Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
TARIKATI ISLAM HALVETI TE SHQIPTARĖT
Publikuar më 20 dhjetor, 2017 nė orėn 00:21 ( Para 27 ditė e 11 orėve ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Botime tė reja:
Dr. Alban Dobruna
TARIKATI ISLAM HALVETI TE SHQIPTARĖT
Nė javėn e parė tė muajit tė fundit, dhjetor, 2017, doli nga shtypi libri me titull ‘TARIKATI ISLAM HALVETI TE SHQIPTARĖT’ nga dr. Alban Dobruna, botoi INSTITUTI I HISTORISĖ, Prishtinė, 2017.

Kush ėshtė dr.Alban Dobruna?
Alban Dobruna lindi nė Gjakovė mė 6.06.1984.
Nė vitin 1998 pėrfundoi Shkollėn Fillore “Mustafa Bakija” nė Gjakovė, e po ashtu edhe shkollimin e mesėm nė Gjimnazin “Hajdar Dushi” nė Gjakovė gjat viteve 1998-2002.
Nė vitin akademik 2002/2003 ėshtė regjistruar nė Fakultetin Filozofik - Dega e Historisė nė Universitetin e Prishtinės. Nė kėtė fakultet ka diplomuar mė 4 korrik 2006, me temėn: “Flota detare nė Perandorin Osmane nė shek. XVI dhe Hajredin Pashė Barbarosa”.
Nė vitin akademik 2007/2008 nė Fakultetin Filozofik tė Universitetit tė Prishtinės, fillon studimet posdiplomike master nė periudhėn Koha e Re shek. XIX-XX, me temėn: “Rendet mistike islame nė qytetin e Gjakovės”, tė mbrojtur mė 21 qershor 2010.
Nė vitin akademik 2010/2011 nė Qendrėn e Studimeve Albanologjike tė Institutit tė Historisė nė Tiranė, fillon studimet e doktoratės nė Departamentin e Pavarėsisė sė Shqipėrisė dhe Konsolidimit tė Shtetit Shqiptar, me temė: “Rendi Halveti te shqiptarėt gjatė shekullit XX”, tė cilėn e mbrojti me sukses mė 20 tetor 2015.
Alban Dobruna ka gradėn shkencore: Doktor i shkencave historike, Hulumtues i pavarur.
Ka botuar artikuj dhe studime tė ndryshme, si vijon:
1. “Pėrhapja e Bektashizmit nė qytetin e Gjakovės”, Instituti i Historisė-Prishtinė, Kosova, Nr. 33/34, Prishtinė, 2011.
2. “Rendet e dervishėve nė Rahovec gjatė shekujve XIX-XX”, Instituti Albanologjik-Prishtinė, Gjurmime albanologjike, Nr. 39, 2010, Prishtinė, 2010.
3. “Struktura fetare nė Kosovė gjatė shekullit XIX”, Agjencia Shtetėrore e Arkivave tė Kosovės ,Vjetari, Nr. 43/44, Prishtinė, 2010.
4. “Rendi shazeli nė qytetin e Gjakovės”, Agjencia Shtetėrore e Arkivave tė Kosovės, Vjetari, Nr. 45/46, Prishtinė, 2011.
5. “Beqir Vokshi dhe Komiteti Mbrojtja Kombėtare e Kosovės”, Instituti i Historisė-Prishtinė, Kosova, Nr. 35/36, Prishtinė, 2012.
6. “Jehona e Deklaratės sė 2 Korrikut dhe e Kushtetutės sė Kaēanikut nė qytetin e Gjakovės me rrethinė”, Agjencia Shtetėrore e Arkivave tė Kosovės, Vjetari, Nr. 47/48, Prishtinė, 2012.
7. “Rendi Halveti nė Lėvizjen Kombėtare Shqiptare”, Instituti i Historisė-Prishtinė, Kosova, Nr. 40, Prishtinė, 2015.
8. “Trajtimi i religjionit nga Hoxhė Kadri Prishtina nė revistėn “Udha e sė Vėrtetės”, Instituti pėr shkencat humane “Ibni Sina”, Hikmet, Prishtinė, Nr. 11, 2015.
Ka mare pjesė me kumtesa nė KONFERENCA KOMBĖTARE E NDĖRKOMBĖTARE:
1. Kontributi i femrės shqiptare nė Pavarėsinė e Shqipėrisė, Kumtesė e mbajtur nė Shkup me rastin e 98-vjetorit tė Pavarėsisė sė Shqipėrisė, mė 22 dhjetor 2010.
2. Trajtimi i religjionit nga Hoxhė Kadri Prishtina nė revistėn “Udha e sė Vėrtetės”, Kumtesė e mbajtur me rastin e 85-vjetorit tė vdekjes sė kryetarit tė KMKK-Hoxhė Kadri Prishtina, Prishtinė.
3. Kontributi i Hasan Ef. Nahit nė mbrojtjen e Gjimnazit tė Gjakovės, Kumtesė e mbajtur me rastin e 20-vjetorit tė vdekjes sė Hasan Ef Nahit, Prishtinė.
4. Trajtimi i Tesawufit nga Ferit Vokopola nė revistėn “NJERIU”, Kumtesė e mbajtur nė Konferencėn ndėrkombėtare: “Shkencat humane studime kėrkimore nė spiritualizimin e shkencave humane”, nė Universitetin “BEDER” nė Tiranė, mė 11.05. 2012.
5. Kontributi i dijetarėve islamė nė Lidhjen e Dytė tė Prizrenit, Kumtesė e mbajtur nė Simpoziumin shkencor: ”Kontributi i prijėsve myslimanė nė formėsimin e vetėdijes dhe identitetit kombėtar”, Tiranė, mė 28-29 shtator 2012.
6. Kontributi i Shaban Hashanit nė historiografinė shqiptare pėr Ferizajn, Kumtesė e mbajtur nė Simpoziumin shkencor: ”Rezistenca e shqiptarėve tė Ferizajt kundėr pushtimit serb, tetor 1912” nė Ferizaj, mė 23 tetor 2012.
7. Rendi halveti nė Lėvizjen Kombėtare Shqiptare, Kumtesė e mbajtur nė Simpoziumin shkencor: “100 vjet Pavarėsi” nė Tiranė, mė 13 nėntor 2012.
8. Struktura dhe organizimi fetare nė qytetin e Shkupit nė gjysmėn e parė nė shekullit XX, Kumtesė e mbajtur nė Konferencėn e Pestė Vjetore tė shkencės “Java e Shkencės 2013” Organizuar nga Ministria e Arsimit, e Shkencės dhe Teknologjisė e Republikės sė Kosovės, Prishtinė, mė 14-18 maj 2013.
9. Ēėshtja e Gjakovės nė Konferencėn e Ambasadorėve nė Londėr, Kumtesė e mbajtur nė Simpoziumin shkencor: “Nė kuadėr tė 100-vjetorit tė Konferencės sė Ambasadorėve nė Londėr” nė Tiranė, mė 21 qershor 2013.
10. Kontributi i bektashinjve gjakovarė nė ēėshtjen shqiptare midis dy luftėrave botėrore, Kumtesė e mbajtur nė Konferencėn ndėrkombėtare me temė: “Roli i Bektashizmit midis dy luftėrave botėrore”, mbajtur nė Tetovė, 12 korrik 2013.
11. Shqiptarėt e Gjakovės pėrballė represionit serbo-malazez nė vitin 1913, Kumtesė e mbajtur nė Sesionin shkencor me temė: “Masakra e Plavės” mbajtur nė Plavė, 29 korrik 2013.
12. Bektashizmi nė veprėn e Sami Frashėrit, Kumtesė e mbajtur nė Konferencėn ndėrkombėtare me temė: “Nė kujtim tė Sami Frashėrit”, mbajtur nė Universitetin Hėna e Plotė “Beder” Tiranė, mė 28-29 tetor 2015. 13. Traktati i Lozanės dhe shpėrngulja e popullsisė ēame, Kumtesė e mbajtur nė manifestimin me temė: “Tragjedia Ēame”, mbajtur nė Prizren mė 18 janar 2016.
14. Aqif Blyta dhe “Xhemjeti”, Kumtesė e mbajtur nė manifestimin me temė: ”Aqif Blyta dhe mbrojtja e Pazarit tė Ri”, mbajtur nė Gjakovė mė 6 shkurt 2016.
15. Dah Polloshka, meritat e tij patriotike, Tryezė pėrkujtimore, mbajtur nė Gjakovė mė 27 shkurt 2016.
Dr. Alban Dodruna
Libri me titull ‘TARIKATI ISLAM HALVETI TE SHQIPTARĖT’ ėshtė libra i parė i Dr. Alban Dobrunės.
Libri ka 416 faqe me kėtė pėrmbajtje:
Pėrmbajtja

Parathėnie................................................................................................ 9.

KREU I PARĖ
VENDI I RENDIT HALVETI NĖ FENĖ ISLAME………………….21
Disa tė dhėna pėr rendi islam halveti....................................................
Degėzimi i rendit halveti............. .............................................................
Teqetė (Objekt kulti i rendit halveti)......................................................
Arsimimi dhe edukimi nė rendin halveti...................................................
Gradimi i shehut (Hilafetnamja)... ......... ..................................................
Ngjashmėritė dhe ndryshimet e rendit halveti me rendet e tjera.........
Pėrhapja e rendit halveti nė Ballkan........................................................
Pėrhapja e rendit halveti te shqiptarėt....................................................

KREU I DYTĖ
TEQETĖ HALVETI NĖ TREVAT SHQIPTARE …………………69

1. Shtrirja dhe ndėrtimi i teqeve halveti nė Shqipėri gjatė periudhės osmane deri nė vitin 1912................................................................................................................
2. Gjendja e teqeve halveti tek shqiptarėt nga viti 1912 deri nė pėrfundimin e
Luftės sė Dytė Botėrore 1945...............................................................................
3. Teqetė halveti nė trevat shqiptare pas Luftės sė Dytė Botėrore................

KREU I TRETĖ …………………………………………………..185

RENDI HALVETI NĖ LĖVIZJEN KOMBĖTARE SHQIPTARE NĖ FORMIMIN DHE KONSOLIDIMIN E SHTETIT SHQIPTAR (1878-1945)

Kleri halveti nė Lėvizjen Kombėtare Shqiptare (1878-1912)..............
Halvetinjtė pėrballė vėshtirsive qė solli coptimi i Shqipėrisė 1913.......

Halvetinjtė nė rrjedhat e konsolidimit tė shtetit shqiptar (1920-1930) ..

Pėrpjekjet pėr organizmin institucional tė rendit halveti................
a) Kongresi I Alevian nė Shqipėri mė 1921........................................
b) Kongresi II Alevian nė Shqipėri mė 1930.........................................
c) Kongresi III Alevian nė Shqipėri mė 1936..............................................
Rendi halveti gjatė Luftės sė Dytė Botėrore (1939-1945)......................................210

KREU I KATĖRT………………………………………………281

RENDI HALVETI NĖ TREVAT SHQIPTARE PAS LUFTĖS SĖ DYTĖ BOTĖRORE 1945-2000

1. Qėndrimi i shtetit shqiptar ndaj Rendit Halveti (1944-1967)........

Rrethanat e favorshme politiko-shoqėrore nė Shqipėri gjatė viteve
1990-2000 dhe rindėrtimi i teqeve Halveti ...........................

2. Rendi halveti te shqiptarėt nė Jugosllavi gjatė viteve 1945 -1966 ...

Ndikimi i rrethanave politike nė rendin halveti nė vitet 1966-1981...
Rendi halveti dhe situata nė Kosovė (1981-1989) ...................
Veprimtaria e rendit halveti nė Kosovė nė vitet 1989-1999 ...
Pėrfundime..................................................................................................323
Conclusions........................................................................................329
Fjalorthi……………………………………………………………339
Burime arkivore…………………………………………………345
Literatura…………………………………………………………351
Indeksi i emrave…………………………………………………….399

Mexhid YVEJSI
Gjakovė

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 31 vizitorë
Lexuar: 150 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e ...
E shtunė, 06 janar 2018 - 19:26
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe ...
Cila ėshtė e vėrteta, si u votua dhe pse u vo...
E premtė, 29 dhjetor 2017 - 03:37
Greg Valliere, analistė dhe strateg i parė politik i Grupit tė Kėrkimeve tė Institutit “Potomac”, nė SHBA, i cili ėshtė edhe njė ndėr 10 analistėt mė tė mi...
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! .....
E hėnė, 25 dhjetor 2017 - 01:02
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhim...
TARIKATI ISLAM HALVETI TE SHQIPTARĖT
E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:21
Botime tė reja: Dr. Alban Dobruna TARIKATI ISLAM HALVETI TE SHQIPTARĖT Nė javėn e parė tė muajit tė fundit, dhjetor, 2017, doli nga shtypi libri m...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi