Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Letėr ambasadorėve (8) / PĖRKTHIMI I FOTOGRAFISĖ
Publikuar më 06 shtator, 2019 nė orėn 21:48 ( Para 9 ditė e 22 orėve ) Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Problemet e brendshme nė Kosovės janė tė zgjidhshme, vetėm se duhet vullneti i Amerikės dhe aleatėve tė saj nga vendet e BE-sė!...

Tė nderuar Ambasadorė dhe pėrfaqėsues tė Misioneve Ndėrkombėtare nė Kosovė,
Kosova ka njė elitė intelektuale qė ėshtė rritur dhe emancipuar nėn frikėn e pėrgjimit tė “Partisė Shtet”. Elitė qė ka pėrjetuar traumat e shantazhit komunist, dhunėn komuniste, pėrēmimin dhe degradimin moral, atėherė nga eprorė tė sigurimit shtetėror, tash elita intelektuale e Kosovės, po pėrjeton izolim, linēim dhe degradim nga bijtė e vet plėngprishės tė cilėt kanė arritur tua mbyllin gojėn gati tė gjithėve. Pėr mė keq elita intelektuale ėshtė duke pėrjetuar edhe nėnēmimin, pėrbuzjen dhe shpėrfilljen e Ambasadorėve dhe tė pėrfaqėsuesve tė Misioneve Ndėrkombėtare nė Kosovė. Pėr shkak tė asaj kohe qė kishin pėrjetuar tmerr, tė paktėn nė kėto vitet e pasluftės elita intelektuale nė Kosovė, ėshtė dashur tė ketė njė tretman ma tė mirė dhe tė vlerėsohej ashtu si e meriton.

Pavarėsisht rrethanave historike qė kaloi vendi ynė, pavarėsisht izolimit, injorimit dhe shantazhit qė kishin, nė ēdo periudhė historike, Kosova kishte njė elitė kryengritėse e cila ėshtė vėnė nė ballė tė proceseve dhe ndryshimeve, tė paktėn ka pas pėrpjekje tė tilla pėr t’iu prirė proceseve, ashtu siē kemi edhe tashti disa pėrpjekje pėr tė reformuar institucionin pėrkatės, por edhe atėherė janė penguar nga dikush, sikurse tashti qė po pengohen nga rrjetėzimi i klaneve dhe grupeve tė interesit, tė cilat kanė arritur tė mbajnė popullin nėn zapt, pėr tė mos shkuar e pėr tė mos i dėgjuar intelektualėt, prandaj kėto nisma nuk kanė dhėnė rezultatet e dėshiruara, pėr vet faktin se nuk janė pėrkrahur sa duhet nga turma popullore. Ēuditėrisht pjesė e turmės dhe e masave u bė edhe Bashkėsia Ndėrkombėtare, edhe Ambasadorėt e vendeve mike tė akredituar nė Kosovė, por edhe pėrfaqėsues tė tjerė nėpėr Misione Ndėrkombėtare nė Kosovė, d.m.th. nuk ishin nė funksion tė momentit, prandaj nuk janė pėrkrahur intelektualėt tė cilėt deshėn tė bėjnė reforma dhe ndryshime.

Mospėrkrahje e intelektualėve nuk mund tė kategorizohet si vullnet qytetar, nė kohėn kur kemi njė vetėdije tė ulėt qytetare dhe njė rrjetėzim tė fuqishėm. Kjo shtresė gjithmonė ėshtė mė e lehtė pėr tu nėnshtruar nga pushtetarėt, kurse koha e internetit dhe e rrjeteve sociale ka qit nė pah edhe militantė dhe pėrkrahės voluntar tė kėtyre rrjetėzimeve kriminale, qė pa fije pengese po i kryejnė detyrat pėr grupet e interesit, tė cilat si duket janė pozicionuar nėpėr udhėheqje politike a shtetėrore. Kjo kategori e vullnetarėve, e cila kryesisht ėshtė pa pagesė, edhe pse janė kategori me ngritje tė ulėt qytetare, edhe pse kanė pak arsimim, janė nė gjendje tė ta bėjnė gjyqin mediatik nė njė afat rekord. Nė anėn tjetėr me sa kemi njohuri askush nuk ėshtė pėrballur pėrpara drejtėsisė pėr fjalėn e pamatur publike, dhe nuk dimi nėse organet e sigurisė dhe tė drejtėsisė kanė bėrė pėrpjekje pėr ta ndal e ndėshkuar kėtė avaz.
Nė kėtė vazhdė tė diskriminimeve mediatike kategorizohen fyerjet, shpifjet dhe akuzat e rėnda, qė bėhen nė adresė tė intelektualėve, pėr ti detyruar ata qė tė heqin dorė nga pėrpjekja pėr tė bėrė reforma dhe pėr ta ndryshuar gjendjen. Pėr fat tė keq, kjo kategori e intelektualėve u detyrua tė hesht edhe pėr mungesė vullneti qė patėn Ambasadorėt dhe Misionet Ndėrkombėtare nė Kosovė pėr ti pėrkrahur e pėr ti mbėshtetur, e pse jo edhe pėr ti ruajtur. Thjesht intelektualėt po heshtin nga pamundėsia e tyre pėr tė vepruar, pėr tu pėrballur me secilin qė shpif e gėnjen nėpėr rrjetet sociale, dhe duke mos parė dritė diku nė tunel, dhe duke mos shpresuar se do tė mbėshtetėn e do tė pėrkrahen nga Ambasadorėt e vendeve qė kanė investuar shumė nė Kosovė, Elita Intelektuale e Kosovės po detyrohet tė heshtė.
Pavarėsisht se ēfarė thotė teoria mbi fjalėn e lirė publike, ne mendojmė se nuk ka fjalė tė lirė publike kur cenohet personaliteti i intelektualit dhe kur cenohet siguria shtetėrore. Vetėm atėherė kur mediat luajnė rolin e prokurorėve dhe hetuesve, pa drojtje ndėrhyjnė nė ēėshtjet e drejtėsisė, prandaj shpifin kundėr miqve, kundėr aleatėve dhe Misioneve Ndėrkombėtare nė Kosovė, ku pa fije frike ua nxijnė jetėn me gėnjeshtra tė pa kripta etj.
“Fjalė e lirė”, nuk mund tė konsiderohet shpifja dhe rrena, veēmas atėherė kur lėndohet personaliteti i figurave publike. Vetėm tek ne nė Kosovė mund tė ndodhė, kur njė injorant tė pėrrallisė, kurse “mediat e lira”, ta bėjnė gropėn pa u frikėsuar se duhet tė japin llogari pėr veprimin dhe fjalėt jo tė sakta.

Tė nderuar Ambasadorė, intelektualėt shqiptarė po shantazhohen pėr ēdo ditė, nga bandat e kriminalizuara qė janė kapėrthurur nėpėr parti politike e nė institucione shtetėrore. Ata tashmė janė drejtues dhe pėrfaqėsues tė cilėt pėr ēdo ditė pėrqafohen dhe fotografohen me juve dhe me pėrfaqėsues tė Misioneve Ndėrkombėtare nė Kosovė. E ēuditėrisht edhe pėrpara jush ata po deklarojnė se edhe ata janė kundėr korrupsionit, flasin kundėr hajnisė e kundėr nepotizmit, nė kohėn kur vet vjedhin sa munden dhe nepotizmin e kanė zgjatur edhe pėr nė shekullin tjetėr. Ata janė analfabet, prandaj bėjnė shumė gabime nė tė folur dhe nė tė shkruar, por ata nuk ndalen sė kėshilluara, kurse elita intelektuale duhet tė zbres nė nivelin e tyre pėrndryshe do tė satanizohet. Sot flasin pėr vlera, ata tė cilat pėr vete nuk i kanė, flasin pėr arritje qė nuk i kanė parė kurrė, flasin pėr lirinė tė cilėn ua grabitėn atyre qė luftuan, flasin pėr demokracinė teknokrat tė LKJ-sė, dhe ēuditėrisht atyre iu besohen reformat dhe pritet shumė nga ta, madje vetėm ata po pėrgėzohen edhe nga Ambasadorėt tė cilėve iu kanė prezantuar fotografi tė falsifikuara, CV-tė e pėrmirėsuara.
Kėshtu zinxhiri i sė keqes po zgjatet e zgjatet deri nė marrėzi, prandaj ėshtė krijuar kjo mjegull e cila ka prodhuar kėtė kaos tė gjithmbarshėm, nga i cili shoqėria jonė sall vetėm nuk mundet me dal kurrė, pasi rrjetėzimi i grupeve kriminale ėshtė mė i fuqishėm se sa elita intelektuale, andaj pengohen reformat e domosdoshme. Janė kėto arsye pse insistojmė se kjo krizė morale mund tė tejkalohet vetėm nėse Bashkėsia Ndėrkombėtare dhe vendet mike kanė vullnet dhe mirėkuptim pėr t’i ndihmuar intelektualėt tė cilėt janė tė gatshėm pėr tu angazhuar sa mė shumė.

Kjo thirrje e vazhdueshme bėhet si domosdoshmėri intelektuale, sepse grupet e interesit s’kanė drojėn e drejtėsisė as tė sigurimit tė shtetit, veēmas ju duhet tė reagoni kur ato grupe vazhdimisht flasin e kėlthasin pėr partneritetin e pėrhershėm qė kanė me Bashkimin Evropian dhe me Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Ata udhėtojnė tė papenguar drejt kėtyre vendeve, dhe pėr ta bindur popullin se kanė mbėshtetjen tuaj lėshojnė deklarata e akuza kundėr intelektualėve nė Kosovė. E kjo ka ndodhur edhe gjatė vizitės sė tyre nė Bruksel, Berlin, Londėr dhe SHBA. Sigurisht kjo bėhet vetėm sa pėr tė krijuar panik dhe pasiguri tek intelektualėt. Nė anėn tjetėr qėndron intelektuali dhe qytetari i rėndom i cili ėshtė izoluar dhe injoruar pėrpara syve tė Ambasadorėve dhe pėrpara syve tė Misioneve Ndėrkombėtare qė operojnė nė Kosovė.
Deri mė sot nuk kam parė vullnet tė grupeve kriminale pėr tu zmbrapsur, pėr tu tėrhequr dhe pėr tė mos u pėrzierė edhe nė zgjedhjet e radhės. Pėr paradoks tė tė gjithave, kemi politikan tė sėmurė dhe madje edhe tė paralizuar, tė cilėt menduakan deri nė natėn e varrit, tė mos lėshojnė pe, nga frika e ndėshkimit qė mund tė bie mbi ta. Ky mentalitet ėshtė dashur tė ērrėnjoset qė moti, por nuk ėshtė vonė as tani. Bashkėsia Ndėrkombėtare nė Kosovė, Ambasadorėt e akredituar nė Kosovė, ėshtė mirė nėpėrmes trysnisė pėr ti detyruar grupet e interesit pėr tė hequr nga mendja se pėr tė qenė i privilegjuar, fillimisht duhet me u veshur me petkun politik ose me pushtetin shtetėror. Po ashtu duhet me u ērrėnjosur ky botėkuptim se pėr tė jetuar i privilegjuar duhet me u rreshtuar nė partitė politike, d.m.th. nė Kosovė ka nevojė pėr tua ērrėnjosur bindjen se pa qenė nė hierarkinė politike nuk mundesh pėr ta rregulluar bazėn ekonomike duhet me u kapėrthurur majave tė politikės.

Kjo klientelė menduaka se kėshtu vjen mbėshtetja ndėrkombėtare, tė cilės, dorėn nė zemėr nuk po iu mungon, pasi misione diplomatike e tjetėr fare po shoqėrohen e fotografohen me ta, kurse nė anėn tjetėr nuk janė duke treguar vullnet tė mjaftueshėm dhe as gatishmėri pėr tu reformuar e ndryshuar. Pėr fat tė keq nuk po ndodhė asnjė pėrkrahje pėr iniciativa tė reja tė cilave iu prijnė intelektualėt e devotshėm dhe ata qė nuk janė tė korruptuar, gjė qė ka ndikuar , pėr tu krijuar ky dėshpėrim kaq i madh. Thjesht, Ambasadorėt nuk u treguan tė guximshėm pėr tė folur pa ekuivokė, pėr ta zgjatur gishtin drejt kriminelėve, drejt atyre qė e lypin ndėshkimin publik, kurse nė anėn tjetėr bėjnė thirrje tė mos votohen kriminelet dhe partitė qė kanė kriminel. Ky mentaliteti ėshtė njė paradoks i llojit tė vet, i cili mund tė kuptohet vetėm atėherė kur Ambasadorėt dhe Misionet Ndėrkombėtare do tė kuptojnė, se tė gjitha qortimet e tyre nė adresė tė klasės politike, do tė amortizohen pėrmes njė fotografie, qoftė ajo e rastit e cila po pėrkthehet si votė mbėshtetėse e Ambasadorit, pėrkatėsisht e shtetit pėrkatės, d.m.th. deri aty ka shkuar mendja e politikanit dhe grupeve kriminale pėr ta gėnjyer popullin e vet, prandaj Ambasadorėt dhe pėrfaqėsuesit e Misioneve Ndėrkombėtare, do tė ishte mirė pėr ta korrigjuar e pėrmirėsuar pozitėn dhe qėndrimin e tyre karshi strukturės politike pėr tė cilėn flitet se ėshtė e kriminalizuara. Diplomatėt besoj se e kanė tė qartė se nuk ėshtė kah funksionon, d.m.th. diēka nuk ėshtė nė rregull.

Ėshtė mirė t’iu thuhet Ambasadorėve se kjo kastė politike, edhe nėse qortohet nga Ju, nuk e ka aq dert, pasi atyre po ju mjaftuakan fotografimet dhe buzėqeshjet e juaja, qofshin ato buzėqeshje tė ftohta, sepse pėrmes pėrkthimit, ngrohtėsinė demagogjike e krijojnė mediat e kriminalizuara, tė cilat ka 20 vjet po e mashtrojnė popullit e vet, duke u bėrė pasqyrė e rrejshme pėr realitetit qė duken nė Kosovė, qoftė karshi ndėrkombėtarėve dhe nė anėn tjetėr rrejshėm informojnė pėr gjoja se e paskan pėrkrahjet tuaj tė gjitha ato grupe kriminale, kundėr tė cilave ėshtė drejtuar gishti.
Se elita intelektuale ka bėrė pėrpjekje pėr reforma kemi mjaftė shembuj, por ata zėra mbyten brenda subjekteve politike duke i penguar, linēuar dhe pėrjashtuar nga partia. Pastaj strukturat e dyta dhe tė treta tė kėtij rrjetėzimi e kanė vrarė fjalėn e lirė, e kanė penguar votėn e fshehtė dhe nuk lejojnė nisma tė reja qofshin ato edhe pėr reforma apo nisma qė i sjellin progres substancial vendit tonė.

KATĖR SHEMBUJ QĖ PĖRSONIFIKOJNĖ INTELEKTUALIN E PĖRKUSHTUAR
1. REKTORI I UNIVERSITETIT TĖ PRISHTINĖS, PROF. DR. RAMADAN ZEJNULLAHU

Shembulli i intelektualit kryengritės mund tė merret prof. dr. Ramadan Zejnullahu, i cili pat vullnet pėr ta reformuar Universitetin e Kosovės nė Prishtinė. Ky universitet edhe sot lėngon nga ndėshkimet qė ia bėri Serbia para luftės, ndėrsa e majta ideologjike pas luftės e ka katandisur tė tėrin. Edhe pse prof. dr. Ramadan Zejnullahu, pat pėrkrahje tė madhe nga struktura intelektuale nė Universitetin e Prishtinės, pėrpjekjet e tij u penguan drejtpėrdrejtė nga elita politike mjaftė e kriminalizuara, e cila ishte e tė gjitha partive pa pėrjashtim. Edhe pse masa tė gjera popullore dhe grupe studentėsh ishin nė pėrkrahjen e rektorit, mungoi vullneti i Bashkėsisė Ndėrkombėtare, mungoi vullneti i Ambasadorėve dhe i Misioneve tė tjera Ndėrkombėtare nė Kosovė, pėr ti pėrkrahur reformat nė Universitet. Pa dyshim, Prof. dr. Ramadan Zejnullahu, u pengua nga tė gjitha grupimet politike. Pas dorėheqjes sė tij nga posti i rektorit, gjendja menjėherė u qetėsua por niveli arsimor vazhdimisht po kritikohet, pikėrisht nga heshtakėt ndėrkombėtar tė akredituar nė Kosovė, ose nga organizata qė monitorojnė proceset arsimore nga vendet e tyre. Kjo praktikė e standardeve tė dyfishta duhet tė eliminohet sa mė shpejt, kurse populli i Kosovės pret mbėshtetjen e Ambasadorėve nė raste tė tilla. Nuk mjaftojnė deklaratat patetike pasi tė mbyllen proceset, por nė fillimet e tyre, atėherė kur ėshtė koha. Thirrja e Ambasadorėve drejtuar popullit tė Kosovės, qė tė mos i votojnė kriminelet dhe as partitė qė i kanė sistemuar kriminelėt, pa e themeluar Vettingun, bie nė kundėrshtime tė mėdha me praktikat reale, pasi kjo kastė e kriminalizuar, me kohė i ka eliminuar intelektualėt. E ndonjė rast i rrallė qė mund t’iu ketė shpėtuar, siē ishte rasti me rektorin e universitetit, atėherė futet nė funksion dora e fort e shtetit e cila forcohet edhe mė tepėr nga heshtja nė kohė tė duhur e Ambasadorėve dhe organizatave ndėrkombėtare qė monitorojnė gjendjen nė Kosovė, qoftė ai moniterim nė aspektin politik apo edukativo arsimor.

Prokurori i Prokurorisė sė Posaēme tė Kosovės, Elez Blakaj

2. PROKURORI I PROKURORISĖ SĖ POSAĒME TĖ KOSOVĖS ELEZ BLAKAJ

Prokurori i Prokurorisė sė Posaēme tė Kosovės, Elez Blakaj, mė 20 gusht 2018, nė profilin e tij nė Facebook, bėri publike shkaqet qė quan deri te dorėheqja e tij, e cila lidhej me guximin intelektual pėr tė reaguar kundėr keqpėrdorimeve me listat e veteranėve tė Ushtrisė Ēlirimtare tė Kosovės. Edhe mediat nė Kosovė patėn shkruar se dorėheqja e tij lidhej me kėrcėnimet qė i janė barė pėr punėn e tij profesionale. Deklarata kėrcėnuese kundėr tij janė lėshuar edhe nga drejtues tė lart institucional dhe shtetėror. Ka pasur edhe reagime nga Ambasadorėt, megjithatė prokurori Elez Blakaj, u detyrua tė emigroj jashtė atdheut. Kjo ėshtė ajo e keqja e madhe. A kanė mjaftuar vetėm deklaratat e ambasadorėve nė mbrojtje morale tė njė prokurori, jeta e tė cilit ishte rrezikuar para syve tuaj nga banda kriminale pėr tė cilat vazhdimisht flasin dhe kritikojnė Ambasadorėt tė cilėt praktikisht pak veprojnė. Nė vend se kėta Ambasador tė shkonin nė dy – tre zyra pėrkatėse dhe tė kėrkonin pėrgjegjėsi vetėm nga dy – tre zyrtar nė udhėheqje tė shtetit, ata lėshojnė deklaratat patetike. Vetėm kaq ėshtė dashur tė shkojnė nė tri zyre dhe tė takojnė vetėm tre persona! Pse pėrkėdhelen kriminelet, nė vend se t’iu thoshin: “Nėse prokurorit Elez Blakaj i mungon vetėm njė qime floku ju do tė merreni nė pėrgjegjėsi dhe kaq. Kėshtu ėshtė dashur pėr ta mbrojtur jo aq njė individ, sa pėr ta mbrojtur njė profesionist tė guximshėm, njė intelektual, po mė shumė pėr ta mbrojtur njė proces tė tėrė dhe njėkohėsit pėr t’i inkurajuar prokuroret tjerė pėr tė guxuar, ashtu siē pati guximin intelektual e profesional prokurori Elez Blakaj. Edhe sa do tė presim pėr tu sakrifikuar edhe njė prokuror tjetėr?!...

3. HISTORIANI JUSUF BUXHOVI

Shkrimtari dhe historiani Jusuf Buxhovi, nė emisionin televiziv “Rubikon” tė datės 11.07.2019, shfaqi mendime tė guximshme, pasi e vėrteta ėshtė guxim. Por ndodhėn reagime tė ashpra, siē thuhet nga ata qė patėn mizėn pas veshi. Kryesisht reagimet ishin paragjykime tė parafrazuara, kurse akuzat kundėr Jusuf Buxhovit, ishin tė tepruara dhe kėrcėnuese. Njė lukuni e tėrė u qua peshė kundėr tij. Nėse profesionistėt dhe prokurorėt do tė merreshin me deklaratat publike tė historianit qė i tha nė atė emision, nuk do tė gjenin asgjė pėr tu gjykuar si teprim a si e pavėrtetė. Madje njėri nga zyrtarėt mė tė lartė i cili prej vitesh akuzohej se i printe njė organizate mbi tė cilėn rėndojnė akuza pėr vrasje tė rėnda me motive politike, gjatė vizitės sė tij nė SHBA u shpreh se, “personi qė ka deklaruar, ėshtė njė fosil qė s’i ndihmon qartėsimit tė sė vėrtetės pėr vrasjet e pasluftės”, (KOHA DITORE, 16 korrik 2019).
Nė atė emision, historiani Jusuf Buxhovi, deklaroi se “Lufta ka pasur shumė gjėra tė kėqija, pasi janė vrarė mbi 100 zyrtarė tė LDK-sė”. Kjo deklaratė e historianit, i cili ishte njėri prej themeluesve tė LDK-sė, pat ngjallur reagime tė shumta. Kundėr kėsaj deklarate, kanė reaguar tė gjithė krerėt e partive tė mėdha politike, madje edhe zyrtar tė caktuar shtetėror, pėr ta bėrė groteskun edhe mė tė shėmtuar, pikėrisht pėrmes “Zėrit tė Amerikės”, nga Uashingtoni, njė pėrfaqėsues i shtetit duke e quajtur fosil Jusuf Buxhovin, bėri pėrpjekje pėr tė krijuar njė imazh tė rrejshėm se ai e paska mbėshtetjen e SHBA-sė. Ēuditėrisht kundėr atij kėrcėnimi shtetėror nuk reagoi as Ambasadori i SHBA-sė nė Kosovė dhe askush nga Misionet Ndėrkombėtare nė Kosovė. Edhe ky rast u hesht pėr t’iu lėnė stuhisė e cila po eliminon elitėn intelektuale dhe figurat e njohura publike.

Shefqet Dibrani dhe Donikė Gėrvalla, viktima tė politikės teknokrate tė Isa Mustafės

4. DEGĖT E LDK-sė NĖ DIASPORĖ

Nė kuadėr tė zgjedhjeve tė brendshme partiake, dy Degėt e LDK nė Diasporė, ajo nė Zvicėr dhe Gjermani, mė 10 maj 2015, mbajtėn Kuvendin e VIII Zgjedhor, nga i cili dolėn kryetar Shefqet Dibrani, pėr Degėn nė Zvicėr ndėrsa Donikė Gėrvalla pėr atė nė Gjermani. Edhe pse Kuvendet ishin tė rregullta, madje ai nė Zvicėr u cilėsua ndėr ma tė mirėt qysh prej themelimit, kryesia e LDK-sė nė Prishtinė dhe kryetari i saj Isa Mustafa do t’i anulojnė kėto zgjedhje. As ai por askush nga kryesia nuk kanė pasur kuraje me u ulur dhe me i shqyrtuar ato parregullsi nėse ka pas. Ēuditėrisht edhe kėsaj mėnyre Ambasadorėt e vendeve aleate nė Kosovė dhe EPP-ja, (The European People’s Party), i bėnė temena, i pėrulet dhe e pėrkrahin. Duke ua pamundėsuar dy intelektalėve pėr tė vazhduar karrierėn e tyre nė LDK, edhe pse i pari ishte njėri nga themeluesit kurse Donikė Gėrvalla qysh nė fillimet e saj, u dėshmua se metodologjia e mentalitetit komunist ėshtė bėrė pjesė programore e zgjedhjeve nėpėr partitė politike nė Kosovė.
Deklaratat e shumta publike, reagimet dhe komentet nuk bėnė punė, pasi asnjė institucion pėrkatės i Kosovės nuk ėshtė marrė me kėtė ēėshtje. Pra, as Prokurori i Shtetit dhe as sektorėt pėrkatės tė drejtėsisė, as Komisioni Qendror Zgjedhor i Republikės sė Kosovės, madje ne kėtė ēėshtje nuk janė pėrzier asnjė Organizatė Joqeveritare qė i monitorojnė proceset zgjedhore, madje as Kėshilli pėr Mbrojtjen e tė Drejtave dhe Lirive tė Njeriut dhe as Avokati i Popullit. Ndėrsa njė pjesė e mediave shpejt u rrėshtua kah pushtetarėt duke u solidarizuar me ta pėr krimin qė bėnin mbi demokracinė e brisht kosovare dhe veēmas mbi dy intelektual qė jetonin nė Evropė.
Pėr kėto shkelje klasike do tė duhej tė niseshin procedura penale, pėr tu ndėshkuar kriminelet qė bėnin krim mbi procesin zgjedhor dhe demokracinė nė pėrgjithsi. Madje nuk ka reaguar askush nga ata Ambasadorė tė cilėt po thėrrasin tė mos votohen kriminelet dhe as partitė politike qė i kanė brenda, asnjė nga pėrfaqėsuesit diplomatik nė Misionet Ndėrkombėtare nė Kosovė, sidomos ata qė pėrcjellin zhvillimin e demokracisė dhe proceset e brendshme zgjedhore.
Para syve tė tyre po instalohej njė diktaturė tė cilės i printe njė teknokrat komunist i cili ka ardhur me mision nė krye tė LDK-sė, madje nė mėnyrė tė pandergjegjshme dhe antistautare. Por ankronike e kėtyre standardeve do tė mbetet se dy proceset zgjedhore nė Degėt e LDK-sė kanė ndodhur nė dy vende me demokracinė mė tė lartė, dhe me format mė tė avancuara nė zgjedhjet e brendshme, por nuk patėn asnjė interesim pėr tė ndihmuar intelektualėt dhe pėr t’ia shpėtuar fytyrėn EPP, (The European People’s Party), e cila karshi Kosovės po ndjek njė standard tė dyfisht, veēmas kur dihet se kėsaj partie i prin njė teknokrat komunist qė ka ardhur nė krye tė LDK-sė pa qenė kurrė mė parė anėtarė i kėsaj partie.

PĖRFUNDIM
Ne morėm vetėm kėta 4 shembuj, pasi jemi tė pafuqishėm pėr t’i pėrmendur 400 heroizmat tjerė nė nivele mė tė ulėta pėr tė cilėt nuk merakoset askush. Tė gjitha kėto shkelje bėhen pėrpara syve tė popullit dhe tė intelektualėve, pėrpara syrit tė miqve tanė dhe pėrpara syve tė Ambasadorėve tė vendeve mike. Kosova tashmė ėshtė shndėrruar nė njė kazan nė tė cilin zihet gjithēka, por mė sė paku prodhohet demokracia pėr tė cilėn flasin tė gjithė, thėrrasin tė gjithė, kurse vetėm kriminelet po krenohen duke na mbajtur leksione neve dhe pėrfaqėsuesve diplomatik tė akredituar nė Kosovė, tė cilėt janė lodhur duke dėgjuar proēka tė tilla nga ata tė cilėt janė fajtor pėr gjendjen e tanishme.
Janė kėto arsye pse ne kemi bėrė thirrje tė vazhdueshme pėr verifikimin e personalitetit tė secilit kandidat qė hynė nė zgjedhje dhe pėr ata qė pretendojnė pėr tė udhėhequr vendin tonė. Nė tė kundėrtėn zhgėnjimi i popullit ėshtė i madh pasi atė as nuk e pyet por as nuk e dėgjon askush.
Nga kjo qasje vijmė nė pėrfundim se nuk duhet tė fyhet intelektuali pse nuk iu prin reformave nė arsim, siē ishte rasti i prof. dr. Ramadan Zejnullahu, as nuk do tė ketė mė prokuror qė sakrifikon jetėn e vet dhe tė familjes siē bėri prokurori Elez Blakaj. Tashmė Kosova nuk ka as historian dhe dijetar qė do ta ketė guximin e Jusuf Buxhovit pėr tė folur qartė dhe drejtpėrdrejt, dhe mė nuk do tė ketė as veprimtar e intelektual brenda subjekteve politike qė do ta kenė guximin e Donikė Gėrvallės dhe as tė autorit tė kėtyre letrave pėr tu sakrifikuar, pasi nuk u lejuan tė bėjnė reforma edhe pse vepronin nė vendet mė demokratike tė Evropės, aty ku EPP, (The European People’s Party), ka rol specifik mbi demokracinė Evropiane duke pėrjashtuar vetėm LDK-nė e Kosovės qė udhėhiqet nga njė teknokrat komunist i cili mision ka pėr ta shkatėrruar LDK-nė, Kosovėn dhe tėrė planetin demokratik.
Iu bėjė thirrje publike tė gjithė Ambasadorėve dhe pėrfaqėsuesve diplomatik nė Misionet Ndėrkombėtare nė Kosovė, pėr t’i marrė seriozisht kėto vėrejtje publike, nėse ata dėshirojnė pėr ta ndryshuar shpejt e mirė gjendjen nė Kosovė, nė tė kundėrtėn pasojat do tė jenė edhe mė tė mėdha!
Vijon...

Shefqet DIBRANI
St. Gallen, 3 shtator 2019

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Nuk është vlerësuar deri më tani!
Lexuar: 84 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Musafirėt
E shtunė, 14 shtator 2019 - 21:40
Kėto ditė patėm mysafir dy pėrfaqėsues, tė dy subjekteve mė tė mėdha nga Amerika. Kėta nuk ishin, thjesht, vizitor tė rastit, por, e prunė te ne njė mesazh...
Reciprociteti juridik me Serbinė nė akull!
E premtė, 13 shtator 2019 - 01:18
Barometri diplomatik *** Derisa OKB-ja nuk e njeh Kosovėn si subjekt juridik ndėrkombėtar, zbatimi i parimit tė reciprocitetit nga ana e Serbisė, do tė ...
Ndėrtim apo shkatėrrim i vendit!?
E premtė, 13 shtator 2019 - 01:10
Nėse do ta prishėsh njė popull ose njė shtet, ose nėse nuk do ta lėsh tė bėhet njė shtet, atėherė, ja receta: Arsimin destimuloje dhe tė ardhurat e tyre tė...
Spastrimi etnik i shqiptarėve nga komuna e Me...
E merkurė, 11 shtator 2019 - 21:03
Serbia tanimė ka ndjekur pothuaj tė gjithė pjesėtarėt e etnitetin shqiptarė nga komuna e Medvegjės, duke bėrė kėshtu spastrim etnik nė kėtė Komunė. Ky gjen...
Letėr ambasadorėve (9) / DEMOKRACIA ĖSHTĖ AB...
E merkurė, 11 shtator 2019 - 00:34
Problemet e brendshme nė Kosovės janė tė zgjidhshme, vetėm se duhet vullneti i Amerikės dhe aleatėve tė saj nga vendet e BE-sė! Tė nderuar Ambasadorė dh...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2019 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi