Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
TĖ FLASIM SHQIP, ETĖRIT THĖRRASIN FĖMIJTĖ MĖRGIMTARĖ
Publikuar më 28 dhjetor, 2017 nė orėn 00:36 ( Para 20 ditė e 13 orėve ) Mustafė Krasniqi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kėshilli pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe nė Bavari, krahas pėrpjekjeve pėr ngritjen e vetėdijėsimit tė mėrgatės sonė shqiptare, qė pa fajin e tyre iu janė dhėnė botės si zogj shtegtarė, pėr dėrgimin e fėmijėve nė mėsimin e gjuhės shqipe, vazhdon tė jetė kėmbėngulės, sėbashku me bashkatdhetarė nė rrugėn e dritės, tė rilindėsve, pėr gjuhėn shqipe. Gjuhė, e cila pėr fat tė keq, te fėmijtė tanė mėrgimtarė, ka filluar tė zbehet dhe, padashje po injorohet me konstatime tė gabuara; Kinse gjuha shqipe ėshtė pengesė pėr tė arritur njohuri nė gjuhėn vendase, mbase ca bashkėkombės, shkojnė edhe mė tutje, duke thėnė: Fėmijėve tanė nuk iu duhet gjuha shqipe, ngaqė ne jetojmė nė dhe tė huaj!

Ndėrsa, tė tjerėt, thonė: Fėmija im nuk ka kohė, pėr tė humbur, pėr ta mėsuar gjuhėn shqipe, ka mjaftė mėsime tjera dhe aktivitete tė lira!
Vallė, sikur shpėrthejmė kundėr vullnetit tė etėrve tė parė, qė lanė porosi pėr ruajtjen e gjuhės shqipe si sytė e ballit! E, dikush mes nesh shpėrfaqet si hije e rėndė dhe nė vend tė gjuhės sė ėmbėl-shqipen, na i mėsojnė fėmijtė se si tė vdesin para se tė joshin jetėn, tė urrejnė para se ta joshin buzėqeshjen, kėngėn, gjirin e bardhė tė mėmėdheut!

Bashkėkombės, Kėshilli pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe nė Bavari, duke parė kėtė rrezik dhe, insistimin e disa zėrave tė shterrur, ngrehim zėrin dhe ju ftojmė qė sėbashku, shoqata e biznese, tė bėhemi njė, ngaqė njė atdhe, njė gjuhė e flamur kemi. Tė gjithė pėr rrugėn e dritės, gjuhėn e ėmbėl ta mėsojmė, gjuhėn shqipe. Tė mos biem pre e hijeve tė mekura, tė bėhemi lajm i mirė, qė edhe fėmija ynė mėrgimtar ta flasė gjuhėn shqipe, ta njohė identitetin, e kulturėn kombėtare-shqiptare.

Ne si KMPGJSH, me tė gjitha sfidat e mėdha, sėbashku me Kėshilla tė Prindėrve, mėsues/se, me pėrkrahjen e pjesshme tė pėrfaqėsuesve Konsullor tė tė dy shteteve shqiptare nė Munih, kemi arritur suksese tė dukshme dhe jemi nė rrugėtimin e suksesit dhe shpresojmė se viti i ardhshėm tė na gjejė mė tė bashkuar dhe me njė ngritje mė tė lartė tė vetėdijesimit tė mėrgatės pėr Shkollėn Shqipe. Fėmijtė mėrgimtarė duke i mėsuar shkronjat, hartėn, historinė e atdheut, duke folur shqip me prindėrit, do tė jenė mė afėr atdheut tė tyre!
Pra, koha ėshtė pėr rikthimin te shkronjat e shqipes, kėngėtimi i saj te fėmijtė mėrgimtarė, tė mos e lėmė pengė porosinė e rilindėsve tanė, tė mos e injorojmė gjuhėn tonė, kontributin e dhėnė, tė patriotėve shqiptarė pėr shenjtėrimin, gjuhėn shqipe!

Kėtė shkrim nuk mund ta pėrmbyll pa e falėnderuar, pėrveē tjerėve edhe: Fondacionin “BESA”, njėrin nga fondet mė kontribuese nė landin e Bavarisė! Fondacion, qė ka dhėnė nga vetja shumė, pėr t’u dalė nė ndihmė bashkatdhetarėve, ku ka pasur nevojė dhe arsye. Pėr kėtė kemi shumė e shumė kėrkesa tė atdheut, qė flasin pėr bėmirėsinė e kėtij fondacioni, qė me sukses kontriboi nė fusha tė ndryshme, nga ndėrtimi i shtėpive e deri te kultura e gjuha shqipe.

Nuk mund tė mos flasėsh pėr kryesinė dhe kryetarin e fondacionit “BESA”, i cili nė ditėt e para tė projektit, pėr Mėsim Plotėsues, ishte i entuziazmuar pėr kėtė nismė madhore e kombėtare dhe mirėnjohės pėr veprimtarėt qė kishin marrė mbi supe kėtė mision me shumė sfida tė mėdha, qė tha diku z. Anton Krasniqi.

Fondacioni “BESA”, jo vetėm qė nė nėntor tė kėtij viti ndau njė shumė tė mjeteve tė fondit (prej 1400 erosh dhe njė printer) pėr pagėn e mėsimdhėnėsve, shkollėn shqipe! Por, mbi tė gjitha tregoi gatishmėri qė ta pėrkrahė dhe ta sensibilizojė, te bashkatdhetarėt, projektin pėr Mėsimin Plotėsues nė Gjuhėn Shqipe, duke iu dhėnė kurajo KMPGJSH-sė.

Kjo pėrkrahje nuk mbetet e heshtur, diku-diku dukej e motivuar dhe e zėshme pėr ta ndihmuar ēdo bashkatdhetar, qė e do atdheun dhe gjuhėn shqipe. Gjė qė kėtij vullneti human e atdhetar, sa fisnik e kombėtar iu bashkua edhe biznesmeni i firmės “EFA”, z. Isak Neziri me kontributin e tij qė i dhuroi shoqatės sonė, KMPGJSH, njė shumė prej 700 erosh. Kontribut, qė ishte mė tepėr se kjo vlerė, vullneti pėr tė pasur Mėsim Plotėsues nė Gjuhčn Shqipe, qė fėmijtė mėrgimtarė ta mėsojnė dhe ta flasin gjuhėn shqipe.

KMPGJSH-ja ėshtė mirėnjohėse pėr ēdo ndihmė dhe bashkėpunim tė secilit biznes e shoqatė, njėkohėsisht edhe i thėrrasim tė gjithė qė donė tė kontribojnė nė kėtė projekt kaq madhor. Po ashtu, i thėrrasim dy institucionet tona shqiptare, tė Tiranės dhe Prishtinės, qė tė mos heshtin, po t’i bashkohen fuqishėm pėrpjekjeve tona pėr vetėdijesimin e bashkatdhetarėve pėr mėsimin e gjuhės shqipe, fėmijtė tanė. Kėshtuqė tė bashkuar ta ruajmė gjuhėn, kulturėn dhe identitetin te fėmijtė mėrgimtarė.

Pra, tė gjithė shqiptarėve anė e kėnd botės ku janė, nxėnėsve dhe mėsimdhėnėsve, veēanerisht bashkatdhetarėve, shoqatave dhe bizneseve, tė mėrgatės, tė cilat pėrpiqen pėr ruajtjen dhe kultivimin e gjuhės dhe tė kulturės sonė ju urojmė festat e fundvitit 2017 dhe urojmė qė fillimi i vitit 2018 tė na gjejė mė tė bashkuar dhe mė pėrgjegjės pėr gjuhėn, kulturėn, atdheun dhe kombin shqiptar!

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mustafė Krasniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 461 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:17
.
TĖ FLASIM ME NJĖ ZĖ, TĖ KEMI VETĖM NJĖ ZĖ, AT...
E shtunė, 06 janar 2018 - 03:51
“Edhe dega, kur shkėputet nga trungu qan, bėrtet, bėn “ krrau” ... Po kėrcet edhe trungu, bir, qan bėrtet...” Drama: “ Gjaku i arbrit ” Fadil Kraja...
Magjia e vargjeve tė njė poeteshe “tė panjoh...
E premtė, 05 janar 2018 - 06:06
Para do kohėsh dhe pikėrisht mė 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, nė Portalin “Fjala e lirė”, kishte botuar njė artikull, me titull “Njė u...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi