Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Synimi dhe sfidat e Mėsimit Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe nė Bavari
Publikuar më 19 dhjetor, 2017 nė orėn 01:21 ( Para 29 ditė e 12 orėve ) Isuf I. Bytyēi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Mė 13.12.2017, pėrfaqėsuesit e Konsullatės sė Kosovės nė Munih tė Gjermanisė kishin organizuar njė takim tė pėrbashkėt me pėrfaqėsuesit e MASHT-it dhe ata pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe nė Bavari.

Nė cilėsinė e nikoqirit, ishin pėrfaqėsuesit e konsullatės sė Kosovės, z. Hamdi Reēica dhe z. Faket Kajtazi. Ndėrsa mysafirė nga Kosova, ishin pėrfaqėsues nga institucionet mė prestigjioze kosovare, pėrfaqėsues nga: MASHT-i, nga Instituti Pedagogjik, IPK, Drejtoria e Kompetencės – Skenderaj, AAAPARr: znj. Shyhrete Reēica, z. Armend Bajraktari, z. Agim Bujari, z. Bashkim Ali Azemi, z. Jetmir Berisha dhe znj. Liridona Shala. Kurse, pėrfaqėsuesit pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe nė Bavari ishin z. Mustafė Krasniqi dhe, Isuf Bytyēi.

Mysafirėt nga Kosova, kishin ardhur, qė ta shohin ecurinė e Mėsimit Plotėsues nė Bavari, nga afėr. Temė komunikimi ishte Mėsimi Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe, prioritetet dhe sfidat, qė i ka.

Pėrfaqėsuesit e KMPGJSH-sė, i shpalosėn pothuaj tė gjitha vėshtirėsitė, qė e pėrcjellin Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe nė Bavari! U pasqyrua gjendja reale dhe u mor si njė shqetėsim i dukshėm, gjendja e njohjes sė Gjuhės amtare nga ana e fėmijėve tanė kėu e, kudo nė mėrgim! Ka nga ata, qė nuk e flasin fare gjuhėn amtare! Andaj, pėr kėtė duhet tė shqetėsohen institucionet tona shqiptare, tė paktėn tė ndjejnė pėrgjegjėsi institucionale, kombėtare e morale pėr fėmijtė mėrgimtarė dhe vet mėrgatėn shqiptare, gjė qė t’i prijnė kėtij procesi, duke i motivuar bashkėkombėsit dhe joshur me bindjen e domosdoshme pėr ruajtjen e vlerės sė kulturės, duke u dhėnė pėrkrahje veprimtarėve tė palodhur tė cilėt merren me projektin e Mėsimit Plotėsues tė Gjuhės Shqipe nė Bavari e gjetiu, theksuan pėrfaqėsuesit e KMPGJSH-sė, Mustafė Krasniqi e Isuf Bytyēi.

Pasi u informuan mirė pėrfaqėsuesit e ASHAK-ut, nė lidhje me situatėn, aty u bė njė dialog i ngjeshur, nė kėrkim tė njė zgjidhje mė tė mirė tė mundshme. Pas njė debati relativisht tė gjatė, u arrit deri te ideja se si duhet vepruar mė tutje, me Mėsimin Plotėsues.

U pėrmend qėllimi i mbajtjes sė Mėsimi Plotėsues: vetėdijėsimi i bashkatdhetarėve, koha e prindėrve dhe e fėmijėve si dhe mbajtjen e mėsimit dhe lejimi i klasave. Po ashtu, forma e organizimit, e pagesės sė arsimtarėve, sjellja e teksteve dhe Plan-programi pėr Diasporė, kualiteti i mėsimdhėnies, metoda e punės me nxėnės, sidomos nė grup-mosha tė ndryshme brenda njė klase, gjetja dhe pėrgatitja e arsimtarėve, lejimi i objekteve shkollore, sjellja e fėmijėve nė shkollė pėr Mėsimin Plotėsues nga prindi, koha e sjelljes, motivimi i prindėrve dhe fėmijėve dhe interesi i tyre, se cili ėshtė etj.

Pas gjithė kėtyre informatave, secili nga tė pranishmit - pėrfaqėsuesit e MASHT-it, i dhanė idetė e tyre. Premtuan se brenda mundėsive qė i kanė, do ta pėrkrahin KMPGJSH-nė dhe vazhdimisht do tė japin kėshilla e programe, qė dhe do t’i pėrgatisin enkas, pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe nė Diasporė, me modele tė kapshme dhe lehtėsuese.

Gjatė diskutimit u mor si shembull modeli Suedez dhe ai Kroat, qė deri mė tani duket se janė modelet mė tė mira, nga qė arsimtarėt pėrfitojnė paga nga shteti, ku e mbajnė Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe. Mė tej, pėrfaqėsuesit e KMPGJSH-sė, kėtė model e trajtuan si model i mirė, por megjithatė, theksuan se ky model nuk mund tė merret edhe pėr shtetet tjera e, sidomos pėr landin e Bavarisė. Land, pėr dallim nga landet tjera tė Gjermanisė, qė nuk e merr pėrsipėr pagėn e mėsimdhėnėsve pėr mėsimin plotėsues tė gjuhėve tė huaja! Por, qė mundėson tė mbahet Mėsimi Plotėsues nė gjuhėt e huaja, brenda objekteve shkollore. Ndėrsa, ne si KMPGJSH, jemi nė kėrkim tė alternativave tė mundshme pėr tė siguruar njė qėndrueshmėri nė lidhje me pagat e mėsimdhėnėsve, shtuan pėrfaqėsuesit e KMPGJSH-sė.

Pėrveē tė tjerash u diskutua edhe puna e monitorimit pėr Mėsimin Plotėsues: kualiteti, kriteret, profili pedagogjik, objektivat, komunikimi, bashkėpunimi etj. Aty u propozua dhe u premtua nga pėrfaqėsuesit e MASHT-it, se kėtė shqetėsim do ta pėrcjellin nė Ministrinė e Arsimit, si dhe do tė merremi me pėrgatitjen e njė broshure, nė tė cilėn do tė jetė metodologjia mė e re e mėsimdhėnies, e cila pėrdore nė vendet mė tė pėrparuara europiane. U fol rreth hulumtimit, nė lidhje me arsimin dual. Instituti dhe Agjensioni, do tė na pėrkrahin nė aspektin profesional, thanė ata. Ndėrsa, Drejtoria e Drejtoratit tė Skenderajt, do ta bėjė ndėrmjetėsimin me shkolla tė ndryshme tė shteteve tė Bashkimit Europian.

Qė krejt nė fund erdhėm nė pėrfundim se Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe nė Bavari, por kudo qė mbahet nė botė, secili mund ta ndihmojė, por jo edhe ta kontrollojė dhe ta inspektojė apo ta pengojė. Vetėm ai institucion, i cili e organizon dhe e financon, e ka tė drejtė ta kontrollojė dhe inspektojė, por, jo edhe ta pengojė. Po ashtu nga pėrfaqėsuesit e MASHT-it edhe KMPGJSH-sė u mor si e domosdoshme gjetja e njė zyre tė veēantė dhe krijimi i orarit tė saj tė punės, e cila jo vetėm qė do ta tregonte adresėn e saktė pėr punė dhe kontakt me palė, por edhe do ta shtonte seriozitetin e punės sė KMPGJSH-sė.

Pra, premtimet nga ana e pėrfaqėsuesve tė MASHT-it, pėr bashkėpunim ishin tė parezervė, ashtu sikurse edhe shpresat, nga ana e pėrfaqėsuesve tė KMPGJSH nė Bavari, po aq ishin tė mėdha.
Pas gjithė kėtyre diskutimeve dhe problemeve tė shtruara nga ana e pėrfaqėsuesėve tė Mėsimit Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe, pėrfaqėsuesit e MASHT-it u zotuan se pėr kėtė ēėshtje kaq tė rėndėsishme kombėtare do tė na qėndrojnė pranė dhe do tė dalin me njė deklaratė pėr media.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Isuf I. Bytyēi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 30 vizitorë
Lexuar: 461 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:17
.
TĖ FLASIM ME NJĖ ZĖ, TĖ KEMI VETĖM NJĖ ZĖ, AT...
E shtunė, 06 janar 2018 - 03:51
“Edhe dega, kur shkėputet nga trungu qan, bėrtet, bėn “ krrau” ... Po kėrcet edhe trungu, bir, qan bėrtet...” Drama: “ Gjaku i arbrit ” Fadil Kraja...
Magjia e vargjeve tė njė poeteshe “tė panjoh...
E premtė, 05 janar 2018 - 06:06
Para do kohėsh dhe pikėrisht mė 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, nė Portalin “Fjala e lirė”, kishte botuar njė artikull, me titull “Njė u...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi