Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ
Publikuar më 08 janar, 2018 nė orėn 22:17 ( Para 7 ditė e 14 orėve ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.
ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ

Sytė me shikim tė ndaluar
e shohin mė thellė Ēamėrinė
si njė shtėpi me shumė varre
dhe pa diell tė tokės amėtare!...

Nė njė betejė qė duhet tė luftojmė
betohem nė dheun qė mė ka bimur
nė tė rėnėt e tė gjitha epokave, qė
fjalėn shqip tė mos e mbuloj myku

Ēamėri, gjak i njė lindje tė madhe
edhe sikur lufta tė mos japi asgjė
qaj, bėrtit, tė dėgjojė e tėrė Evropa
nė Ēamėri greku ka bėrė gjenocid

Betohem nė dheun qė mė ka bimur
dhe nė gjakun e mbretėve pellazgė
u thėrras tė grumbullohemi si retė;
qė Greqisė t “ia marrim Ēamėrinė

Mashtrimi Grek ndaj Evropės dhe
Genocidit tė saj ndaj popullit ēam
janė tė vėrteta tė rėnda, sa qė ēamėt
e arvanitėt do tė ngriten sė afėrmi!...

Njė Janar, 2018

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 27 vizitorë
Lexuar: 77 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:17
.
TĖ FLASIM ME NJĖ ZĖ, TĖ KEMI VETĖM NJĖ ZĖ, AT...
E shtunė, 06 janar 2018 - 03:51
“Edhe dega, kur shkėputet nga trungu qan, bėrtet, bėn “ krrau” ... Po kėrcet edhe trungu, bir, qan bėrtet...” Drama: “ Gjaku i arbrit ” Fadil Kraja...
Magjia e vargjeve tė njė poeteshe “tė panjoh...
E premtė, 05 janar 2018 - 06:06
Para do kohėsh dhe pikėrisht mė 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, nė Portalin “Fjala e lirė”, kishte botuar njė artikull, me titull “Njė u...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi