Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
ATA (NUK) KANĖ IDE!?
Publikuar më 07 janar, 2018 nė orėn 19:58 ( Para 8 ditė e 16 orėve ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Tė gabosh ėshtė njerėzore; tė pranosh gabimin dhe ta korrigjosh, ėshtė madhėshtore

Sikur tė kishin ide tė konkurueshme, ata do i ballafaqonin me idetė e tė tjerėve. Nė sistemin demokratik pastaj votohet pėr ide tė ndryshme dhe nė fund fiton njėra. Madje edhe idetė mund tė kombinohen dhe plotėsojnė njėra tjetrėn pėr interesin e organizatės.

Ata qė sot po japin dorėheqje nuk kanė ide qė mund t’i paraqesin para anėtarėve tė LVV-sė. Sepse idetė e tyre janė nė kundėrshtim tė thellė me programin dhe parimet e vetėvendosjes. Ata nuk mund tė thuan se ne jemi pėr zbutjen e kritereve karshi zajednicės, karshi demarkacionit, karshi bisedimeve me Serbinė, karshi flamurit dhe himnit, karshi bashkimit kombėtar dhe tė gjihtė atyre parimeve tjera qė e dallojnė LVV-nė nga partitė tjera dhe pėr shkak tė cilave dita ditės marrin mė shumė e mė shumė vota. Madje ka kohė, qė dikush atyre ju pėshpėrit nė vesh, se jo vetėm zbutja e qėndrimeve por edhe largimi i Albin Kurtit nga kandidatura pėr kryeministėr, ėshtė e domosdoshme qė LVV tė vijė nė pushtet. Natyrisht, sepse pa largimin e Albinit nuk mund tė pritet zbutja domethėnėse e kėtyre kritereve. Prandaj kėrkohet moskandidimi i Albinit pėr kryetar tė LVV (lexo: pėr kryeministėr) me arsyetime banale ... mungesė diskutimi, linēime, metoda ... Si ka mundur tė refuzoj diskutimet Albin Kurti kur Visar Imeri ishte kryetar dhe Dardan Molliqaj sekretar organizativ, pikėrisht ata qė pėrgatisin mbledhjet dhe caktojnė rendin e ditės!? Metodat?! Shpesh kam dėgjuar nga njerėzit e zakonshėm, jo-partiak, se janė kundėr zajednicės dhe demarkacionit, por janė edhe kundėr mėnyrave se si LVV po gjuan gaz lotsjellės brenda kuvendit. Prandaj ata qė po japin dorėheqje sot po thirren edhe nė metoda, sepse ėshtė fjalė qė lehtė “ngjitet” nė publik. Cilat na paskan qenė ato metoda demokratike qė do e ndalnin aprovimin e zajednicės dhe demarkacionit? A i propozuan ndonjėherė? Apo e kanė fjalėn pėr metodat ne tė ardhmen, pasi u bėnė edhe vet deputet dhe nuk janė tė gatshėm tė gjuajnė gaz lotsjellės nė rast nevoje. Dhe mungesa e pėrgjigjes nė pyetjen kryesore: pse Albin Kurti nuk duhet tė kandidoj pėr kryetar tė LVV, i nxjerr zhveshur tė gjithė ata qė flasin pėr metoda, linēime ...? Por edhe shumė pyetje tjera mund t’ju shtrohen nga aktivistėt e LVV dhe jo vetėm.
Pra, flasin pėr shmangie nga diskutimet, kurse kur kėrkohet tė diskutohet ata japin dorėheqje nga tė gjitha funksionet nė LVV, madje as nuk vijnė nėpėr forume ku do duhej tė diskutohet! Kur flasin pėr metoda, nuk propozojnė metoda tė reja! Kur flasin pėr linēime, tė tjerėve ua ndalojnė tė prononcohen nė rrjete sociale, kurse ata vet prononcohen nėpėr televizione dhe rrjete sociale!
Dhe si kulmi i hipokrizisė; japin dorėheqje nga funksionet nė LVV por nuk japin dorėheqje nga funksioni i deputetit! A thua, deputet u bėnė si emra tė pėrveēėm, apo i trashėguan nga tė baballarėt? Nuk japin dorėheqje, sepse aty kanė gjetur strehėn e sigurt pėr njė tė ardhur dhe pėr njė trampolinė nga ku mund tė ngritin ēmimin e vetės sė tyre. Nėse nuk do mund tė bėhen tė gjithė ambasadorė nė Vatikan, sepse vendin ua ka zėnė njė ish kolege e tyre, do gjendet ndonjė vend pėr ndonjė zėvendėsministėr, kėshilltar, anėtarė bordi, drejtor agjensioni pėr ata vet apo tė afėrmit e tyre, fitimi i ndonjė tenderi apo ndonjė benefiti tjetėr qė mund tė ofroj pushteti.
Tė gjithė tė dorėhequrit duan ta dinė se pėshpėritėsit e tyre dhe klima qė ata po mundohen tė krijojnė nė opinion, nuk janė edhe miq tė tyre, tė Kosovės edhe mė pak. Nė momentin qė realizojnė qėllimin e tyre do ti hedhin si limonin e shtrydhur. Siē e dinė tė gjithė, kjo qeveri nuk ka jetė tė gjatė. Ju do jeni mes dy zjarreve. Ose do pėrkrahni kėtė qeveri nė mėnyrė pasive apo aktive, ose do kontribuoni nė rrėzimin e saj. Nėse kontribuoni nė rrėzimin e saj sikur grup i ndarė parlamentar e dini se pas zgjedhjeve tė reja nuk do rizgjidheni pėr deputet, sė paku jo si deputet tė LVV, kurse, nėse e pėrkrahni do ju dal boja pėrfundimisht dhe karrierat e juaj politike do marrin fund. Nė tė dy rastet do jeni tė humbur.
Ende keni mundėsi tė pendoheni. Tė gabosh ėshtė njerėzore; tė pranosh gabimin dhe ta korrigjosh, ėshtė madhėshtore.

Ali Mehmeti
07.01.2018, Gjenevė

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 44 vizitorë
Lexuar: 99 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
Leter ALBINIT
E premtė, 12 janar 2018 - 04:21
i nderuar, zoti Albin Kurti! Doemos do habiteni qė po merrni kėtė letėr nga njė i panjohur. Unė, quhem Pandeli Liko Zaka. Jam nga fshati Metaj, njė fs...
FASHIZĖM KULMOR ANTISHQIPTAR I BE!
E enjtė, 11 janar 2018 - 05:59
Vėzhgues tė paanshėm dhe tė vėmendshėm tė sjelljeve e vetėsjelljeve kryeneēe antishqiptare tė BE-sė dhe aleatėve tė Serbisė, po e shohin, tashmė, lakuriq, ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi