Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kosova dhe Shqipėria nėnshkruajnė 12 marrėveshje
Publikuar më 26 nėntor, 2018 nė orėn 18:12 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Nė mbledhjen e pėrbashkėt ndėrmjet Qeverisė sė Republikės sė Kosovės dhe e Qeverisė sė Republikės sė Shqipėrisė e cila po mbahet nė Pejė, u nėnshkruan 12 marrėveshje ndėrshtetėrore raporton "Zeri.info".

Me kėtė rast ėshtė nėnshkruar marrėveshja pėr heqjen e ēmimeve tė shėrbimeve roaming pėr rrjetet publike tė komunikimeve tė lėvizshme ndėrmjet ministrive pėrgjegjėse pėr fushėn e komunikimeve elektronike tė Republikės sė Shqipėrisė dhe tė Republikės sė Kosovės, ėshtė nėnshkruar protokolli pėr kryerjen e veprimtarive tė pėrbashkėta tė kontrollit doganor nė pikėn e pėrbashkėt tė kalimit kufitar Morinė – Vėrmicė nė mes tė Ministrisė sė Financave tė Republikės sė Kosovė dhe Ministrisė sė Financave dhe tė Ekonomisė sė Republikės sė Shqipėrisė.

Po ashtu gjatė kėsaj mbledhjeje ėshtė nėnshkruar marrėveshja pėr bashkėpunim nė fushėn e borxhit publik, tė financimeve tė huaja dhe marrėdhėniet me institucionet financiare ndėrkombėtare, memorandumi i mirėkuptimit ndėrmjet Agjencisė pėr Pronėsinė Industriale tė Republikės sė Kosovės dhe Drejtorisė sė Pėrgjithshme tė Pronėsisė Industriale tė Republikės sė Shqipėrisė.

Mes marrėveshjeve tė nėnshkruara mes dy shteteve ishte edhe protokolli ndėrmjet Ministrisė sė Bujqėsisė dhe Zhvillimit Rural tė Republikės sė Shqipėrisė dhe tė Ministrisė sė Bujqėsisė, Pylltarisė dhe Zhvillimit Rural tė Republikės sė Kosovės pėr njohjen bilaterale dhe pėr unifikimin e modeleve tė certifikatave shėndetėsore, veterinare dhe fitosanitare qė do tė shoqėrojnė ngarkesat e kafshėve tė gjalla, tė produkteve me origjinė shtazore e produkteve bimore gjatė importit, eksportit dhe transitit midis Republikės sė Shqipėrisė dhe Republikės sė Kosovės.
/Zėri

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Nuk është vlerësuar deri më tani!
Lexuar: 232 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Dhoma e Lordėve kundėrshton korrigjimin e kuf...
E premtė, 11 janar 2019 - 19:40
Ish-ambasadori i Republikės sė Kosovės, nė Britaninė e Madhe, Muhamet Hamiti, ka sjellė detaje nga njė debat qė ėshtė zhvilluar nė Britaninė e Madhe, e ku ...
Gėzuar Motmotin e Ri 2019
E premtė, 04 janar 2019 - 03:19
Me dėshirė, qė nė Motmotin e Ri 2019, tė arrijmė atė vendimtaren: pjekurinė politike, pėrbashkimin e sinqertė tė tėrė potencialit tonė mendor e veprues, p...
Lind Maqedonia e Veriut, votohet ndryshimi i ...
E premtė, 19 tetor 2018 - 23:11
Deputetėt e Kuvendit tė Maqedonisė sot nė rend dite e kanė pasur pikėn pėr tė vendosur rreth marrėveshjes me Greqinė, tė nėnshkruar mė 17 qershor tė kėtij ...
"Korigjimi i kufijve", ndikimi nė sigurinė e...
E shtunė, 29 shtator 2018 - 03:35
Propozimi i drejtorit tė drejtorisė speciale ruse tė spiunazhit (FSB ) Andrei Manoilo, " Rishikimi i kufive", temė e ditės nė rajonin e trazuar, pak par...
Ngushėllime popullit shqiptar dhe liridashėsv...
E enjtė, 26 korrik 2018 - 22:58
Vdekja e Adem Demaēit pikėllon rėndė gjithė shqiptarėt, e nė fakt gjithė liridashėsit. Nė kėto momente dėshirojmė t’i gjendemi pranė sidomos familjarėve e ...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2019 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi