Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
TĖ FYER E TĖ ZHGĖNJYER!
Publikuar më 29 dhjetor, 2017 nė orėn 02:29 ( Para 18 ditė e 9 orėve ) Mehmet Bislimi | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Mes hamendjes dhe shpėrfytyrimit, prej shumė kohėsh kisha njė konsideratė pėr ju zoti Noci, mbase tė panevojshme, nė fakt ata qė nuk kanė konsideratė pėr tė tjerėt - veē unit tė vet, do tė thotė se ata duan vetėm veten e vet, dhe kėshtu tė shkon mundi huq. Bukur e thotė populli: "si t’i hedhėsh qenit hallvė!", Prandaj kam frikė se hallva mė paska shkuar kot, duke qenė i vetėdijshėm se gjėrat janė relative, dhe jo absolute. Domosdo m'u desh t'i thirrja kujtesės se element tė tillė janė servilė, shtiren sipas situatave, janė tė pacipė, janė sajues e gėnjeshtarė me njė fjalė; ruana zot e mos ta prefshin rrugėn!- thoshte ime gjyshe e ndjerė.

Megjithatė, ulu e merre njė kafe, dua tė shtroj ca pyetje; nėse zotėria juaj merr mundin dhe mė pėrgjigjet, kuptohet pėr aq sa ėshtė nė kaēikun tėnd zoti Noci. Pėr tė mos rėndu situatėn emocionale, edhe ashtu tė rėnduar nė kėtė vapė politike, ngase nuk dua qė t’ju nxjerr puna nė “lakror”- qė i thoshim dikur pjesės sė dheut qė mbetej mes brazdave pa e kapur plugu, mes arės si njollė e keqe qė kėrkonte njė ripunim shtesė!

- Zoti Noci, si thua ti: nėse ėshtė mė i rėndė zhgėnjimi, apo fyerja?!, Tani ngjarjet qė kanė kapluar mjedisin tonė, por edhe mė herėt, ne, sikur nuk i honepsim fare, me aq sa mė kujtohet, as edhe njė herė nuk kemi qenė kaq indiferentė pėrballė gjithė kėtyre hamshorėve tė verdhė e tė zi, qė sorollatėn poshtė e lart, madje po t’i shikosh krekosjet e tyre me plot hirėsi, tamam ta mbushin mendjen se kėta janė historia vetė!

- Ke tė drejt zoti Loni, ē’ėshtė e vėrteta zhgėnjimi dhe fyerja janė ngjitur, ta themi si brekė e bythė, fyerja tė zhgėnjen, dhe zhgėnjimi tė fyen! Flasim pėr ata qė kanė sedėr, jo pėr tė pacipėt qė nuk njohin, madje as parimet mė elementare tė etikės e lėre mė sjelljet etike universale qė janė virtyt mė i lartė njerėzor, pėr mė shumė virtyt shoqėror e filozofik.
Ta zėmė, zoti Loni, sikur e ke vėrejtur se si elementė tė shumtė, qė dikur prapa kurrizit tė atdheut, me sejmenėt e Sulltanit, pinin lėngun e limonit, tani pretendojnė ballin e vatanit!, dhe kujt i bėhet vonė nėse zoti Loni me shokė fyhet e zhgėnjehet, tė paktėn ata lart duhet tė ndihen komodė e tė qetė se kėshtu e do demokracia!

- Mirė, mor zoti Noci, a nuk e kupton ti se personazhet dhe aktorėt e sotėm janė realė, pra janė ata qė i kemi njohur dje pėr bėmat e tyre jo tė kėndshme pėrballė atdheut. Pra nuk do ndonjė mund tė veēantė pėr tė parė faqen e tyre, iu shkruan nė ballė - si tė thuash.

- Po ē’rėndėsi ka kjo tani lum Loni, ata janė tė akomoduar mirė, ia pinė lėngun arkės sė shtetit, ia kanė pirė e luajtur themelin dikur, po ia luajnė prapė, por tani me metoda mė tė sofistikuara, dhe nuk ngopen me kaq. Ata duan qė kjo shoqėri t’i respektojė prapė, tė mos ua kujtojnė tė kaluarėn se fyhen dhe u vritet krenaria- e po, ke parė ti kėshtu, dikush gjithmonė kėmbėsorė, dikush (pavarėsisht ndėrrimit tė moteve), gjithmonė kalorės?!

- Pėr cilėn krenari flisni ju zoti Noci ?! Siē e di edhe vetė, atėbotė kishte dy kategori njerėzish, dhe dallimi mes tyre ishte fare i “vogėl”; njėra palė mbante nė brez armėt me leje tė pushtuesit - tjetra me leje tė Bajram Begut e kundėr pushtuesit; e sheh, pra, tė dyja palėt me armė?!... Pastaj, nė shtėpitė e njėrės palė, sejmen, hafije e milicė, hanin e pinin, kurse nė shtėpitė e palės tjetėr: kontrollonin, shkatėrronin, arrestonin, keqtrajtonin atdhedashėsit!.
Me njėrėn palė pushtuesi ndante sofrėn e bukės- me tjetrėn shiheshin pėrmes grykės sė pushkės, njėra palė vdiste pėr atdhe, tjetra palė e vdiste atdheun. Njėra palė ndihmonte dhe strehonte ushtarėt e lirisė, tjetra palė i denonconte ata! Njėra palė ishin mysafirė tė pėrhershėm nė postėkomandat e pushtuesit, pėr tė spiunuar nė dem tė atdheut, pala tjetėr nė kėto postėkomanda keqtrajtoheshin deri nė alivanosje, atyre u rridhte nga goja gjak, e megjithatė me sa zė qė kishin thėrrisnin: Atdheun nuk e jap!...

Pra shkurt, njėra palė ishin ata qė atdheut ia bėnin gropėn, dhe tjetra ishin ata qė gjithēka dhanė pėr atdheun, madje edhe jetėn! Ja, ky ishte dallimi zoti Noci!, ėshtė kaq e lehtė...

- Dhe kush ka tė drejt tė ndihet i fyer dhe i zhgėnjyer tani, luteni na thuaj, zoti Noci! Janė kėto pjesė tė historisė sonė tė dhimbshme, i nderuar, janė personazhe tė urryera tė atdheut, nuk janė personazhe tė imagjinuara si nė libra qė ne tė ndihemi aq rehat, pra, ishte realitet i tmerrshėm, madje edhe mė i tmerrshėm se ē’mund tė imagjinosh ti. Dhe nėse ata ishin aktorė tė asaj kohe, dhe bartės tė shtjellimeve tė atyre prapėsive, si ka mundėsi qė prapė tė njėjtėt tė jeni pjesė pėrbėrėse e zhvillimeve tė sotme shoqėrore, zoti i madh e toka trash!?

- Zoti Loni, ju lutim, kujdes mos fyeni, edhe ata janė njerėz, janė pjesėtarė tė kėtij populli, janė njerėz tė Perėndisė, dhe nga paraqitja juaj kanė tė drejtė tė ndihen tė fyer.

- zoti Noci, seē po na flet me dy gjuhė edhe ti kohėve tė fundit, po flet sipas motit dhe jo sipas drejtėsisė sė zotit!, po ne zotėri, a nuk kemi tė drejtė tė ndihemi tė fyer, kur shoqėria vė nė baraspeshė dy ekstreme, madje avancon ata tė cilėt, nėse ne jemi pjesa e pėrvuajtur e kėtij populli, ata janė shėmtia e kėtij populli, prandaj...

- Jo, jo zoti Loni, nuk e thashė nė atė kuptim, para sė gjithash dua tė tė them hapur se reagimin tėnd po e marr si tė drejtė dhe nė parim unė vlerėsoj lirinė e shprehjes sė tjetrit. Mirėpo mė habitė fakti qė kėto gjėra i paske marrė me ters, madje do tė duhej qė tė ishe mė babaxhanė, tė paktėn t’i prisje kėto zhvillime me heshtje deri nė fund, pėr t’u treguar diplomat i zgjuar dhe tamam i regjur, pra tė mos flisje, tė mos denoncoje tė vėrtetėn, mjafton qė ti i ke vėrejtur kėto anomali, dhe kaq. Por mė sa po shoh unė, ti sikur nuk je mjaftuar vetėm me kaq, dhe kė bėrė gjithė kėtė alamet zhurme qė mund tė keqkuptohet nga njėra anė, ndėrkohė qė sot pėr sot, nuk i hyn kujt nė punė hapja e kėsaj ēėshtje, janė vesh- shurdhėr kėta tė parisė sonė tani, ooo Loni!, nuk po dihet mė se kush pi e kush paguan!?...

- Jo, jo, tė lutem, mos ma shtrembėro mendimin zoti Noci, mos mė nxjerr atė qė kam kėtu pėrbrenda, se ka rrezik e na pėlcet barku. Ne nuk kemi kėrkuar as edhe njė herė hakmarrje, jo, ne po kėrkojmė sjellje tė mirėfilltė qytetare pėr tė gjithė, pra edhe pėr ata qė nuk po e kuptojnė kėtė mirėsjellje, populli e ka thėnė aq bukur: “ ... ia jap gishtin- ta marrin krahun!”, Ne duhet t’ju themi tė gjithė atyre qė nuk skuqen, se servilizmi i tyre pėr tė qenė, pėr t’u parė dhe pėr tė pėrlarė, nuk i bėnė nder atdheut, as shtetit, as vendit dhe as kuvendit. Populli i thjeshtė ndihet i fyer kur sheh matrapazėt, servilet e dallkaukėt- atje, ku nuk guxojnė tė jenė dhe as tė dukėn!

- E kuptojė brengėn tuaj zoti Loni, por si tė tė themi, duhet tė kapėrdihen edhe kėto tė liga!
- Pra, sipas jush, zoti Noci t’i themi derrit dajė, ėėė?!
- Po zoti Loni, po, dajė edhe ēfarė daje se!, tani kėto janė kohė tė pakohe oreee, dhe vetėm skilet e regjura ia hedhin lumit matanė, e po mė tė dalė matanė, ata ta lodrojnė atkinė, kėshtu qė vetėm ata qėllimin arrijnė Loniiii...
- Po, kėtė e di mirė unė zoti Noci, mė tė arrirė qėllimin, ata ia kėpusin zotėrisė me tė shara.
- Jo, or bir i padjallėzuar, jo, ata tė zonė nuk e shajnė pėrderisa lumin nuk kanė kaluar - me tė dalė matanė, po, ē’ ėshtė e vėrteta ata ia kėpusin zotėrisė me babė e nėnė!...
- Ata janė tradhtarė!, zoti Noci - ia priti Loni me nxitim.
- Jo, jo, nuk bėn mirė qė i fyen, t’ia kujtosh sot dikujt pse nė njė kohė ka bashkėpunuar me pushtuesin, tani nė kohėt e demokracisė moderne, ėshtė fyerje or Loni!, po qe sė ata janė tradhtarė i bie qė edhe tė tjerėt qė sot bashkėveprojnė me ta, janė tė tillė prandaj kujdes!

- Qė do tė thotė:
- Po, do tė thotė se ti, zoti Loni dhe shokėt tuaj, tė heshtni, t’i vini kyēin gojės, tė lėvizni tė lirė, duke thithur ajėr tė pastėr nė natyrė (e ka bėrė Perėndia gjelbėrim gjithandej...), tė mos i fyeni ata me fjalėt spiunė e tradhtarė, madje duhet tė ndiheni rehat nė mesin e tyre, ata nė njė formė janė shpallur thesar!...
- Je nė vete zoti Noci?!- kjo sipas jush qenka demokracia!?
- Po, kėshtu veprojnė shtetet me njė demokraci tė avancuar kudo nė botė, zotėri Loni.

- Jo zoti Noci, jo, e keni gabim gjithė ditėn (apo e shtrembėron me qėllim), nė shtetet demokratike perėndimore qė nga shtetet Skandinave e kėtej, hajnat, tė korruptuarit, tradhtarėt e interesave tė atdheut janė kategoria mė e urryer, tė paktėn kėtė kategori ata nuk e konsiderojnė krenari kombėtare. Shtetet nė fjalė, tė tillėt i burgosin dhe i dėnojnė nga se ata janė shkelėsit e interesave nacionale, dhe nė as njė rast, nuk lejojnė qė ata tė jenė bartės tė pėrgjegjėsive shoqėrore, kėtė kategori vetėm ne shqiptarėt e lejojmė, e mbrojmė dhe pushtet i ofrojmė!...

- Pavarėsisht se mund tė na dhembė; ty si individ zoti Loni, por edhe gjeneratės sate, nė analet e zhvillimeve evolutive, historike dhe dialektike tė natyrės, individi nuk paraqet mė shumė- veēse njė qenie tė gjallė. Besoj se edhe ti mendon kėshtu: ata qė nėn pushtimin otoman e serb ngrenė dolli, le tė ngrenė prapė, edhe ata duan me pinė! Pėr mua, besoi se edhe pėr ty (pa i personifikuar gjėrat), pėrkundėr asaj qė ata i kanė shėrbyer armikut me veprat e tyre tė liga, ne duhet tė jemi tė vetėdijshėm se kokrra e secilit ėshtė e vlefshme, tamam si e atdhetarit, si e zagarit, si e tradhtarit, njė me njė!...

- Tani mė pėlciti damari, zoti Noci, ata me votėn e tyre edhe atėherė na e kanė “luajtur t'amė”, prapė qenka vota e tyre ajo qė do tė na e luaj, ėėė, tani nuk po e kuptoj; nėse janė ata shumicė, apo ne, zoti Noci?

- Jo, mor djalė, ata janė njė pakicė e papėrfillshme qė nuk ia vlen tė merresh me ta. Kombi ynė ka pasur pak, fare pak gjakprishur e bastardė tė tillė. Ta zėmė rrethi im ku unė jetoj, mund tė ketė diku mbi njė mijė banorė, nuk e besojė qė ka pas mė shumė se nja dhjetė tė tillė, prandaj nuk ia vlen tė merresh me ta, lėri, lėri dhe bėhu sikur nuk i sheh or Loni...

- Mirė, zoti Noci, sikur the se ata janė pak, e pra ēka na duhet vota e asaj pakice tė papėrfillshme, ēfarė i duhen ato dhjetė vota rrethi tuaj ta zėmė? Ēfarė peshe ka ajo votė pėr ne mė!? Nga ana tjetėr; si ka mundėsi qė ata kaq tė pakėt tė bėhen kaq tė zotėt, dhe ta marrin rrethin ku jeton ti?!, kudo nėpėr vendet kyē ata me miq, akraba e ilaka, pra u mbush lama me atllarė, por edhe sofra me tradhtarė e ti thua: rri e bėnė sehir!...

- Luteni zoti Loni, fali tė dobėtit edhe ata kanė sedėr, dhe mund tė fyhen!

- Mirė, po ne, zoti Noci, a kemi sedėr e krenari, a kemi dinjitet ne, a nuk fyhemi edhe ne kur shohim shėrbėtorėt e pushtuesit tė deridjeshėm, gjoja nė shėrbim tė ligjin sot?! Ti, mbase mendon ndryshe zoti Noci, por ne nuk e ndryshojmė historinė dot, as pėr hatrin tuaj, madje, as pėr hatėrin e ndokujt. Nuk e bėjmė dot Moisinė, Hamzanė, Toptanin e Kadri Mehmetin atdhetarė, dhe as Zaharinė, Komnenin, Kastriotin, Rrustemin e Currin tradhtarė!.
Tė gjithė ata qė vranė atdhetarėt si Grajēevcin, Zhitinė e Fazliun e qindra atdhedashės tjerė (mė herėt e mė vonė), nuk ishin mė pak se shėrbėtorė tė UDB-ės, gjakprishur, spiunė e tradhtarė. Prandaj ne duhet me guxim ta themi dhe ta mbrojmė tė vėrtetėn, duhet t’ju themi gjėrave nė emėr tė vet e me hak, ngase ata nė momenti e parė tradhtojnė prapė.
Thuaj me sa zė qė ke: sajuesit - imoral, spiunit - spiun, servilit - servil, hajnit - hajn, tradhtarit

- tradhtar, mė pastaj ndihu i qetė, nuk ke shtrembėruar asgjė, nuk ke thėnė mė shumė se njė tė vėrtetė, iu ke thėnė gjėrave nė emėr tė vet!
- Po, tamam ashtu ėshtė zoti Loni, por kjo vlen pėr shtetet me njė demokraci tė avancuar, siē e di, atėbotė nuk ishte aplikuar demokracia e mirėfilltė dhe e avancuar nė Ballkan e rajon, prandaj...
- Pse zoti Noci, ti vėrtetė mendon se tani tek ne po aplikohet demokracia e vėrtetė dhe e avancuar?!

Dhjetor, 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Mehmet Bislimi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 32 vizitorë
Lexuar: 191 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:17
.
TĖ FLASIM ME NJĖ ZĖ, TĖ KEMI VETĖM NJĖ ZĖ, AT...
E shtunė, 06 janar 2018 - 03:51
“Edhe dega, kur shkėputet nga trungu qan, bėrtet, bėn “ krrau” ... Po kėrcet edhe trungu, bir, qan bėrtet...” Drama: “ Gjaku i arbrit ” Fadil Kraja...
Magjia e vargjeve tė njė poeteshe “tė panjoh...
E premtė, 05 janar 2018 - 06:06
Para do kohėsh dhe pikėrisht mė 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, nė Portalin “Fjala e lirė”, kishte botuar njė artikull, me titull “Njė u...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi