Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Rivaliteti...
Publikuar më 10 janar, 2018 nė orėn 05:26 ( Para 6 ditė e 6 orėve ) Agim Vuniqi | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Uji i turbulltė ėshtė testuar, por gota nuk ėshtė thyer

Polarizimi nė rritje rreth shfuqizimit te Gjykatės Speciale ripėrtrijnė thirrjet e diplomatėve perėndimor pėr kujdes, dhe nuk janė aspak tė favorshme pėr zyrtarėt e krahut tė luftės, siē i quajnė disa. Tash pėr tash "trio" nė pushtet pėrfaqėsojnė zbehtė politikėn zyrtare tė vendit, edhe pėr faktin se ata kanė lidhur "fatin" me subjektin politik pro-rus Listėn Serpska.

Edhe pse Serbia ka rritur avantazhet nė krahasim me politikėn inerte tė jashtme tė Kosovės, e cila mė tepėr ka bėrė improvizime, deri mė tash, sesa ka pasur ndonjė angazhim serioz.

Nuk mund tė ndryshohet realiteti nė Kosovė.

Deklaratat e pamatura tė lidershipit mė tepėr kanė premisa tė deklaratave tė udhėheqėsve tribalė, apo ideologjikė sesa tė karakterizohen me ndonjė seriozitet shtetėror. Fjalėt e thėna duhet tė peshohen mirė para se tė publikohen, meqė ēdo fjalė e “papėrtypur mirė” merr konotacion shumė negativ te shtetet tė cilat deri mė tash kanė shprehur rezerva ndaj njohjes.

Ėshtė i padiskutueshėm pėrcaktimi i Kosovės nė anėn e perėndimit, nuk ka nevojė edhe aq shpesh tė theksohet ky konstatim, ngase evro-amerikanėt dhanė viston pėr shpalljen e pavarėsisė sė Kosovės, pas bisedimeve tė stėrzgjatura dy-tre palėshe nė Vjenė, u pranua edhe vazhdimi i bisedimeve me kėrkesėn e rusėve, qė mė nė fund pėrfundojė me marrėveshjen Ahtisaari, dhe inkorporimi i tė gjitha pikave tė saj nė Kushtetutėn e Kosovės.

Kėrkesa pėr pranimin e Kosovės nga ana e bllokut tė painkuadruarėve, tė shtetetve arab-folėse dhe tė atyre tė Amerikės Latine mbeti e shurdhėr, jo vetėm nga pėrtacia diplomatike e MPJ-sė, por edhe mosserioziteti nė qasje.

Eshtė i njohur ndikimi ideologjik i Rusisė nė kėto vende, sidomos nė partinė Baath, qė ka qenė parti dominante nė Irak, Siri, por edhe nė Xhamahirian Social-Islamike tė Libisė, pastaj influenca ideologjike dhe bashkėpunimi ushtarak edhe nė shtetet tjera si nė Egjipt, Iran…, kanė zvogėluar gjasat e pranimit nė bllok.

Hamendjet dhe droja se Kosova do tė renditet nė shtetet pėr tė cilat SHBA ka shprehur rezerva po rriten dukshėm, pėr shkak tė disponimit rrėnues tė zyrtarėve tė Kosovės, anti-marrėveshjes sė nėnshkruar me Holandėn pėr fillimin e punės sė Gjykatės Speciale dhe tė ngritjes sė akuzave tė para kundėr disa zyrtarėve tė vendit.
Pragmatizmi politik ėshtė i domosdoshėm, pėr t’iu bashkangjitur interesave gjeostrategjike tė miqėve, siē shpreheshin shpesh liderėt shqiptarė, prandaj kėrkohet njė qasje moderne nė diplomaci, dhe sigurisht pa angazhimin e pėrhershėm tė grupazheve lobiste tė shqiptarėve nė Perėndim e kudo, ėshtė vėshtirė tė realizohet synimi pėr njė qėndrushmėri institucionale.

Prezantimi sa mė i denjė i arritjeve pozitive rrit gjasat edhe pėr shtytje investive nga jasht dhe pėrparim ekonomik. Por derisa qevritarėt vazhdojnė me pėrtacinė anadollake, praktikė e pėrditshme qė ėshtė e kundėrt me atė tė deklarimeve, do tė mungojnė edhe rezultatet nė tė gjitha fushat.

Parazitizmi partiak ėshtė i vėrejtur nga qytetarėt, por nuk ka ndonjė inciativė tė fuqishme dhe tė furishme qytetare pėr reforma institucionale. Nuk pritet ndonjė ndryshim nga OJQ-tė, tė cilat janė tė veshura me kostumin e suflerit, kėtė duhet ta bėjnė qytetarėt, tė organizuar nėpėr vendet e banimit, tė cilėt duhet tė bėhen lobues tė zgjidhjes sė problemeve tė brendshme. Eshtė shumė vėshtirė tė arrihet njė gjė e tillė, por duhet tė lėvizė diēka, meqė partitė opozitare janė mė tepėr tė dominuara nga njė organizim anarkik, LDK vajton ditėt e mira me PDK-nė qeverisje, tė cilėt nuk kanė ndonjė strategji tė kujdestarisė nė vendimet e qeverisė, pėrveqse krahasime tė qeverisjes Haradinaj me atė Mustafa. Ata vazhdimisht godasin MPJ, me batuta e pa to, kush i ndalon ata qė tė angazhohen mė denjėsisht jasht shtetit, pėr tė ndihmuar dinamizimin e njohjeve.

Opozitarizmi institucional ka filluar te goditet edhe me burgosjen e liderit tė pakontestueshėm tė saj, Albin Kurtit. Tė llastuarit e LVV-sė, thyen rregullat e lojės duke vėnė veten mbi statutin themelues tė Partisė, ata ekzagjėruan edhe apetitet pėr marrjen e partisė nė kohėn kur deputetėt e LVV-sė gjindeshin prapa grilave pėr shkak tė bindjeve politike. Ēunakėt e LVV-sė thyen rregullat themelore tė demokracisė dhe u pėrjargen me "meritokracinė", thuase pa ta do tė bėhet "nami i zi." E drejta e tyre ėshtė e pacenueshme, t’u drejtohen strukturave tė partisė, por jo t'i konvertojnė dėshirat e tyre politike nė publik dhe me njė retorikė "rrugaēėrie" aspak tė pėrshtatshme. E si tė trembet qeveria atėherė?

Darkat dhe drekat e begatshme, tė cilat publikisht prezentohen si aktivitet politik janė mė tepėr sjellje feudale, dhe nuk mund tė karakterizohen pėr ndonjė angazhim serioz. Deri mė tash nuk ka ndonjė marrėveshje tė arritur nė mes pozitės e opozitės se cili ėshtė interesi nacional i Kosovės. Nuk ka pasuar as ndonjė konferencė e pėrbashkėt pėr gazetarė pas takimeve tė treshes anti-perėndimore, ku atyre mund t’u shtroheshin pyetje nė tė cilat do tė pėrgjigjeshin ata me dinjitet.

Mosnjohja e pritur e Kosovės ka zvarritur edhe lodhjen e diplomatėve nė Kosovė.

Ofensiva diplomatike serbe e pėrkrahur mė heret nga Rusia, tashmė ka renditur edhe tė tjerėt nė favor tė saj, si India Spanja, Sllovakia, Rumunia…, ka krijuar nebulozė edhe nė OKB. Tash janė hapur edhe probleme tjera, tė disfavorshme pėr Kosovėn, si problemi amerikano-rus, shkaku i interferimit nė zgjedhjet presidenciale nė SHBA dhe Brexit qė ka krijuar hamendje tė reja nė diplomacinė botėrore, pastaj ato tė Lindjes sė Mesme, probleme qė janė shpeshtuar edhe me rrezistencėn ruso-kineze si anėtarė tė pėrhershėm tė KS me tė drejtė vetoje. Derisa Asamblea e Pėrgjithshme goditi SHBA me njė rezolutė reaguese ndaj presidentit amerikan, i cili verėm zbatoi ligjin e votuar nga Kongresit mė 1995, Shqipėria u gjind nė mesin e shteteve tė cilat votuan pro rezolutės sė pėrgatitur nga Turqia dhe Jemeni, votź e cila u kritikua nga shumica shqiptare, sidomos ajo e diasporės, e cila u zhgėnjye nga debati dhe droja qė do tė efekton nė relacionet nė mes te SHBA dhe Shqipėrisė, qė mund tė thartojė perspektivėn e bisedimeve produktive bilaterale, por edhe multiratelare. Por nė anėn tjetėr mund tė pranohet fakti gjithashtu se ekzistojnė njė vistėr e interesave tė pėrbashkėta nė fusha tė tjera, qė lidhen me interesat e pėrbashkėta bilaterale dhe multiraterale, edhepse ėshtė testuar uji i turbulltė gota nuk ėshtė thyer.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Agim Vuniqi
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 39 vizitorë
Lexuar: 116 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Substanca e antidiplomacisė sė ditmirėve
E dielė, 14 janar 2018 - 16:19
Barometri diplomatik *** Ditėmirėt e Shqipėrisė nė OKB, sė bashku me Serbinė, me Rusinė, me Kinėn dhe me Korenė Veriore dy herė, mė 2015 dhe mė 2017 vo...
Pėshtjellimi i diellit, lotėt e qiellit dhe k...
E dielė, 14 janar 2018 - 16:17
Rrezatimin e diellit gjithmonė tokat shqiptare e kanė priturė pėr faktin se na ka sjellė ngrohtėsinė fizike dhe atė shpirtėrore. Ky rrezatim na ka mbajturė...
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri d...
E shtunė, 13 janar 2018 - 02:03
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė. Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės ...
Leter ALBINIT
E premtė, 12 janar 2018 - 04:21
i nderuar, zoti Albin Kurti! Doemos do habiteni qė po merrni kėtė letėr nga njė i panjohur. Unė, quhem Pandeli Liko Zaka. Jam nga fshati Metaj, njė fs...
FASHIZĖM KULMOR ANTISHQIPTAR I BE!
E enjtė, 11 janar 2018 - 05:59
Vėzhgues tė paanshėm dhe tė vėmendshėm tė sjelljeve e vetėsjelljeve kryeneēe antishqiptare tė BE-sė dhe aleatėve tė Serbisė, po e shohin, tashmė, lakuriq, ...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi