Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
Publikuar më 10 janar, 2018 nė orėn 00:25 ( Para 6 ditė e 11 orėve ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
.


Flokėt e borės

Si njė i marrė vrapova nėpėr stinėt
Dhe nė ditėt e tyre mbi to shkela,
E lash pas stinėn e pranverės
Tek shkallėt e dimrit aty ngela.

Ėshtė stinė e dimrit me bardhėsi
Me re ngarkuar, tė pėrgjumura,
I thash asaj largohu nga pemėt
Do rri dhe pak, mė tha nėn zė.

Gulēojnė ngarkuar flokėt e borės
Sipėr degėve me hala tė pishės,
Atje fėmijėt tretin buzqeshjet, gėzimet
Bashkė me lodrat qė zhurmojnė
Dhe… padashur shkrijnė akujt rrugės.

Kristalet e borės, sėrishtė seē ranė
Tė bardhin tapet nė tokė shtruanė;
Nga qielli sėrishtė milona pėrshėndetje
Flokėt e borės me fėmijėt pėrqafuarė.

Durrės, 16 dhjetor 2017


Trillet qė ndezėn zjarre

M’u ulėn te pragu i derės
Rrezet e diellit atė mėngjes,
Zgjou nga gjumi, ē’farė pret?
Dhe laji me ujė trėndafili
Sytė e bukur, e tė zes.

Po ti moj mike ē’pate,
Qė rri ashtu si lule nė monopate;
Si zanė mė erdhe, plotė fate
Me rrrezet e diellit , pive dhe kafe.

Ėshtė diell dimri, na pėrshėndet
Dhe ti moj zanė, mos rri menduar,
Pse ke derte, afrohu me tė vėrtet!?
Ishin trillet, tek pragu trokitėn
Zjarre ndezėn nė tė perėnduar.

Durrės, 24 dhjetor 2017


Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 101 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:17
.
TĖ FLASIM ME NJĖ ZĖ, TĖ KEMI VETĖM NJĖ ZĖ, AT...
E shtunė, 06 janar 2018 - 03:51
“Edhe dega, kur shkėputet nga trungu qan, bėrtet, bėn “ krrau” ... Po kėrcet edhe trungu, bir, qan bėrtet...” Drama: “ Gjaku i arbrit ” Fadil Kraja...
Magjia e vargjeve tė njė poeteshe “tė panjoh...
E premtė, 05 janar 2018 - 06:06
Para do kohėsh dhe pikėrisht mė 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, nė Portalin “Fjala e lirė”, kishte botuar njė artikull, me titull “Njė u...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi