Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Si t’a lexojmė heshtjen eTiranės kur kleri dhe diplomacia serbe edhe nga Shqipėria propagandojnė se Kosova ėshtė Serbi
Publikuar më 13 janar, 2018 nė orėn 02:03 ( ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kam shkruar dy shkrime kohė mė parė me titull: Tiranė mjaft mė me politikė antiKosovė.
Mirėpo deklarimi i priftit malazez nė Kishėn ortodokse tė Vrrakės nė Shkodėr me rastin e krishtlindjeve ortodokse si dhe pas tij dhe nė sinkron me tė edhe tė ambasadorit serb nė Shqipėri se Kosova ėshtė Serbi dhe mosreagimi i askujt nė Shqipėri , as i pozitės , as i opozitės, as i Kishės Ortodokse shqiptare, dhe as i mediave dhe as i shoqėrisė civile nė Shqipėri ndaj kėtyre provokimeve tė rėnda shoviniste si tė Kishės ashtu edhe i diplomacisė serbe jo vetėm nė Beograd dhe nėpėr organizma e organizata ndėrkombėtare, por madje edhe nė shtetin shqiptar tė Shqipėrisė tė lė pėrshtypjen se politika e Tiranės, por jo vetėm ajo, ėshtė njė politikė qė nuk i intereson Kosova dhe as ēėshtja kombėtare shqiptare, pra nuk i intereson shumė Pavarėsia e Kosovės, integrimi i Shqipėrisė e jo mė Bashkimi Kombėtar , ashtu sikurse edhe mė parė qė nuk i kanė interesuar shumė tė drejtat kombėtare tė shqiptarėve tė Kosovės pėr liri e pavarėsi.

Ky “indiferentizėm” nė ēdo kohe i politikės sė Tiranės ndaj Kosovės verteton se politikės sė Tiranės i ka interesuar gjithnjė vetėm pushteti dhe interesi personal dhe jo ai kombėtar, politikė e cila si qėllim ka edhe largimin kombėtar mes shqiptarėve tė Shqipėrisė dhe tė Kosovės, largimin dhe thellimin e dasive mes tyre e cila i shėrben idesė antikombėtare tė krijimit tė njė kombi kosovar.Politikanėve tė Tiranės as sot nuk iu intereson fare Kosova dhe as integrimi i vetė Shqipėrisė dhe as interesi i pėrgjithshėn kombėtar pasi ata i ka kapur paniku i VETTING-ut, i cili do ta bėjė ndėshkimin e krimit, korrupsionit dhe tė vjedhjes se tyre; do tė bėjė dekriminalizimin dhe pastrimin e politikes shqiptare edhe prej politikės dhe prej politikanėve antikombetarė. Politika nė Tiranė tashmė ka frikėn se do tė humbasė privilegjet, pėrfitimet dhe favoret personale tė cilat ajo i ka fituar duke vjedhur, grabitur dhe abuzuar me pushtetin.
Disa pyetje pėr politikėn e Tiranės, pėr shoqėrinė civile tė Shqipėrisė, pėr komunitetin ortodoks shqiptar, pėr mediat si dhe pėr “analistėt”, opinionistėt, shkencėtarėt dhe “akademikėt” e Tiranės tė cilėt nuk reagojnė dhe heshtin kur shteti dhe kleri ortodoks sllavo-serb e quajnė Kosovėn Serbi se: a ėshtė pėr ta Kosova Shqipėri, dhe a janė pėr Tiranėn edhe Kosova Lindore, Jugu i Malit tė Zi , Maqedonia Perėndimore dhe Ēamėria , a janė ato Shqipėri, a janė ato troje dhe popullsi shqiptare? Edhe pėr rastin nė fjalė tė mos reagohet ndaj kėtyre provokimeve tė rėnda por tė heshtėsh, atėhere si duhet ta kuptojmė ndryshe heshtjen, pėrverēse si kapitullim dhe inferioritet e tradhėti.
Si ta kuptojmė “tolerancėn” e shtetit tė Shqipėrisė kur ai miraton edhe ngritjen e varrezave tė ushtarėve pushtues grek nė Jug tė Shqipėrisė, dhe po sikur Tirana tė miratojė edhe ngritjen e varrezave tė ushtarėve serb nė Veri siē deshiron Kisha dhe shteti serb, ashtu sikurse me Ligj Shqipėria njohu edhe minoritetet e fabrikuara serbe , bullgare etj., ku pėr kėtė Ligj politika e Tiranės mori vlerėsim apo “notė pozitive” nga ambasadori serb nė Tiranė. Kėto a nuk parapėrgatisin terrenin per ne favor te pretendimeve shoviniste greke e serbe edhe mbi vetė Shqipėrinė,atė qė mė vonė propaganda shoviniste antishqiptare kleriko-shtetėrore serbe ta quajė edhe Shqipėrinė Serbi, ashtu sikurse Greqia e cila pretendon pėr Jugun e Shqipėrisė si Greqi?
Si ta kuptojmė “heshtjen” edhe tė islamofobėve dhe turkofobėve shqipfolės dhe tė dosa mediave nė Tiranė pėrveēse si greko-serbofilizėm dhe mercenarizėm tė tyre kur ata helmojnė dhe intrigojnė me propagandė antiturke dhe kundėr muslimanizmit dhe pėr rastin nė fjalė, por jo vetėm pėr tė, ata fshihen e heshtin kur kaq lirshėm dhe guximshėm politika dhe kisha shoviniste greke e serbe edhe nė Shqipėri veprojnė e sillen kundėr Kosovės dhe kundėr interesave kombėtare gjithshqiptare? Apo mos vallė e bėjnė kėtė pėr hatėr tė integrimit?!
Ku ėshtė intelektualizmi dhe ku janė akademikėt e Shqipėrisė, a eksistojnė apo pse heshtin edhe ata.
Pse p.sh.ky “i madhi” Ismail Kadare i romanit tė “Gjeneralit tė ushtrisė sė vdekur” nuk reagon kundėr Gjeneralit Janullatos tė Kishės Ortodokse ku ai dhe shteti grek po meritohen nga politika e Tiranės se po e “Ringjallin” Kishėn Ortodokse shqiptare dhe po perjetėsojnė edhe me varreza e monumuente veprėn e ushtarėve pushtues grek nė Jug tė Shqipėrisė, duke e historizuar edhe helenikisht Historinė e Shqipėrisė. Dhe ky ėshtė edhe misioni i islamofobėve dhe i turkofobėve shqiptarė,pas sė cilės ata fshehin antishqiptarizmin dhe serbo e grekofilizmin e tyre.

Skėnder S. KAPITI

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 43 vizitorë
Lexuar: 163 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dy qingjat dhe dy lugėt
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:16
Shėnjimi i Pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės, ishte plotė befasi. Aventurat e Fatmir Limės, e lindėn kopilin (Aneks marrėveshjen), ripėrtėritja e marrėve...
Keqkuptimi i intelektualėve me popullin dhe a...
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:13
Intelektualėt pėrkojnė me dimensionin e cilėsisė, kurse populli me atė sasisė. Ėshtė natyrale qė intelektualėt tė shohin me skepticizėm sjelljet dh...
Shteti “ka vdekur”
E martė, 20 shkurt 2018 - 20:07
Aty ku ligjin e bėn dhe e sundon e paligjshmja, e palejuara, papėrgjegjshmėria, antiligji dhe antishteti; aty ku sundon kusaria, vjedhja dhe krimi e korrup...
Jo president e as kryeministėr tė pėrbashkėt,...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 17:00
*** Kryeministri aktual i qeverisė sė Shqipėrisė, Edi Rama nė fjalėn e rastit nė Kuvendin e Kosovės, mė 17 shkurt 2018, duke uruar 10-vjetroin e pavarėsis...
VETĖM AMIQTĖ E POPULLIT DHE PARTITĖ NĖ PUSHTE...
E hėnė, 19 shkurt 2018 - 16:53
...NDAJ BĖN GJITHĒKA, QĖ ISHTE E MUNDUR....DHE IA DOLĖN PĖR TA BĖRĖ LĖVIZJEN VV, PIKĖ E PESĖ!?...DHE SOT, LUAJNĖ ME FLAMURIN KOMBĖTAR, DUKE E HEQ ATĖ FLAMU...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi