Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
ĒFARĖ DUHET TĖ BĖJĖ GJYKATA NDĖRKOMBĖTARE E DREJTĖSISĖ?!
Publikuar më 25 prill, 2009 nė orėn 09:45 ( ) Tafil Duraku | Opinion |
Rrit madhësinë e shkronjave
Kohėve tė fundit, ėshtė intensifikuar njė fushatė jodashamirėse pėr Shqipėrinė –SHQIPĖRI dhe pėr shqiptarėt si Komb dhe si Shtet. Madje, ē’ėshtė mė e keqja, asaj po i (para)prijnė edhe disa qarqe tė njohura “shqiptare” tė UDB-sė e tė KOS-it “shqiptaro”-titist. Shumė media elektronike dhe tė shkruara i kanė dhėnė publicitet tė madh Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė dhe ngjarjeve qė priten tė ndodhin atje. Madje, ėshtė fituar pėrshtypja, dhe ėshtė shkuar aq larg, sa qė, qė tė gjithė “politikanėt tanė”, pa pėrjashtim, kanė hyrė nė njė garė tė pafund se kush mė shumė dhe cili i pari do u dalė e do u japė krahė synimeve shekullore tė Serbisė grabitqare, e, me kėtė, edhe synimeve tė fqinjėve tjerė grabitqarė, pėr copėtimin e Trojeve tė pushtuara Etnike shqiptare, nga fqinjėt dinakė dhe aleatėt e tyre “shqiptarė” e evro-ndėrkombėtarė.

Dhe, pyetja themelore qė duhet shtruar ngutshėm, ėshtė: Pse bėhet aq shumė zhurmė pėr Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė (GJND)?!... Kujt provohet t’i qitet hi syve, kėtu?!... Madje, pse shqiptarėt ta hanė karremin politik dhe diplomatik tė Serbisė dhe tė tė gjithė aleatėve tė saj “shqiptarė”?!... Pse, pikėrisht, pėrmes shqiptarėve, kryesisht, pėrmes “shqiptaro”-titistėve “kosovaristė”&Co, orvatet t’i qitet hi syve edhe GJND-sė e edhe popullit shqiptar?! Mos po synohet, jo pa qėllim, qė ajo (GJND, pra) ta ndajė “drejtėsinė” sipas karremeve tė tyre karrieriste dhe antishqiptare – “shqiptaro”-titiste?!...

Drejtėsia e vetme, nė rastin e padisė qė ka bėrė Serbia pushtuese e trojeve GjeoEtnike dhe GjeoAutoktone shqiptare, dhe “mbrojtja” e “legjitimitetit” tė shpalljes sė “pavarėsisė” sė Kosovės, qė do ishte edhe njė vendim i drejtė i saj (GJND), juridik dhe historik, i cili vendim do ta njihte Kosovėn dhe viset e tjera Etnike shqiptare, tė pushtuara nga fqinjėt, tė banuara, pėrkundėr represionit tė vazhdueshėm dhe peripecive tė hidhura shekullore, me shumicė shqiptare, do jetė Vendimi se ato janė pjesė tė patjetėrsueshme GjeoEtnike tė Shqipėrisė – SHQIPĖRI, tė cilat iu shkėputėn Shqipėrisė me vendimet e padrejta tė Kongresit tė Berlinit (1878) dhe tė Konferencės sė Ambasadorėve, nė Londėr (1913), Parisit, etj., dhe, pėrfundimisht, u ripushtuan me tradhtinė qė i bėri Tito Shqipėrisė, nė pėrfundim tė Luftės sė Dytė Botėrore... Dhe, kjo tradhti e ky karrem, politik e diplomatik antishqiptar, nuk duhet tė kalojė assesi pėrmes GJND, pėrmes sė cilės po provohet sėrish qė t’i shkėputen me dhunė e dredhi ushtarako-politike, e, tash, edhe “juridike”, evro-ndėrkombėtare, pjesėt e saj, GjeoEtnike e GjeoAutoktone, Shqipėrisė – SHQIPĖRI, pikėrisht, pėrmes faktorit shqiptaro-“shqiptar”.

Pra, GJND, pėr tė cilėn bėhet aq shumė zhurmė, nuk do duhej, absolutisht, ta njihte “shtetin” e Kosovės, si tė shkėputur juridikisht, de jure dhe de facto, prej Amės SHQIPĖRI, por, gjithashtu, assesi, dhe me asnjė kusht tjetėr, po mbi baza historike e moralo-juridike ndėrkombėtare, nuk duhet ta rinjohė trepushtimin qė kurdisė Serbia ta realizojė sėrish pėrmes saj (GJND) nė kurriz tė Shqipėrisė, nė rastin konkret, pėrmes Gjykatės Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė dhe tė shumė “shqiptaro”-titistėve e veglave tė tyre tė rafinuara antishqiptare edhe nė Tiranė.

Por, ēudia tjetėr qė del nė Udhėn shqiptare, kėtu, ėshtė dhe qėndron nė faktin tjetėr “shqiptar”, sepse, sipas disa (k)’analistėve’ “institucionalistė” tė “institucioneve” dhe tė “institucionalistėve” ‘tanė’ tė viteve tė ’90-ta, “komunistė” e “demokratė”, ėshtė se kinse shqiptarėt paskan luftuar pėr pavarėsi. Qė kėtu do thėnė se nuk qėndron, absolutisht, konstatimi i atyre “institucioneve” dhe “institucionalistėve” e zėdhėnėsve borizanė tė tyre, sepse, shqiptarėt, pėrherė, kanė luftuar pėr Pavarėsinė e Shqipėrisė-SHQIPĖRI, por, asnjėherė dhe kurrė, siē trumpetojnė ata, pėr pavarėsi nga Shqipėria. Por, thėnė shqip dhe troē, shqiptarėt kanė luftuar dhe nuk do pushojnė sė luftuari, pėr t’u kthyer dinjitetshėm nė Gjiun e Amės sė tyre – SHQIPĖRI, qė po provohet tė ricopėtohet e ripushtohet sėrish pėrmes OKB-sė dhe Paketės Ahtisari, e, tash, edhe pėrmes GJND, dhe, fatkeqėsisht, prej kolonisė sė Serbisė pushtuese e fashiste, po shndėrrohet nė koloni Evro-ndėrkombėtare, nėse mbetėt e copėtuar siē ėshtė, falė angazhimit “kombėtar”, “profesional”, “institucional” dhe “patriotiko”-“historik” tė “shqiptaro”-titistėve dhe aleatėve tė tyre kudo.

Prandaj, kėrkesa e Serbisė bėrė GJND, pėr kinse legjitimitetin ose jolegjitimitetin e shpalljes sė “pavarėsisė” sė Kosovės, ėshtė edhe njė sherr tjetėr, politik e diplomatik, pėr ta rigllabėruar, shkėputur e copėtuar edhe mė Kosovėn dhe Trojet e tjera Etnike, tė pushtuara, shqiptare, siē i copėtoi nėpėr ish-republikat artificiale tė ish-Jugosllavisė artificiale trojet e rrėmbyera nga trungu Amė i Shqipėrisė-SHQIPĖRI, tė cilat qenė koloni e saj deri nė vitin 1999, kur pėrfundoi edhe lufta e lavdishme e djemve dhe bijave tė UĒK-sė shqiptare pėr ta bėrė Shqipėrinė – SHQIPĖRI, tok me Aleancėn Veriatlantike, NATO-n.

Po ashtu, njė sherr tjetėr, i veēantė, nė kėtė mes, ėshtė edhe shkolla “shqiptare” e Prishtinės “shqiptaro”-titiste, e cila, “praktikisht” dhe “juridikisht”, don ta ruajė veten tė shkėputur dhe tė pavarur nga Ama e saj, sikurse dhe sishkollat tjera tė Beogradit, nė Shkup, nė Podgoricė dhe gjetkė, edhe pėrkundėr luftave dhe pėrpjekjeve tė pareshtura e titanike tė popullit shqiptar dhe tė bijve e bijave mė tė mira tė tij, pėr tė qenė tė bashkuar nė shtetin e tyre shqiptar, si Komb dhe si Shtet Shqiptar.

Dhe, pikėrisht, tash, ėshtė rasti qė GJND tė vihet nėn trysninė e plotė politiko-diplomatike tė Tiranės shqiptare, gjithnjė, mbi bazėn e dėshmive etnike, historike dhe shkencore, sepse, vetėm mbi kėtė bazė GJND do ta hedhė hapin final tė fillimit tė realizimit dhe tė zbatimit tė Drejtėsisė Ndėrkombėtare karshi Shqiptarėve si Komb dhe karshi Shqipėrisė si Shtet, qė t’i gėzojnė tė drejtat e tyre si tė gjitha kombet dhe shtetet tjera tė Evropės dhe tė botės demokratike. Sepse, GJND, duke i integruar pjesėt e trupit tė saj shqiptar me Amėn e tyre SHQIPĖRI, edhe SHQIPĖRIA do ta ketė mė tė lehtė qė tė integrohet plotėsisht nė tė gjitha strukturat Veriatlantike dhe tė BE-sė.

Do thėnė, qė kėtu, se GJND nuk duhet t’i pėrfillė kėrkesat e asnjėrės palė, por, duhet tė marrė qėndrim dhe vendim tė drejtė njerėzor, etnik, ligjor dhe historik, ndėrkombėtar, nė suaza tė tė drejtave tė garantuara ndėrkombėtare tė kombeve dhe shteteve, pėr t’ia kthyer Shqipėrisė pjesėt e saj tė pushtuara nga fqinjėt dinakė, Kosovėn me Preshevė, Bujanoc e Medvegjė, Sanxhakun e Pazarit e tė Nishit, Maqedoninė, Ēamėrinė dhe pjesėn tjetėr shqiptare nė Mal tė Zi. Pra, kėto troje GjeoEtnike dhe GjeoAutoktone shqiptare, sikurse janė shkėputur nga Ama, me vendime tė padrejta ndėrkombėtare, ėshtė koha qė me vendime ndėrkombėtare, siē ėshtė nė kėtė rast GJND, t’i rikthehen Trungut dhe Amės – SHQIPĖRISĖ.

Pėr kėtė rast, GJND duhet t’i shfrytėzojė shumė burime etnike, historike dhe shkencore, sidomos, duke filluar nga kėrkesat e mėhershme e tė drejta tė Rilindjes Kombėtare Shqiptare dhe ato tė Lidhjes Shqiptare tė Prizrenit (1878) e deri te burimet tjera shkencore qė pėr shqiptarėt dhe pėr SHQIPĖRINĖ ofrojnė burimet etnike, historike dhe shkencore evro-ndėrkombėtare, dhe, si e tillė shėrben edhe e dhėna qė sjell pėr shqiptarėt Enciklopedia e njohur franceze LAROUSSE, botim i vitit 2009, ku, nė fq. 1102, shkruan: SHQIPTAR, popull qė jeton nė Shqipėri (3.2 milionė), nė Kosovė (1.8 milionė), nė Maqedoni (377 000) dhe nė Mal tė Zi (38 000) (duke “harruar” shqiptarėt qė jetojnė nė Ēamėrinė e pushtuar shqiptare, nė Greqi, dhe ata nė Serbi – nė Sanxhakun e Pazarit dhe nė Sanxhakun e Nishit, vėr, imja, T. D.) dhe pėrfshin njė diasporė tė rėndėsishme (nė Itali, Gjermani, SHBA, etj.). Ata janė 60% myslimanė, me njė komunitet tė fortė katolik dhe me njė minoritet orthodoks. Ata flasin gjuhėn shqipe, etj.

Dhe, mbi kėto prova qė sollėm kėtu, do ishte shumė i drejtė Vendimi pėr t’ia kthyer Shqipėrisė pjesėt e saj tė shumėpushtuara e tė shumėcopėtuara, gjė qė do ta ndėrprente pėrfundimisht terrorin e organizuar shtetėror tė shteteve pushtuese fqinje, si Serbia, Greqia, Maqedonia, Mali i Zi, etj., nė kurriz tė shqiptarėve. Vetėm kjo do ta kėpuste dhe do t’i jepte fund gjenocidit dhe etnocidit zinxhiror qė kanė ushtruar dhe po ushtrojnė pėrherė fqinjėt serbo-sllavė dhe grekė, etj., nė kurriz tė popullit dhe tė Atdheut Shqiptar.

Njė vendim i drejtė i GJND, mbi kėtė bazė, do tė krijonte paqe jetėgjatė nė Rajon dhe do t’i ndėrprente pėrfundimisht gjakderdhjet e popujve nė kėtė pjesė tė Europės. Por, pėr t’i paraprirė GJND pėr ta marrė njė hap dhe vendim tė tillė proshqiptar, tė drejtė dhe njerėzor, si nė pikėpamje shkencore dhe juridike ndėrkombėtare, i takon Tiranės shqiptare, si dhe tė gjithė spektrit tė gjerė tė intelegjencės shqiptare, qė tė punojnė e veprojnė urgjentisht pėr t’i drejtuar rrjedhat e ēėshtjes sė pazgjidhur shqiptare, siē e duan interesat kombėtare e shtetėrore tė shqiptarėve dhe tė Shqipėrisė – SHQIPĖRI.

Burojė, mė 25 prill 2009
Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Tafil Duraku
Shkrimet e tjera të këtij autori
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 34 vizitorë
Lexuar: 2,257 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
Serbia dhe Shqipėria, duhet sanksionuar pėr s...
E martė, 25 tetor 2016 - 05:16
Barometri diplomatik *** Sespe ministrja shqipfolėse e Tiranės, Brunilda Paskali tradhtoi Kosovėn pėr ta sjellė Serbinė nė Durrėsin e Adriatikut tė ngr...
PĖRRALLAT E “SHQIPTARIT” TĖ MADH, TRUTHARIT V...
E martė, 25 tetor 2016 - 05:11
Para disa ditėsh u pėrhap lajmi pėr njė intervistė tė njėfarė Veton Surroit, birit tė koministit shqiptaro-titist dhe antishqiptarit tė njohur, Rexhai Surr...
Marrėveshjet me Serbine akoma pjesė e menysė ...
E martė, 25 tetor 2016 - 05:07
Se a do tė gjej Kėshilli i Sigurimit kompromis me Rusinė pėr tė pranuar realitetin e ri tė Kosovės sė pavarur mbetet tė shihet, por njė gjė ėshtė e sigurt ...
Ja pse Ministri i Jashtėm i Kosovės, E. Hoxha...
E martė, 25 tetor 2016 - 05:05
Nuk ėshtė normale qė tė kėrkohet nga politika e Tiranės pajtimi shqiptaro-serb pa pyetur viktimėn e genocidit tė ushtruar mbi 150 vite, Kosovėn. Serbia kėt...
Edhe njė rrenė mė shumė, nuk ėshtė njė fitore...
E dielė, 23 tetor 2016 - 02:10
Barometri diplomatik *** Dikur disa nga rapsodėt tanė tė njohur popullorė ( Sali e Feriz Krasniqi, Ramė Bllaca, Tahir Drenica e Hashim Shala) kėndonin k...
më shumë nga - Opinion »
 
 

© 2016 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi