Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Pendat premtuese pėr kthim dinjiteti e morali kombėtar
Publikuar më 31 dhjetor, 2017 nė orėn 20:48 ( Para 15 ditė e 15 orėve ) Afrim Morina | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kaloi gjysmė viti pa e dhėnė asnjė mendim publik, por me kėtė analizė po e pėrmbylli librin “Reflektime kombėtare”, nė tė cilėn ngėrthehen problemet nė rafshin kombėtar, qoftė ato tė cilat na i kanė sjellur tė huajt, por edhe tanėt, nė cilėsinė e misioneve permes misionarėve, herė herė edhe me kėrcnime lufte civile. Nuk kam heshtur, pėr arsyeje mosguxi apo mos diturisė pėr tė zbėrthyer problemet, por me to janė marrė, sidomos kėtė gjysmė viti, penda bukur tė njohura nė letrat shqipe, qė kanė kryer njė mision kombėtar, ndėrsa unė i jam pėrkushtuar pėrfundimit tė librit tė radhės “Misionet dhe misionarėt prodhojnė enigma”, ku edhe ngėthehenė problemet e asaj natyre, qė na kanė ndodhur gjatė kėsaj kohe tė “heshtjes” time, qė nga Maji e kėtej.

Provuam bllokadė e dhunė rruge, kėrcnime e thirrje pėr luftė civile, bllokim Kuvendi, mosguxim me pėrballje tė realitetit tė krijuar, pėrgjakje nė Kuvend, linēim individual e kolektivė, pėrēmim e pėrfolje mediale, shanatazhe, shpallje tė vdekur e tė helmuar tė pėrsonaliteteve historike, procese gjyqėsore politike, teke individėsh e grupime politike, frikėn e menifestuar me kėrrcnim, frikėn e manifestuar me dredhi e lajka, “shpėrlarje” ndėrgjegje para kombit. Mė sė shumti, nė kundėrvėnie tė misioneve tė huaja dhe misionarėve tanė, ishin analistėt nga Shqipėria londineze, sė cilės po mundohen t’ia kėthejnė dinijitetin e nėpėrkėmbur nga misionet e huaja, duke i pėrdorur misionarėt shqipėfolės, tė cilėt pa hezitim dhe pa “frikė e zor”, siē do tė shprehej Migjeni, i mprehen pendat e veta dhe u pėrballėn me larot, dallkaukėt e kopukėt, ua ējerrėn maskat qė i mbajnė qė nga viti 1990, tė gjithė, pa pardon. Nė viset tjera shqiptare (tė robėruara) mungon njė pėrballje, qė duhet tė jetė edhe mė e fuqishme, edhe mė e guximshme, edhe mė argumentuse, sepse njė shekull, duke mos llogaritur shekujt e mėparmė robėrie, ka ngulitur mentalitetin e robit dhe vėshtirė e kanė tė dalin nga kjo gėzhojė e imegjinuar, e cila mė nuk ekziston nė realitet. Mirėpo, te ata ėshtė krijuar njė llojė tjetėr mentaliteti, ai i tė qenit nė shėrbim tė tė huajve, qė si fenomen, qė nga viti 1990, pėr joshje tė njė ėndėrrre “amerika, slave e pansllave” kanė pranuar tė jenė misionar tė tyre.
Ky llojė sorollopi e sheh botėn shqiptare vetėm bardhė e zi. Nuk ka kolorit pėr ta. Nuk ka ylber ngjyrash pėr ta. Kjo mund tė diktohet nga artikulimet politike, nga “analistėt e analizat e pavarrura”, mė tepėr pėr tė qenė trumbetues tė botės “mike” shqiptare, se sa tė realitetit politik e ekonomik, me tė cilėn pėrballemi. Kėta mundohen ta orjentojnė, duke u nisur nga mentaliteti i tyre, duke u nisur nga morali i tyre, duke u nisur nga misioni i tyre, edhe guximin intelektual, emencipimin intelektual, faktografin politike e historike, nė rrjedhėn e lumit tė pistė tė tyre. Ky lloj sorollopi mundohen tė nxjerrin fakte nga humbėtirat e kohės, mundohen tė ptodhojnė gogoll tė mesjetės, mundohen ta ringjallin Haniballin te portat tona, nė detin Jonė, nė detin Adrtiatik, nė grykat e lumenjėt, nė fusha e male, ku kufizohen territoret shqiptare, duke vajtuar, se pa tė tjerėt, ne nuk dim tė ham bukė, e le mė tė mendojmė e veprojmė pėr gjėrat shumė mė tė mėdha. Ky sorollop mundohet qė armiqėt shekullor t’i shpallim, si miqė qė kanė ardhur tė na mėsojnė si tė dim tė administriojmė, si tė dim tė japim tatimin, si tė dim tė ruajmė kufijtė e tyre, si tė dim tė kultivojmė kulturėn e tyre, si tė dim tė prezentojmė para botės vlerat morale tė tyre, ndėrsa pėr vete na trumbetojnė, se permes tyre duhet tė ecim mė tutje, edhe pse jemi tė ndar nė gjashtė njėsi, ende tė pa definuara, kombėtarisht e politikisht, sepse na vjen turp tė dalim para botės dhe tė themi, jemi njė kombė, kemi njė gjuhė, kemi simbole tė njejta (flamurė, himn e embėlemė) tė njejtė dhe kryesorja, jemi nė njė hapėsirė tė pėrbashkėt gjeografikė. Ky sorrollop mundohet tė pėrbaltė figurat mė tė lavdivshme kombėtare, duke e ngritur nė piedestal tradhėtinė, si domosdoshmėri pėr shpėtim kombėtar, si domosdoshmėrit pėr tė qenė tė rreshtuar krah armiqėve, si domosdoshmėri pėr tė mbajtur ison e tė huajve, qoftė, tė atyre qė ishin okupator klasik, e sot na vinė si neokolonilist.
Me kėto problem u pėrballėn nė kėtė gjysmpė viti, pendat mė tė guximshme, por jo edhe ato qė duheshin tė ishin nė ballė tė betejave. Betejat janė tė frikshme, prandaj frikacakėt i shmangėn atyre. Ata dalin vetėm kur tė gjejnė terrenin e pėrgaditur. Kjo do tė ndodh vitin qė vjenė. Do tė fillojnė tė reshtohen edhe heshtakėt, por me rėndėsi, se ka filluart tė trasohet njė rrugė e guximshme kombėtare, pėr mbrojtjen e vlerave kombėtare, pėr mbrojtjen e histories sonė tė lavdishme e tė pėrgjakshme, pėr mbrojtjen e dinitetit e moralit kombėtar, tė cilat misionet e huaja tė pėrpunuara ua kanė dhėnė misionarėve shqipfollėsa dhe ata rrinė nė tė terun dhe po qeshin me ne, pėr kėto dy elemente qė gati i patėm humbur. Ky sorollop, kėtė e bėnė pėr tė mbuluar lėkurėn e vet, fytyrėn e vet, prej vasali e bashkėvepruesi dhe del me fudollėk, se kėtė e bėjė pėr hirė tė historisė, pėr hirė tė ecjes pėrpara, pėr hirė tė rrirjeshtimit bashkėkohor, pėr hirė tė miqėsisė, sepse kėshtu po e kėrkojnė, sepse kėshtu na sygjeropjnė dhe kushdo qė del kundėr kėtij parimi, prish miqėsinė me tė tjerėt dhe na bėnė armiq me tė gjithė.
Qė nga eksportimi i demokracisė, pėr herė tė parė, nė kėto muajt e fundit, filloi tė merr njė kahe tė re, demokracia autentike, tė cillėn po mundohen ta luftojnė e lustrojnė misionarėt shqipfolės, qė herė herė iu shterret zėri, duke i dhėnė me gjithė forcėn e gurmazit, si burizanė tė pushtuesve e lakmitarėve pėr gjeopolitik e gjeostrategji, tė trojeve tona. Ata edhe sotė mundohen tė ngrisin “vetėdijen” e shqiptarėve, se po humbasin me atoktonen, prandaj mė e leverdivshme, mė e kėndėshme, mė e mirė ėshtė ajo e eksportuara, se aty ėshtė burimi i dmokracisė, duke harruar se Shqipėria londineze ishte shtet i parė demokratin nė vitin 1924. Kėtė e bėjnėn nėn arsyetimin e civilizimit, nėn arsyetimin e pasqyrimit tė “realitetit”, nėn arsyetimin e largpamėsisė, sepse e vetmja rrugė e shpėtimit kombėtar, ėshtė tė pajtohemi me coptimin e hartės tonė gjeografike, qė kėtė nuk do t’ia lejonte askush vetės, madje edhe ata tė cilėt janė nė formim e sipėr tė kombit tė tyre, mirėpo, ky sorrollp duhet ta kryej misionin dhe t’i shpallė herezi tė gjithė ata qė mbrojnė historinė e bashkimit, tė gjithė ata tė cilėt mbrojnė luftrat e luftėtarėt pėr bashkim, tė gjithė ata tė cilėt kultivojnė mentalitetin dhe moralin e bashkimit kombėtar. Si duket kėtyre zėrave mercenar u ka ardhur fundi, sepse viti qė vjenė, do tė na nxjerr nė shesh edhe hartat e reja, tė modelit franko – serb, pėr gadishullin Ilirik dhe vende tjera nė Evropėn e lodhur, tė demoduar me veprimet e veta, si raciste dhe pėrqmuese e kombeve qė nuk gjejnė mbēėshtetje nė supėrfuqi, pėr tė qenė tė bashkuar dhe kjo e lind domosdoshmėrinė e zfgjimit dhe koordinimit tė punėve e detyrave.
Ky gjashtėmujorėsh, do tė jetė njė hyrje nė historin e analizave politike, nė historin e kėndelljes politike, nė historin e marrjes nė dorė tė timonit pėr ēėshtje madhore kombėtare, pėr tė mos falur territore, pėr tė mos qenė sahanėlėpirės i tė huajve, pėr tė mos pranuar vasalitet, pėr tė mos pėrēmuar historinė e lavdivshme kombėtare, pėr t’i thėnė larove dhe gjithė sorollopit tė tyre, se kėtu e tutje, jemi ne dhe vetėm ne, me tė gjitha tė mirat qė na i ka sjell historia deri mė eksportimin e demokracisė, se mė nuk do tė lejojmė tė lartėsohe figurat me tė trishta kriminale e kundėrkombėtare, siē bėri Nishani e Meta, se kjo tokė, e ky komb, ka njerėz tė dinjitetshėm, qė do tė mbrojnė dinjitetin e moralin kombėtar, qė me ardhen e demokracisė sė eksportuar, misionarėt u munduan ta zhveshin historikisht, permes politikės mercenare.
Ky vit ka krijuar njė tabanė tė fortė, pėr tė mbėshtetur llozin pėr flakjen e tė gjitha padrejtėsive qė i ndodhin kombit, pėr tė flakur tė gjitha figura “kombėtare” qė trumbetuan ndėrgjegjen e armiqėve tanė, pėr tė pėrflakur dhe hudhur nė llumin e histrorisė gjithė ata rahagjoksė qė shėrbyen e shėrbejnė nė misione tė huaja, qė me pendat e tyre u munduan tė ringjallin pėrdhunuesit e kmombit, qoftė permes armės, apo parasė, pėr tė plotėsuar apetiet e pushtuesve, pėr tė plotėsuar e rehabilituar poilitikat revizioniste e rikolonizuese, pėr tė arsyetuar pafuqinė e mposhtjes sė dinitetit e moralit tė kombit, tė cilėt pėrmes moralit e dinjitetit tė vet, donė pėt t’u treguar se si njė komb duhet pėr tė qenė i dinjitetshėm e i moralshėm.
Ky vit qė po hyejmė, nuk do tė jetė si vitetet tjera, jo pėr shkak tė pushteteve, por pėr shkak tė zgjimit intelektual, emencipimit kombėtar dhe guxmit tė trajtimit tė argumenteve, pėr ta mposhtur klasėn politike qė kryen detyrėn e misionarit, kundėr ēshtjes kombėtare.
Ky vit qė po hyejm, do tė jetė vit i shkollės sė Tiranės, e cila sikur dikur, edhe tash e tutje, do tė jetė strumbullar i artikulimit tė mendimit kombėtar, tė veprimit kombėtar, deshėn apo jo larot e “miqtė” tanė. Qė nga atje duhet nisur tė zhvillohet rrethi i Arkimedit, pėr tė shti nėn sqetulla gjithė tokat shqiptare, pėr tu pėrballur me hartėn franko-serbe, qė ka filluar tė gjindet edhe nė kancelaritė e shumė shteteve, pėr ta zhbėrė atė dhe pėr t’i treguar tė gjithėve, se kjo hartė dhe shumė harta tjera, qė do tė na paraqiten si altenativa, shkopi apo karrota, nuk mund tė shtrihen te ne, se ne kemi hartėn tonė, hartėn kombėtare dhe t’i detyrojmė pėr ta pranuar atė. Kėtė mund ta bėjmė, sepse gjeopolitika dhe gjeostrategjia janė nė favorin tonė, pastaj edhe faktori njeri dhe tė faktorizohemi me dinjitet, tė paktėn nė Gadishullin Ilirik.
Pra, nė vitin qė po hyejmė, kėto penda dhe tė tjerat qė do tė shtohen, tė jenė busollė pėr koordinim politike kombėtare dhe duhet detyruar institucionalistėt pėr tė lėvizur drejtė sė ardhmes, si komb, e jo si gjashtė njėsi, me gjashtė politika zyrtare, qė veprojmė sot dhe tė mos gjindemi para aktit tė kryer me hartėn franko-serbe.

Prishtinė, 30.12.2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Afrim Morina
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 42 vizitorë
Lexuar: 129 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
Leter ALBINIT
E premtė, 12 janar 2018 - 04:21
i nderuar, zoti Albin Kurti! Doemos do habiteni qė po merrni kėtė letėr nga njė i panjohur. Unė, quhem Pandeli Liko Zaka. Jam nga fshati Metaj, njė fs...
FASHIZĖM KULMOR ANTISHQIPTAR I BE!
E enjtė, 11 janar 2018 - 05:59
Vėzhgues tė paanshėm dhe tė vėmendshėm tė sjelljeve e vetėsjelljeve kryeneēe antishqiptare tė BE-sė dhe aleatėve tė Serbisė, po e shohin, tashmė, lakuriq, ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi