Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Pse hesht drejtėsia e Shqipėrisė?!
Publikuar më 29 dhjetor, 2017 nė orėn 21:11 ( Para 17 ditė e 15 orėve ) Prof. Dr. Mehdi Hyseni | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Barometri diplomatik

*** Kush duhet t’i zbardhė rastet e vrasjeve politike tė dėshmorėve tė UĒK-sė nė Shqipėri dhe nė Kosovė, mos Beogradi, Moska, Pekini ose BE-ja?- JO assesi, por vetė shqiptarėt, drejtėsia shqiptare, jo pushtetarėt karrieristė dhe hilgjinj tė sėmurė pėr pushtet e as gjykatėsit dhe avokatėt e partive tė ndryshme politike nė hapėsirat e Shqipėrisė Etnike.

*** Derisa ne vetė nuk i luftojmė krimet dhe padrejtėsitė mes veti, atėherė, tė imponohen gjykatat e huaja me ligjet e tyre nėnshtruese politike dhe diskriminuese.

*** Presidenti Hashim Thaēi, kryeministri Ramush Haradinaj dhe kryekuvendari i Kosovės, Kadri Veseli, t’u drejtohen homologėve tė tyre tė Shqipėrisė, qė tė ēojnė nė vend drejtėsinė pėr zbulimin e vrasjes sė dėshmorėve tė UĒK-sė nė maj dhe nė shtator tė vitit 1998.

Pra, duke mos u shteruar nė tema tė tjera, tė imponuara (Dialogu i Brukselit, Demarkacioni dhe Gjykata Speciale e Hagės, qė tė gjitha kėto janė pėrqafuar me votėn dhe me vullnetin e qeverive dhe tė kuvendeve tė instrumentalizuara tė ish-kryeministrit Hashim Thaēi) nga Serbia dhe nga mbėshtetėsit e saj ndėrkombėtarė, siē ėshtė Rusia… etj, ka ardhur koha qė Kosova, zyrtarisht tė kėrkojė nga Tirana zbardhjen e vrasjes sė heronjve Ilir Konushefci, Hazir Mala dhe Ahmet Krasniqi, sepse qe 20 vjet, Drejtėsia e Shqipėrisė nuk ka bėrė asgjė pėr tė hedhur dritė nė ndriēimin e kėtyre tri rasteve, tė ndodhura nė territorin e Shqipėrisė (1998-2018). Kėta tre persona nuk mund tė konsiderohen tė zhdukur, pa shenjė dhe pa gjurmė, ashtu sikurse “ 1 mijė e 660 persona tė zhdukur gjatė luftės sė fundit nė Kosovė”, sepse varret e tyre ndodhen nė Tiranė dhe nė Tropojė. Mirėpo, fatkeqėsisht qe 20 vjet, Drejtėsia e Shqipėrisė hesht, duke mos dhėnė asnjė verdikt tė saj juridiko-ligjor. Kjo nuk ėshtė vetėm turp, absurd, paradoks, por edhe padrejtėsi dhe antihumanizėm.

-Derisa Greqia ka tė drejtė tė kėrkojė nga Shqipėria, qė ushtarėve tė saj pushtues t’u ndėrtohen varreza dhe t’u ngritėn pėrmendore nė territorin shqiptar, atėherė, pse Prishtina zyrtare dhe ajka akademike intelektuale shqiptare, tė mos kėrkojnė nga qeveria, nga presidenti dhe nga kryekuvendari i Shqipėrisė, qė urgjentisht ta detyrojnė drejtėsinė e tyre pėr t’i ndriēuar rastet e vrasjes sė pjesėtarėve tė UĒK-sė: Kolonelit Ilir Konushefci, kolonelit Ahmet Krasniqi (ministėr i Mbrojtjes sė Qeverisė sė Pėrkoshme tė Kosovės nė ekzil) dhe tė Dr. Hazir Malės, tė vrarė nė Tianė dhe nė Tropojė (1998).

Nuk ėshtė gabim, nuk ėshtė turp e as ligėsi, tė kėrkosh drejtėsi, por ėshtė humanizėm dhe obligim pėr ēdo qytetar (qoftė akademik, kovaē, bujk a bari), sepse e keqja dhe padrejtėsia e godet ēdo njeri dhe ēdo vlerė universale

Pėr ushtrimin e kėsaj kėrkese urgjente tė lidershipit tė Kosovės, drejtuar qeverisė sė Shqipėrisė, tanimė janė deklaruar disa akademikė patriotė shqiptarė tė tė gjitha trojeve etnike shqiptare, si dhe familjet e heronjve tė Kosovės, Ilir Konushefci, Ahmet Krasniqi dhe familja e Dr.Hazir Malės nė Tropojė tė Shqipėrisė.

Kėtė kėrkesė tė ligjshme, humane dhe tė drejtė, do ta bėnte ēdo shtet, nė rast tė plagosjes ose tė vrasjes sė qytetarėve tė tij nė territorin e njė shteti tjetėr fqinjė a tė huaj. Prandaj, shteti i Kosovės nuk duhet tė heshtė e as tė pajtohet me padrejtėsinė, qė postmortem u ėshtė bėrė kėtyre tre pjesėtarėve tė UĒK-sė nga ana e institucioneve tė sistemit tė drejtėsisė sė Shqipėrisė.

-Ligji dhe drejtėsia, nolens volens, duhet ta thonė fjalėn pėrfundimtare, jo spekulimet politike 20-vjeēare, tė cilat kanė reflektuar vetėm dyshimet dhe supozimet hipotetike tė autorėve tė ndryshėm, por qė mund tė jenė nė ineteresin e ngritjes sė procedurės hetimore tė organeve pėrkatėse tė drejtėsisė sė Shqipėrisė.

Derisa pėr ushtarėt grekė, serbė dhe malazezė pushtues tė tokave shqiptare dhe vrasės tė shqiptarėve tė Shqipėrisė Etnike ka drejtėsi e nderime nga ana e pushtetarėve dhe e qeverive tė sotme shqiptare (1990-2017), kurse pėr patriotėt dhe pėr heronjtė shqiptarė Ilir Konushefci, Hazir Mala dhe Ahmet Krasniqi nuk ka drejtėsi, sepse qe 20 vjet nga vrasja e tyre makabėr nė territorin e Shqipėrisė, askush nuk u gjykua dhe askush nuk u thirr nė pėrgjegjėsi. Drejtėsia hesht, e nėnat, motrat, vėllezėrit, etėrit, gratė dhe fėmijėt e kėtyre viktimave, me lotė e vaje, me zemėr tė plasur e tė pėrvėluar, rėnkojnė, mallkojnė, duk e pyetur qeverinė e Shqipėrisė, pse qe 20 vjet nuk ka bėrė asgjė pėr zbardhjen e fatit tė tyre?!

-E pyesin qeverinė e Kosovės, si dhe e pyesin ish-kryeministrin e Qeverisė sė Kosovės nė ekzil, Bujar Bukoshin, pse qe 20 vjet nuk ia kanė parashtrua asnjė kėrkesė dhe asnjė aktpadi Qeverisė sė Republikės sė Shqipėrisė pėr zgjidhjen ligjore tė kėtyre tri vrasjeve terroriste me prapavijė politike?
-Si ėshtė e mundur qė ish-kryeministri Bukoshi, tė heshtė (duke mos thėnė asnjė fjalė, asnjė sqarim) vrasjen e ministrit tė tij, kolonel Ahmet Krasniqi, sot hero i Kosovės?!

Fol, Bujar Bukoshi, t'ka ardhur dita, kush ta vrau Ministrin, kėrko Drejtėsi nga Shqipėria dhe nga Evropa!

Sepse ata qė vrasin njerėz tė pafajshėm pėr tė jetuar vetė, janė MONSTRUMĖ, nuk janė as Kosova, as Shqipėria, as Evropa e as Amerika, por janė kolera e pashėrueshme e gjithė njerėzimit dhe errėsira e padavaritur e Kosovės, e Shqipėrisė, e Evropės dhe e Amerikės sonė shpėtimtare nga fashizmi dhe gjenocidi shekullor i Serbisė kolonialiste (1912-1999).

Axhė e Nip Zhilivoda pėr Kosovė dhe pėr Shqipėri!

Kėtė tė vėrtetė (me gojė dhe me shkrim) e konfirmoi edhe Prishtina, edhe Tirana zyrtare, PO, -Kolonel Ahmet Krasniqi ėshtė Kosova dhe Shqipėria, JO Serbia, As Tradhtia, ashtu siē shpifi Tradhtia pėr t’i shkuar pas e rreme historia dhe atdhetaria.

Nė sfondin e vlerėsimit zyrtar me VULĖ HISTORIKE, KOMBĖTARE DHE SHTETĖRORE tė Republikės sė Kosovės dhe tė Republikės sė Shqipėrisė, triumfoi dhe u zbardh e VĖRTETA se Kolonel Ahmet Krasniqiqi-Zhilivoda (i biri i Hajrizit, i ekzekutuar nga OZNA ēetniko-partizane serbe nė vitin 1947, duke mbrojtur pragun e shtėpisė nė Zhilivodė) dhe ( nipi i kolosit nacionalist patriot AZIZ ZHILIVODA) nuk ishte “tradhti” e sajuar nga tradhtia, por ishte e vėrteta e pohuar nga Kosova dhe nga Shqipėria zyrtare.

Ja, kėshtu me njė zė FOLI Kosova dhe Shqipėria! Kjo ėshtė e vėrteta, kjo ėshtė drejtėsia, kjo ėshtė mirėnjohja, kjo ėshtė HISTORIA, tė cilėn askush nuk do tė mund ta ndryshojė pėr hire dhe pėr interesa tė ndryshme “sipas motit, ktheje gėzofin”.

-Ndaj, Kushėriri im i dashur dhe i paharruar, “HERO I KOSOVĖS”, URIME Mirėnjohja dhe Dekoratat e presidentėve historikė tė Republikės sė Kosovės (Prof.Dr. Fatmir Sejdiu) dhe tė Republikės sė Shqipėrisė (Dr.Bujar Nishani).

Republika e Kosovės dhe Republika e Shqipėrisė pėr kontributin dhe pėr veprimtarinė kombėtare dhe patriotike pėr ēlirimin e Kosovės, ish-ministrin e Mbrojtjes, Kolonelin Ahmet Krasniqi e dekoruan me titullin “HERO I KOSOVĖS”.

Dekreti i Presidencės sė Kosovės

(1) Kėtė tė vėrtetė e pėrligj edhe ky Vendim legal, legjitim dhe kushtetues i Presidencės sė Republikės sė Kosovės, ku thuhet: “Presidenti Sejdiu dekoroi kolonel Ahmet Krasniqin dhe Fehmi e Xhevė Lladrovcin nė bazė tė Kushtetutės sė Republikės sė Kosovės, neni 84, pika 28, si dhe nė bazė tė Rregullores mbi Dekoratat, Urdhrat dhe Titujt e Nderit tė Kosovės qė i jep Presidenti i Kosovės dhe Procedurat e Dhėnies sė Tyre, neni 3, 19 dhe 34, Presidenti i Republikės sė Kosovės, dr. Fatmir Sejdiu ka marrė vendim qė tė dekorojė me Urdhrin “Hero i Kosovės” kolonel Ahmet Krasniqin, ish-ministėr i Mbrojtjes i Republikės sė Kosovės, dhe Fehmi Lladrovcin, luftėtar me nam i UĒK-sė, pėr kontributin e dhėnė dhe trimėrinė e treguar nė luftėn ēlirimtare pėr lirinė dhe pavarėsinė e Kosovės.
Po ashtu, Presidenti Sejdiu e ka dekoruar me “Medaljen e Artė tė Lirisė” Xhevė Lladrovcin, bashkėshorte dhe bashkėluftėtare e Fehmi Lladrovcit. E shtunė 17 shtator 2008. ( http://www.president-ksgov.net/?page=1,6,1024#.VtdpHuY5FOk).

Dekreti i Presidencės sė Shqipėrisė

(2) Gjithashtu , kėtė tė vėrtetė se kolonel Ahmet Krasniqi ėshtė HERO, (jo kurrfarė “tradhtari” i sajuar nga grupet e ndryshme terroriste kriminale dhe mafioze) e PROVON edhe ky VENDIM historik, ligjor, kushtetues dhe kombėtar i Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, Bujar Nishani, i cili nė bazė tė “ Dekretit 8954, datė 13/02/2015, dekoroi edhe Aziz Zhilivoden, dhe pinjollin e familjes sė tij, Heroin e Kosovės , Kolonel Ahmet Krasniqin me Dekoratėn Gjergj Kastrioti- Skėnderbeu me motivacionin: Intelektual elitar, i dėshmuar me publikime tė rėndėsishme profesionale, por edhe artistike. Oficer madhor, kėrkues shkencor i teorisė dhe i praktikės nė artin e luftės. Njėri nga ideatorėt dhe projektuesit e bėrthamave tė strukturave tė para institucionale ushtarake. Ministri i parė dhe themelues i Forcave tė Armatosura tė Republikės sė Kosovės.”( http://president.al/?p=24816).

Edhe para historisė, edhe para drejtėsisė, edhe para popullit, kėto DY DEKRETE SHTETĖRORE tė Republikės sė Kosovės dhe tė Republikės sė Shqipėrisė provojnė sheshit se Kolonel Ahmet (Hajriz)Krasniqi (nipi i patriotit dhe i nacionalistit tė pamposhtur Aziz Zhilivoda, bashkėluftėtar i Gjeneral Mehmet Gradica, i Komnadantit Xajė Kosova dhe i patriotit Shaban Polluzha) ėshtė HERO i KOSOVĖS, jo kurrfarė “tradhtarI”, ashtu siē propagandonte nė sy tė popullit dhe tė botės tradhtia dhe Serbia.

Sa mė sipėr, ka ardhur momenti i fundit qė ish-kryeministri i qeverisė sė Kosovės nė ekzil, Bujar Bukoshi, tė dėshmojė para Gjykatės Speciale Evropiane nė Hagė, kush, pse dhe, nė ēfarė rrethanash ėshtė vrarė Ministri i Mbrojtjes, Koloneli Ahmet (Hajriz) Krasniqi, mė 21 shtator 1998 nė qendėr tė Tiranės.

Prandaj, me plot tė drejtė kėrkojmė nga pushtetarėt dhe nga qeveria shqiptare, qė sa mė parė tė jetė e mundur, t’i hapin dosjet e pluhėrosura dhe tė “arkivuara” tė krimeve tė rėnda penale, qė tė fillojnė hapjen e procesit gjyqėsor pėr t’i ndėshkuar tė gjithė ata kriminelė, tė involvuar nė vrasjen e bijve tė tyre, heronj tė Kosovės.

Krahas familjarėve tė Ilirit, tė Ahmetit dhe tė Hazirit, njė kėrkesė tė tillė, drejtuar Presidentit, Kryeministrit dhe Kryetarit tė Kuvendit tė Republikės sė Shqipėrisė, sipas detyrės, duhet ta ushtrojnė edhe Hashim Thaē(President), Ramush Haradinaj (Kryeministėr) dhe Kadri Veseli (Kryetar i Kuvendit), nė mėnyrė qė Drejtėsia e shtetit shqiptar ta thotė fjalėn pėrfundimtare lidhur me vrasjen e luftėtarėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės (UĒK) nė territorin e Republikės sė Shqipėrisė.

Ndryshe, nė rast refuzimi tė kėsaj kėrkese nga ana e qeverisė sė Shqipėrisė, atėherė, kėtė kėrkesė zyrtare, qeveria e Kosovės, duhet t’ia dėrgojė pėr shqyrtim Gjykatės Speciale pėr Kosovėn nė Hagė, i cili, pritet tė fillojė nga puna nė janar tė vitit 2018.

Ushtarėve pushtues grekė nderime dhe varreza pėrkujtimore nė Shqipėri, e pėr vrasjen e heronjve tė UĒK-sė nė Tropojė dhe nė Tiranė, ēfarė bėnė qeveritė e Shqipėrisė (1998-2018)? – Pse iu mbyll goja Drejtėsisė?

*** Prof. Dr. Eshref Ymeri:
“Pėrmes internetit, u njoha me vendimin e qeverisė shqiptare tė 17 dhjetorit 2017 pėr nderimin e ushtarėve grekė qė u vranė nė territorin shqiptar gjatė luftės italo-greke, nderim ky qė do tė konkretizohet me ngritje varrezash tė reja. Njė vendim i ēuditshėm ky, si edhe ai i qeverisė sė mėparshme shqiptare qė pranoi kėrkesėn greke pėr ngritjen e varrezave ekzistuese….Me vendimet qė ka marrė pėr nderimin e ushtarėve grekė, Tirana zyrtare e ka flakur Ēėshtjen Ēame nė humnerėn e harresės sė madhe. Mendoj dhe kam bindjen se ēdo shqiptari me vetėdije tė lartė kombėtare, nuk mund t’i fshihet nga kujtesa amaneti i Napoleon Zervės: “Vdes i qetė se bėra atė qė doja. Pas lashė rrėke gjaku, tym, blozė, gėrmadha, ulėrima fėmijėsh, nuse dhe gra tė zhveshura, qė futeshin nė furrat e ndezura, qė tė mos pillnin mė shqiptarė, burra tė varur, shpuar me bajonetė, gjuha shqipe nuk do tė flitet mė nė tokėn helene. Kjo mė kėnaq mua, ashtu siē kėnaq tėrė shpirtrat helenė!”. (Citohet sipas: “Ja amaneti qė la Napoleon Zerva, gjenerali famėkeq qė masakroi qindra shqiptarė”. Faqja e internetit “VOAL”. 01 janar 2017).” (http://www.botasot.info/opinione/806215/sa-per-kujtese-qeverise-shqiptare-dhe-kuvendit-te-republikes-se-shqiperise/ ).

Ky iracionalizėm njerėzor, kombėtar, historik dhe politik i qeverisė sė sotme shqiptare, ėshtė agrumenti mė i qėndrueshėm se nė kontinuitetin e derisotėm historik, qeveritė shqiptare (me pėrjashtim tė qeverisė komuniste tė Shqipėrisė socialiste) armiqve dhe pushtuesve tė huaj u kanė thurur lavdi, ndėrtuar varreza e pėrmendore, kurse heronjve tė vet patriotė shqiptarė u kanė hapur varre, si Avni Rrustemit, Luigj Gurakuqit, Hasan Prishtinės, Bajram Currit… dhe, sė fundi, Ilir Konushefcit, Hazir Malės, Ahmet Krasniqit (1998).
QUO VADIS DREJTĖSI SHQIPTARE?!

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Dr. Mehdi Hyseni
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 126 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
Leter ALBINIT
E premtė, 12 janar 2018 - 04:21
i nderuar, zoti Albin Kurti! Doemos do habiteni qė po merrni kėtė letėr nga njė i panjohur. Unė, quhem Pandeli Liko Zaka. Jam nga fshati Metaj, njė fs...
FASHIZĖM KULMOR ANTISHQIPTAR I BE!
E enjtė, 11 janar 2018 - 05:59
Vėzhgues tė paanshėm dhe tė vėmendshėm tė sjelljeve e vetėsjelljeve kryeneēe antishqiptare tė BE-sė dhe aleatėve tė Serbisė, po e shohin, tashmė, lakuriq, ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi