr pajtime, nė burgje lindin ide, por nuk janė tė realizushme’’ ?!
C.D. pėr ta ,,privuar’’, ,,grupin’’ e Pejės nga e ,,drejta e flamurit’’ do ti ,,bjer gurit e drunit’’ pėr tė zbuluar se kush ishin ideatorėt e parė tė lėvizjės pėr pajtim. Gjatė ,,hulumtimėve shkencore’’, ai ofron tri pista tė zanafilles:
a) Apeli i minatorėve gjatė grevės 1989
b) Rinia e Lumbardhit
c) Nisma nė Institutin Albanologjik – Anton Ēetta
C.D. pėr ta ,,gozhduar’’ , ,,grupin’’ e Pejės parashtron kėto pytje : ,,Pse grupi i Pejės nuk e bėri pajtimin nė Pejė, por nė Deqan’’?! ,,Pse ky grup nuk e bėri pajtimin vet, por e bėri me rininė e 88Lumbardhit ?! C.D. ka mundur ta di, duhej ta dinte se ,,grupi’’ i Pejės nuk ishte ,,grup’’ siq dėshiron ai, por struktura politiko – ushtarake tė lėvizjes klandestine, gjegjėsisht LPK –sė.
Adem Grabovci, Have Shala, Myrvete Dreshaj, Lulėzim Etemaj, Ibrahim Dreshaj etj, ata si veprimtarė klandėstinė, tė burgosur politik, pikėrisht kėta realizuan ,,idenė e pa realizushme tė burgjeve’’.Ata fianalizuan amanetin e tė madhit Afrim Zhitia pėr pajtime kudo nė trojet shqiptare.
E pse jo edhe nė Deqan ?!
Sa i pėrket Apelit tė minatorėve , mbase C.D. do ti duhet kohė pėr tė ,,zbuluar’’ se Apeli ishte rezultat i strukturave klandėstine, qė kanė zbritur nė zgafellė sė bashku me ,,idenė e pa realizushme tė burgjeve’’.
Sa i pėrket nismės pėr pajtim nga Instituti Albanalogjik parashtrohet pytja: Kush shkoi te kush ? Anton Ēetta shkoi te ,,grupi’’ i Pejės, apo kėta shkuan te Anton Ēetta?
C.D. nė pėrpjekjet e tij pėr ti ,,privuar nga flamuri’’ , ,,grupin’’ e Pejės shkruan : ,,Pasi trokitėn nė derėn e kabinetit tė Prof. Anton Ēettės, dhe u gjenden sakaq ballė pėr ballė me tė, Profesori i ditur shtroi ēėshtjen e pajtimit ’’. Nėse sipas C.D. i pari parashtroi ,,Profesori i ditur ’’ ēėshtjen e pajtimėve atėher shtrohet pytja : Pse ,,grupi ’’ i Pejės shkoi te Anton Ēetta ?!
Ndoshta pėr ta pytur : Sa ėshtė Ora ?!
Vizitės sė ,,grupit ’’ tė Pejės nė Institutin Albanalogjik i ka parapri njė takim i strukturave klanėdestine nė Bibliotekėn popullore nė Prishtinė. Nė atė takim ėshtė parashtru mungesa e pėrvojės – oratorisė sipas traditave ndėr odat shqiptare. Prandaj ėshtė kėrkuar qė tė ,,rekrutohej ‘’ A.Ēetta. Pse? Gjatė Janarit 1990 nė RTP, A.Ēetta nė ora 19:15 shfaqej pranė oxhakut duke treguar anekdota qė atakonin rrethanat politike tė kohės. Pikėrisht Anektodat janė shkaku qė i ka ,,buzėqeshur fati ‘’ A.Ēettės tė ishte njė ndėr rekrutėt e parė nė lėvizjen pėr pajtim 1990.
Kėshilli i Pajtimit nė Malishevė
Sa i pėrket kėshillit tė pajtimit nė Malishevė, libri pėrmbanė pa saktėsi dhe tė pa vėrteta.
Ėshtė e pa saktė data e themelimit, si dhe themelusit . Pasi .C.D. ishte anėtarė i kėshillit tė pajtimit nė Malishevė, mund tė ketė lajthitur rastėsisht?! C.D. gjatė ,, hulumtimėve shkencore’’, ka ,,zbuluar’’ se kėshilli i pajtimit nė Malishevė qenkėsh formuar me 18 Mars 1990, nga Cen Desku, mulla Xhevat Kryeziu, Sherif Gashit etj.
Pėr hir tė realitetit, rrespektit tė heronjėve tė pajtimeve detyrimisht pohoj: As Cen Desku, as mulla Xhevat Kryeziu, as Sherif Gashi nuk janė themelus tė kėshillit tė pajtimit nė Malishevė.
Themelus tė kėshillit tė pajtimit janė strukturat klandėstine qė bartėn ,,iden e pa realizushme’’ nga Prishtina nė Malishevė dhe me 16 .02. 1990 themeluan Kėshillin e Pajtimit nė Malishevė.
Kuvendi themelus ėshtė mbajtur nė shkollėn fillore , kanė marr pjes 65 pėrfaqėsus nga fshatėrat e komunės sė Mlishevės. Kuvendi me vota ka zgjedhė kėshillin prej 21 personave me kryetar Avdyl Berishėn i cili , pas ndaljes nė ,, stanic ’’ tė milicisė ėshtė larguar nga kėshilli.
Fillimisht kėshillin e Pajtimit nė Malishevė e pėrbėnin:
Asllan Kastrati, Avdyl Berisha, Bashkim Krasniqi, Enver Mazreku, Fatmir Limaj, Feriz Hoti, Maliq Kryeziu, Malsore Zogaj, Hamdi Berisha, Hasime Mazreku, Kumrije Bashota, Valbona Krasniqi, Gjyle Krasniqi, Shemsi Mazreku, Sylejman Mazreku, Xhevdet Mazreku, Xhevdet Kastrati, Ramdan Sopaj, Ramė Bashota, Ramadan Mazreku, dhe Ragip Shala. Pastaj na janė bashkangjitur Fetah Bekolli, Januz Mazreku, Nuhi Mazreku, Ibrahim Kryeziu, Hamez Kryeziu, Hxhi Samadragja, Zyrafete Kuqi etj.
Kėshilli i Pajtimit nė Malishevė ka qenė me disa karakteristika tė veēanta:
a) E veēanta e parė: ishte i Dyti kėshill i formuar nė nivel tė Kosovės (16 Shkurt 1990)
b) Gjatė tėrė veprimtarisė kėshilli ka funksionuar pa kryetar, vetėm me tre kordinator : Asllan Kastrati, Shemsi Mazreku, Ragip Shala.
c) Tė gjitha pajtimet janė realizuar me forca vetanake, pa kėrkuar ,,huva ‘’ nga Kėshilli Qendrorė ne Prishtinė.
d) Vullneti, guximi i heronjėve pėr ta shtrirė dorėn e pajtimit pa hezituar fare .
e) Kėshilli i Pajtimit ka qenė qerdhe pėr zanafillėn e UĒK-sė.
Veprimtaria e kėshillit nė Mlishevė ėshtė zhvilluar nė tre atapa :
a) Identifikimi i familjeve fshat pėr fshat qė do u kėrkohej pajtimi
b) Parapregaditja: pėrfshinte vizitat e veprimtarėve nė familje, prezentimi, shpalosja e qėllimit dhe kėrkesa pėr pajtim nė emėr tė aspiratave kombėtare pėr ēlirim.
c) Finalizimi: pajtimi , falja e gjaqeve, plagėve, ngatėrresave etj.

Etapa e parė dhe e dytė kanė pėrfunduar mbrenda tri javėve, kurse etapa e tretė gjatė muajit Mars dhe Prill. Gjatė etapės sė tretė pasi ishte muaji i Ramazanit kėshillit i nevojitej sė paku njė klerik fetarė – hoxhė. Gjatė njė takimi kėshilli ėshtė pėrcaktuar pėr mulla Xhevat Kryeziun, pėr asgjė tjetėr pos pse ishte hoxhė mė i moderuar. Personalisht me Maliq Kryeziun e kemi takuar mulla Xhevatin nė Xhami tė Bubavecit. Pėrkundėr hezitimit nė fillim me arsytim se: ,,ka obligime ndaj xhematit ‘’ kemi arritur qė ta ,,rekrutonim ‘’ pėr Kėshillin e Pajtimit nė Malishevė. C.D. dhe ,, themelusit ’’ e tij duhet ta kenė filluar veprimtarinė nė kėshill rreth mesit tė muajit Mars, njė muaj pas themelimit tė Kėshillit tė Pajtimit nė Malishevė.
Nė librin Pajtimet nė Motin e Madh janė ,,pėrbiruar ‘’ edhe tre tė pa vėrteta .
a) Kuvendi i Bubavecit
b) Emėrtimi i Kėshillit ,,Anton Ēetta ‘’
c) ,, Kontributi ‘’ i gazetarėve Abdullah Bytyqi dhe Isuf Bytyqyqi
Kuvendi i Bubavecit ėshtė mbajtur me 26 Prill 1990 nė Xhami, ditėn e ,,faljės ‘’ sė Bajramit.
Gjatė njė takimi tė kordinatorėve tė kėshillit ėshtė pėlqyer propozimi qė nė Kuvendin e Bubavecit tė ftoheshin heronjtė e pajtimėve, duke defiluar nė ballė tė kuvendit tė falenderoheshin publikisht pėr guximin e tyre kombėtarė. Nė kundėrshtim me kėtė mbase C.D. dhe mulla Xhevat Kryeziu kanė devijuar propozimin e kėshillit, duke improvizuar pajtime, tė cilat pajtime ishin arritur para ,, faljes ‘’ sė Bajramit. Improvizimi i pajtimėve ,,marrja n’gryk’’ s’ishte asgjė pos njė torturė e heronjėve tė Epokės sė Pajtimit.
Emėrtimi i kėshillit nė Malishevė ,,Anton Ēetta‘’,mbase ėshtė njė ,,vepėr artistike ‘’ private e C.D.
Nė asnjė takim ofisiel tė kėshillit kurrė nuk ėshtė marrė njė vendim i tillė?!
Kurse gazetarėt Abdullah Bytyqi e Isuf Bytyqy kurrė as edhe njė herė nuk kan ,,shkel pragun’’ e selisė sė Kėshillit tė Pajtimtimit nė Malishevė. Kėta dy gazetar mund tė ken qen vetėm kontrabandim tė C.D. ?!

Pėrfundim
Libri i Cen Deskut Pajtimet nė Motin e Madh 1990 pėr mungesė tė heronjėve tė mėdhenjė, ėshtė njė Mot i Vocėrr.
Kėshilli i pajtimit nė Malishevė, ėshtė themeluar me 16 Shkurt 1990, qė renditėt i dyti nė nivel tė Kosovės.

Ragip Shala
r.shala81@hotmail.com

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 27 vizitorë
Lexuar: 176 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:17
.
TĖ FLASIM ME NJĖ ZĖ, TĖ KEMI VETĖM NJĖ ZĖ, AT...
E shtunė, 06 janar 2018 - 03:51
“Edhe dega, kur shkėputet nga trungu qan, bėrtet, bėn “ krrau” ... Po kėrcet edhe trungu, bir, qan bėrtet...” Drama: “ Gjaku i arbrit ” Fadil Kraja...
Magjia e vargjeve tė njė poeteshe “tė panjoh...
E premtė, 05 janar 2018 - 06:06
Para do kohėsh dhe pikėrisht mė 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, nė Portalin “Fjala e lirė”, kishte botuar njė artikull, me titull “Njė u...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi