Ballina
Lajme
Opinion
Intervista
Histori
Kulturė
Tė ndryshme
English
Galeria
Libri i miqve
Dėrgo lajme
Kush jemi ne?
Kontakti
 
RSS Furnizuesi
RSS Furnizuesi
   
 
Fushata elektorale nė Shqipėri reflektohet edhe nė Kosovė
Publikuar më 16 qershor, 2009 nė orėn 23:00 ( ) Lajme |
Rrit madhësinë e shkronjave
KOSOVĖ: KRYEMINISTRI SALI BERISHA SI KRYELIDER I GJITHĖ SHQIPTARĖVE

Nė Kosovė Dr. Sali Berisha po shihet si lider i tė gjithė shqiptarėve kėndej e andej kufirit. Programi vizionar dhe alternativa qė ofron duket njė shpresė e madhe edhe pėr dy milionė shqiptarėt e Kosovės. E pėrditshmja kryesore e Kosovės “Koha Ditore” raportoi:” Sali Berisha pritet si hero nė vendlindje”. Gazeta “Bota sot” publikoi raportin e hollėsishėm me titull:” Berisha: Rruga mė e bukur e Shqipėrisė me emrin Azem Hajdari”. Nga debati nė TV “KLAN Kosova” ėshtė thėnė se ndėrtimi i rrugės Durrės-Kukės ka asgjėsuar kundėrshtarėt e Berishės.

Gani Tėrshnjaku/ Prishtinė

Kėto ditė tė nxehta vere, fushata elektorale dhe fjalimet e Dr. Sali Berishės po ndiēen me njė vėmendje tė paparė ndonjėherė mė parė nė Prishtinė dhe tėrė Kosovėn. Kjo ėshtė evidentuar qartė derisa kryeministri Berisha pardje vizitoi Tropojėn. Nė momentet derisa fliste Berisha, rrugėt e qendrės sė Prishtinės thuajse ishin boshatisur dhe nėpėr lokalet e qytetit nė ekranet televizive po ndiēej me njė vėmendje tė madhe fjalimi Berishės pėr programin e PD-sė pėr Shqipėrinė qė po ndryshon. Gjatė kėsaj fushate elektorale nė Shqipėri, kėndej kufirit nė Kosovė duket njė gjė e ēuditshme. Ėshtė e gjithė kjo vėmendje e shqiptarėve tė Kosovės pėr Berishėn. S’do fjalė se ky ėshtė njė konfirmim se Dr. Sali Berisha nė Kosovė po shihet si lider i tė gjithė shqiptarėve kėndej e andej kufirit.
Qytetarėt e Kosovės thellėsisht i janė mirėnjohės kryeministrit dr. Sali Berisha pėr realizimin e projektit Durrės-Kukės-Kosovė dhe ndihmėn e tij pėr pavarėsinė e Kosovės. Mijėra luftėtarė tė UĒK-sė nė Kosovė e dinė se shtėpia ku u lind Sali Berisha nė Brifqan tė Tropojės gjatė luftės 1998-1999 ishte shėndėrruar nė bazė tė lėvizjes ēlirimtare tė Kosovės. Ndėrsa bashkėpunimi dhe koordinimi i Berishės dhe presidentit historik dr. Ibrahim Rugova pėr pavarėsinė e Kosovės ka impresionuar gjithnjė zemrat e mese dy milion shqiptarėve nė Kosovė.
Qytetarėt nė Prishtinė ende e kanė tė freskėt fjalimin e Presidentit amerikan Xhorxh Bush nė Tiranė, ku sė bashku me kryeministrin Sali Berisha vitin e kaluar paralajmėruar shpalljen dhe njohjen e pavarėsisė sė Kosovės qė mė 10 qershor 2008. Kosova e ka pritur me padurim anėtarėsimin e Shqipėrisė nė NATO si faktor stabiliteti nė rajon. Kosova i ėshtė shumė mirėnjohėse lobimit ndėrkombėtarė diplomatik qė ka bėrė dhe po vazhdon tė bėj kryeministri Sali Berisha, kabineti i tij qeveritar, e sidomos ministri i jashtėm Lulzim Basha, nė mbėshtetje tė pavarėsisė sė Kosovės anekėnd Botės, sė fundi edhe nė vendet arabike. Mediat e Kosovės kėto ditė raportojnė edhe lidhur me fushatėn e kryesocialistit Edi Rama. Por gjithnjė, nė shumicėn e raporteve mediatike dhe lajmeve vėrehet se Rama ka mbetur nėn hijen e projekteve konkrete tė realizuara nga Berisha qė po i avancon Shqipėrinė dhe shqiptarėt drejtė Evropės. Pėrmendja e disa socialistėve qė aktualisht kandidojnė nė zgjedhjet e 28 qershorit shpeshherė ngjall neveri dhe bezdi tė qytetarėt nė Kosovė, sidomos pėr shkak tė qėndrimit tė tyre kundėr ndėrtimit tė Rrugės Durrės – Kukės- Kosovė, qė nėnkupton kundėr Kosovės.
Nė Prishtinė nė njė emision debati nė TV “KLAN Kosova” ėshtė thėnė: “Edhe nėse ka pasur ndonjė kundėrshtar, pėrurimi i rrugės kombėtare Durrės-Kukės ka asgjėsuar tė gjithė ata qė ndonjėherė kanė kundėrshtuar kryetarin e PD-sė dhe kryeministrin e Shqipėrisė z. Sali Berisha”. Kėshtu kėto ditė ka thėnė nė TV “KLAN Kosova” njėri nga politikanėt kryesor tė Kosovės, qė njėherit ėshtė dhe anėtarė i kryesisė sė Parlamentit.
Tė gjitha mediat e Kosovės por raportojnė nė mėnyrė tė vazhdueshme pėr fushatėn elektorale nė Shqipėri, duke dominuar kryesisht alternativa dhe vizioni i kryeministrit Sali Berisha pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt.
Gazeta “Bota sot” lidhur me vizitėn e Berishės nė Tropojė ka publikuar njė raport tė hollėsishėm me titull:” Berisha: Rruga mė e bukur e Shqipėrisė me emrin Azem Hajdari”, raport ku pėrshkruhet hollėsisht vizita e Berishės nė Tropojė, ku kishin marrė pjesė dhe qindra qytetarė nga Gjakova dhe Kosova, tė cilėt mbanin nė dorė flamujt e Kosovės dhe tė Presidentit historik dr. Ibrahim Rugova.
E pėrditshmja kryesore e Kosovės “Koha Ditore” shkruan:” Sali Berisha pritet si hero nė vendlindje”. Kjo gazetė raporton: “Nė asnjė rast gjatė fjalės sė tij Berisha nuk u ėshtė drejtuar pjesėmarrėsve si tropojanė, por si banor tė Malėsisė sė Gjakovės, ku sipas tij njė nga padrejtėsitė mė tė mėdha tė kohėrave, shkėputėn Tropojėn nga Kosova, Kosovėn nga Shqipėria”.
Gazeta tjetėr e Prishtinės “Lajm” nė njė shkrim ndėr tė tjera paralajmėron se edhe miqtė ndėrkombėtarė tė kryeministrit Sali Berisha do marrin pjesė nė ceremoninė e pėrurimit tė rrugės kombėtare Durrės-Kukės. Sipas kėsaj gazete mė 25 qershor kryeministri turk Taip Erdogan do vjen nė pėrurimin e aksit Rrėshen – Kalimash. Rrugė kjo qė do t’i hap Shqipėrisė dhe Kosovės njė perspektivė tė re ekonomike, dhe kjo e fundit do tė lidhet me Detin.

Vėrėjtje: Artikujt e botuar nė albaniapress.com nuk shprehin domosdoshmėrisht mendimet e stafit moderues!
 
 
Vlerësimi juaj për lajmin
I keq I dobët I mirë Shumë i mirë I mrekullueshëm
 
Vlerësimi:
Jep vlerësimin tënd
Është vlerësuar nga 25 vizitorë
Lexuar: 1,228 herė
Versioni për printim Dërgoje tek miku/mikja juaj Shtoje këtë artikull në listën e favoritëve
 
 
VV: Kundėr dhunės dhe masakrave mbi palestine...
E merkurė, 23 korrik 2014 - 16:53
Situata e krijuar nė Rripin e Gazės ėshtė tronditėse jo vetėm pėr popullin palestinez por pėr mbarė botėn. Mediat raportojnė mbi 100,000 palestinezė tė zhv...
Danaj: Ja disa arsye plus perse "Rebelimi" i ...
E shtunė, 19 korrik 2014 - 01:58
Sot, shqiptaret ne Maqedoni megjithėse jane popull shtetformues, nuk kane te sanksionuar me ligj, asnjė nga simbolet e tyre nacionale. Ne kete ceshtje madh...
Reagim i Lėvizjes VETĖVENDOSJE!
E martė, 08 korrik 2014 - 23:19
Situata e krijuar nė Maqedoni kėto ditė pas procesit tė padrejtė gjyqėsor dhe konfirmimit se dhuna policore e shtetėrore ėshtė e rezervuar pėr shqiptarėt, ...
Mehmeti: Tirana e Prishtina t’i mbrojnė shqip...
E hėnė, 07 korrik 2014 - 09:43
Publicisti i njohur shqiptar, Kim Mehmeti, i ka porositur Tiranėn dhe Prishtinėn zyrtare ta mbrojnė interesin e shqiptarėve tė Maqedonisė, e jo interesin e...
Rebelimi i shqiptareve nė FYROM - ėshtė civil...
E hėnė, 07 korrik 2014 - 01:19
Ka disa ditė qė nė FYROM, shqiptarėt po zhvillojnė protesta. Ata janė rebeluar kundėr njė pushteti qė sillet ndaj tyre nė mėnyrė shoviniste. Ka pasur nė kė...
më shumë nga - Lajme »
 
 

© 2014 AlbaniaPress.com :: Agjensia Informative Shqiptare Ballina | Moti | RSS | Kontakti
Të gjitha të drejtat e rezervuara Programimi dhe dizajnimi i faqës: Arlind Nushi