Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
BE: Kriza ekonomike do te vazhdoje gjate
Publikuar më 18 janar, 2009 nė orėn 16:06 ( ) Ekonomi |
Rrit madhësinë e shkronjave
Bashkimi Evropian parlajmeron se kriza globale ekonomike qe po godet fort Evropen do te jete me e gjate dhe me e rende nga sa ishte menduar, duke shuar shpresat per nje rigjallerim te shpejte te ekonomise.
Lajmin e kane publikuar mediat italiane, te cilat i referohen nje dokumenti te pergatitur nga keshilli i puneve ekonomike dhe financiare te BE-se, i cili pritet qe t’u komunikohet kete te hene ministrave te Financave te 27 vendeve anetare.

“Eksperiencat tregojne se recensionet ekonomike te provokuara nga krizat financiare tentojne te jene me te rendat, por edhe te gjatat ne kohe”, citon dokumentin qe ende nuk eshte bere publik zyrtarisht, gazeta “Il Sole”.

“Aktualisht besimi i konsumatoreve dhe i bizneseve ne Evrope eshte nder nivelet me te ulta, qe prej dhjetra vitesh. Por situata rrezikon te perkeqesohet me tej dhe masat antikrize qe jane marre nga qeverite do te duhen ende kohe te japin efektet e tyre”, paralajmeron raporti i pergatitur nga ekspertet e Bashkimit Europian.

Raportet e institucioneve te specializuara nderkombetare pervecse po konfirmojne gjithmone e me shume bindjen se kriza aktuale eshte me e renda qe ka perjetuar bota, pas depresionit te vitit 1929, parlajmerojne gjithashtu se nga ajo nuk do te shpetoje askush.

Dy dite me pare, drejtori i FMN-se per Evropen Marek Belka, paraljmeroi se kriza do te preke rende edhe vendet ne zhvillim te Evropes Qendrore dhe asaj Juglindore, te cilet fillimisht mendohej se do te ishin me pak te goditurit.
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 36 vizitorë
Lexuar: 5,012 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
FRYMA E DAVOS-it
E martė, 29 janar 2013 - 17:08
Takimi mė i njohur nė botė i udhėheqsve politikė dhe tė biznesit -- Forumi Ekonomik Botėror 2013 nė Davos tė Zvicrės -- pėrfundoi punimet tė djelėn. Nė a...
EKONOMIA KOMBĖTARE
E enjtė, 17 janar 2013 - 14:51
Doli nga shtypi libri i Mr.sc. Refik Kryeziut “Ekonomia Kombėtare“ nė botim tė Universitetit AAB Riinvest Kėto ditė doli nga shtyp libri i Mr.sc. Refik...
NĖ SHQIPĖRI, EKONOMIA SHQETĖSIMI KRYESOR
E enjtė, 10 janar 2013 - 21:28
Sipas njė njoftimi pėr media tė botuar dhe shpėrndarė me 27 Dhjetor, Instituti Demokratik Kombėtar i Amerikės botoi njė raport mbi njė studim tė ri qė vle...
Kriza financiare globale: efektet shkatėrrues...
E shtunė, 07 shkurt 2009 - 21:15
Kriza aktuale ka pėrfshirė botėn e me theks tė veēantė, vendet mė tė zhvilluara, tė atyre shteteve qė kanė shumicėn e brutoproduktit botėror dhe qė kanė ni...
Thikė pas shpine, nga Mali i Zi
E martė, 27 janar 2009 - 10:09
Ministri malazez Branimir Gvozdenoviē, nė cilėsinė e kryesuesit tė sekretarit tė CEFTA-s, i shkruan MTI-sė se Kosova nė kėtė asociacion nuk mund tė prezant...
më shumë nga - Ekonomi »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi