Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
PĖR ĒFARĖ FALENDERIMESH...DHE PĖR ĒFARĖ PĖRULJESH BĖHET FJALĖ...?!?
Publikuar më 28 dhjetor, 2017 nė orėn 00:48 ( Para 19 ditė e 11 orėve ) Faridin Tafallari | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
....KOHĖVE TĖ FUNDIT PO DALIN E DĖGJOHEN DISA ZĖRA , DIKU DIKU SE, NE I PĖRULEMI SHBA-VE!? PĖR ATĖ, QĖ NA NDIHMUAN, PO SHUMĖ E DREJTĖ, I RESPEKTOJMĖ PA ASNJĖ DISKUTIM DHE MJAFTON T’I FALENDEROHEMI!...POR AMA, JO KURRĖ T’I PĖRULEMI... DHE PĖR ĒFARĖ?!
NE JEMI NĖ TOKĖN TONĖ DHE ASKUJT NUK I KEMI HYRĖ NĖ MEXHĖ, ASKUJT. NE DERDHĖM GJAK ME SHEKUJ E DEKADA DHE AS KUSH NUK NA E DHUROJĖ LIRINĖ...ASKUSH!!! ISHIN BIJTĖ E BIJAT E SHQIPTARISĖ, QĖ I PRUNĖ LIRINĖ KĖSAJ TOKE TĖ LARĖ ME GJAK... DHE NE VETĖ KEMI QENĖ NĖ BALLĖ!
PO, I FALENDEROJMĖ PĖR TĖ MIRAT, QĖ NA I BĖNĖ MIQTĖ TANĖ. POPULLI JU ĖSHTĖ SHUMĖ MIRĖNJOHĖS. DHE JO ASHTU SI PO LEHIN DISA QEN TĖ PABESĖ (BILE LE TĖ LEHIN SA TĖ DUAN) SE, GJOJA DISA NUK PO I DUAN MIQTĖ TANĖ!? JO, KJO NUK ĖSHTĖ E VĖRTETĖ! PĖR SHQIPTARIN KJO NUK ĖSHTĖ KĖSHTU! POR ZĖRA TĖ TILLĖ JANĖ TĖ ATYRE “ATDHETARĖVE”, QĖ DHE DJE ISHIN NĖ KRAHUN E ARMIKUT! SHQIPTARI I VĖRTETĖ E NJEH TĖ MIRĖN, E DIN DHE E VLERĖSON ATĖ, POR AMA DI TA NDAJ EDHE TĖ KEQEN NGA E MIRA!

Shqiptarėt janė njė nga popujt mė fisnikė nė botė dhe janė dalluar pėr njohjen e tė mirave, qė ju janė bėrė si popull, qoftė edhe pėr njė individ, qė ka treguar realitetin dhe tė vėrtetėn e coptimit tė tokave shqiptare. Populli shqiptar ėshtė falenderues dhe kurrė nuk i harron tė mirat, qė na i afruan miqtė tanė. Por mjerisht ata, tė cilėt nuk e dinė tė mirėn dhe nuk janė mirėnjohės janė pak! Por as tė kėqijat nuk i harron shqiptari,ato tė kėqija, qė i pėsoi mbi kurrizin e tij. Shqiptarėt u lanė si tė pazot vetėm e vetėm, se nuk ishim sllavė dhe nuk ju pėrkulėm kurrė serbo-sllavėve! E po nuk e kanė thėnė kot tė parėt tanė “...mė mirė qiriu i fikur, se i koritur!”
Por, e keqja jonė mė e madhe ėshtė se, ka pasur dhe ka akoma nga ata shqiptarė, qė i kanė shėrbyer serbo-sllavėve!?...Dhe pėr fatin e keq ka akoma mjaft prej tyre, qė i shėrbejnė edhe sot armikut gjakatar, qė kurrė nuk u ngop me gjakun e shqiptarit...

Dhe njė tjetėr e keqe, qė po na kushton shtrenjtė, jemi ēdo ditė e mė tepėr shumė tė pėrēarė nė mes veti...nėpėr shumė parti dhe grupime, qė mė shumė veprojnė pėr partitė e ndara se sa pėr bashkimin e trojeve!?...Eeee po ē’bashkim kombėtar mund tė pritet nga kėta tanėt, qė i kemi sot nė krye?! JO ore JO!!! Ja shėmbulli mė i keq dhe nuk e di, a ka mė keq, burgosjet e antarėve dhe aktivistėve tė Vetėvendosjes qė, nuk po ka tė ndalur!?...Dhe kjo, pėr ta mbytur e pėr ta shuar zėrin e atdhedashėsve...mė keq se nė kohėn e okupimit nga ish-Jugosllavia titiste!? Po garojnė se, cila po hyp mė lartė qė ta rrėmbejė tjetrėn sa mė keq e mė pa mėshirshėm...dhe kėshtu po i kėnaq armiqtė tanė!? E gjithė puna po shkon nė interesin e armiqve, qė po ua e bėjnė me apo pa vetėdije....
Me dekada me radhė kurrė ne nuk u nėnshtruam nga gjitha ato stuhi shtazarake, qė kaluam qoftė nga sllavėt apo nga grekėt, kurrė nuk u gjunjėzuam... ju bėmė ballė dhe i tejkaluam me qėndresėn tonė stoike! Kėshtu shqiptari di tė qėndrojė, por kurrė nuk dorėzohet! JO kurrė!!!
Cili do shtet mik, qė na ka ndihmuar populli im ja di dhe i falenderon, por nuk mund t’i dorėzohet asesi, asaj, tė padrejtės, siē po e lypin disa nga ambasadorėt e shteteve mike...se ne, tash, duhet tė ndalemi nė gjysėm tė rrugės, apo t’i nėnshtrohemi dėshirave tė armiqėve tanė, nėpėrmes ambasadorėve se, edhe kjo na qenka pėr ta toleruar!? Jo i nderuar, zotėri ambasador, nuk mundet me qenė ashtu! Populli nuk i nėnshtrohet... Pra s’ke si t’i thuash nėnshtrimit, pos njė turpi tė pa shembullt...!

Sa dobėsi, por dhe sa e vėshtirė ėshtė, kur edhe kur i kėrkon tė drejtat e tua tė plota, dalin disa zėra tė ējerrur me njė fjalor gojėpistash, duke akuzuar se, ky apo ai, na qenkan antiamerikan,na qenkan kundėr Amerikės, kundėr SHBA-ve!?... JO, askush nuk ėshtė kundėr Amerikės!!! Dhe pikėrisht ata, qė i kundėvihen padrejtėsisė, si pėr shembull kjo, qė ėshtė mė aktualja, gjykata speciale, e cila po kėrkon t’i dėnojė vetėm ata tė UĒK-sė!? Po themelimi i gjykatės speciale u kėrkua nga disa qė, as atėhere e as sot nuk e kanė dashtė ēlirimin e Kosovės!? Ato, qė nuk i ke apo t’i mohojnė pėrse mos me i kėrkuar...! Ata na lanė nė gjysmėn e rrugės dhe, si tė duash thuaj, por kjo u bė me plane tė mirėplanifikuara dhe tė mirėorganizuara.!? Ndaj ato, qė tė takojnė duhet t’i kėrkosh me kėmbėngulje, sepse ato tė takojnė dhe duhet t’i fitosh, o me hatėr o me luftė...dhe neve na ka ra nė hise kjo e dyta mė shumė!? Nuk u bė nami pse parlamenti mblodhi 43 vota pėr anulimin e gjykatės speciale se, gjykata po tė gjykon padrejtėsisht dhe pėrse ajo gjykata nuk ėshtė njė lloj pėr tė gjithė ata, qė kanė bėrė krime si nė Kosovė, Bosnje, Kroaci e kudo?!

...Krerėt tanė me siguri se, bash pėr qejfi dhe pėr dėshirėn e tyre, nuk e besojė t’i kenė nėnshkruar tė gjitha ato, qė iu afruan nga tė huajt, nė ato kancelari me pėrjashtim tė ndonjė tė shituri jashtė vendit, por i kanė bėrė nėn presionin e pjesmarrėsve nga ata tė huajt me qėllime tė caktuara. Por megjithate tė tanėt duhej tė ishin shumė kėmbėngulės dhe tė qėndronin besnik nė tė drejtėn e popullit qė e pėrfaqėsonin. Prandaj tė tanėt gabuan dhe u frikėsuan, u treguan tutza... Tė huajve nuk iu dhimbsej gjaku i shqiptarėve ndaj i bėnė tė gjitha kėto tolerime, ku edhe sot po bėjnė gabime trashanike dhe tė pafalshme!? Kuvendi i Kosovės i ndarė e i pėrēarė, sa qė popullin e kanė bezdis me ato sjellje tepėr arrogante...Tė huajt, miq apo ndihmės, edhe ata e luajtėn lojėn e tyre boll keq, sipas planeve serboēetnike, duke i shkel shqiptarėt pėr tė disatėn herė, me plane shumė mirė tė studjuara, sepse ikja e shiptarėve jashtė vendit, edhe zbrazja e Kosovės nga tė rinjtė, ėshtė nė favorin e serbosllavėve!?
Po edhe sot po ka nga ata, qė po bėrtasin si tellall se, ne do ta kthejmė Kosovėn e para 28 viteve, kur nė Kosovė sundonte frika, ankthi e mjerimi... edhe mė e keqja, po duan tė kthehemi mbrapa...dhe me u bė bashkė me vėllezėrit serbosllave!?! Is Mutafi, po pėllet sa herė po del para mikrofonit se ne tė LDK-kaks, do ta fitojmė dhe do ta kthejmė njėzetetetvjetorin mbrapa!?! Euu unė po them se, kurrė mė 28 vjetori mos ardhtė!? Por nuk ke faj o Is qeni...se, kur bėhej luftė nga UĒK-ja ti mblidhje marka e valuta tė tjera nė Bon tė Gjermanisė, qė t’i sillnin si “hutit nė zgavėr”, dhe i fusje nėpėr podrume...e Rugovės tėnd nuk i jepje pėr udhėtime nga ai qė udhėtonte gjithandej botės boshe...dhe sot po falesh e po pėrkulesh mbi varrin e tij!? Kėto nuk i dinė shumė tė tjerė se, ti dhe Bukoshi yt deri vonė vonė nuk keni menduar se ldk-ja do tė hynte nė luftė, se deklaronit qė ne e kemi nė mėnyrėn demokratike, nuk duam luftė!? Por koha e tregojė se, pa luftė nuk u bė asgjė, pos sa u pasuruat ju, disa tė LDK-kakės!?
Prandaj ti edhe sot, nėpėr deklarata, bashkė me spiuntė e tu, po kėrkon bashkimin me majka Serbinė!?... Mos harro kurrė as ti o Is e as ata bashkėpuntorėt e tu tė njė mendimi e tė njė veprimi se, populli nuk ta harron...dhe nuk tė falė!!! E Zoti jua theftė Qafėn!!!

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Faridin Tafallari
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 44 vizitorë
Lexuar: 228 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
Leter ALBINIT
E premtė, 12 janar 2018 - 04:21
i nderuar, zoti Albin Kurti! Doemos do habiteni qė po merrni kėtė letėr nga njė i panjohur. Unė, quhem Pandeli Liko Zaka. Jam nga fshati Metaj, njė fs...
FASHIZĖM KULMOR ANTISHQIPTAR I BE!
E enjtė, 11 janar 2018 - 05:59
Vėzhgues tė paanshėm dhe tė vėmendshėm tė sjelljeve e vetėsjelljeve kryeneēe antishqiptare tė BE-sė dhe aleatėve tė Serbisė, po e shohin, tashmė, lakuriq, ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi