Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
AFRIM MORINA: POEZI
Publikuar më 17 tetor, 2008 nė orėn 06:10 ( ) Afrim Morina | Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
Zėri nga pellgu i gjakut

Kur i pate shkruar
Letėr
Taranta Babus
I tregove historinė e
Romės,
Qė nga rita e Romulit dhe Remit
Me qumėsht ulkonje
Kovat me gjak
Legjionet e vdekjes,
Qė pėrgatitėshin tė shkojnė
Atje
Se u kishte mbet syri
Madje edhe nė dhit
T’uaja.
*
Letra mė erdhi edhe mua
Nė Lepogllavė
E lexova...


Thash
Edhe pėr ne
pėrgatitėn legjionet e vdekjes
nga pasardhėsit e
ujkut tė ēalė
pėr qingjat tanė.

*
Kaluam stuhi dhe uragane
U pėrballėm edhe me
Legjione tė vdekjes.

*
Arrita nė Romė
Nuk e rilexova letrėn Tėnde
e pash me sytė e mi
ate qė nuk ia the
Taranta Babus
Se Roma
Ishte ngritur nė jė pellg
Gjaku.

Pash pjesė gjymtyrėsh
Nė ēdo gdhjendje
Guri.

*
Nga themelet ngritnin
Kokėn
Raca tė ndryeshme
Gumzhinin gjuhėt
Veshėt mė buqitėn
Nga njė zė
I pellgut tė gjakut
Nga jam unė
Ēdo guri
Copat e mishit
I ka tė pastruara
Me gjak
Dhe nė gjak
Noton.

19.10.2002, mbi Adriatik
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Afrim Morina
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 13 vizitorë
Lexuar: 1,113 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
"Vatra" Qeveria e re, posa tė formohet do tė ...
E merkurė, 19 nėntor 2014 - 20:41
Kuvendi i Republikės sė Kosovės para njė viti pėr Luginėn e Preshevės, kaloi njė rezolute e cila ishte iniciuar nga Shoqata “Vatra” dhe deputeti Lutfi Hazi...
PPD: KOMUNIKATĖ PĖR SHTYP
E martė, 18 nėntor 2014 - 21:48
Partia pėr Prosperitet Demokratik e ēmon lartė konstatimin e liderit tė BDI-sė zotit Ali Ahmeti se administrata shtetėrore nė Maqedoni ėshtė tėrėsisht e ...
Tirana feston 70-vjetorin e ēlirimit nga fash...
E hėnė, 17 nėntor 2014 - 22:00
Nė ceremoninė e organizuar sot nė Tiranė nga Qeveria e Shqipėrisė, nė 70-vjetorin e ēlirimit tė Tiranės nga partizanėt e Ushtrisė Anitifashiste Nacopnal-Ēl...
Pas vizitės sė Ramės Serbet fillojnė Hakmarrj...
E enjtė, 13 nėntor 2014 - 17:05
Janė bėrė 15 vite qė kur fshatrat e Malėsisė sė Bujanocit, kanė mbetur tė pa banuera dhe tė boshatisura nga banoret e kėtyre fshatrave, si rrjedhojė e dė...
VV: Stabiliteti nė Ballkan vjen nga vetėvendo...
E enjtė, 13 nėntor 2014 - 01:02
Pas vizitės dy ditore nė Serbi tė kryeministrit tė Republikės Shqipėrisė, z.Edi Rama, Lėvizja VETĖVENDOSJE! vlerėson deklaratėn e dhėnė nė Beograd nė lidhj...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2014 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi