Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Magjia e vargjeve tė njė poeteshe “tė panjohur”
Publikuar më 05 janar, 2018 nė orėn 06:06 ( Para 11 ditė e 6 orėve ) Prof. Dr. Eshref Ymeri | Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Para do kohėsh dhe pikėrisht mė 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, nė Portalin “Fjala e lirė”, kishte botuar njė artikull, me titull “Njė urim pėr njė Zonjė tė Letrave Shqipe”, kushtuar shkrimtares dhe publicistes sė shquar, Zonjės Vilhelme Vrana Haxhiraj, me rastin e 73-vjetorit tė lindjes sė saj.

Me bėri shumė pėrshtypje ngrohtėsia e ndjenjave tė saj, tė cilat i pėrcillte me shumė respekt dhe me shumė objektivitet nė adresė tė Zonjės Vilhelme. Prandaj, nė rubrikėn “Komente” tė Portalit nė fjalė, i shpreha kėsaj poeteshe vlerėsimet e mia pėr artikullin e saj. Pikėrisht Zonja Vilhelme ishte ajo qė u bė sebep pėr tė shkėmbyer adresat elektronike me poeteshėn Armela Hysi, e cila para do ditėsh mė dėrgoi me postė elektronike katėr vėllime tė saj poetike: 1. “Amazonė prej rėre” (Botimet Toena. Tiranė 2005). Vlerėsimi kritik: Stefan Martiko dhe Visar Zhiti. 2. “Ndoshta” (Botimet Toena. Tiranė 2010). Vlerėsimi kritik: Stefan Martiko. 3. “Ujdhesės sė pėrrallės tėnde” (Shtypshkronja “Milosao”. Sarandė 2013). Vlerėsimi kritik: Stefan Martiko dhe Prof. Fatmir Terziu). 4. “Po tė mos ishte rėra” (Shtypshkronja “Milosao”. Sarandė 2016). Vlerėsimi kritik: Fatmir Terziu.
Por kėto nuk janė vėllimet e vetme tė poeteshės. Ajo ka botuar gjithsej gjashtė vėllime poetike dhe vėllimin e shtatė e ka nė pėrfundim e sipėr. Ajo jeton prej vitesh nė Greqi, ku ka krijuar poezi me njė lirizėm befasues. Poezitė e saj tė mahnisin me forcėn dhe ēiltėrsinė e ndjenjave, me peshėn e muzikalitetit, me larminė dhe risinė e ritmeve. Ato bien nė sy pėr begatinė e metaforave dhe tė epiteteve, me rimat e brendshme dhe aliteracionin. Poetesha ka njė ndjesi delikate ndaj natyrės. Kur lexon poezitė e saj, tė ngjallen pėrfytyrime tablosh tė detit blu, tek tretet tej nė horizont me kaltėrsinė e qiellit tė paanė. Pėrshkrimet e natyrės nė penėn e poeteshės herė-herė shoqėrohen me nota filozofike. Nė to tingėllon ideja e pavdekėsisė sė natyrės, e zhvillimit tė saj tė amėshuar.
Diapazoni poetik nė vargjet e kėsaj poeteshe tė talentuar ka njė gjerėsi tė mahnitshme. Aty lexuesi ndien fshikullin hijerėndė majakovskian, i cili vjen e ndėrkėmbehet me pėrkėdhelinė e lirizmit dehės shelian. Prandaj nė poezitė e saj bashkėjetojnė akulli me flakėn, rreptėsia me butėsinė (delikatėsėn)
Nė kėndvėshtrimin tim, tonaliteti i pėrgjithshėm i poezisė sė Armela Hysit ėshtė optimist. Nė tablotė e bukura poetike qė shpalosen para lexuesit, autorja herė prehet nė vorbullėn e problemeve sociale tė jetės shqiptare, herė arratiset nė brendinė e shqetėsimeve tėrėsisht individuale, me njė domethėnie pėrgjithėsuese.
Mendoj se vlerėsimet kritike tė Prof. Fatmir Terziut, tė Stefan Martikoit dhe tė Visar Zhitit, si personalitete tė letrave shqipe, shėrbejnė si njė mbėshtetje dhe nxitje e fuqishme pėr krijimtarinė poetike tė kėsaj poeteshe me zė nė letėrsinė shqipe. Mė bėnė pėrshtypje tė fuqishme fjalėt e poetit Stefan Martiko nė analizėn qė i ka bėrė vėllimit poetik “Ndoshta”. Ai thotė:
“Kėtė poete nė Shqipėri e njohin veē pak vetė. Ėshtė njė nga zėrat e rrallė tė ligjėrimit nė shqip, qė pėrhap aroma tė jashtėzakonshme, frymėzim dhe pėrjetėsi. Si frymė e thellė qė vjen prej njė Zoti qė vė gishtin pėr tė treguar se sa lart qėndron e vėrteta e nėpėrkėmbur. Bashkė me mua, le tė ngrenė zėrin edhe tė tjerė, si filozofė tė artit. Mjekė tė shpirtrave njerėzorė, tė bashkohen me zėrin tim, qė, nė tė vėrtetė, besoj se ka njė peshė tjetėr mė tė rėndė, por qė nė kėtė rast, ndoshta, nuk ka gjetur dot fuqinė e duhur pėr t’u shprehur. Me kaq pak fjalė, i tronditur prej poezisė sė saj, thjesht dėshiroja tė bėhesha zėdhėnės i njė opinioni, qė, nė tė shumtėn e herėve, nuk ka zė nė dalldinė e zhurmave vdekjeprurėse, qė njeriu mbart pa kuptuar tė keqen qė po i sjell vetes”.
Jam plotėsisht nė njė mendje me poetin dhe kritikun dashamirės dhe mendjehollė Stefan Martiko. Megjithatė, i bindur plotėsisht pėr thjeshtėsinė madhėshtore tė poeteshės Armela Hysi, dėshiroj t’i pėrcjell optimizėm kritikut Stefan Martiko, duke i kujtuar atij njė shprehje aforistike me domethėnie filozofike tė poetit tė shquar anglez Sheli ( Percy Bysshe Shelley - 1792-1822). Ai ka thėnė:
“Poetėt e panjohur janė ligjvėnėsit e kohės”.
Nė kėtė ditė tė fundvitit, kur i hodha nė kompjuter kėto pak shėnime, poeteshės sa tė heshtur, aq edhe tė
talentuar Armela Hysi, i uroj nga zemra gėzuar Vitin e Ri 2018, mbarėsi familjare, suksese nė punė dhe nė krijimtarinė artistike, nė bashkėpunim tė ngushtė me vajzėn e saj, e cila, si njė njohėse e talentuar e greqishtes, ka pėrkthyer dhe botuar njė cikėl poetik tė nėnės sė saj nė revistėn letrare greke “Mandragora”.

Kolumbus, Ohajo
31 dhjetor, 2017


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Prof. Dr. Eshref Ymeri
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 91 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:17
.
TĖ FLASIM ME NJĖ ZĖ, TĖ KEMI VETĖM NJĖ ZĖ, AT...
E shtunė, 06 janar 2018 - 03:51
“Edhe dega, kur shkėputet nga trungu qan, bėrtet, bėn “ krrau” ... Po kėrcet edhe trungu, bir, qan bėrtet...” Drama: “ Gjaku i arbrit ” Fadil Kraja...
Jusuf Zenunaj: Poezi
E martė, 02 janar 2018 - 22:59
.
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi