Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Ai s’di asgjė dhe mendon se di ēdo gjė. Kjo tregon njė karrierė tė qartė politike
Publikuar më 27 shtator, 2018 nė orėn 00:06 ( ) Afrim Morina | Intervista |
Rrit madhësinë e shkronjave
Interviste e imagjinuar

George Bernard Shaw (26 korrik 1856 – 2 nėntor 1950), ishte njė dramaturgėt mė tė mirė tė historisė dhe bashkė-themelues i London School of Economics. Irlandezi qė ishte edhe kritik e polemik, ndikoi nė teatrin perėndimor, por edhe nė kulturė dhe politikė. Shaw shkroi mbi 60 vepra dhe i njohur pėr satirėn bashkėkohore dhe ai u bė dramaturg kryesor i brezit tė tij, ndėrsa nė vitin 1925 u nderua me Ēmimin Nobel nė letėrsi. Refuzimi i parave tė Nobelit, nė vitin 1925, me arsyetimin “Unė mund t’a fal Alfred Nobelin pėr shpikjen e dinamitit, por vetėm njė djalli nė formė njeriu mund t’i kishte shkuar nė mendje pėr tė shpikur Ēmimin Nobel”.
Me kėtė dramaturg tė madh botėror, e bėjė kėtė bashkėbisedim, pėr t’ia ofruar opinionit mendimet e tija, nė shumė fusha tė jetės.

Morina:- Kur, Theofan Stelian Noli, ua dėrgoi njė kopje tė “Bethoven and French Revolution”, ēfarė pėrgjegje i kthyet?

Shaw:- Ngatėrruat profesionin, kur u bėtė prift

Morina:- Kur citoni vetėn, si ju duket?

Shaw:- “Shpesh e citoj veten time. Ėshtė si njė erėz e shtuar nė bisedat e mia”. Dhe ai kishte plot shprehje tė mira, nga tė cilat mund tė zgjedhėsh.

Morina:- Kush i vret nxėnėsit e tij?

Shaw:- Koha ėshtė njė mėsues i mirė, por i vret tė gjithė nxėnėsit e saj.

Morina:- Kur ėshtė jeta mė e ndershme?

Shaw:- Njė jetė e kaluar me gabime, jo vetėm qė ėshtė mė e ndershme, por mė e vlefshme, se njė jetė e kaluar, duke mos bėrė asgjė.

Morina:- Fuqia e vėzhgimit, nga kush quhet cinizėm?

Shaw:- Fuqia e vėzhgimit tė saktė, ėshtė quajtur zakonisht cinizėm, nga ata qė nuk e kanė kėtė aftėsi.

Morina:- Vetja e pandergjeshme?

Shaw:- Vetja e pandėrgjegjshme ėshtė gjeniu i vėrtetė.

Morina:- E ndėrgjegjshmja?

Shaw:- Frymėmarrja juaj bėhet keq, nė momentin qė vetė e ndėrgjegjshmja pėrzihet me tė.

Morina:- Cilat sekrete mbahen mė mirė?

Shaw:- Nuk ka sekrete tė mbajtura mė mirė, sesa sekretet qė supozojnė tė gjithė.

Morina:- Nga mėspjmė ne?

Shaw:- Ne mėsojmė nga pėrvoja, se njerėzit nuk mėsojnė kurrė ndonjė gjė nga pėrvoja.

Morina:- Pse nuk duhet bėrė tė tjerėve, sikuese na bėjnė ata neve?

Shaw:- Mos i bėj tė tjerėve atė, qė tė tjerėt tė bėjnė ty, pasi nuk mund tė keni tė njėjtat shije.

Morina:- Cila ėshtė kariera e qart politike?

Shaw:- Ai s’di asgjė dhe mendon se di ēdo gjė. Kjo tregon njė karrierė tė qartė politike.

Morina:- Cila ėshtė dashuria mė e sinqertė?

Shaw:- Nuk ka dashuri mė tė sinqertė, se sa dashuria pėr ushqimin

Morina:- Me ēka ėshtė i mbushur Ferri?

Shaw:- Ferri ėshtė plot i mbushur me muzikantė amatorė.

Morina:- Cila ėshtė shakaja mė e mirė nė botė?

Shaw:- Mėnyra ime e tė bėrit shaka, ėshtė tė tregoj tė vėrtetėn. Ėshtė shakaja mė qesharake nė botė

Morina:- Dallimi nė mes dėshirės dhe kėnaqėsisė

Shaw:- Pėr aq kohė sa kam njė dėshirė, kam njė arsye pėr tė jetuar. Kėnaqėsia ėshtė vdekje.

Morina:- Ēka keni parė nė burgun e parė?

Shaw:- Nė burgun e parė qė pashė, ishte e gdhendur: Mos bėni keq, mėsoni tė bėni mirė, por ajo ishte e shkruar jashtė, kėshtu qė tė burgosurit nuk mund ta shihnin.

Morina:- Kush nuk mund tė ndryshojė asgjė?

Shaw:- Ata tė cilėt nuk ndryshojnė dot mendjen e tyre, nuk mund tė ndryshojnė asgjė

Morina:- Kur nuk luajmė?

Shaw:- Nuk luajmė mė, sepse plakemi. Plakemi, sepse nuk luajmė mė.

Morina:- Ēka e kanė tė pamundur tė diskriminojnė gazetat?

Shaw:- Gazetat duket se e kanė tė pamundur, tė diskriminojnė, mes njė aksidenti me biēikletė dhe kolapsit tė njė qytetėrimi.

Morina:- Ēka ėshtė e legalizuar nga muzika?

Shaw:- Kėrcimi: Shprehja vertikale e njė dėshire horizontale, tė legalizuar nga muzika.

Morina:- Po tė angazhohen ekonomistėt, a do tė kishim ndonjė pėrfundim tė mirė pėr shoqėrinė?

Shaw:- Sikur tė gjithė ekonomistėt nė botė, tė ishin vėnė njėri pas tjetrit, nuk do tė arrinin asnjė konkluzion.

Morina:- Cilli ėshtė rregulli i arėt?

Shaw:- Rregulli i artė ėshtė, se nuk ekzistojnė rregullat e arta.

Morina:- Ka peshė familja nė pėrsonalitetin e njeriut?

Shaw:- Nėse nuk shkėputesh dot nga skeleti i familjes, ju mund ta bėni atė tė kėrcejė.

Morina:- Rinia dhe krimi?

Shaw:- Rinia ėshtė e mrekullueshme. Sa krim qė shpenzohet mė kot tek fėmijėt.

Morina:- cila ėshtė mėnyra pėr tė qenė i famshėm?

Shaw:- Martirizimi ėshtė e vetmja mėnyrė, si njė njeri mund tė bėhet i famshėm, pa aftėsi.

Morina:- Cila ėshtė rrėnja e tė gjitha tė kėqijave?

Shaw:- Mungesa e parave, janė rrėnja e gjithė tė kėqijave

Morina:- Kur duhet kėrjuar tė vėrtetėn e fshehur?

Shaw:- Kur njė gjė ėshtė pėr tė qeshur, kėrko me kujdes pėr njė tė vėrtetė tė fshehur.

Morina:- Ēka ėshtė quajtur cinizėm dhe nga kush?

Shaw:- Fuqia e vėzhgimit tė saktė, ėshtė quajtur shpesh cinizėm, nga ata qė nuk e kanė atė.

Morina:- Kur e zgjidh njė problem shkenca?

Shaw:- Shkenca kurrė nuk zgjidh njė problem, pa krijuar dhjetė tė tjerė.

Morina:- Cila ėshtė dashuria mė e sinqertė?

Shaw:- Nuk ka dashuri mė tė sinqertė, se ajo pėr ushqimin

Morina:- Ēfarė tha Potimusi pėr Cezarin dhe pajtoheni Ju me kėtė?

Shaw:- Potinusi: Ėshtė e mundur qė Ēezari, zotėruesi i botės, ka kohė tė merret me ēikėrrima te tilla, si puna e taksave?

Morina:- Sigurisht edhe me pėrgjegjėn e Cezarit?

Shaw:- Ēezari: Miku im, taksat janė lufta mė e rėndėsishme, e njė perandori.

Morina:- Ēka nuk kemi tė drejtė?

Shaw:- Nuk kemi tė drejtė tė konsumojmė lumturinė, nėse nuk e prodhojmė atė, si dhe nuk kemi tė drejtė tė konsumojmė pasuri, pa e fituar me mund.

Morina:- Nga kush duhet pasur kujdes?

Shaw:- Kujdes nga dituria e devijuar, sepse ajo ėshtė mė e rrezikshme, se padituria.

Prishtinė, 20. 08. 2018

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Afrim Morina
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Nuk është vlerësuar deri më tani!
Lexuar: 544 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
BEDRI TAHIRI: LEXIMI TĖ FISNIKĖRON
E dielė, 13 janar 2019 - 10:53
Letėrsia ėshtė burim kryesor qė e fisnikėron njeriun dhe mė mirė se letėrsia nuk e shpreh askush realitetin e kohės. Madje, thuhet shpeshherė se letėrsia d...
Jeto, sikur do tė vdesėsh nesėr. Mėso, sikur ...
E hėnė, 08 tetor 2018 - 15:41
Interviste e imagjinuar Mohandas Gandhi Karamchand ka lindur mė 2 tetor 1869, Porbandar, njė qytet bregdetar qė sot njihet si Gujarat, Indi. Gjatė rritj...
Drama “Gjegj Kastriotit-Skėnderbeut” nga gjuh...
E enjtė, 20 shtator 2018 - 00:29
550 vjet nga Kryeheroi shqiptar Gjergj Kastriotit – Skėnderbeu Intervistė me Aktorin dhe regjisorin e njohur Xhevat Limani (nga Hazir MEHMETI, Vjenė) ...
Qeveria gjithmonė gjen njė arsye pėr paratė q...
E shtunė, 15 shtator 2018 - 23:55
Interviste e imagjinuar Ronald Reagani (Ronald Wilson Reagan), u lind me 6 shkurt tė vitit 1911, nė Tampico, Illinois dhe vdiq mė 5 qershor 2004 nė Bel ...
Ai i cili ėshtė i mendimit, se paraja mund tė...
E enjtė, 06 shtator 2018 - 13:52
Interviste e imagjinuar Benjamin Franklin (17 Janar, 1706 – 17 Prill, 1790) ishte zbulues, zhurnalistė, botues, diplomat dhe politikan amerikan. Frenkli...
më shumë nga - Intervista »
 
 

© 2019 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi