Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
Publikuar më 13 janar, 2018 nė orėn 21:39 ( Para 2 ditė e 14 orėve ) Kulturė |
Rrit madhësinë e shkronjave
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit,
„Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017.

Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e Dodonės, qoftė nga poezitė e tij, qoftė nga gazeta pėrmetare “Dėshnica”. Si intelektual i veēantė e shohim tė priret nga ndjenjat e larta, nga dashuria e pakufishme pėr Atdheun, pėr historinė tonė dhe identitetin e spikatur qė shqiptarėt e kanė formuar ndėr shekuj. Pėr kėto kėndon papushim, midis dy maleve tė larta tė Shqipėrisė: Tomorrit hyjnor dhe Trebeshinės qė i ka shkruar dy vepra pėr Dodonėn, si dy sinonime tė vėrteta orientuese pėr gjallėrim dhe mbijetesė.

Pjesa e parė “Ndiq udhėn e pikave tė vesės“ fillon me poezinė “Tani ėshtė koha”. Kjo poezi ėshtė njė pėrballje e realitetit tė sotėm me atė qė disa persona, me duart e tyre misterioze “I fshehėn tė vėrtetat nėn gurin e rėndė“, siē do tė thoshte poeti. Ata hiqeshin si “shenjtorė”dhe hidhnin farėn e pėrēarjes. Me kėto poezi tė ciklit tė parė, autori na shpie nė vite tė largėta, ku ndien dėshirėn pėrvėluese tė brezave, ndjenjat e forta e pėrpjekjet e pėrsėritura pėr ta thėnė me forcė tė vėrtetėn. Gjatė kėsaj pėrcjelljeje e kėsaj pėrplasjeje, brenda kornizave tė meditimit na del e nesėrmja, qė duhet tė jetė mė e bukur e mė e drejtė.
Brezat pasojnė njėri-tjetrin, Fėmija rritet e pret tė shohė tė nesėrmen drejt nė sy. Jeta kėrkon qė tė dilet pėrtej vetmisė, tė bėhesh pjesė e jetės, e cila kėrkon nga gjithėsecili ta duam mė shumė njeri-tjetrin dhe t`i flasim njėri-tjetrit me gjuhėn e sė vėrtetės. Poeti u kėndon me vėretje politikanėve tė kohės sė tij. Tė jenė mė afėr shqetėsimeve tė popullit, tė sakrifikohen pėr tė drejtėn dhe tė vėrtetėn, tė mos heshtin kur kėtė e kėrkojnė interesat e larta tė atdheut dhe shoqėrisė. Poezia mban brenda vetes epikėn dhe lirikėn e shqetėsuar, tė cilat shkrihen me njėra-tjetrėn, prej poezive meditative deri te motivi popullor, nėpėr pjesėn vijuese “Duke ndjekur gjurmėt e njė ylli”, “Nė kornizėn e fatit”, “Nė verilindje tė Atdheut”, “Trėndafilla nė kurorėn e lirisė”, dhe “Brigjeve tė Vardarit”. Na rrubullaksohet pėrafėrsisht treshja e Atdheut.
Pjesa e III-tė, “Nė kornizėn e fatit”, pas vjershės pėrkujtimore pėr nėnėn, pėrcillet me “Kujtim vjeshte”, kur dhe zogu sikur po hesht, pėr tė vazhduar me motivin popullor, duke dashur tė afrojė vetė poezinė e tij me vjershėrimin e kėngės. Nė pjesėn e IV nė “Verilindjen e Atdheut”, e cila fillon me orakullin e Prishtinės dhe vazhdon me vargje, deri te poezia “Tė qoftė me dritė udha, Kosovė”. Pastaj, cikli i V-tė, “Trėndafila nė kurorėn e lirisė”, me mjaft poezi atdhedashėse, pėr tė vazhduar me pjesėn e fundit, “Brigjeve tė Vardarit”, pėr mua brigjeve tė Bardharit, sepse kam qenė vetė deri te “Gurrat e Bardha”, prej nga rrjedhė Bardhari. Nė kėtė cikėl fillon poezia pėr Shkupin dhe eseja “Mrekulli shqiptare nė qendėr tė Shkupit”. Ėshtė ese shumė e veēantė. Prandaj, me pėrmbajtjen e tij, ky libėr e meriton leximin, anė e pėrtej trojeve shqiptare.

Brahim AVDYLI

Fushė - Kosovė, 03.12.2017

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 29 vizitorë
Lexuar: 49 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Xhevahiret e njė shpirti tė trazuar
E shtunė, 13 janar 2018 - 21:39
Pėrkitazi me librin poetik tė Kujtim Matelit, „Qetėsojmė shpirtin e trazuar“, EMAL, Tiranė 2017. Kujtim Matelin e kujtojmė qė moti, qoftė nga librat e ...
Dy poezi nga Xhevahir Cirongu
E merkurė, 10 janar 2018 - 00:25
.
Rrustem Geci - ANKTH PĖR ĒAMĖRINĖ
E hėnė, 08 janar 2018 - 22:17
.
TĖ FLASIM ME NJĖ ZĖ, TĖ KEMI VETĖM NJĖ ZĖ, AT...
E shtunė, 06 janar 2018 - 03:51
“Edhe dega, kur shkėputet nga trungu qan, bėrtet, bėn “ krrau” ... Po kėrcet edhe trungu, bir, qan bėrtet...” Drama: “ Gjaku i arbrit ” Fadil Kraja...
Magjia e vargjeve tė njė poeteshe “tė panjoh...
E premtė, 05 janar 2018 - 06:06
Para do kohėsh dhe pikėrisht mė 08 dhjetor 2017, poetesha e talentuar Armela Hysi, nė Portalin “Fjala e lirė”, kishte botuar njė artikull, me titull “Njė u...
më shumë nga - Kulturė »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi