Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
A ka njeri apo udhėheqės nė botė qė nxjerr ligj kundėr vetes?!...
Publikuar më 28 dhjetor, 2017 nė orėn 00:40 ( Para 19 ditė e 11 orėve ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Pas zgjedhjeve tė fundit nė Kosovė ka shpėrthyer njė modė e re, qė kėrkon tė kapėrcejmė me shpirt ndėr dhėmbė krizėn e shtypit tė shkruar dhe ē'fuqizimin e Gjykatės Speciale e gjetur gati nė fundin e vet pėr arsyet tė gjithė e dimė. Presidenca, parlamenti e Qeveria tė sulmuar barbarisht nga tė gjitha anėt prej ekraneve, shtypit, portaleve, gazetarėve, disa partive e ca deputetėve kėrkojnė tė tėrheqin vemendjen pėr interesa personale apo grupore me tė gjitha mėnyrat qofshin ato edhe mė vullgarėt.

E ajo qė mė bėnė mė sė shumti pėrshtypje nė kėto kohė ėshtė agresiviteti i titujve bombastik, analizave pa njohuri tė mjaftueshme politike,aludimet e emėrave tė pabaza juridike pėr gjoja ngritje tė padive pėr x.y personat e ēka jo se.
Nė kėtė botė, asgjė nuk ėshtė e pėrsosur, absolute dhe e pėrfunduar qytetar tė nderuar.
Ja disa shembuj qė pėr hirė tė sė vėrtetės dėshiroj qė t'ia pėrkujtoi rreth asaj se a ėshtė mė mirė tė vazhdoi punėn gjykata speciale apo votimit pėr ē'fuqizimin e saj. P.sh. Unė e kam ndėrtuar njėherė njė shtėpi e qė pak mė vonė mė ėshtė dashur me e prish pasi nuk ėshtė punuar mirė e ashtu si ėshtė dashur. Apo,shpesh herė mjeku, detyrohet qė pacientin ta bėnė operacinin edhe pėr sė dyti, sė treti e besa edhe mė shumė herė, pasi puna nuk ka shkuar mirė. Ose, gati tė gjitha shtetet, pėrveē SHBA-ve, brenda disa apo ēdo viti, duhet tė bėjnė ndryshime nė ligje, apo nė kushtetutė, pasi qė janė bėrė gabime e lėshime kur janė aprovuar ligje e nene jo tė pėrshtatshme qė mė shumė bėjnė probleme sesa qė ndihmojnė me i zgjedhė ato. Njeriu, nuk duhet me u bėrė robė i gabimeve e lėshimeve me qėllim apo pa qėllim apo qė bėhen nga mosdija, gjelozia, mėria e inati e dikujt tjetėr, nėse mendon mbarė, mirė esi duhet.
Atėherė, nėse ėshtė ashtu siē po thuhet e shkruhet se: deputetėt e krerėt e institucioneve nė krye me z. Hashim Thaqin e imponuan krijimin e Gjykatės Speciale, duke i detyruar e duke ia imponuar e deputetėve qė tė votojnė GJ. Speciale, e qė ne po mendojmė qė kjo ėshtė kundėr ushtarėve tė UĒK-sė, komandantėve tė lirisė sė Kosovės, atėherė logjikisht na del qė s'ėshtė e sakt e vėrtetė dhe reale, kur dihet qė askush nuk krijon apo formon gjykata, ligje e rregulla tjera ligjore,pėr dėnimin e ndėshkimin e vetes.. Kjo nuk ka kurrēfarė logjike!?...
Pasi, gjatė gjithė jetės sime tė bujshme e tė s'provuar, jam munduar tė bazohem vetėm nė logjikė dhe vazhdoi edhe mė tutje ta ndjek kėtė filozofi, pa asnjė dyshim, konkludimi po mė del qė Gjykata Speciale, nuk ėshtė e vullnetshmee dėshiruar nga ndonjė njeri, po ėshtė imponuar nga ndėrkombėtarėt. Pra, kėtė qė po e shkruaj e qė po e them unė, e kanė thėnė edhe PDK, VV, Nisma, AAk e LDK, para opinionit emjeteve tė informimit. Tėrė kjo qė trumbetohet vend e pa vend, pavarėsisht a ėshtė qytetar, deputet, ushtar, parti politike, kryetar komune, shteti apo ndonjė institucioni tjetėr qė punon apo merr vendime kundėr popullit e shtetit tė vet, ėshtė njė hiq njeri, frikacak, analfabet, i padije, i pakulturė, injorant, sadist e shumė e shumė epitete tjera!?...
Derisa isha ende adoloshent e nuk i kuptoja gjėrat burrat e odave i dėgjoja shpesh duke thėnė: Ēka nuk ta merr mendja, as nė qitap nuk shkruan.

Avdi Gjata
26. 12. 2017. Prishtinė

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 42 vizitorë
Lexuar: 145 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
Leter ALBINIT
E premtė, 12 janar 2018 - 04:21
i nderuar, zoti Albin Kurti! Doemos do habiteni qė po merrni kėtė letėr nga njė i panjohur. Unė, quhem Pandeli Liko Zaka. Jam nga fshati Metaj, njė fs...
FASHIZĖM KULMOR ANTISHQIPTAR I BE!
E enjtė, 11 janar 2018 - 05:59
Vėzhgues tė paanshėm dhe tė vėmendshėm tė sjelljeve e vetėsjelljeve kryeneēe antishqiptare tė BE-sė dhe aleatėve tė Serbisė, po e shohin, tashmė, lakuriq, ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi