Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Thikė pas shpine, nga Mali i Zi
Publikuar më 27 janar, 2009 nė orėn 10:09 ( ) Ekonomi |
Rrit madhësinë e shkronjave
Ministri malazez Branimir Gvozdenoviē, nė cilėsinė e kryesuesit tė sekretarit tė CEFTA-s, i shkruan MTI-sė se Kosova nė kėtė asociacion nuk mund tė prezantohet pa UNMIK-un dhe nuk ka arsye qė tė debatohet pėr bllokadėn e mallrave kosovare nga Serbi e Bosnja. Qeveria e Kosovės ende nuk e ka gati pėrgjigjen.

Mali i Zi, pasi e pranoi Kosovėn si shtet tė pavarur, me veprimet e mėvonshme dėshmon sikur lėkundet drejt thellimit tė bashkėpunimit dhe tė ndihmės.

Kjo po vėrehet edhe pėrmes pengesave qė i bėn Kosovės nė asociacionet ekonomike rajonale e evropiane. Gazeta “Express” mėson se ministri i Ekonomisė sė Malit tė Zi, Branimir Gvozdenoviē, njėherėsh kryesues i sekretariatit tė CEFTA-s, tė hėnėn, i ka shkruar njė letėr ministrit tė Tregtisė dhe Industrisė sė Kosovės, Lutfi Zharkut, me tė cilėn thotė se Kosova nuk mund tė pėrfaqėsohet pa UNMIK-un nė takimin e sė martės tė sekretariatit tė kėtij asociacioni nė Bruksel.

Kėtė e ka konfirmuar edhe zėvendėskryeministri i Kosovės, Hajredin Kuqi, i cili nuk ka dashur tė komentojė pėr vendimet qė do tė merr Qeveria e Kosovės lidhur me kėtė rast. “Ne e kemi marrė kėtė letėr dhe do tė konsultohemi me institucionet vendore dhe ndėrkombėtare pėr tė dalė me njė qėndrim”, ka pohuar Kuqi.

Zekirija Shabani
Express
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 73 vizitorë
Lexuar: 6,480 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
FRYMA E DAVOS-it
E martė, 29 janar 2013 - 17:08
Takimi mė i njohur nė botė i udhėheqsve politikė dhe tė biznesit -- Forumi Ekonomik Botėror 2013 nė Davos tė Zvicrės -- pėrfundoi punimet tė djelėn. Nė a...
EKONOMIA KOMBĖTARE
E enjtė, 17 janar 2013 - 14:51
Doli nga shtypi libri i Mr.sc. Refik Kryeziut “Ekonomia Kombėtare“ nė botim tė Universitetit AAB Riinvest Kėto ditė doli nga shtyp libri i Mr.sc. Refik...
NĖ SHQIPĖRI, EKONOMIA SHQETĖSIMI KRYESOR
E enjtė, 10 janar 2013 - 21:28
Sipas njė njoftimi pėr media tė botuar dhe shpėrndarė me 27 Dhjetor, Instituti Demokratik Kombėtar i Amerikės botoi njė raport mbi njė studim tė ri qė vle...
Kriza financiare globale: efektet shkatėrrues...
E shtunė, 07 shkurt 2009 - 21:15
Kriza aktuale ka pėrfshirė botėn e me theks tė veēantė, vendet mė tė zhvilluara, tė atyre shteteve qė kanė shumicėn e brutoproduktit botėror dhe qė kanė ni...
BE: Kriza ekonomike do te vazhdoje gjate
E dielė, 18 janar 2009 - 16:06
Bashkimi Evropian parlajmeron se kriza globale ekonomike qe po godet fort Evropen do te jete me e gjate dhe me e rende nga sa ishte menduar, duke shuar shp...
më shumë nga - Ekonomi »
 
 

© 2018 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi