Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Ultimatumet nga pozita e tė fortit, nuk mund tė konsiderohen mjet pėr komunikim mes miqve
Publikuar më 31 dhjetor, 2017 nė orėn 20:52 ( Para 15 ditė e 15 orėve ) Sejdi Veseli | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Siē dihet, komunikimi i kolonizatorit nė raport me tė kolonizuarin apo kuislingėt, bėhet ēdoherė nėpėrmjet urdhėresave dhe kėrcėnimeve. Vėrtetė disa ambasador tė disa vendeve tė cilat deklarohen mike tė Kosovės, sillen sikur tė ishin guvernator tė ndonjė kolonie!
Edhe pas pėrfundimit tė jo natyrshėm tė luftės ēlirimtare, mujsharėt evro-amerikan, tė veshur me kostumin e mikut, nė vend se tė pėrpiqeshin pėr pėrmirėsimin e padrejtėsive tė rėnda qė u bėnė nė tė kaluarėn ndaj popullit shqiptar, nga gjyshėrit dhe baballarėt e tyre, ata vazhduan tė “ndihmonin” nėpėrmjet “kėshillave” tė formės urdhėruese, mjerisht tė pėrkrahur fuqishėm nga servilėt shqipfolės.

Kjo politikė synohet tė vazhdohet, deri sa tė arrihet marrėveshja pėr bashkėveprimin e SHBA dhe BE me Rusinė pėr saktėsimin pėrgjegjėsive dhe angazhimeve tė reja territoriale, qė do tė rezultonte me ndėrrimin e kufijve tė tanishėm etnik tė regjionit. Ēka ėshtė edhe mė keq, synohen pazarllėqe tė reja me territoret dhe fatet e popujve, pa u pyet ato fare(diēka ēka po pėrgatitet)!
Shih:„The Unraveling of the Balkan Peace Agreement“; Contingency Planninig Memorandum, No. 32, Center for preventive Action, November 08, 2017 www.defcon.news/2017/11/08
Nė kuadėr tė kėsaj politike u sajua edhe Gjykata Speciale, me synim tė qartė, tė largojė kuadrot e luftės (bile pėrkohėsisht) nga skena politike, pėr t’i zėvendėsuar ato me krahun pacifist kapitullant. Kjo ndodhė pasi nuk u pėrfill “kėshilla” finoke e James Rubin pėr “krahun e luftės” ; “...krahu i luftės do ta kuptojnė se ėshtė mirė tė largohen nga pushteti derisa janė ende tė popullarizuar dhe tė mos presin derisa ėshtė shumė vonė...”, e publikuar nė https:// telegrafi.com/rubin-krahu-i-luftes-te-largohet-i-suksesshem/ me 23 nėntor 2013.
“Ma mirė vonė se kurrė”, thotė populli. Shqiptarėt e kanė kuptuar gabimin qė kanė bėrė, kur u besuan sugjerimeve “urtake” tė miqve evro-amerikan dhe pėrkundėr protestave tė OVLUĒK, LVV, AAK dhe Nismės, me mbivotim PDK-LDK-minoritetet e aprovuan Ligjin pėr Gjykatėn Speciale. Ēka ėshtė edhe mė keq, nė kėtė turr ata aprovuan edhe amendamentin kushtetues, nėpėrmjet tė cilit “legjitimohet” kjo gjykatė raciste dhe internimi i shqiptarėve tė anatemuar prej saj pėr kohė tė pa pėrcaktuar jashtė trojeve tė tyre!
Mbledhja e mbi 16000 nėnshkrimesh nga OVLUĒK-sė dhe tė mbi 40 deputetėve, me njė kėrkesė tė qartė, pėr shfuqizimi i kėtyre dokumenteve diskriminuese dhe pėr miratimin e akteve pėrkatėse ligjore tė tilla, tė cilat do ta obligonin gjyqėsorin kosovarė pėr tė sjellė para drejtėsisė tė tė gjithė ata, pėr tė cilėt dėshmohet se kanė krye krime, gjatė dhe pas pėrfundimit tė luftės, pa marrė parasysh pėrkatėsinė kombėtare tė kryerėsve.
Jo vetė nga ata, gjė qė edhe ėshtė pritur, si Lista serbska, por edhe nga LVV dhe LDK, kjo nismė nuk u pėrkrah, edhe pse u bėnė njė varg pėrpjekjesh deri sa Kuvend shkoj nė pushim, duke e lėnė kėtė ēėshtje tė hapur.
Ėshtė pėr t’u studiuar mentaliteti i disa politikanėve shqipfolės, tė cilėve po u pengon qėndrimi konstruktiv i Kreut tė Kosovės, Kryetarit tė Parlamentit, Presidentit dhe Kryeministrit, tė cilėt presioneve nga ndėrkombėtarėt po u pėrgjigjen nė pėrputhje me kompetencat qė kanė, se kjo ēėshtje u takon pėr tė vendosur, atyre tė cilėt e kanė marrė votėn e sovranit. Ndėrsa vendimet e Sovranit nė Parlament, pėr neve janė tė obligueshme pėr t’u zbatuar...Ju lumtė!
Nė vazhdim tė kėtij shkrimi, do tė ndalem nė presionin e fundit qė i bėhet Kosovės, nga DASH.
Paralajmėrimi i formės urdhėrore edhe nga Departamenti Amerikan i Shtetit (DASH), nė adresė tė deputetėve dhe drejtuesve tė Kosovės: “Mos e prekni specialen”, do tė mė dukej i ēuditshėm , sikur tė mos isha dėshmitarė i shumė veprimeve arrogante tė kėtij xhandari tė vetė-emėruar ndėrkombėtar, ndaj shumė vendeve anė e kėnd globit, tė cilat konsiderohen prej tij si njė lloj neo-kolonie.
Diēka ngjashėm thotė diplomati austriak Albert Rohan: “ se me Kosova duhet tė ketė kujdes ndaj zyrtarėve tė BE’sė dhe tė SHBA’sė pėr shkak se ėshtė shtet qė nuk ėshtė njohur, s’ėshtė anėtar i BE’sė dhe as nė OKB...”
E shtunė, 23 Dhjetor 2017 http://gazetainfopress.com/aktualitete/rohan-per-gjykaten-speciale-jeni-shtet-dobet-kujdes-si-po-silleni-diplomatet-e-bese-dhe-shbase
Kur ėshtė nė pyetje Kosova, ultimatumet e tilla si ky “Mos e prekni specialen”, nuk ėshtė pritur tė vinė nga ata, tė cilėt nga populli shumicė konsiderohen miq dhe vende nga ku mund tė mėsohet se si ndėrtohet demokracia.
T’u urdhėrosh( nga pozita e mė tė fortit) tė zgjedhurve me votėn e lirė tė popullit, sė pari tė aprovojnė njė ligj, i cili pas njė shfletimi sipėrfaqėsor, mund tė nxirret pėrfundim i qėndrueshėm, se ka shumė elemente nga ligjet raciste, dhe tani “mos e prekni...”, jo vetėm se nuk flenė nė shtratin e demokracisė, por nuk mund tė gjejė vend nė kodeksin e sjelljeve tė mikut ndaj mikut!
Njė reagim i tillė i ashpėr do tė duhej tė ishte bėrė pėr qėllime tė parandalimit, atėherė kur pritej tė miratohej ky ligj, i cili diskriminon popullin shumicė tė Kosovės( 95% shqiptarė).
Nėse nga demokracia evro-amerikane miratimi dhe zbatimi i njė ligji tė tillė, po u konsideruaka veprim i drejt dhe demokratik, pėrkundėr faktit, se nė bazė tė tė cilit do tė gjykohen vetėm ata tė cilėt iu kundėrvunė terrorit tė organizuar shtetėror serbo-ēetnik. Pra ish ushtarėt e UĒK-sė, tė akuzuar nė bazė tė insinuatave tė “drejtėsisė”shoviniste serbomadhe dhe tė dėshmive tė mjeshtėrve tė rrenave kundėr shqiptarėve, spiunėve shqipfolės tė ish KOS-it, UDB-sė dhe tani tė BIA. Atėherė nuk bėn pa i pyetur publikisht, tė gjithė ata qė nė formė tė prerė dhe urdhėruese kėrkojnė “mos e prekni specialen”:
- ēka konsiderohet prej tyre diskriminim?
-pse si demokrat qė jeni, as edhe njė herė nuk kėrkuat nga Serbia, kush ishin ideatorėt, projektuesit dhe zbatuesit e veprimit operativ pėr helmimin me helme nervore-luftarake tė mbi 7000 fėmijėve shqiptar?
-kush ishin komandantet qė drejtuan veprimet operative pėr tė masakruar deri nė zhbėrje familjet shqiptaren, si p.sh. familjen e Shaban Jasharit?
-pse nuk kėrkuat nga Serbia kush ishin ideatorėt, hartuesit dhe zbatuesit e planit operativ “Patkoi”?
- pse nuk kėrkojnė shpjegim nga Serbia, pse i tregoi varrezat masive tė shqiptarėve vetėm pas periudhės kur ishte e sigurt se ka pėrfunduar procesi i putrefikimit tė trupave?
-pse jo vetėm nuk kėrkuan as edhe njėherė nga Serbia pėr tė publikuar prijėsit ideor dhe operativ pėr zbrazjen e pjesės veriore tė Mitrovicės, por kėrkuan nga institucionet servile tė Kosovės qė tė shpallnin amnistinė pėr tė gjitha grupet paramilitare tė strehuara nėpėr enklavat serbe?
-pse atėherė kur kėrkuat nga Kosova pėr krijimin e Bashkėsisė sė Komunave tė Veriut, nuk kėrkuat nga Serbia qė edhe ajo tė themeloj Bashkėsinė e Komunave tė Luginės sė Preshevės, me tė njėjta kompetenca si ajo e serbėve nė Veri ?....
Nė bazė tė sjelljeve tė disa “miqve” ndėrkombėtar nė raport me ne shqiptarėt( tė izoluarit e vetėm tė Evropės), ekziston droja e arsyeshme se do tė kėrkojnė fajtorėt brenda shqiptarėve pėr spastrimin etnik tė pjesės veriore tė Mitrovicės!
Nė fund duke u shėrbye me njė thėnie pėr shqiptarėt, tė ish Presidentit tė Republikės sė Shqipėrisė, gjeneral Alfred Mojsiu: “Shqiptarėt ngjajnė me ariun polar, edhe ata bėjnė gjumė tė gjatė, por kur zgjohen janė tė pa parashikueshėm!”, do tė apelojė, te mujsharėt ndėrkombėtar: mos luani me durimin tonė, sepse, ju sigurojė, ai ka limite dhe po u kaluan ato limite, jeni Ju pėrgjegjės pėr pasojat!

31 dhjetor 2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Sejdi Veseli
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 47 vizitorë
Lexuar: 151 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
Leter ALBINIT
E premtė, 12 janar 2018 - 04:21
i nderuar, zoti Albin Kurti! Doemos do habiteni qė po merrni kėtė letėr nga njė i panjohur. Unė, quhem Pandeli Liko Zaka. Jam nga fshati Metaj, njė fs...
FASHIZĖM KULMOR ANTISHQIPTAR I BE!
E enjtė, 11 janar 2018 - 05:59
Vėzhgues tė paanshėm dhe tė vėmendshėm tė sjelljeve e vetėsjelljeve kryeneēe antishqiptare tė BE-sė dhe aleatėve tė Serbisė, po e shohin, tashmė, lakuriq, ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi