Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Qeveria e kravatave
Publikuar më 28 dhjetor, 2017 nė orėn 00:43 ( Para 19 ditė e 11 orėve ) Bekim Rexhepi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kapja e shtetit nga komandantėt dhe mercenaret e tyre e kanė shndėrruar vendin nė njė relikt tė rėndėsishėm tė eksperimentimit dhe riciklimit tė tij pėrmes pushtetit. Ky pushtet mė se paku tė ngjanė tė jetė politik, ay mė shumė ėshtė eksperiment i krimit dhe korrupsionit, i linēimit dhe i paprespektivės nacionale e shtetėrore.

Qeveria e fundit e Haradinajt, do tė hy nė historinė e Kosovės si “qeveria e kravatave”, ngase numri i madh i ministrave dhe i zėvendėsministrave nė qeverinė e Haredinajt pėrbėn numrin sasior nė strukturat e qeverisjes sė vendit ndonjėherė. Opozitarizmi i Haredinajt, nė qeverinė Thaēi e Mustafa nxori tė palarat dhe gėnjeshtrat e tija politike nė lidhje me ēėshtjet e rėndėsishme tė vendit. Tashmė ėshtė e qartė se aksionet dhe veprimet e Haredinajt, rezunoj tė gjitha jashtė vullnetit tė moralit si individ i kushtėzuar, nuk koincidojė brenda vetės me mendjen dhe vullnetin empirik. Vullnetet empirike nuk determinohen, por janė tė determinuara: unė bėjė diēka siē mė pėlqen diēka, urrej diēka tjetėr, kėto vullnete i takojnė rendit tė fakteve dhe jo tė moralit, lirisė dhe mendjes. Ne ato aksione e veprime tė kryeministrit tashme do tė duhej tė ndikonte morali, liria dhe mendja, pėr ndryshim nga kapja e shtetit me fakte pėr pushtetin. Kapja e shtetit nga komandantėt dhe mercenaret e tyre e kanė shndėrruar vendin nė njė relikt tė rėndėsishėm tė eksperimentimit dhe riciklimit tė tij pėrmes pushtetit. Ky pushtet mė se paku tė ngjanė tė jetė politik, ay mė shumė ėshtė eksperiment i krimit dhe korrupsionit, i linēimit dhe i paprespektivės nacionale e shtetėrore.
Vetėm pėr pushtetet jo morale shfaqen problemet e papėrballueshme, sepse pamėshira e tyre pėr tu qasur nė to, rivalizon luftėn politike, kriminale e korruptive nė vend, pra vendi vazhdon tė eksplorohet nėpėr kėto metoda. Qeverisja e Haradinajt me 71 ministra e zėvendėsministra eksploron vendin me fakte se nuk kanė kravata dhe kėmisha, kimikė dhe paruka pėr tu dukur seriozė nė qeverisje, numri i madh i tė punėsuarve nė qeveri, ulė papunėsinė nė vend, jo ne numėr tė mjaftueshėm tė tė papunėsuarve, por nė qeveri rritė normėn dhe mbetėt tė shihet nėse kravata, kėmisha, kimikat dhe paruka janė mjete tė punės produktive tė qeverisjes sė mirė, le tė shpresojmė se paku nė lukun e qeverisė Haradinaj.
Nė mes tjerash, qeveria e Haradinaj nuk mund tė veēohet si unike sepse ka interese klanore e politike brenda qėndrueshmėrisė sė saj nė pushtet. Nuk jam aq i bindur se ajo mund tė ndryshoj dhe tė duket e ngopur nga krimi dhe korrupsioni, ajo tashmė veē ėshtė identifikuar si e pandryshueshme, burgosjet politike dhe punėsimi klanor nė qeveri sinjalizojnė egon e komandove bosa nė politikė.

Do tė doja ta kisha njohur UĒK-nė, dhe ndryshe...

Pas kryeministrit Haredinaj, pyetja e ndėrthurtė qė mė vije nė mendje ėshtė si do tė doja ta njihja UĒK-nė mė tutje?. Nėse edhe UĒK-ja ishte kėshtu, siē ėshtė pushteti i komandantėve, mbase kurrė nuk do te doja tė dija pėr tė (si UĒK), sepse pushteti i komandantėve kriminalizoj dhe vodhi ardhmėrinė e kėti vendi, dhe hiq me pak e mė rend, se pushteti i okupatorit, me dallime tė skamje e tė parėndėsishme, por me qėllime te njėjta. Racionaliteti i dallimti ishte se pushteti i okupatorit na zgjodhi ne, pėr t’na kriminalizuar e vjedhur. Ndėrsa, pushteti i komandantėve (aktual,) u zgjodh nga ne pėr tė na rehabilituar e zhvilluar nė jetė.
Por, pėr kėto pushtete duket se qėllimi i tyre, qe i njėjtė produkt, si ata qė na zgjodhėn ne, dhe si ata qe i zgjodhėm ne, me pak diferenca na kriminalizuan e na vodhėn ardhmėrinė. Pėr dallim nga pushteti i okupatorit, pushteti i popullit nėnkupton ndreqjen e ardhmėrisė sė tij dhe ecjen para, kėtė rėndėsi substanciale ka qeveria popullore.
Pėr, ushtrinė e okupatorit nuk dua t’ia di, e mbase edhe pėr UĒK-nė, e kėtyre komandantėve (aktual), nuk mė ka mbetur ndjeshmėri. Pas veprimeve tė fundit skandaloze tė kryeministrit Haradinaj - qė i ngriti pagėn vetvetes dhe stafit tė tij pėrreth, ligjėrisht kėto veprime tė kryeministrit rrėnoi pamjen dhe konceptin e varfėrisė institucionale, ndėr tė tjera me kėto veprime subvencionoi institucionet e qeverisė sė tij. Realisht as ky kryeministėr komando nuk arriti tė ndryshoj maninė e dozės sė madhe tė tė njėjtėve komandant, tė komandantėve bosa.
Nė njė protestė nga disa tė rijnė tė Kosovės, simbolikisht e solidarishtė u mblodhėn kravata dhe kėmisha pėr kryeministrin e vendit, i cili pėr asimetrit e vėrtetė tė korsisė sė tij, arsyetoi ngritjen e pagave nga buxheti i shtetit si tė ishte kasaforta e tij. Nė protestė e tė rinjve para qeverisė nuk munguan edhe kimikėt pėr demarkacionin dhe paruka pėr diplomacinė e leshit.
Me pak shpresa, e me pak gjasa mbete ne jetė qeveria Haradinaj, si qeveri e mėndafshit.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Bekim Rexhepi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 40 vizitorë
Lexuar: 127 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
Leter ALBINIT
E premtė, 12 janar 2018 - 04:21
i nderuar, zoti Albin Kurti! Doemos do habiteni qė po merrni kėtė letėr nga njė i panjohur. Unė, quhem Pandeli Liko Zaka. Jam nga fshati Metaj, njė fs...
FASHIZĖM KULMOR ANTISHQIPTAR I BE!
E enjtė, 11 janar 2018 - 05:59
Vėzhgues tė paanshėm dhe tė vėmendshėm tė sjelljeve e vetėsjelljeve kryeneēe antishqiptare tė BE-sė dhe aleatėve tė Serbisė, po e shohin, tashmė, lakuriq, ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi