Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
TURPI QĖ NUK SKUQĖ!
Publikuar më 31 dhjetor, 2017 nė orėn 20:46 ( Para 15 ditė e 15 orėve ) Tafil Duraku | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kohėt kalojnė sikur ujėrat nėn urė, dhe, pėr fat tė keq tė shqiptarėve e tė Shqipėrisė, nuk shihet ndryshim pėr tė mirė tė Shtetit Shqiptar e tė qytetarėve shqiptarė…

Udhėheqėsit “politikė” tė Shqipėrisė sė quajtur Kosovė, janė votuar pėr t’I zgjidhur hallet e qytetarėve shqiptarė dhe jo tė pushtuesve e tė poshtėruesve tė tyre. Por, fatkeqėsisht, po ndodhė e kundėrta, skajshmėrisht, e kundėrta e asaj qė duhet tė ndodhė realisht!...

“Udhėheqeėsist politikė shqiptarė” tė “Republikės sė Kosovės”, sapo po i fitojnė votat, qė nė start, po i fyejnė votuesit e tyre, duke u kujdesur, pa marre e pa turp, qė t’i krijojnė vetes, familjes e familjarėve tė tyre privilegje nga mė tė pacipat. Nga sa po shihet nė horizontin shqiptar, asnjė udhėheqės deri mė sot nuk u interesua mjaftueshėm (e, kėtu, do thoshim: aspak) qė t’u krijojė mirėqenie qytetarėve shqiptarė dhe tė mira Atdheut dhe Kombit.

Vrapi theqafės pas posteve, privilegjeve, pagave tė majme, i joshi tė gjithė ata “patriotė” e “shqiptarė” qė nuk po u intereson fati i Kombit e Atdheut, tash e tri dekada.

A e dinė ata “udhėheqės” e “patriotė” se kėshtu nuk bėn mė, se, kėshtu nuk shkohet askund? A e dinė ata e kėta udhėheqės se askush nuk i ka votuar pėr t’I krijuar privilegje vetes, familjes dhe farefisit tė tyre, siē po ndodhė te shqiptarėt, fatkeqėsisht?(Sic!)… Cili udhėheqės “shqiptar”, pos “Presidentit” tė tashėm tė “Republikės sė Kosovės”, u kujdes qė t’ua rrisė, ta zėmė, pagat punonjėsve shqiptarė tė tė gjitha kategorive? Asnjėri. Ėshtė I vetmi qė premtoi dhe e mbajti fjalėn! Po, kėta, tė tjerėt? Ēfarė po bėjnė e sip o sillen, sidomos, kėta tė “krahut tė luftės”? Pėr mozomakeq!...

Sidomos, kulmin e turpit e bėri “Kryeministri” aktual, i cili, “i rėnė krejt nė dėrrasė”, me pagėn e tij, nuk po mund tė bleka as kravatė!?! Dhe, pėr atė u dashka t’ia ngrisė pagėn veti e stafit tė tij “athdetar”, dhe, ky ėshtė kulmi i mjerimit tė kėtij “shteti”, i thėnēin! Po, pėr kė po punokan kėta mjeranė kur nuk punojnė pėr popullin qė i voton dhe pėr klasėn punėtore shqiptare?...

Si pasojė e kėtyre veprimeve tė koordinuara “patriotike” e “shqiptare”, tė gjitha mninistritė i ka kapluar ndjenja e tillė, e pėrfitimeve korruptive, dhe, kėtij populli tė shketė e kėsaj klase tė mjerė punėtore, nuk i ka mbetur asnjė derė, pos t’i pėrvishet punės e t’i pėrvjelė mėngėt pėr t’i urrejtur kulmėrisht kėta donzhuanė tė pushtetit “politik” e “patriotik” antishqiptar…

Nisma e paradoditshme e revoltės popullore “300 kravata pėr Kryeministrin”, ishte mjaftueshėm simbolike pėr t’u treguar kėtyre “udhėheqėsve” e “atdhetarėve” tė mėdhenj e tė “pazėvendėsueshėm” se ku kanė rėnė e nė ē‘drejtim po e ēojnė kėtė “shtet” antishqiptar!...

Kjo nismė e qėlluar, sipas mendimit tonė, ishte e mėngėt, sepse, ėshtė dashur tė thuhet “365 kravata pėr Kryeministrin”, nė mėnyrė qė Kryeministri dhe stafi i tij ta ketė nga njė kravatė pėr ēdo ditė viti, qė, bile, tė duket mirė e i pashėm (sikurse dhe stafi i tij “patriotik” e “shqiptar”, halilmatoshist!) nė opinionin publik vendor e ndėrkombėtar, se, meqė nuk ka me ēka tjetėr tė duket joshės e i ditur (tok me stafin!), tė ketė (kenė) mjaftueshėm rroba e kravata, sepse, askush mė mirė e mė keq nuk di t’ia punojė prapa krahėve popullit e atdheut tė vet, sikurse kjo kastė me “udhėheqės e kėshilltarė tė “luftės”, qė po gatitet tė hyjė dhėndėr me “halete” tė UDB-sė e tė KOS-it tė LDK-sė&Co!... Po, a hyhet dhėndėr me “halete” tė huaja, more torollakė? E kam thėnė edhe para luftės, edhe gjatė e pas saj, se, pėr aq sa hyhet dhėndėr me “halete” tė huaja, po aq fitohet lufta e lavdishme e UĒK-sė me udbashė e kosistė “shqiptarė” tė Fadil Hoxhės, tė Titos e tė Millosheviēit!...

Sidoqoftė, kjo qė e pamė e po e shohim tash e dy-tri dekada, radhazi, nuk ėshtė asgjė tjetėr, vetėmse turpi qė nuk po e skuqė askė dhe asnjėrin nė politikė e nė pushtet!...

Burojė, 30 Dhjetor 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Tafil Duraku
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 44 vizitorë
Lexuar: 130 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
Leter ALBINIT
E premtė, 12 janar 2018 - 04:21
i nderuar, zoti Albin Kurti! Doemos do habiteni qė po merrni kėtė letėr nga njė i panjohur. Unė, quhem Pandeli Liko Zaka. Jam nga fshati Metaj, njė fs...
FASHIZĖM KULMOR ANTISHQIPTAR I BE!
E enjtė, 11 janar 2018 - 05:59
Vėzhgues tė paanshėm dhe tė vėmendshėm tė sjelljeve e vetėsjelljeve kryeneēe antishqiptare tė BE-sė dhe aleatėve tė Serbisė, po e shohin, tashmė, lakuriq, ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi