Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Poezi nga Xhevahir Cirongu
Publikuar më 20 dhjetor, 2017 nė orėn 00:24 ( Para 28 ditė e 13 orėve ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.
Do t’i zgjoja ėndrrat e baladave

Tek ajo pemė e dashurisė
Mes lulesh tė dy ngecur,
Fluturat ikėn pa shpresė,
Dhe flokėt e zeza tė natės
Tė dy na kishin prekur.

Midis nesh ajo natė
Sy pėrdalė e tė zesė,
Puthje e drithėrima
La atė mėngjes.
Ishte natė e ftohtė
Qė vrau,
Gurėt e diamantė tė dashurisė.

Ajo mė s’u pa, diku iku,
Me veh’te mori trishtimin e ndaloj;
Pa asnjė pendesė, prozhektorėt fiku
Nė terrin e natės, njė tjetėr takoj.

Nė shtratin e natės, rash tė flija,
Njė ėndėrr e frikshme, dashurinė gėlltiti;
Pabesia e njė dore, me thikė
Zemrėn fortė ma goditi.

Isha i pafajshėm , s’kisha asnjė peng
Nuk e di , unė apo ajo……….!
Ėndrrat e jetės i shqeu egėrsisht
Tek ai lot qė ra nė prag.

Ah, qenka botė e ēmendur!
Ta dija se nė flokėt e natės
Thika e tradhėtisė qe ngulur,
Dhe atėhere
Do t’i zgjoja ėndrrat e baladave
Tė vallzonin nė shportėn e qėrshive.

Zoti mė shpėtoi
Nga ajo thikė e mprehtė;
E lyer me helmin vrastar,
Saqė dhe yjet e shpirtit
Si gjerdan ngelėn varur.

Nė terrin e asaj nate
Fshiheshin gjithė tradhėtitė;
Ndaj tė uroj me shpirt
As vetė o Zot, s’e di!

Imazhet e asaj dashurie
Nė vetmi kanė mbetrur;
Me zinxhirė robėrie varur
Tek retė e zeza nėpėr qiell,
Dhe tek njė lule e vyshkur
E varrosur kėtu nėn dhe.

Ik, tė lutem tradhėti,
Me pika gjaku tė tharė
Te tehu i thikės,
Dhe struku diku
Lėre lulen e jetės
Me plagdhimbjen pėrqafuar.

Durrės, 12 dhjetor 2017.


M’i vodhi gjethet

Ashtu nė qetėsi si pa u ndjerė
Iku dhe vjeshta, si kripa u tretė,
Kėmishėn e verdhė kish’ zhveshur
Bliri jetim te rruga mbetur vėrtetė.

I folėn blirit, ai njerėzve diēka u tha
Kjo erė e vjeshtės, m’i vodhi gjethet;
Nga degėt ia shkundi gjethet e verdha
Ashtu si valėt e detit filluan drithėrimat.

U lodha duke numėruar me radhė gjethet
Dhe bliri kishte rėnė i gjithi nė qetėsi,
Tė pėrgjumur nė qytet ishin edhe trotuarėt
Sigurisht, sythet e fjetura padyshim prisnin
Tė vinte vjeshta e tretė e zverdhur pėrsėri.

Tek ai blir i vetmuar aty rrugės pėrbri
Gjethet e zverdhura u kthyen prapė,
S’largoheshin dot, atij i falėn dashuri
Lamtumirėn e fundit me lot i thanė,
Dhe ikėn me erėn e vjeshtės
Me enigmėn e e bardhė tė valės sė detit
Tek ai blir pėr t’u kthyer prapė.

Dhjetor, Durrės 2017


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 30 vizitorë
Lexuar: 142 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:17
.
TĖ FLASIM ME NJĖ ZĖ, TĖ KEMI VETĖM NJĖ ZĖ, AT...
E shtunė, 06 janar 2018 - 03:51
“Edhe dega, kur shkėputet nga trungu qan, bėrtet, bėn “ krrau” ... Po kėrcet edhe trungu, bir, qan bėrtet...” Drama: “ Gjaku i arbrit ” Fadil Kraja...
Magjia e vargjeve tė njė poeteshe “tė panjoh...
E premtė, 05 janar 2018 - 06:06
Para do kohėsh dhe pikėrisht mė 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, nė Portalin “Fjala e lirė”, kishte botuar njė artikull, me titull “Njė u...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi