Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Top sekreti i Ramush Haradinajt me pazarin e UDB-sė sė Istogut – Ja edhe vendimi i Gjykatės Kushtetuese
Publikuar më 06 janar, 2018 nė orėn 19:26 ( Para 9 ditė e 16 orėve ) Isa Mulaj | Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Ky shkrim u dedikohet tė gjithė atyre qytetarėve tė Istogut tė cilėve u ėshtė dhunuar e drejta e votės, pėrballen me ēnjerėzimin e dinjitetit tė tyre, dhe shtypjen sistematike nga regjimi i UDB-sė i cili udhėheq nga nėntoka pėrmes shqipfolėsve nė pushtetin qendror dhe lokal.

Armiku numėr 1 nė botė i Ramush Haradinajt pėr momentin ėshtė Gani Dreshaj ose kandidati pėr kryetar tė komunės sė Istogut nga radhėt e Aleancės pėr Ardhmėrinė e Kosovės (AAK), parti tė cilėn e udhėheq kryeministri aktual i Kosovės, Ramush Haradinaj. Ramushi duket se ėshtė marrė vesh me LDK-nė tėrė kohėn pėr t’ia futur ndėrskamzėn Ganiut dhe tė mos e lejojė tė bėhet kryetar i Istogut. Ju do tė mendoni se ėshtė e pamundur Ramushi t’ia bėjė kėtė njeriut tė tij i cili i pagoi 70 000 euro pėr ta nxjerrė Ramushin nga kthetrat e Serbisė nė Francė, por le tė shikojmė se ēka thonė ngjarjet nga realiteti.

Fillimisht, ju do tė mendoni se Ramushi po e sakrifikon Ganiun pėr ta shpėtuar veten atje nė Prishtinė pėrmes LDK-sė, prandaj edhe ka bėrė pazar me udbashėt nė Istog qė vendi i kryetarit tė Istogut nė ēfarėdo rrethane duhet t’i takoj Haki Rugovės, pavarėsisht se a i fiton votat apo jo. Kjo tradhti e Ramushit kundėr Gani Dreshajt ėshtė intensifikuar dukshėm sidomos kohėve tė fundit kur Ramushi po mundohet tė mbledhė mbėshtetje nga LDK pėr ta shfuqizuar Gjykatėn Speciale. Mirėpo, Isa Mustafa e ka bėrė tė qartė se pas Istogut tash shkojmė nė Prishtinė pėr ta rrėzuar Ramushin, dhe ka gjasa qė ashtu edhe do t’i del.
Gani Dreshaj i ka fituar dy herė zgjedhjet nė Istog, por nė tė dyja rastet kanė qenė pazaret e Ramushit me kreun e UDB-sė nė LDK qė tė kontestohet fitorja. Herėn e dytė ose mė 19 nėntor 2017, Gani Dreshaj fitoj bindshėm me votat e diasporės, edhe pse disa vota dolėn nga personat qė ishin tė vdekur. Kėto vota ishin ilegale dhe kėtė shumė shpejt ose automatikisht e kuptoj Haki Rugova sepse edhe vetė kishte porositur nga Serbia hiq mė pak se 795 vota nė raundin e parė. Edhe po tė eliminoheshin diku 50 vota qė u vėrtetuan se janė ilegale nė raundin e dytė, Ganiu pėrsėri do tė fitonte bindshėm. Gjykata Supreme e kontrolluar nga LDK-ja ka mundur tė dalė me vendimin pėr heqjen e sėcilės votė qė nuk mund tė vėrtetohet, me ēka Ganiu pėrsėri do tė fitonte, por nė vend tė kėsaj vendosi tė pėrsėriten zgjedhjet mė 17 dhjetor. Dhe ēka ndodhi nė mbrėmjen e 17 dhjetorit 2017?
Pas shpalljes sė rezultateve tė zgjedhjeve nga KQZ, Gani Dreshaj doli fitues dhe printe me 52 vota. Menjėherė filloj festa e simpatizantėve tė tij nė Istog. Mediat u interesuan tė marrin njė deklaratė nga Ganiu, dhe ky sė pari tha: “Nuk do tė lejoj qė fitorja tė mė merret nė tavolinė.” Se ēka tha nė atė moment nuk i bėri pėrshtypje asnjė simpatizanti tė tij qė po festonin, por ajo ishte fjalė kuptimin e sė cilės votuesit e tij do ta kuptojnė mė vonė. Ganiu nuk mbajti fjalim pėrballė simpatizantėve tė tij qė po festonin. Tė gjithė thonin se ėshtė duke e pritur Ramushin. Prej momentit nė moment pritej ardhja e Ramushit, sepse ky kishte qenė aktiv nė thuajse secilėn fushatė tė Ganiut, deri edhe nėpėr fshatrat e thella tė Istogut me baltė. Ardhjen e Ramushit atė natė festive nė Istog e besonin tė gjithė. Ndėrkohė, nė zyrėn e degės sė LDK-sė nė Istog, ku ishin mbledhur kokat kryesore tė LDK-sė, mbretėroj njė dėshpėrim pas shpalljes sė rezultateve tė KQZ-sė. Kryetari i LDK-sė, Isa Mustafa, nxori telefonin dhe fliste me dikė. Gjersa me dorėn e majtė e mbante telefonin nė vesh, dorėn e djathtė e kishte vėnė nė kokė, i mrrolur dhe me fytyrėn pleh nga shqetėsimi. Me kė ka biseduar nuk e dijmė. Mandej shpėrthej ai skandali dhe kėrcėnimi i Afrim Alidemaj pėr 50 000 franga zvicerane, por nuk kishte rėndėsi. Pas telefonatės sė Isa Mustafės qė shihet edhe nė fotografi dhe video-xhirim, doli Armend Zemaj me njoftimin se “ėshtė bėrė njė gabim nė KQZ gjatė numėrimit dhe sigurisht se Haki Rugova ėshtė pėrpara.” Bravooo, brohoritėn disa tė pranishėm aty nė zyrėn e LDK-sė, por pak kujt i bėri pėrshtypje sepse atė natė, udhėheqėsia e LDK-sė iku kokėulur nga Istogu. Simpatizantėt e Ganiut vazhduan ta prisnin Ramushin nė Istog deri nė mesnatė, por kot. Ramushi nuk erdhi. A thua pse? Sepse ishte marrė vesh me LDK-nė qė Ganiut gjithsesi t’ia marrim fitoren nė tavolinė, apo ēka ishte nė pyetje? Realisht, Ramushi duhej tė ishte nė gjendje tė hyjė nė zjarr pėr Ganiun ose njeriun qė e nxori nga kthetrat serbe nė Francė. Gjersa e tėrė udhėheqėsia e LDK-sė e kishte rrethuar Haki Rugovėn nė Istog dhe shumica prej tyre ende janė tė mendimit se edhe njė dreq do tė ishte mė i mirė se Hakiu por u duhej vetėm fitorja e LDK-sė e jo si Haki, Ramushi vendosi ta bojkotoj qėllimshėm Ganiun, qė do tė thotė se ishte kundėr fitores sė tij. Po qė se ekziston ndonjė pėrgjim i telefonit tė Ramushit me datėn 17 dhjetor 2017 vetėm prej orės 20 – 22, do tė dilte nė shesh diēka shumė interesante. Mė kė bisedoj ai nė atė kohė, dhe me kė Isa Mustafa?
Tė nėsermėn ose mė 18 dhjetor, ndryshoj rezultati i zgjedhjeve dhe kėtė e kumtoj Isa Mustafa nga Prishtina. Po tė njėjtėn ditė, nga gėzimi, tre fanatikė tė LDK-sė nga qendra e numrimit tė votave postuan njė fotografi me parullėn “Gardianėt e votave”, ku tregonin se si i kanė “ruajtur” votat gjatė tėrė natės ndėrmjet 17 dhe 18 dhjetorit, ose derisa tė nesėrmen doli rezultati nė favor tė Haki Rugovės. Kush janė ata tre gardianėt e famshėm? Haki Zeqirja, vėllai i udbashit tė vrarė Kosovė Zeqiraj i cili ishte shofer dhe truproje e Fadil Feratit (ish-kryetarit tė K.K. tė Istogut dhe nėnkryetarit tė LDK-sė). Kosova ishte vrasės i ushtarit mė tė mirė tė UĒK-sė, Mahir Lajēi nė janar tė vitit 2001 nė Gjakovė. I dyti ose nė mes ishte djali i Fadil Feratit, Ilir Ferati. I treti ishte Genc Ademaj, kushėri i ish-nėnkryrtarit tė K. K. tė Istogut, Agim Ademaj. Vėllai i Agimit, Bashkimi, ėshtė kryetar i KKZ-sė (Komisioni Komunal i Zgjedhjeve) nė Istog. Pėrndryshe, Agimi dhe Bashkimi janė djemt e Ramė Tullės, udbashit mė famėkeq qė ka njohur ndonjėherė Kosova. Fotografinė e tre gardianėve e ka bėrė njėri nga ta, respektivisht Genc Ademaj, kushėriri i Ramė Tullės. Iliri ose djali i Fadil Feratit shihet nė fotografi duke biseduar nė telefon. Me kė mendoni se ka qenė duke biseduar atė natė ose nė tė njėjtėn kohė kur edhe Isa Mustafa bisedonte nė telefon? Pse e bėnė atė fotografi ashtu “gardianėt e votave?” qė nė tė ardhmen ajo tė bėhet fotografi historike, dhe dėshmi se si ia siguruan Haki Rugovės fitoren duke e futur nė pėrdorim “trenin bullgar.” E bėnė sepse kanė merita tė mėdha dhe u takon shpėrblimi nga LDK. Ata nuk kanė dashur t’ia lejojnė kėtė meritė tjetėrkujt, dhe shumė lehtė ua mbyllin gojėn: “Qe fakti, e ju thuani ēka tė doni.” Kjo mbase ėshtė vepėr penale shumė e rėndė, por LDK jep garancion se nuk guxon tė preket kush nga ata “gardianė tė votave.” Kėtė garancion e jep edhe Ramushi pėr llogaritė e tij tė marra qė nuk do t’i dalin ashtu siē po mendon ai, pėrkundėr manipulimit tė gjykatave dhe drejtėsisė, dhe bindjen se ėshtė shkelur gjithēka me pazare ndėrmjet tij dhe LDK-sė. Si ndodhi ky manipulim dhe deri ku ka arritur?

Treshja e ajkės sė UDB-sė e cila me krenari vetė identifikohet si “gardianė tė votave” nė qendrėn e ruajtjes sė votave. Nga e majta nė tė djathtė: Genc Ademaj (kushėriri i Ramė Tullės), Ilir Ferati (i biri i Fadil Feratit), dhe Haki Zeqiraj (vėllai i udbashit vrasės Kosovė Zeqiraj).AAK dorėzoj hiē mė pak se 14 ankesa nė PZAP pėr parregullsi dhe keqpėrdorime nė procesin zgjedhor tė 17 dhjetorit. PZAP-i i hudhi poshtė 100%. Pastaj, tė njėjtat ankesa u dorėzuan nė Gjykatėn Supreme tė kontrolluar nga LDK-ja, ēka dihejt se edhe kėtu do tė hidhen poshtė 100%. Gjatė tėrė kėsaj beteje pėr drejtėsi Ramushi ka qenė i heshtur, e me gjasė mė i lumturi pse po hedhen poshtė ankesat e bazuara edhe nė fakte tė parregullsisė nė vota. Votuesit e Gani Dreshajt filluan tė shprehin habi pėr anashkalimin e qėllimshėm nga Ramushi tė kandidatit tė tij pėr Istogun. Megjithatė, gjatė asaj kohe Ramushi ishte i zėnė tjetėrkah, duke i shkaktuar diskreditim tė madh Gani Dreshajt, aq sa mundte dhe ku i jepej rasti. Fillimisht, vazhdoj ta rrisė numrin e zėvendės ministrave, e pas kėsaj t’ua rrisė rrogat, por sė pari e dyfishoj rrogėn pėr veti. Gjatė kohės kur beteja e Gani Dreshajt pėr Istogun vazhdonte, Ramushi vendosė tė ikė pėr pushime diku jashtė, dhe jo ēdo kund jashtė, por nė njė hotel super tė shtrenjtė nė Zvicėr tė cilin e kishte refuzuar kancelarja e Gjermanisė Angela Merkel me arsyetimin se ėshtė i shtrenjtė. Por Ramushi ka pare boll, e kancelarja e shkretė gjermane jo. Ajo duhet tė mbroj interesat e shtetit mė tė populluar dhe ekonominė mė tė madhe tė Evropės, e Ramushi duhet ta rrjepė vendin dhe popullin e tij mė tė varfėr nė Evropė pėr taraqillakun e tij nė hotelet luksoze tė Zvicrės. Nė tė njėjtėn kohė, Ramushi zvogėlon shumėn e bursave pėr studentė nga 900 nė 500 euro. Dhe nuk ndalet vetėm me kaq. Mos i shkoftė mendja se edhe pensionet e pleqėrisė nga 75 euro sa janė pa u rritur thuajse kurrė prej se shpėrndahen, do t’i zbres nė 40 euro. E pastaj do t’i hapet rruga pėr dyfishimin e numrit aktual tepėr tė lartė tė zėvendės ministrave dhe e rritjen pagės sė tij edhe pėr 100% nė 100 ditėt e ardhshme. Nė anėn tjetėr, Gani Dreshaj jep nga kapitali tij pėr tė varfėrit dhe investon nė infrastrukturėn publike. Parimisht, askush nuk mund ta besoj se kėto dy kontraste janė nė njė parti politike, madje ėshtė vėshtirė tė besohet se mund tė ndodhin brenda njė vendi. Gjersa nė Istog ėshtė vėshtirė tė numėrohen krimet dhe skandalet nė sektorin e arsimit, Ramushi e ka problem ta dijė se sa zėvendės ministra tė arsimit i ka. Ministri i tij i arsimit, Shyqyri Bytyqi, i thotė se janė katėr zėvendėsa tė tij. Ramushit i duken ende pak.
Pykėn nė KQZ dhe PZAP duket se e ka futur Ramushi kundėr Gani Dreshaj, ose sė paku ėshtė pajtuar qė LDK-ja qė ta bėjė njė gjė tė tillė. Prandaj edhe kishte refuzime arbitrare dhe tė qind pėr qindta tė ankesave tė AAK-sė nga Istogu pėr kandidatin e saj. Pas refuzimit nga Gjykata Supreme, Gani Dreshaj e dėrgon lėndėn nė Gjykatėn Kushtetuese, me njė ankesė qė paraqet shkelje tė rėndė tė Kushtetutės – mohimin e votave tė qytetarėve qė i kishin 18 vjet, kanė votuar, por KQZ nuk i ka pėrfshirė nė listat e votuesve. A ka “pyka” edhe nė Gjykatėn Kushtetuese nga politika? Mund tė ketė. Dolėn nė skenė thashethemet se Ramushi dhe Ganiu nuk kanė bėrė zė pėr refuzimet e ankesave nga PZAP dhe Gjykata Supreme, sepse kanė vendosur t’ia lėjnė Gjykatės Kushtetuese, e kur tė vendosė kjo, atėherė s’ka tė drejtė ankese LDK-ja, pra ėshtė pėrfundimtare. Kjo duket njė teori e mirė konspiracioni, deri-diku e besueshme nga shumica dėrrmuese e popullsisė qė janė tė bindur (me arsye tė forta) se ēėshtja e drejtėsisė ėshtė pazar politik, e kurrsesi drejtėsi. Pavarėsisht kėtyre bindjeve tė forta sepse edhe pėrvoja nga KQZ, PZAP dhe Gjykata Supreme deri mė tani e ka vėrtetuar kėtė, tė shohim se cilat janė gjasat pėr pazare apo drejtėsi nga Gjykata Kushtetuese.
Gani Dreshaj e ka dorėzuar lėndėn nė Gjykatėn Kushtetuese pas festės sė vitit tė ri, mė 3 janar 2018, pėrmes avokatit Arianit Koci. Kush ėshtė ky? Ėshtė njėri prej avokatėve mė tė fortė qė ka Kosova. Ky ishte avokati qė e mbronte Ramushin nė Francė. Tani, varet nėse nė Gjykatėn Kushtetuese Arianiti do ta mbroj pėrsėri Ramushin, qė do tė thotė konfirmin i pazarit me LDK-nė se Haki Rugova duhet tė jetė kryetar i Istogut, apo drejtėsisė qė mund ta rrėzoj Hakiun dhe nė vend tė tij ta sjellė Ganiun. Gjykata Kushtetuese si institucioni mė i lartė ka fuqi ta rrėzoj edhe kryetarin e shtetit. U kujtohet se si Behgjet Pacolli ishte zgjedhur kryetar i Republikės sė Kosovės mė 22 shkurt 2011, por Gjykata Kushtetuese e kishte rrėzuar mė 4 prill? Kur e rrėzon edhe kryetarin e shtetit, pse nuk mundet, me dėshmi, edhe kryetarin e njė komune tė vogėl nėse ka shkelje tė Kushtetutės? Me kėtė pajtoheni edhe ju, por dyshoni te kėto “pykat” qė po i fusin tė mėdhenjtė nė gjykata. Le tė shohim vendimin e mundshėm tė Gjykatės Kushtetuese.
I pari mund tė jetė i ngjashėm me atė tė PZAP-it dhe tė Gjykatės Supreme, pra refuzimi, ēka do tė shkaktoj pakėnaqėsi tė skajshme jo vetėm tek votuesit e Gani Dreshajt, por edhe nėpėr Kosovė, sepse krijohet bindja se qytetarin nuk e mbron as institucioni dhe akti me i lartė juridik i shtetit. Pėr pasojė, pjesėmarrja nė votimet e ardhshme do tė jetė tepėr e ultė, dhe shumicės sė qytetarėve u mbetet vetėm tė ikin nga Kosova dhe nga vetė emri i saj. Vendimi i dytė, qė ka mė shumė gjasa tė sillet, ėshtė qė t’i kėrkohet KQZ-sė numėrimi i votave tė mbetura dhe pėrfshierja e tyre nė rezultatin pėrfundimtar. Mund tė sillet edhe vendim tjetėr ose tė tjera, por po ndalemi tek ky vendimi i dytė dhe tė paramendojmė se ēka mund tė ndodhė. Sipas avokatit Arianit Koci, ekzistojnė sė paku 52 vota tė panumėruara. AAK deri nė atė kohė pretendonte se ishin 56 gjithsej, prej tė cilave jepte dy versione se kuj i takojnė: i pari, 45 vota ishin pėr Ganiun, ndėrsa nė versionin e dytė tė mėvonshėm ishin 37. Nė tė dy versionet, fitues del Gani Dreshaj pasi Haki Rugova ka njė epėrsi prej 14 votave. Nė tė parin ose me 56 vota: Hakiu 19+11=30 vota, ose 15 mė pak se 45 tė Ganiut. Nė tė dytin ose me 52 vota: Hakiu 19+15=33 ose 4 vota mė pak se 37 tė Gani Dreshaj. Kontrolli i kėtyre votave ėshtė bėrė nė bazė tė listės sė votuesve dhe ka qenė e ditur se shumica e tyre kanė votuar pėr Ganiun. Ata ishin kryesisht studentė, sportistė ose kategori qė mė sė shumti identifikohej me programin e premtimit tė Ganiut pėr ta (kthimi i Istogut nė superligėn e futbollit tė Kosovės, ndėrtimi i konviktit tė studentėve nė Prishtinė, etj.). Vetėm fėmijėt e udbashėve kanė votuar pėr Haki Rugovėn.
Edhe pse nuk dihet ende se a do tė jenė 52 apo mė shumė numri i votave, me datėn 5 janar 2018, Haki Rugova e bėnė betimin si kryetar i Istogut, tė cilin e kishte bojkotuar opozita ose partitė nė koalicion me Gani Dreshajn. Hakiu e dinte mirė se ende nuk ka pėrfunduar kontesti derisa tė sjellė vendim Gjykata Kushtetuese, por para se ta bėjė betimin, ndodhėn disa lėvizje tė dyshimta. Me t’u kthyer nga Zvicra, Ramushi i ofrohet LDK-sė pėr ndihmė nė shfuqizimin e Gjykatės Speciale. LDK natyrisht se i kėrkon koncesione Ramushit, e kėrkesa e parė e saj ėshtė pazari me Istogun nga i cili Gani Dreshaj duhet tė heqė dorė pėr t’ia lėnė Haki Rugovės. Ramushi pajtohet ta shesė jo vetėm Istogun por tėrė Kosovėn pėr lėkurėn e tij, pavarėsisht se menjėherė pas manipulimit tė rezultatit zgjedhor nė Istog, Isa Mustafa ishte shprehur se pas Istogut tash po shkojmė ta largojmė Ramushin nga Qeveria. Ramushi nė qeveri edhe ashtu po sillet sikur tė ketė njė marrėveshje me ta pėr plaēkitjen e shpejtė dhe sistematike tė shtetit. Nėse Ramushi dhe LDK nuk mund tė ndikojnė drejtpėrdrejtė nė vendimin e Gjykatės Kushtetuese, atėherė ka gjasa qė ata tė fusin pykėn (nėse nuk e kanė futur deri mė tani dhe ėshtė bėrė punė e kryer) pėr t’ia vjedhur fitoren Gani Dreshajt edhe me kėto votat e panumėruara dhe tė papėrfshira nė rezultat. Nė skenarin e vendimit qė ėshtė mė i mundur nga Gjykata, i cili do ta detyronte KQZ-nė t’i numėroj votat e mbetura dhe t’i pėrfshijė ato nė rezultatin pėrfundimtar tė zgjedhjeve, “gardianėt nė qendrėn e ruajtjes sė votave” e fusin edhe njė “tren bullgar”, ashtu siē e futėn ndėrmjet natės sė 17 dhe 18 dhjetorit. Kėsaj radhe e kanė edhe bekimin e Ramushit. Me kėtė synohet t’i hidhet pluhur syve publikut se edhe Gjykata Kushtetuese e konfirmon fitoren e Haki Rugovės. Armend Zemaj nuk do ta akuzoj mė kurrė Ramushin ose grupin e tij pėr vrasjen e Tahir Zemajt. Nė anėn tjetėr, pedofilėt dhe kriminelėt e UDB-sė do tė vazhdojnė t’ua thithin gjakun me pambuk shumicės sė qytetarėve tė Istogut, sepse me kėtė ėshtė pajtuar edhe Ramushi si kryeministėr dhe ushtria e tij prej zėvendės ministrave. Nė rastin e mrekullisė, do tė fitonte Gani Dreshaj, dhe pėr kėtė fitore mė i dėshpėruari do tė jetė Ramushi, e jo Haki Rugova. A e dini pse? Sepse LDK-ja do t’i orientojė tėrė kapacitetet nė Prishtinė, pėr rrėzimin e Qeverisė.
Tė presim se ēfarė do tė sjellė Gjykata Kushtetuese dhe si do tė ndikoj nė rezultatin pėrfundimtar. Haki Rugova duket se nuk e ka bėrė betimin pa izėn e dikujt, edhe pse e ka ditur se mė mirė do tė ishte qė kėtė ta bėnte vetėm pas disa ditėsh ose pas pėrgjigjes sė Gjykatės Kushtetuese. Se a ka marrė konfirmim pėr shkeljen edhe tė variantin tė vetėm i cili ia rrezikonte drejtpėrdrejtė pozitėn (futjen e “trenit bullgar” nė votat e injoruara nga KQZ-ja), kjo do tė del nė shesh menjėherė brenda ditėve pas betimit tė tij ose vendimit tė Gjykatės Kushtetuese dhe situatės sė krijuar nė KQZ nga “gardianėt e votave.”

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Isa Mulaj
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 34 vizitorë
Lexuar: 4,538 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
LURĖS, TITULLIN “NDERI I KOMBIT”, DO IA JEPTE...
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:27
Aty, nė atė 17 maj 2017, nė njė veprimtari elitare, solemne e festive, ku ishin krejt “Paria” e sotme e Dibrės, titullarė tė Qarkut, Prefekturės e Bashkisė...
Cila ėshtė e vėrteta, si u votua dhe pse u vo...
E premtė, 29 dhjetor 2017 - 03:37
Greg Valliere, analistė dhe strateg i parė politik i Grupit tė Kėrkimeve tė Institutit “Potomac”, nė SHBA, i cili ėshtė edhe njė ndėr 10 analistėt mė tė mi...
MĖRGIMI: A ĖSHTĖ SHPĖTIMI, APO DĖSHTIMI?.! .....
E hėnė, 25 dhjetor 2017 - 01:02
Kjo dukuri daton nga kohėrat edhe mė tė lashta, dhe sot pėr fat tė keq vazhdon, me ritme, e dimensione tė ndryshme. Largimi nga trungu ėshtė: shpėtim, dhim...
TARIKATI ISLAM HALVETI TE SHQIPTARĖT
E merkurė, 20 dhjetor 2017 - 00:21
Botime tė reja: Dr. Alban Dobruna TARIKATI ISLAM HALVETI TE SHQIPTARĖT Nė javėn e parė tė muajit tė fundit, dhjetor, 2017, doli nga shtypi libri m...
Pėrfaqėsimi “dinjitoz” i Haxhi Zekės nga pedo...
E merkurė, 13 dhjetor 2017 - 13:15
Shėrbimi i UDB-sė nė Istog ka nėn kontroll ēdo sferė tė institucioneve publike, pikėrisht pėrmes njerėzve tė ish-UDB-sė dhe familjarėve tė tyre tė akomodua...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi