Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Kuriozitetet e ndryshme
Publikuar më 09 janar, 2019 nė orėn 13:39 ( ) Tė ndryshme |
Rrit madhësinë e shkronjave
1. Martesa dhe Njeriu.
Nė botėn antike, respektimi i tė drejtave tė njeriut, personaliteteve shtetėrore, dhe kushtetuta e vendin ishin prioritet. Edhe nė Izrael, vlente ky respekt. Sidomos kur ishte cėshtja e martesės, izraelitėt i kushtonin rėndėsi tė madhe. Sot e 2000 vjet, martesa nė kėteė vend tregon pasqyrimn mė tė mirė tė jeteės. Askush (nga ata), nuk e kanė te lejuar tė martohen me njė tė huaj, pėrndryshe do tė largohen njėherė e pėrgjithmonė nga shteti i tyre.

2. Koloseumi i Romės
Koloseu apo amfiteatri flavian ėshtė njė prej ndėrtesave mė tė famshme dhe monumenteve mė tė qėndrueshėme tė kulturės antike romake. Emrin Koloseu, ndėrtesa e famshme e mori prej statujės kolosale tė Neros (40m e lartė), e cila ndodhej pranė. Poashtu, u quajt ndryshe amfiteatri Flavian, pėr shkak tė mbiemrit tė familjes perandorake nė atė kohė qė sundonte nė Romė. I ndėrtuar nė vitin 72 pas Krishtit nga perandori Vespasian, Romės sė lashtė ia ktheu identitetin e pathyeshėm. Cdo herė nė Romėn e lashtė, mbaheshin aktivitete tė ndryshme. Ndėr to ishte edhe Gara me Gladiator, qė kishte karakter gjakdėrdhes.

3. Feja dhe Njeriu
Feja qė nga krijimi i saj llogaritet si vendosja e marrėdhenies nė mes njerut dhe njė apo me shumė zotėrave. Qė nga egzistimi i njeriut kanė egzistuar edhe fetė, si qėllim tė largimit nga gjėrat negative, dhe pėrafrimit tė tyre me Zotin. Sot ne botė jane gjithesej 4200 fe tė ndryshme. Disa llogariten edhe si sekte tė religjioneve kryesore si: Krishtėrimi, Islami etj.

4. Zhvillimet neurobiologjike
Autizmi llogaritet si crregullim neurobiologjik, qė kufizon njeriun tė komunikojė, tė socializohet me tė tjerėt dhe shpesh-herė karakterizohen edhe me vetėmbyllje tė skajshme. Pėrderisa shkaqet e kėtij crregullimi nuk dihen, por pėr herė tė parė njė person me kėtė crregullim u paraqitė nė Francė. Nė vitin 1901, psikologu frances Afred Bine bėri njė test psikologjik tė fėmijėve nga mosha 03-13, ne te gjitha fushat lendore. Njė hulumtim mbi fėmiun autik, tregoi qartė shenjat e pėrmenduara tė kėtij sindromi, poashtu, tregoi intelegjencėn e lartė nė shkencat e natyrės.

5. Nė Greqinė e Lashtė, pritėsi i darkave gjithmonė duhet tė kthente gllėnjkėn e parė tė verės pėr tė siguruar tė ftuarit qė vera nuk ishte e helmuar. Atėherė lindi shprehja “tė pish pėr shėndetin e tjetrit”.
6. Truri mund tė ruajė gjithēka, teknikisht, truri juaj ka kapacitet pėr tė ruajtur ēdo gjė qė ju keni pėrjetuar, keni parė, lexuar apo dėgjuar.

7. Duhani (nikotina)
Ėshtė njė bimė e famiiljes Solanaceae. Tė njėjtės familje i takojnė domatja dhe patatja. Sipas hulumtimeve, tregohet qartė se pėr herė tė parė duhanin e kanė kultivuar fisi i Majave. Mė vonė, kjo bimė me shpejtėsi tė madhe u pėrhap edhe nė mbarė botėn.

8. Emėrtimi i kontinentit Afrika
Afrika ndryshe quhet edhe kontinenti i zi. Ky emėrtim vjen nga gjuha Berbere qė janė pjesė e popullit verior. Ndryshe nga Berberėr, romakėt e vjetėr e kanė pagėzuar me emrin Afrika terra "toka Afra" (nga "Afer") — pjesa veriore, e cila i pėrgjigjet Tunizisė sė sotme, ku ka qenė province romake Afrika. Ndėrsa sot, prejardhjen e emrit Afrika e gjejmė nė shumė kuptime dhe shumė gjuhė: Gjuha fenikase afar (pluhuri), Gjuha greke aphrike (mungesė e tė ftohtit) dhe ajo latine. aprica (me diell).

9. Gjirafat
Ėshtė ndėr shtazėt mė tė gjata nė botė. Karakteristikė e saj ėshtė qafa e hollė dhe e tejzgjatur. Mėnyra qė e bėn kėtė shtazė mė tė vecantė, janė sytė. Sipas shkencėtarėve, ėshtė e vetmja (shtazė nė rruzullin tokėsor) qė mund tė dallojė ngjyrat, pasi sytė e saj janė gati tė ngjashėm me sytė e njeriut.

10. Shteti dhe kėnga.
Kur flasim pėr shtetet, gjithmonė kujtojmė dhe mbajmė nė mend krijimin e tij, gjuhėn, kulturėn, simbolet dhe himnin nė periudha tė ndryshme kohore. Kėsaj radhe, kujtojmė Kėngėn mė tė gjatė nė botėė q ėshtė Himni Sovjetik, i pėrbėrė nga 65 strofa. Ndėrsa nė maj tė vitit 1987, njė moderator arriti qė himnin nė fjalė tė kthej nė 689 strofa. Kjo arriti rekord brenda pak javėsh.

Pėrgatiti: Argjira Ukimeri

Prizren, Nėntor 2018

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Nuk është vlerësuar deri më tani!
Lexuar: 133 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Tė ndėrtojmė ura, sa pė mure, mos vuani se i ...
E merkurė, 06 shkurt 2019 - 20:28
MĖRGIMTARĖ E VENDORĖ Ēarje dhe pėrēarje ndėr shqiptarėt! „ Inatxhi, wie arrnaut!“ (idhnak, si shqiptar), mė pat thė njė turk, te puna!, t’jua them tė d...
Kuriozitetet e ndryshme
E merkurė, 09 janar 2019 - 13:39
1. Martesa dhe Njeriu. Nė botėn antike, respektimi i tė drejtave tė njeriut, personaliteteve shtetėrore, dhe kushtetuta e vendin ishin prioritet. Edhe nė ...
Drini i bardhė!
E dielė, 23 dhjetor 2018 - 19:30
Fitorja e Drin Alajt nė zgjedhjet e kėsaj vjeshte, mbajtur me 07.10.2018, kur ai kishte garuar si anėtar dhe bashkėkryetar i Partisė Socialdemokrate (SP) ...
FOTOGRAFIA QĖ VRET
E martė, 11 dhjetor 2018 - 19:48
Njė mik mė tregoi se si dikur nė SHKA “SHOTA” tė Prishtinės kanė vallėzuar bashkė serbė e shqiptarė, besa edhe janė filmuar dhe fotografuar. Siē dihet, ato...
XHELATI, PREJ MESJETĖS EUROPIANE DERI TE UDBA...
E shtunė, 08 dhjetor 2018 - 23:33
Sipas FGjSSh xhelat domethėnė ekzekutues qė u pret kokėn njerėzve tė dėnuar me vdekje ose qė i varė nė litar; pėrndryshe vrasės qė zbaton dėnimet trupore. ...
më shumë nga - Tė ndryshme »
 
 

© 2019 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi