Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
Publikuar më 12 janar, 2018 nė orėn 04:32 ( Para 4 ditė e 7 orėve ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji.

Ligji pėr pėrdorimin e Gjuhėve

“Me kėtė ligj paralelisht rregullohen parimet, mėnyra dhe pėrgjegjėsia e institucioneve pėr tė mundėsuar pėrdorim zyrtar tė gjuhės tė cilėn e flasin sė paku 20% e qytetarėve dhe shkrimit tė saj ‘vise a vise’ tė drejtės sė qytetarėve pėr tė pėrdorur dhe zbatuar atė gjuhė nė procedura zyrtare. Njėherit rregullohet edhe pėrdorimi i gjuhėve tjera, tė cilat i flasin qytetarėt e bashkėsive qė janė mė pak se 20%”

Sipas kėtij Ligji ėshtė paraparė qė edhe paratė, pullat postare, fletėpagesat, raportet fiskale, uniformat e policisė, zjarrfikėsve dhe mjekėve tė jenė tė shkruara edhe nė gjuhėn tė cilėn e flasin sė paku 20% e qytetarėve nė Republikėn e Maqedonisė.

Gjuha Shqipe ėshtė pėrkufizuar si gjuha qė e flasin tė paktėn 20% e popullatės, dhe ky pėrkufizim paraqitet vetėm nė nenin 1 tė kėtij ligji, nė kllapa.

Neni 1, paragrafi 2 i Ligjit pėr gjuhėt

“Gjuhė tjetėr qė e flasin mė sė paku 20% e qytetarėve, gjithashtu, ėshtė gjuhė zyrtare dhe shkrimi I saj (shqip) nė pajtim me kėtė ligj”

Sa i pėrket punės sė Kuvendit, sikurse deri mė tani, deputetėt do tė kenė tė drejtė tė flasin dhe tė drejtojnė seanca tė komisioneve nė gjuhėn e tyre amtare. Por, ėshtė diskutabile se a do tė vlen kjo normė edhe pėr kryetarin e Kuvendit.

Neni 4, paragrafi 3 i Ligjit pėr gjuhėt

“Deputeti i cili flet gjuhė tė ndryshme nga ajo maqedonase , dhe tė cillėn e flasin mė sė paku 20% e qytetarėve tė RM-sė kur udhėheq seancėn nė Parlament apo seancė nė trupa punues, tė njėjtat i udhėheq nė atė gjuhė”

Edhe seancat qeveritare mund tė udhėhiqen nė gjuhėn qė e flasin 20% i popullatės sė Maqedonisė. Nė nenin 5 tė kėtij Ligji, thuhet se edhe stenogramet, edhe aktet e sjella tė Qeverisė duhet tė jenė nė maqedonisht dhe nė gjuhėn e atyre qė janė tė paktėn 20% e popullsisė sė Maqedonisė.

Neni 5, paragrafi 4 i Ligjit pėr gjuhėt

“Kur seancat e Qeverisė, komisionet si dhe kolegjiumet e pėrgjithshme i udhėheq funksionar i zgjedhur apo i emėruar i cili flet gjuhė tė ndryshme nga gjuha maqedonase dhe tė cilėn gjuhė e flasin mė sė paku 20% e qytetarėve nė RM, tė njėjtat i udhėheq nė atė gjuhė dhe shkrim”.

Institucionet obligohen qė nė afat prej gjashtė muajsh fillimisht t’i ndryshojnė emrat ose mbishkrimet nė hyrje tė institucionit dhe t’i shkruajnė ato njėsoj nė shqip dhe maqedonisht, me madhėsinė e njėjtė dhe pamjen e njėjtė. Pėrveē kėsaj, institucionet dhe njėsitet rajonale obligohen t’i bėjnė nė dy gjuhė edhe vulat e tyre. Njė vit nga hyrja nė fuqi e ligjit, institucionet duhet t’i zbatojnė ndryshimet tėrėsisht.

Pėr ata institucione qė nuk do tė zbatojnė kėto ndryshime ligjore, do tė shqiptohen gjoba prej 4 deri nė 5 mijė euro. Ndėrsa, zyrtarėt ose administratorėt qė nuk e respektojnė kėtė parim do t’u hiqen 30 pėr qind nga rroga. Zbatimi i ligjit do tė kontrollohet nga dy institucione, Agjencia pėr Zbatimin e Gjuhėve dhe Inspektorati Shtetėror nė kuadėr tė Ministrisė sė Drejtėsisė.

Pėr tė implementuar tėrėsisht dygjuhėsinė, do tė nevojiten afro 2 milionė euro shtesė qė ministria tha se do tė sigurohen nga buxheti i vitit 2018.
Institucionet gjithashtu obligohen qė ueb faqet e tyre t’i kenė edhe nė gjuhėn e 20-pėrqindėshit.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 30 vizitorë
Lexuar: 62 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Ēfarė pėrmban Ligji i ri pėr gjuhėt
E premtė, 12 janar 2018 - 04:32
Nė Kuvendin e Maqedonisė sot me 69 vota u miratua Ligji pėr pėrdorimin e gjuhėve. Mė posht MekuliPress, ju sjell pėrmbajtjen e kėti Ligji. Ligji pėr pėr...
Kosova ėshtė Djepi i barbarisė dhe gjenocidit...
E dielė, 07 janar 2018 - 20:24
REAGIM Prifti malazez i Kishės Ortodokse, Radomir Nikēeviq, paska deklaruar nė Shkodėr se «Kosova ėshtė Serbi sepse ai ėshtė njė vend i shenjtė i Serbis...
GEZUAR!
E dielė, 31 dhjetor 2017 - 21:23
.
SQARIM PĖR OPINIONIN
E martė, 19 dhjetor 2017 - 01:16
Ne pasardhėsit e Familjes Meha nga Prekazi i Skėnderajt, jo pėr tė reaguar ndaj shkrimit tė disa portaleve ose mė mirė thėnė informimit tė Partisė NISMA, d...
REAGIM: i Fakultetit Filozofik lidhur me vend...
E martė, 14 nėntor 2017 - 19:22
Dje, mė 13.11.2017, pėrmes mjeteve tė informimit publik, u informuam se Gjykata e Apelit ka vėrtetuar vendimin e Gjykatės Themelore tė Prishtinės pėr ta ko...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi